Jump to content

Recommended Posts

Καραντινα ήθελα να γράψω πιο πάνω αλλά έκανε αυτόματη διόρθωση το κινητό

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Μόλις πάω αύριο για το ενυδρείο θα βγάλω τα ψαράκια σε κουτακι μεταφοράς πλαστικό για ψάρια που αγόρασα.

Θα πετάξω το μισο νερό του ενυδρείου για την μεταφορά,

Και το υπόλοιπο μισό θα το πάρω μαζί μου σε ένα βαρελι για ελιές που αγόρασα για να φτιάχνω το νερό αλλαγών.

Μόλις μεταφερω το ενυδρείο σπίτι 

Βάζω πίσω το παλιό νερό και συμπληρώνω με 50 % καινούργιο νερό 

Σωστά?

Και ύστερα βάζω σιγά σιγά τα ψαράκια πάλι πισω

Ναι έτσι κανεις αλλαγή νερού! Πρόσθεσε στο φρέσκο νερό και αντί χλώριο και προσπάθησε να είναι σε ίδια θερμοκρασία περίπου! Άστο να πάρει θερμοκρασία δωματίου στο βαρέλι και από την προηγούμενη μέρα (ιδάνικα) μαζί με το αντί χλώριο!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους?

Λοιπόν, πήγα πρωί πρωί πήρα το ενυδρείο

Έκανα και την αλλαγή νερού50% με αντιχλωριο και ίδια θερμοκρασία με το υπόλοιπο νερό που κανονικά ήταν 26 βαθμούς αλλά λόγο της μεταφοράς είχε πέσει στους 25,5.

Η μεταφορά δεν κράτησε πολύ διότι ήταν  μισό τετράγωνο πιο κάτω από το δικό μου σπίτι.

Τώρα τι κάνω? Παρακαλώ πολύ γνώμες ,?

Τα υπόλοιπα ψαράκια δείχνουν μια χαρά.δεν έχουν περίεργα σημάδια πουθενά ούτε περίεργη συμπεριφορά και γενικά δείχνουν πολύ καλά.

Η σκέψη μου είναι να μπούνε τα υγιή στο μεγαλύτερο 450 λίτρων που εχω.ειναι στρωμένο 2 μήνες και είναι άδειο χωρίς ψάρια μόνο κάτι σαλιγκάρια έχει.

Να βάλω τα υγιή ψαράκια στο μεγάλο, και να κρατήσω το άρρωστο στο υπάρχων 150 λίτρων για να του κάνω θεραπεία; Η να τα αφήσω σε αυτό το μικρό ενυδρείο ( αν και νομίζω ότι150 λιτρα είναι υπερβολικά μικρό για τα συγκεκριμένα ψαρακια) και να έβαζα στην καραντίνα 30 λίτρων το άρρωστο?

Ευχαριστώ πολύ ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Καλημέρα σε όλους?

Λοιπόν, πήγα πρωί πρωί πήρα το ενυδρείο

Έκανα και την αλλαγή νερού50% με αντιχλωριο και ίδια θερμοκρασία με το υπόλοιπο νερό που κανονικά ήταν 26 βαθμούς αλλά λόγο της μεταφοράς είχε πέσει στους 25,5.

Η μεταφορά δεν κράτησε πολύ διότι ήταν  μισό τετράγωνο πιο κάτω από το δικό μου σπίτι.

Τώρα τι κάνω? Παρακαλώ πολύ γνώμες ,?

Τα υπόλοιπα ψαράκια δείχνουν μια χαρά.δεν έχουν περίεργα σημάδια πουθενά ούτε περίεργη συμπεριφορά και γενικά δείχνουν πολύ καλά.

Η σκέψη μου είναι να μπούνε τα υγιή στο μεγαλύτερο 450 λίτρων που εχω.ειναι στρωμένο 2 μήνες και είναι άδειο χωρίς ψάρια μόνο κάτι σαλιγκάρια έχει.

Να βάλω τα υγιή ψαράκια στο μεγάλο, και να κρατήσω το άρρωστο στο υπάρχων 150 λίτρων για να του κάνω θεραπεία; Η να τα αφήσω σε αυτό το μικρό ενυδρείο ( αν και νομίζω ότι150 λιτρα είναι υπερβολικά μικρό για τα συγκεκριμένα ψαρακια) και να έβαζα στην καραντίνα 30 λίτρων το άρρωστο?

Ευχαριστώ πολύ ?

 

Τί ψαράκια έχεις εκτός από το Clown?

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Τί ψαράκια έχεις εκτός από το Clown?

Λοιπόν το ενυδρείο της κοπέλας είχε μέσα 2x Clown botia 2x yoyo botia 2x pimelodus pictus

3x amano γαρίδες και κάποια σαλιγκάρια

Πιστεύω πως είναι όλα ακατάλληλα για το συγκεκριμένο ενυδρείο και πως καλύτερα να μπουν στο μεγάλο,απλά βοβαμε μην έχουν ασθένεια και μολυνθεί και το μεγάλο ενυδρείο ( αν και δεν έχει ψάρια μέσα το μεγάλο)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Λοιπόν το ενυδρείο της κοπέλας είχε μέσα 2x Clown botia 2x yoyo botia 2x pimelodus pictus

3x amano γαρίδες και κάποια σαλιγκάρια

Πιστεύω πως είναι όλα ακατάλληλα για το συγκεκριμένο ενυδρείο και πως καλύτερα να μπουν στο μεγάλο,απλά βοβαμε μην έχουν ασθένεια και μολυνθεί και το μεγάλο ενυδρείο ( αν και δεν έχει ψάρια μέσα το μεγάλο)

Ξεκίνα θεραπεία το άρρωστο ψαρι στο μικρό ενυδρείο, γιατί τα λίτρα παίζουν ρόλο και στην ποσότητα του φαρμάκου! Εγώ πιστεύω θα συνέλθει το ψαρι ανά αρχίσει να τρώει! 
μ τα υπόλοιπα ψαράκια κράτησε τα στο ενυδρείο τους με τακτικές αλλαγές νερού και αν μετά από 3-4 βδομαδες δεν εμφανίσουν τίποτα, μετέφερε τα!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Το άρρωστο ψαράκι μπήκε στην καραντινα των 30 λίτρων χωρίς άμμο.

Με νερό στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο (26) βαθμούς.

Με ehein Pickup 60 φίλτρο (έκοψα το μισό σφουγγάρι και έβαλα στρωμένο σιποραξ από το φίλτρο του Ελβετού φίλου μου)

Μια θερμάστρα 75watt

Το νερό το είχα προετοιμαστεί μισή ώρα νωρίτερα με αντιχλωριο tetra aquasafe με αντί στρες+ tetra vital 

Τώρα πια θεραπεία να ξεκινήσει?

Sera bactopur που Ίδη το εχω ή esha 2000 που λογικά θα το έχω δευτερα-τριτη?

Ευχαριστώ πολύ

Οποιαδήποτε παρατήρηση η συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Λοιπόν

Το άρρωστο ψαράκι μπήκε στην καραντινα των 30 λίτρων χωρίς άμμο.

Με νερό στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο (26) βαθμούς.

Με ehein Pickup 60 φίλτρο (έκοψα το μισό σφουγγάρι και έβαλα στρωμένο σιποραξ από το φίλτρο του Ελβετού φίλου μου)

Μια θερμάστρα 75watt

Το νερό το είχα προετοιμαστεί μισή ώρα νωρίτερα με αντιχλωριο tetra aquasafe με αντί στρες+ tetra vital 

Τώρα πια θεραπεία να ξεκινήσει?

Sera bactopur που Ίδη το εχω ή esha 2000 που λογικά θα το έχω δευτερα-τριτη?

Ευχαριστώ πολύ

Οποιαδήποτε παρατήρηση η συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη ?

Ξεκίνα bactopur και δες αν θα είναι καλύτερα σε 1-2 μέρες! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Ξεκίνα bactopur και δες αν θα είναι καλύτερα σε 1-2 μέρες! 

Ευχαριστώ για την απάντηση?

Θερμοκρασίανα την αφήσω 26 βαθμούς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση?

Θερμοκρασίανα την αφήσω 26 βαθμούς?

Αρχικά άφησε το εκεί, εκτός και αν λέει στις οδηγίες κάτι άλλο! 
Αν τελικά είναι παράσιτο μπορεί να χρειαστεί μεγαλύτερη θερμοκρασία. 
Ξεκίνα έτσι και βλέπουμε! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για την αντιμετώπιση των παρασίτων είναι καλύτερες οι υψηλές θερμοκρασίες? π.χ 27-28 βαθμοί?

Θα διαβάσω και τις υπόλοιπες οδηγίες γιατί είναι στα γερμανικά και δεν καταλαβαίνω τα παντα.σε λίγο που θα έρθει η κοπέλα μου θα την πω να τα κειταξει.

Πάντως στα 30 λίτρα έγραφε 33 σταγόνες,εγώ έβαλα 25 σταγόνες 

Όπως προτάθηκε διότι είναι ευαίσθητο ψάρι στα φάρμακα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο ψάρι διάβασα ότι η καλύτερη θερμοκρασία είναι 27 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Για το συγκεκριμένο ψάρι διάβασα ότι η καλύτερη θερμοκρασία είναι 27 βαθμούς

Ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες σε όλους

Τελικά το άρρωστο ψαράκι δυστυχώς μας άφησε,

Ενώ μέχρι χθες το βράδυ φαινόταν λίγο πιο ενεργητικό όταν το έβαλα στην καραντίνα,

Μέχρι τις 1 έδειχνε καλύτερα,(αν και ένα δύο σκουλικακια που του έριξα δεν τα έφαγε)

Το πρωί δυστυχώς μας είχε ήδη αφήσει..?

Εγώ πάντως έκανα ότι μπόρεσα,ήξερα ότι δεν θα ζησει.

Τώρα για να κλείσει εδώ το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξα με μια τελευταία ερώτηση, θέλω να φτιάξω το φαρμακείο μου επειδή δεν θέλω να ψάχνω τελευταία στιγμή.

Μπορεί κάποιος να μου πει τις πιο συχνές αρρώστιες που σκοτώνουν γρήγορα τα ψάρια,ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί να τα έχω άμεσα.

Ευχαριστώ πολύ για ακόμη μια φορά σε όλους για της συμβουλές ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Καλημέρες σε όλους

Τελικά το άρρωστο ψαράκι δυστυχώς μας άφησε,

Ενώ μέχρι χθες το βράδυ φαινόταν λίγο πιο ενεργητικό όταν το έβαλα στην καραντίνα,

Μέχρι τις 1 έδειχνε καλύτερα,(αν και ένα δύο σκουλικακια που του έριξα δεν τα έφαγε)

Το πρωί δυστυχώς μας είχε ήδη αφήσει..?

Εγώ πάντως έκανα ότι μπόρεσα,ήξερα ότι δεν θα ζησει.

Τώρα για να κλείσει εδώ το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξα με μια τελευταία ερώτηση, θέλω να φτιάξω το φαρμακείο μου επειδή δεν θέλω να ψάχνω τελευταία στιγμή.

Μπορεί κάποιος να μου πει τις πιο συχνές αρρώστιες που σκοτώνουν γρήγορα τα ψάρια,ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί να τα έχω άμεσα.

Ευχαριστώ πολύ για ακόμη μια φορά σε όλους για της συμβουλές ?

Επειδή παρακολούθησα όλο το θέμα, είμαι σίγουρος ότι ε εις το φαρμακείο να καλύψεις όλες τις πιθανές ασθένειες, όπως έχεις την όρεξη. Αυτά είναι αρκετά! 
Δεν είσαι καμία ιχθυοκαλλιέργεια για να αγοράσεις εμβόλια!!?

 

Good luck με τα ενυδρεία σου! 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε soto??

Είμαστε και κοντά απ'οτι είδα στο προφίλ σου.

Αν και μένω εξωτερικό αυτή την στιγμή.

Θα ρίξω πολύ διάβασμα να μάθω όσο περισσότερα μπορώ για τα ψάρια.θελω να τους προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ σε συνθήκες αιχμαλωσίας,διότι καλύτερα από την φύση δεν γίνεται, τουλάχιστον θα προσπαθήσω να το πλησιάσω όσο περισσότερο μπορώ ?

Κλείνω το συγκεκριμένο θέμα εδω.

Τα λέμε σε άλλα θέματα ( ελπίζω πιο ευχάριστα )

Thanks to all??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...