Jump to content

Φωτισμος-blackwater


liakos7

Recommended Posts

Καλησπερα σας!!το ενυδρείο μου(έχω ξανά γράψει στο παρελθόν για άλλο θέμα)είναι anubias 1,5 μέτρο..έχω σκαλαρια,γεοφαγους κ σεβερουρ ρίζες κτλ κτλ απλά δεν είχα blackwater..!τον τελευταίο καιρό βαζω φυλλα catappa(βράζω κ κανα δυο κ ρίχνω το ζουμί)συν έτοιμο της sera blackwater..κ όλα τέλεια ειναι αυτό θελω-ηθελα.μαρεσει  αυτό που βλέπω.ηθελα να ρωτήσω όμως ..μήπως πρεπει-χρειαζεται να χαμηλώσει κ ο φωτισμος γενικότερα;σε watt-lumen-χρωματισμος ?χρειάζεται;δεν ειναι led..και σε λίγο καιρό σκεφτομαι να αλλάξω τις 2 απ' τις 4 γιατί τις έχω κάνα χρόνο κ χω διαβάσει χρειάζονται αλλαγη(ποτε δεν ανάβω τα φώτα έτσι και αλλιώς γιατί έχει δύο φωτιστικά).κοιτούσα για sylvaniagrolux ροζ κ μια σε άσπρο.μηπως πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο;τα ενυδρεία που ναι "σκοτεινα",blackwater-βιοτοπικα(όσο γίνετε)έχουν άλλο Φωτισμο απ' τον μαμά;μήπως να χρησιμοποιήσω κ φυτά επιφάνειας για σκίαση;ουφ...σας πήρα με τα μούτρα με την μια..αλλά τα όλα!!!ευχαριστώ..

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εσένα σου αρέσει στο μάτι, με τον υπάρχον φωτισμό, τότε δεν υπάρχει θέμα. Σίγουρα δεν θέλουμε υπερβολές στο φωτισμό, αλλά δεν υπάρχει κάποιος κανόνας όπως σε ενα φυτεμένο για παράδειγμα.

Απο προσωπική άποψη, πολύ ωραίο εφέ κάνουν τα σποτ, σε σχέση με το φως των λαμπτήρων φθορίου, σε τέτοιου είδους ενυδρεία

 

Βαλε και καμια φωτο:).

Link to comment
Share on other sites

Όταν φεύγει σιγά σιγά..το "ζουμί" θα επανέρχεται στα κανονικατου θα θελα ίσως να ναι λίγο πιο σκοτεινό μέχρι να ξανα το κάνω black.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Όταν φεύγει σιγά σιγά..το "ζουμί" θα επανέρχεται στα κανονικατου θα θελα ίσως να ναι λίγο πιο σκοτεινό μέχρι να ξανα το κάνω black.

Γιατί δεν διμοκιμαζεις τύρφη;

Που κάνει πιο σκούρο το χρώμα του νερού και χαμηλώνει και ph.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλω να μπλέξω..μια χαρά είμαι..απλά με τον φωτισμό ρωτάω αν θα χρειαζόταν τα χαμηλώσω σε ένταση.με τις ledταινιες τι παίζει;αν καταργούσα το φωτιστικό κ έβαζα μια λεντοταινια τι θα γινόταν;είναι σωστός ο φωτισμος που βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το χαμηλώσεις ? Αφού με την μαυρίλα που ρίχνεις έτσι και αλλιώς σκουραίνει το αποτέλεσμα. Εγώ σε αντίστοιχο ενυδρείο σκουραινα το νερό με alder cones ....

Googlαρε το να δεις. 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει..αξίζουν;κάνουν δουλειά;γιατί απ' ότι είδα είναι κ σχετικά οικονομικά.τα ρίχνεις απλά μέσα η βράζεις κάποια κ ρίχνεις το ζουμί;δεν επηρεάζουν φαντάζομαι τρελά το ph σε σημείο να δημιουργήσει θέμα στα ψάρια ε;

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα είχα δεν ήταν και πολύ εύκολο να τα βρεις. Από Ίντερνετ τα είχα παραγγείλει. Σκουραίνει ωραία το νερό. Τώρα δεν ξέρω πόσα, με δοκιμές το πήγαινα και εγώ. Τα είχα ρίξει μεσα στο ενυδρείο μετά από ένα απλό πλύσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ φως είναι αναμμένη τηλεόραση ,φωτιστικά κτλ κ όλα κάνουν αντανακλαση

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να γλιτώσω το πολυ φως που φαίνεται απ' τις λάμπες πάνω..ίσως με κάποια φυτό επιφανειας;;;να κάνει σκιαση..και αν ναι ποιο φυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...