Jump to content

Νικόλαξ nano reef


Νικόλαξ

Recommended Posts

Δεν έχω ούτε θετική ούτε αρνητική άποψη να σου πω την αλήθεια. Γενικά το ενυδρείο δεν είναι στα καλύτερα του, ψάχνομαι λίγο να βρω την αιτία. Έχω μειώσει πολύ την δόση που βάζω και λογικά δεν θα το ανανεώσω για να δω πως θα πάει το ενυδρείο χωρίς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το χρησιμοποιώ αλλά λόγω απειρίας δεν είμαι σε θέση να το αξιολογήσω στον βαθμό που θα ήθελα.

Δεν έχω φωσφορικά αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό ή αν και κατά πόσο άλλο αντίστοιχο προιον είναι καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ξεκινάω με αντιφοσφορο για να είμαι σίγουρος και όταν βρω την ισορροπία δοκιμάζω και τίποτε άλλο...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το seachem phosguard έριξε τα φωσφορικά από 0.25  στο μηδέν σχεδόν σε 1-2 εβδομάδες...είναι πολύ δραστικό και κάνει δουλειά, αλλά τώρα που έχω αρχίσει και διαβάζω πολύ για την χημεία θαλασσινού, αν με ρωτήσεις θα προτιμουσα με άλλο τρόπο να μειώσω τα φωσφορικα ,όπως πχ carbon dosing . Γίνεται χωρίς χημικά με πιο φυσικό τρόπο κ τα φωσφορικα γίνονται έμμεσα τροφή για τα κοραλια , και έτσι εκτός την μείωση τους έχουμε μεγαλύτερη ανάπτυξη των κοραλιων και έχουμε παράλληλα μείωση και νιτρικων με την ανάπτυξη τους! Το ίδιο και για τον άνθρακα για χρήση μόνο περιστασιακή όταν χρειάζεται κ οχι μονιμα!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Σε μένα το seachem phosguard έριξε τα φωσφορικά από 0.25  στο μηδέν σχεδόν σε 1-2 εβδομάδες...είναι πολύ δραστικό και κάνει δουλειά, αλλά τώρα που έχω αρχίσει και διαβάζω πολύ για την χημεία θαλασσινού, αν με ρωτήσεις θα προτιμουσα με άλλο τρόπο να μειώσω τα φωσφορικα ,όπως πχ carbon dosing . Γίνεται χωρίς χημικά με πιο φυσικό τρόπο κ τα φωσφορικα γίνονται έμμεσα τροφή για τα κοραλια , και έτσι εκτός την μείωση τους έχουμε μεγαλύτερη ανάπτυξη των κοραλιων και έχουμε παράλληλα μείωση και νιτρικων με την ανάπτυξη τους! Το ίδιο και για τον άνθρακα για χρήση μόνο περιστασιακή όταν χρειάζεται κ οχι μονιμα!

Ευχαριστώ!

Καλύτερα να χρησιμοποιήσω για τώρα το phosguard γιατί δεν έχω καθόλου κοράλια μέσα και μάλλον θα χρειαστώ άμεση μείωση φωσφορικων γιατί η διατομική επεκτείνετε..

Αλλά όταν βάλω κοράλια και θα έχω μάθει και πιο πολλά για την χημεία του θαλασσινού τότε θα δοκιμάσω τον πιο φυσικό τρόπο για τους λόγους που είπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Οπότε ξεκινάω με αντιφοσφορο για να είμαι σίγουρος και όταν βρω την ισορροπία δοκιμάζω και τίποτε άλλο...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το θαλασσινο θελει χρόνο.... Οτι και να κάνεις θελει ενα εξαμηνο για να στρωσει πραγματικα. οι αλγες πρεπει να κάνουν τον κυκλο τους. Υπομονη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Το θαλασσινο θελει χρόνο.... Οτι και να κάνεις θελει ενα εξαμηνο για να στρωσει πραγματικα. οι αλγες πρεπει να κάνουν τον κυκλο τους. Υπομονη.

Ναι σίγουρα θέλει χρόνο να στρωθεί το ξέρω και προσπαθώ να κάνω όσο πιο προσεκτικές και σωστές κινήσεις μπορώ.

 

Ναι οι άλγες πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους αλλά σε εμένα δεν πρόλαβαν, τις κατασπάραξαν τα σαλιγκάρια ?

Μέσα σε μια βδομάδα αφού έβαλα μέσα τα σαλιγκάρια δεν έμεινε ίχνος πράσινης  άλγης πάρα μόνο της διατομικής..

Πριν μια εβδομάδα.         Μετά από μια εβδομάδα 

inCollage_20210105_133522236.thumb.jpg.980eb97bd358f62dc21895d029269993.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα και τεστ φωσφορικών (salifert).

Έκανα το τεστ και δεν έχω σχεδόν καθόλου φωσφορικα κατι λιγότερο από 0,1 έχω..

Αγόρασα και το phosguard να υπάρχει στην ανάγκη..

Οπότε η διατομική οφείλετε στα νιτρικά λέτε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Σήμερα αγόρασα και τεστ φωσφορικών (salifert).

Έκανα το τεστ και δεν έχω σχεδόν καθόλου φωσφορικα κατι λιγότερο από 0,1 έχω..

Αγόρασα και το phosguard να υπάρχει στην ανάγκη..

Οπότε η διατομική οφείλετε στα νιτρικά λέτε;

Οχι. Δες εδω-

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι. Δες εδω-

 

Όντως η διατομική εμφανίστηκε Αφού πρόσθεσα βραχο στο sump.

Και έχω γεμίσει με κοπιποδα που μάλλον θα υπήρχαν στον βράχο που πρόσθεσα..

Οπότε εκεί οφείλετε λογικά...

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπήκαν και 2 κλοουνακια περίπου 2 μηνών σε ηλικία.

Το ενυδρείο έχει γεμίσει κοπιποδα, οπότε τρέφονται και με αυτά..

Οι μετρήσεις είναι,

NH3/NH4: 0

No2: ~0

Νο3: 20

Ph: 7.8 

Τα κλοουνακια είναι πάρα πολύ δραστήρια!!

Χοστάρουν στα τζάμια..

Έχω κατεψυγμένες τροφές mysis και bloodworms.

Κάθε πότε θα πρέπει να τα δινω καταψυγμενη; Το ρωτάω γιατί είναι τα κοπιποδα μέσα στο ενυδρείο και βλέπω ότι τρώνε και από αυτά..

 

Επίσης τα σαλιγκάρια δεν έχουν αφήσει ίχνος άλγης και τρώνε και την διατομική..

Μήπως πρπει να ταϊζω τίποτα και αυτά;?

 

Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες με τα ψαρίνια..

20210109_194110.jpg

20210109_194146.jpg

received_1780690975421586.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έριχνα το πολυ 2 φορες την εβδομάδα κατεψυγμένη.  Τις υπόλοιπες ξηρή. 

 

Μετά από καμιά εβδομάδα αν οι τιμές είναι καλές, βάλε και καμιά γαριδουλα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εγω θα έριχνα το πολυ 2 φορες την εβδομάδα κατεψυγμένη.  Τις υπόλοιπες ξηρή. 

 

Μετά από καμιά εβδομάδα αν οι τιμές είναι καλές, βάλε και καμιά γαριδουλα 

Ωραία Ευχαριστώ!

Έλεγα να βάλω σε καμία βδομάδα κάνα ζωανθακι.. 

Και μέσα στην βδομάδα θα μετρήσω KH και φωσφορικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Νικόλαξ said:

Έλεγα να βάλω σε καμία βδομάδα κάνα ζωανθακι.. 

:bigemo_harabe_net-77:Να βάλεις! Ειναι όμορφα, εύκολα (όχι όλα) και συγχωρούν νιτρικά (τους ψιλοαρέσει κιόλας). Ψάξε να βρεις κάτι που να σου αρέσει όντως, μην βιαστείς. Δες και εδώ πχ το lime chilli, το προτείνω γιατί το έχω είναι εύκολο και έχει χρώμα. Τα smurf και macaw πχ δεν είναι το ίδιο εύκολα.

Κατα τα λοιπά και στο aquario και στο aquariumshop, aqualab, fishroom έχουν κοραλλια και από κανέναν δεν είχα θέμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gixxer έγραψε:

:bigemo_harabe_net-77:Να βάλεις! Ειναι όμορφα, εύκολα (όχι όλα) και συγχωρούν νιτρικά (τους ψιλοαρέσει κιόλας). Ψάξε να βρεις κάτι που να σου αρέσει όντως, μην βιαστείς. Δες και εδώ πχ το lime chilli, το προτείνω γιατί το έχω είναι εύκολο και έχει χρώμα. Τα smurf και macaw πχ δεν είναι το ίδιο εύκολα.

Κατα τα λοιπά και στο aquario και στο aquariumshop, aqualab, fishroom έχουν κοραλλια και από κανέναν δεν είχα θέμα.

Ευχαριστώ!

Ισχύει ότι είναι πολύ όμορφα, και έχω σκεφτεί και την θέση που θέλω να τα βάλω ώστε να κάνουν μια ωραία μικρή αποικία.

 

Σε αυτό το βραχάκι πιστεύω θα ήταν πολύ καλά αυτό που σκέφτομαι..20210110_115606.thumb.jpg.1062442eb8d140793803613c934044c1.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις και κάνα duncan ωραίο κοράλλι που έχει κίνηση και μεγαλώνει εύκολα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις και κάνα duncan ωραίο κοράλλι που έχει κίνηση και μεγαλώνει εύκολα 

Ναι το έχω δει και αυτό το κοράλι, είναι όντως πολύ όμορφο.

Απλά θέλω να ξεκινήσω με κάποιο ζωανθακια που είναι εύκολα και να δω πως θα πάνε και αν πάνε καλά μετά θα προσθέτω σιγά σιγά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα θα δείχουν στο βραχάκι που παραθέτεις!

Το duncan ναι... νομίζω σωστά προτάθηκε και πρέπει να μπει στα μελλοντικά σου πλάνα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Το duncan ναι... νομίζω σωστά προτάθηκε και πρέπει να μπει στα μελλοντικά σου πλάνα!

Μόνο και μόνο από την φωτογραφία προφιλ σου το έχω ζηλέψει για τα καλά???

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Μπήκαν τα πρώτα κοράλια clavuraria tricolour και μια ακαν.

Έχουν προσαρμοστεί μια χαρά και η ακανθαστρεα είναι ορεξατη συνέχεια.

Μια φορά την εβδομάδα να της δίνω λίγο κατεψυγμένη και ίσως να πάρω και reefroids;

Κατά τα άλλα το ενυδρείο πάει μια χαρά μην το ματιασω..

τα σαλιγκάρια έχουν φάει μέχρι και την διατομική!

Στα σαλιγκάρια μήπως πρεπει να τους δίνω και τίποτε άλλο για τροφή;

Ορίστε και κάποιες φωτο με τα κοράλλια..

20210120_102423.jpg

20210120_102354.jpg

20210120_102454.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμένη acanthastrea είναι πολύ όμορφη! Εχει φωτεινά χρώματα, στολιδάκι! Μια φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη, ναι. Για το reef roids εχω διαβάσει ότι είναι κορυφαίο αλλά δεν το εχω χρησιμοποιήσει. Θα σου πουν οι υπόλοιποι.

Η clavularia θα μεγαλώσει γρήγορα και θα γεμίσει πολύ όμορφα το σημείο.

Τα σαλιγκαρακια θα τα βλέπεις (γυρνάνε γύρω γύρω και φαίνεται αν τρώνε). Οσο τρώνε είναι μια χαρα και δεν απαιτείται πρόσθετη τροφή. Σκέψου ότι όλο και κάτι θα βγάζει από αλγη το ενυδρείο οπότε θα τρώνε + ότι ταίζεις τα κλοουνάκια + ότι τώρα θα ταίζεις και την acan, όλο και κάτι θα μένει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Μια φορά την εβδομάδα να της δίνω λίγο κατεψυγμένη και ίσως να πάρω και reefroids;

reefroids μονο για τα ακαν, μην παιρνεις. Εχεις mysis, μια χαρα τρωνε και μικρα κομματακια κατεψυγμενης γαριδας..... Οταν θα πάρεις και άλλα lps κοραλια, τοτε. Ταισε 2-3 φορες την εβδομαδα για να μεγαλωνει πιο γρηγορα. Ειναι αργης αναπτυξης...

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

reefroids μονο για τα ακαν, μην παιρνεις. Εχεις mysis, μια χαρα τρωνε και μικρα κομματακια κατεψυγμενης γαριδας..... Οταν θα πάρεις και άλλα lps κοραλια, τοτε. Ταισε 2-3 φορες την εβδομαδα για να μεγαλωνει πιο γρηγορα. Ειναι αργης αναπτυξης...

Ευχαριστώ.

Απλά κατεψυγμένη Ρίχνω μια με δύο φορές την εβδομάδα για να μην ανέβουν τα θρεπτικά λόγω λίτρων...

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

H συγκεκριμένη acanthastrea είναι πολύ όμορφη! Εχει φωτεινά χρώματα, στολιδάκι! Μια φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη, ναι. Για το reef roids εχω διαβάσει ότι είναι κορυφαίο αλλά δεν το εχω χρησιμοποιήσει. Θα σου πουν οι υπόλοιποι.

Η clavularia θα μεγαλώσει γρήγορα και θα γεμίσει πολύ όμορφα το σημείο.

Τα σαλιγκαρακια θα τα βλέπεις (γυρνάνε γύρω γύρω και φαίνεται αν τρώνε). Οσο τρώνε είναι μια χαρα και δεν απαιτείται πρόσθετη τροφή. Σκέψου ότι όλο και κάτι θα βγάζει από αλγη το ενυδρείο οπότε θα τρώνε + ότι ταίζεις τα κλοουνάκια + ότι τώρα θα ταίζεις και την acan, όλο και κάτι θα μένει.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Με καλύψεις πλήρως?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ!

Με καλύψεις πλήρως?

Καλημέρα Νικόλα . 

Μήπως πρέπει να είσαι άλλου αυτήν την ώρα και όχι εδώ ; ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...