Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου 450 λιτρα

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό,, Ασία Sumatra- borneo

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):150x 50x 68
Συνολικά Λίτρα:450
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:java Farm ,anubias, τα υπόλοιπα δεν θυμαμε, θα κοιτάξω κάπου έχω κρατήσει τα ταμπελάκια των φυτων
Ψάρια:
Άλλα είδη:σαλιγκαρια

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:μαυρο
Πέτρες: ναι
Ξύλα:ναι
Άλλα διακοσμητικά : Ινδοκαρυδο και κεραμική? ενυδρειακη σωλήνα από pet Shop όλα (κρυψώνες ) και φύλλα cattapa
Υπόστρωμα:άμμο ψιλή 0,2-0,6
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 4x Standard led
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:εσωτερικό φίλτρο Jubel bioflow xl με eheim Substrat pro

εξωτερικό φίλτρο eheim 2080 1200 xxl με eheim Substrat pro
Θέρμανση/ Ψύξη: 300watt
Λίπανση:
Παροχή CO2: dennerle space 600 Special Edition με pH Controller 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: eheim UV lamp

Διατροφή:

Παράμετροι:
pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:από την στιγμή που στρώθηκε και μετά κάνω αλλαγή 20% κάθε βδομάδα.υπαρχει και α/ο dennerle 190 δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη (δεν ξέρω πως)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Aqua Safe και θερμοστάτης σε βαρέλι τροφίμων για μισή ωρα

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

EC0DAC31-978C-418B-AF34-76169F1A0009.thumb.jpeg.669045fd00fc25878e2d6f40c5ebf78e.jpeg

• Like 8
  • love 2

Σκέφτομαι να βάλω εδώ τα ψαράκια που υπάρχουν στο άλλο μικρό ενυδρείο 150αρι,

τα ψαράκια είναι τα εξής : Clown loach , Yoyo  loach, pimelodus pictus

παρακαλώ πολύ συμβουλές παρατηρήσεις γνώμες 🙏😁

Πολύ ωραίο το ενυδρείο!! Μου αρέσει επίσης το hardscape και μαζί με τα φυτά στην πλάτη  δείχνει να έχει ωριμάσει! Έχουν πολύ ωραία ανάπτυξη! 
Έχεις τις δυνατότητες να βάλεις τα περισσότερα αν όχι όλα τα φυτά στο ενυδρείο σου! Δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο! 
Ακόμη, από ψαράκια σίγουρα θα μπορούσες να βάλεις 6-8 αγγελοψαρα (μονόχρωμα ίσως) και ένα όμορφο κοπάδι με μικρά ψαράκια που θα γεμίσουν πολύ όμορφα τον χώρο!! 

• Like 1
  • Thanks 1

Αν ταιριάζουν με τα Ίδη υπάρχων μπορεί να βάλω αγγελοψαρα γιατί μου αρέσουν 

Θέλω να ρωτήσω για τα Ίδη υπάρχων ψαράκια αν είναι κατάλληλο το ενυδρείο 450 λίτρα με το συγκεκριμένο στήσιμο,γιατί μου αρέσουν 😁

Αν όχι θα τα βάλω αγγελία να τα δώσω δωρεάν σε κάποιον που να έχει κατάλληλο ενυδρείο.

Επίσης εάν ταιριάζει το στήσιμο του ενυδρείου για τα ψαράκια που έχω ,θα ήθελα να ρωτήσω πόσα από αυτά είναι καλύτερα να βάλω από το κάθε είδος για να είναι κοπάδι

Και εάν ταιριάζουν όλα τα ψαράκια μεταξύ τους.

Θα μπορούσες να μου πεις σε ποιό σημείο του ενυδρείου έχεις τοποθετήσει την είσοδο και την έξοδο του eheim?

• Like 1

Πίσω από τα ξύλα😁

Τα έχω όλα κρυμμένα.μονο το co2 δεν έχω τελειώσει ακόμα(θέλω να τοποθετήσω το  direct ) για να μην πιάνει χώρο το flipper και φαίνεται και ασχημο 

Επίσης έχω καταργήσει την μια είσοδο προς το παρόν,(κανονικά έχει δύο)

πριν 5 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Επίσης έχω καταργήσει την μια είσοδο προς το παρόν,(κανονικά έχει δύο)

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Screenshot_20201013-170236447.jpg

Βασικά θέλω να καταλάβω πως συνδυάζεις τη ροή των 2 φίλτρων, δηλαδή τα έχεις να χτυπάει το ένα στην έξοδο του άλλου ή τα έχεις στήσει με διαφορετικό τρόπο? 

Η έξοδος του eheim είναι πάνω δεξιά πίσω από το ξύλο μαζί με την έξοδο του εσωτερικού juwel.

Και η είσοδος είναι από αριστερά μεριά πίσω από το ξύλο και έχω τοποθετήσει και ένα βαρελάκι prefilter της eheim.

Αν έχω κάνει κάποιο λάθος καλά είναι να μου πει κάποιος έμπειρος τώρα πριν μπούνε ψαρακια μέσα.

Ευχαριστώ πολύ

Φίλε κατά την γνώμη μου εάν το νερό κυκλοφορεί σωστά είσαι οκ. Σε ρώτησα γιατί κάνω κάποιες αλλαγές στο δικό μου σύστημα προκειμένου να βελτιώσω την κυκλοφορία του co2 και ψάχνω να βρω τί δουλεύει σε άλλους. 

Δεν γνωρίζω αν κυκλοφορεί σωστά,το πρώτο μου ενυδρείο είναι και ακόμα δεν έχει ψάρια μέσα,με ενδιαφέρει και εμένα η γνώμη από κάποιον που γνωρίζει καλά από αυτό το θέμα ώστε εάν είναι λάθος να διορθωθεί.

Το Co2  θα το βάλω direct γιατί το flipper εκτός από ασχημο,δεν κάνει κιόλας τόσο καλή δουλειά με το direct απ’οτι διάβασα.

Δεν υπάρχει κανόνας, παίζουν ρόλο οι διαστάσεις, η ισχύς των φίλτρων, η διακόσμηση. Θα το καταλάβεις εκ του αποτελέσματος και θα χρειαστεί να πειραμστιστεις για να καταλάβεις ποια είναι η βέλτιστη τοποθέτηση. 

Αρχικά θα σου πώ ότι το hardscape που έχεις φτιάξει είναι φανταστικό! Τα λίτρα σου είναι πολλά και σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις κάτι ωραίο και μεγάλο. Δεν ξέρω πώς το έχεις στο μυαλό σου από θέμα ψαριών, αλλά η γνώμη μου θα ήταν να μην βάλεις τα ψάρια από το άλλο σου ενυδρείο και να σκεφτείς κάτι άλλο. Ειπώθηκε ένα κοπάδι σκαλάρια, ωραία ιδέα, με ίδια χρώματα και όχι παρδαλά. Σίγουρα κοπάδι με cory, έτσι ώστε να καθαρίζεται και η επιφάνεια του βυθού.... Εγώ θα πρότεινα και μελανοταινίες. Ένα μεγαααααλο κοπάδι θα σου δώσει κίνηση και χρώμα! Βασικά το καλύτερο θα ήταν να σκεφτείς εσύ τι σου αρέσει και μετά να συζητήσουμε τις λεπτομέρειες εδώ. Ιδέες υπάρχουν άπειρες στο διαδίκτυο. Οπότε κάνε μια κούπα καφέ και ξεκίνα το ψάξιμο!:D

• Like 1
  • Thanks 1
  • love 1

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια🙂

Θέλω να κρατήσω τα συγκεκριμένα ψαρακια εάν είναι κατάλληλο το ενυδρείο για αυτά 😁

Έχουν πολύ πλακα τα συγκεκριμένα και θα ήθελα να μάθω αν ταιριάζουν μεταξύ τους και αν ναι ,τότε πόσα πρέπει να βάλω ώστε να είναι σωστό το περιβάλλον για αυτά.

Είμαι πολυ τυχερός που μου χάρισαν τα συγκεκριμένα, διότι botia έχει και ένας φίλος μου και τα ειχα αγαπήσει από τη πρώτη φορά,μου φάνηκαν πολύ αστεία!

δηλαδή θα έπαιρνα έτσι και αλλιώς ένα ζευγάρι για το ενυδρείο μου.

έχω σκοπό να πάρω ακόμα ένα Oase highline 400 η juwel Rio 450 και να βάλω εκεί σκαλαρια κτλπ😁

Στο υπόγειο έχω ήδη ένα ενυδρείο 720 λίτρα με λάμπα Giessemann το οποίο δυστυχώς δεν χωράει πουθενά και το κρατάω για του χρόνου που θα μετακομίσω σε μεγαλύτερο σπίτι.

• Like 1
  • Haha 1
πριν 14 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια🙂

Θέλω να κρατήσω τα συγκεκριμένα ψαρακια εάν είναι κατάλληλο το ενυδρείο για αυτά 😁

Έχουν πολύ πλακα τα συγκεκριμένα και θα ήθελα να μάθω αν ταιριάζουν μεταξύ τους και αν ναι ,τότε πόσα πρέπει να βάλω ώστε να είναι σωστό το περιβάλλον για αυτά.

Είμαι πολυ τυχερός που μου χάρισαν τα συγκεκριμένα, διότι botia έχει και ένας φίλος μου και τα ειχα αγαπήσει από τη πρώτη φορά,μου φάνηκαν πολύ αστεία!

δηλαδή θα έπαιρνα έτσι και αλλιώς ένα ζευγάρι για το ενυδρείο μου.

έχω σκοπό να πάρω ακόμα ένα Oase highline 400 η juwel Rio 450 και να βάλω εκεί σκαλαρια κτλπ😁

Στο υπόγειο έχω ήδη ένα ενυδρείο 720 λίτρα με λάμπα Giessemann το οποίο δυστυχώς δεν χωράει πουθενά και το κρατάω για του χρόνου που θα μετακομίσω σε μεγαλύτερο σπίτι.

Screenshot_20201013-210727878.thumb.jpg.f7c47209496eec2659fd8c10390f6b1b.jpg

Θέλω να κάνω ακόμα πολλές αλλαγές στο ενυδρείο,δεν είναι τελειωμένο.

Πιστεύετε ότι το ενυδρείο σαν λίτρα/διαστάσεις/στήσιμο είναι κατάλληλο για να κάνω τα botia όλα κοπάδια? Και επίσης τα tetra neon  ταιριάζουν με τα συγκεκριμένα ψαρακια?

Παρακαλώ την βοήθεια σας 😁

Επίσης αν υπάρχει οποιαδήποτε παρατήρηση η συμβουλή στο να αλλάξει κάτι στο ενυδρείο με ενδιαφέρει.

Όλα τα σχόλια καλοδεχούμενα!

Πολυ όμορφο κ είναι προς τιμήν σου που πρωτα το έστεισες κ ρωτάς τι ψαράκια μπορείς να φιλοξενήσεις, ώστε να τους προσφέρεις το καλυτερο δυνατόν! Θα σου πουν κ οι πιο έμπειροι αλλά αν θες να το κάνεις βιοτοπικο τα ψαράκια σου είναι από διαφορετικά μέρη. Από ότι πρόλαβα κ είδα σε παραμέτρους νερού κ θερμοκρασίες είναι κοντά οπότε θα μπορουσες να τα χεις μαζι.Πληροφοριες για τα ψάρια μπορείς να δεις στο φόρουμ, στην ενότητα προφιλ ψαριών γλυκου νερου κ στο seriously fish.Απο προσωπικη εμπειρία ο yoyo loach που είχα κυνηγουσε όλη τη μέρα τον clown loach, μέχρι που αναγκάστηκα να τον απομακρυνω κ να ησυασει ο έρμος ο clown.Ειναι ο Borneo,είναι το πρωτο μου ψάρι κ τον έχω τώρα 7,5 χρονια.Ειναι περιπου 20cm, φτου φτου φτου... Δεν ξέρω αν θα άξιζε να κάνεις ένα ενυδρείο μόνο με  clown γιατί κατά βάση είναι νυκτόβια ψαράκια. 

• love 1
πριν 6 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πολυ όμορφο κ είναι προς τιμήν σου που πρωτα το έστεισες κ ρωτάς τι ψαράκια μπορείς να φιλοξενήσεις, ώστε να τους προσφέρεις το καλυτερο δυνατόν! Θα σου πουν κ οι πιο έμπειροι αλλά αν θες να το κάνεις βιοτοπικο τα ψαράκια σου είναι από διαφορετικά μέρη. Από ότι πρόλαβα κ είδα σε παραμέτρους νερού κ θερμοκρασίες είναι κοντά οπότε θα μπορουσες να τα χεις μαζι.Πληροφοριες για τα ψάρια μπορείς να δεις στο φόρουμ, στην ενότητα προφιλ ψαριών γλυκου νερου κ στο seriously fish.Απο προσωπικη εμπειρία ο yoyo loach που είχα κυνηγουσε όλη τη μέρα τον clown loach, μέχρι που αναγκάστηκα να τον απομακρυνω κ να ησυασει ο έρμος ο clown.Ειναι ο Borneo,είναι το πρωτο μου ψάρι κ τον έχω τώρα 7,5 χρονια.Ειναι περιπου 20cm, φτου φτου φτου... Δεν ξέρω αν θα άξιζε να κάνεις ένα ενυδρείο μόνο με  clown γιατί κατά βάση είναι νυκτόβια ψαράκια. 

Φίλε μου σε ευχαριστω πολύ για τα καλά σου λόγια και τις συμβουλές σου😁

μάλλον θα το κάνω με 5 Clown και με Pearl gurami που είναι επισης από borneo sumatra απ´οτι διάβασα.

Δεν γνωρίζω από προσωπική εμπειρία να σου πω για το κυνήγι αλλά ένας φίλος μου Ελβετός έχει γύρο στα 40 (5 διαφορετικά είδη botia loach) και δεν μαλώνουν.

και αν μαλώσουν θα μαλώσουν μόνο ίδιο είδους ψάρια,ας πούμε Yoyo με yoyo.

μήπως τα δικά σου ήταν μόνο δυο και για αυτό μαλώνανε?
καπου το έχω διαβάσει ότι υπάρχει αυτό το θέμα αν δεν είναι κοπάδι.

στειλε μου καμία φωτό εάν σου είναι εύκολο το ενυδρείο σου με τον Clown 😁😁

Επισης θα ήθελα να μου δώσεις μερικές πληροφορίες για τα Clown εάν μπορεις

απο προσωπική σου εμπειρία.

ΥΓ. Δεν με πειράζει που είναι νυκτόβια,και εγώ νυκτόβιος είμαι 😁

ευχαριστω πολυ