Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας?

λοιπόν μια συναδελφος της κοπέλας μου έχει ένα ψαράκι Clown loach

αλλά λόγο ότι είναι έγκυος θέλει να δώσει όλο το ενυδρείο.

πηγα σήμερα επισκέφτηκα το ενυδρείο και το ψαράκι ήταν σε άσχημη κατάσταση.

πολυ αδύνατο και παρατήρησα και ένα περίεργο σημάδι μαύρο και κοκκινίλα στα βράγχια.

διαβασα λίγο για αδύνατο Clown loach και μάλλον ίσως είναι skinny disease.

θα ήθελα γνώμες από όσους μπορούν 

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20201009-205446221.jpg

Screenshot_20201009-205432326.jpg

Screenshot_20201009-205424002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα η κοπέλα μου είπε ότι επίσης εδώ και 3 μέρες δεν έχει σχεδόν καθόλου ενδιαφέρον για φαγητό και γενικά δεν δείχνει καλά, όλο κρυμμένο είναι και δεν βολταρει πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, όντως είναι αδύνατο. Μου φαίνονται σαν σημάδια από πληγές που ίσως δεν έκλεισαν στο κορμί του και εμφάνισε μύκητες. Πιστεύω ότι οι πληγές του θεραπεύεται με esha 2000 που είναι σαν μπεταντίν φαντάσου, και τα βραχεία θα επανέλθουν μαζί με το ψαρι. Καλή διατροφή, θεραπεία και καλές συνθήκες νερού! 
 

Ας πουν και οι πιο έμπειροι!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο με το ψαράκι θα το πάρω σε 2 μέρες.

τι θεραπεία προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την συμβουλή σου φίλε μου ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Το ενυδρείο με το ψαράκι θα το πάρω σε 2 μέρες.

τι θεραπεία προτείνετε?

Περίμενε να σου πουν οι πιο έμπειροι!! Εγώ είπα μια ιδέα. 
Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι να τηρείς όλες τις διαδικασίες ρουτίνας για να έχεις καλές συνθήκες νερού. Δηλαδή, να κανεις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού κλπ κλπ. 
Κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδρείου που θέλεις να πάρεις, λίτρα, διακόσμηση, ψαράκια που έχει. Όλα γενικά!?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που είναι να μου χαρίσει η κοπέλα είναι eheim vivaline led 150 

Όταν το πάρω θα το κάνω παρουσίαση μαζί με το δικό μου Juwel Vision 450?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι μαλλον θα σας αποχαιρετησει. Τι πρεπει να γινει.... Τεστ νερου, αλλαγη νερου 50% και Esha 2000 ή Tetra general tonic+

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ το έκανα παραγγελία online.

Δυστυχώς δεν ήταν σε κανένα από τα 4 πετ σοπ της πόλης μου διαθέσιμο ούτε στην διπλανή πόλη.

Ελπίζω να φτάσει γρήγορα.

Είναι μεταδοτικό αυτό που έχει?

Υπάρχουν ακόμα δύο ψάρια μέσα στο ίδιο ενυδρείο, αλλά απ' ότι τα είχα δει δείχνανε μια χαρά.

Έψαξα και για levamisole φάρμακο αλλά μόνο από Αγγλία και Αμερική βρήκα δυστυχώς.

Διάβασα ότι είναι καλό για παράσιτα.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι αρχάριος,

Τι αλλά φάρμακα είναι καλά να παραγγείλω να βρίσκονται 

Δεν υπάρχει χρηματικό πρόβλημα.

Για τα ψάρια από φάρμακα και γενικά έχω μόνο τα εξής:

Βάζω φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

IMG_20201010_111214.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20201010_111543.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20201010_112117.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το πόδι ?

Τι άλλο είναι καλά να έχω να βρίσκεται

Δεν θέλω να μου τύχει κάτι και να τρέχω σε όλα τα πετ σοπ τα οποία δεν έχουν τίποτα και σου λένε παραγγελία .

Ας το πληρώσω και άστο να βρίσκεται.αχρειαστο να είναι βέβαια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με bactopur, και παλι μετα απο αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Και λιγο προσοχη, γιατι αυτα τα ψαρια ειναι ευαισθητα στα φαρμακα. Να μην υπαρχει υπερδοσολογια, καλυτερα λιγοτερο φαρμακο παρά περισσοτερο. Δοσολογια ειναι για καθαρα λιτρα νερου στο  ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αύριο που περνώ το ενυδρείο με το άρρωστο ψαράκι ξεκινάω θεραπεία με bactopur?

Να μην περιμένω το esha 2000?

Τα υπόλοιπα ψαράκια χρειάζονται επίσης θεραπεία η να βάλω το άρρωστο μόνο σε μια καραντίνα 30 λίτρων που έχω αγοράσει?

Μήπως είναι καλύτερα να πάω να πάρω το άρρωστο ψαράκι σήμερα και να το ξεκινήσω θεραπεία?

Να του δώσω και μερικά red worms που διάβασα ότι τους αρέσει μπας και φάει λίγο ?μαζί με λίγο ζουμί από σκόρδο ?

Η θα κάνω βλακεία?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για τις πολλαπλές ερωτήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Οπότε αύριο που περνώ το ενυδρείο με το άρρωστο ψαράκι ξεκινάω θεραπεία με bactopur?

Να μην περιμένω το esha 2000?

Τα υπόλοιπα ψαράκια χρειάζονται επίσης θεραπεία η να βάλω το άρρωστο μόνο σε μια καραντίνα 30 λίτρων που έχω αγοράσει?

Μήπως είναι καλύτερα να πάω να πάρω το άρρωστο ψαράκι σήμερα και να το ξεκινήσω θεραπεία?

Να του δώσω και μερικά red worms που διάβασα ότι τους αρέσει μπας και φάει λίγο ?μαζί με λίγο ζουμί από σκόρδο ?

Η θα κάνω βλακεία?

Μην ζητάς συγγνώμη! Αλίμονο! Αν το 30 λιτρο ενυδρείο που έχεις είναι στρωμένο, τότε θα είναι το ιδανικό να του κάνεις εκεί τη θεραπεία και να βλέπεις αν τρώει κλπ.

Γενικά, επειδή ακριβώς είσαι αρχάριος μην προτρέχεις! Απόλαυσε το!

Να σου πω την αλήθεια και ελπίζω να μην με πουν κακό εδώ, αλλά αν τα ψαράκια που θα πάρεις με το ενυδρείο δεν ταιριάζουν με τα γούστα σου και αυτό που "ονειρεύεσαι" να κάνεις, χάρισε τα σ' ένα pet shop. Μετά διάβασε και πάρε και κάνε μία ψαροσύνθεση όπως τη θέλεις! π.χ. 1 αρσενικό Gourami με 2 θηλυκά ή πολλά κοπαδόψαρα και κάποια ψαράκια βυθού και γαρίδες με φυτά!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Τα υπόλοιπα ψαράκια χρειάζονται επίσης θεραπεία η να βάλω το άρρωστο μόνο σε μια καραντίνα 30 λίτρων που έχω αγοράσει?

Αν δεν υπαρχει θεμα με τα υπολοιπα ψαρακια - οχι. Τοτε κάνεις θεραπεια σε καραντινα.

100% δεν μπορει να πει κανενας, γιατι δεν ξερουμε ακριβως τι εχει. Αν δεν ειναι μονο βακτηριακη μολυνση ή μυκητα, αλλά καποιο πρωτοζωο, παρασιτο.... τοτε πρεπει να γινει θεραπεια σ΄ολο το ενυδρειο, ανεξαρτητα αν εχουν συμπτωματα τα αλλα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε soto σε ευχαριστώ πολύ ?

Δεν έχω θέμα όλα μου αρέσουν

Αλλά κατά έναν περίεργο τρόπο με κέρδισαν τα ασχημουτσικα μουτρακια των yoyo loach,δεν ξέρω γιατί!?

Έχει ο φίλος μου ο Ελβετός ένα κοπάδι και έχουν πολύ πλακα.

Λοιπόν στο θέμα με το άρρωστο ψαράκι τωρα

η καραντίνα δεν είναι στρωμένη

Δεν έχει ούτε άμμο

Έχει μόνο φίλτρο ,θερμαντήρα,και έναν (σωλήνα κεραμικό για ενυδρείο που αγόρασα σημερα για να κρύβεται το άρρωστο ψαράκι)

Θα το βάλω αύριο σε λειτουργεια και θα πάρω μπολι από το άλλο φίλτρο που βρίσκεται Ίδη το άρρωστο ψαρακι.

Το ενυδρείο με το άρρωστο ψαράκι θα το πάρω αύριο.

Δεν πιστεύω ότι θα ζήσει,αλλά εγώ θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να το βοηθήσω αν μπορώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πάω αύριο για το ενυδρείο θα βγάλω τα ψαράκια σε κουτακι μεταφοράς πλαστικό για ψάρια που αγόρασα.

Θα πετάξω το μισο νερό του ενυδρείου για την μεταφορά,

Και το υπόλοιπο μισό θα το πάρω μαζί μου σε ένα βαρελι για ελιές που αγόρασα για να φτιάχνω το νερό αλλαγών.

Μόλις μεταφερω το ενυδρείο σπίτι 

Βάζω πίσω το παλιό νερό και συμπληρώνω με 50 % καινούργιο νερό 

Σωστά?

Και ύστερα βάζω σιγά σιγά τα ψαράκια πάλι πισω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Natateo 

Τα υπόλοιπα ψαράκια έδειχναν μια χαράαυριο μόλις τα πάρω θα τα κειταξω προσεκτικά μήπως δω κάτι περίεργο

 

Link to comment
Share on other sites

Αν οχι,τότε θα ετοιμάσω την κατάντησαν με μπολι από το άλλο φίλτρο και κανονίζω θερμοκρασίες κτλπ και βάζω μόνο του το ψαράκι και ξεκινάει η θεραπεία, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...