Jump to content

Πρόβλημα με pH kh gh?


Mr.fox

Recommended Posts

Γεια σε όλους του φίλους του φόρουμ 

χθες μετά από πολλές ώρες ανοιχτού φωτισμού στο ενυδρείο μου και μια αλλαγή του flipper και του ηλεκτρόδιου του pH controller παρατήρησα ότι το pH  δεν έπεφτε κάτω από το 7 (το Co2 σταματάει στο 6,9 τρέχω ρυθμίσει)

και είδα ότι δούλευε ασταμάτητα .μετααπο καμία ώρα έκλεισε τελικά για κανένα 10 λεπτό περίπου και μετά ξανά πάλι ανέβηκε στο 7 -7,2  και δούλευε ασταμάτητα.

Κανονικα μέχρι πριν κάνω τις αλλαγές με το φλιπερ και το ελεκροδιο,το Co2 δούλευε περίπου για πεντα λεπτά κάθε τέταρτο ( δεν το έχω χρονομετρήσει ,με το μυαλό μου το λέω στο περίπου)

δηλαδη δούλευε για λίγο και μετά σταματούσε..

τι μπορεί να άλλαξε και να δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα?

εντομεταξυ τα έχω τοποθετήσει όπως ήταν αρχικά αλλά το πρόβλημα παραμένει. 
τωρα το έχω κλίσει τελείως εδώ και 10 λεπτά και έχω αφήσει μόνο το Controller  να δουλεύει για να βλέπω το pH.

Μέτρησα το pH και kh με καινούργια υγρά τεστ Julia και ήταν στο 7 και τα δυο..

θα παρακαλούσα οποίος γνωρίζει να με βοηθήσει διότι είμαι τελείως άσχετος και προσπαθώ να φτιάξω το ενυδρείο μου ιδανικό και να τοποθετήσω επιτέλους ψαράκια μεσα

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Γεια σε όλους του φίλους του φόρουμ 

χθες μετά από πολλές ώρες ανοιχτού φωτισμού στο ενυδρείο μου και μια αλλαγή του flipper και του ηλεκτρόδιου του pH controller παρατήρησα ότι το pH  δεν έπεφτε κάτω από το 7 (το Co2 σταματάει στο 6,9 τρέχω ρυθμίσει)

και είδα ότι δούλευε ασταμάτητα .μετααπο καμία ώρα έκλεισε τελικά για κανένα 10 λεπτό περίπου και μετά ξανά πάλι ανέβηκε στο 7 -7,2  και δούλευε ασταμάτητα.

Κανονικα μέχρι πριν κάνω τις αλλαγές με το φλιπερ και το ελεκροδιο,το Co2 δούλευε περίπου για πεντα λεπτά κάθε τέταρτο ( δεν το έχω χρονομετρήσει ,με το μυαλό μου το λέω στο περίπου)

δηλαδη δούλευε για λίγο και μετά σταματούσε..

τι μπορεί να άλλαξε και να δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα?

εντομεταξυ τα έχω τοποθετήσει όπως ήταν αρχικά αλλά το πρόβλημα παραμένει. 
τωρα το έχω κλίσει τελείως εδώ και 10 λεπτά και έχω αφήσει μόνο το Controller  να δουλεύει για να βλέπω το pH.

Μέτρησα το pH και kh με καινούργια υγρά τεστ Julia και ήταν στο 7 και τα δυο..

θα παρακαλούσα οποίος γνωρίζει να με βοηθήσει διότι είμαι τελείως άσχετος και προσπαθώ να φτιάξω το ενυδρείο μου ιδανικό και να τοποθετήσω επιτέλους ψαράκια μεσα

ευχαριστω εκ των προτέρων 

Σορυ το κινητό μου κάνει αυτόματη διόρθωση και πολλά έχουμε γραφτεί λάθος 

(το Co2 το έχω ρυθμίσει στο 6,9 να κλείνει)*

υγρα τεστ  jbl*
το Co2 το έκλεισα εδώ και 15 λεπτα.

τα φώτα θα τα αφήσω κλειστά σήμερα για να δω μήπως φταίει αυτό και δημιουργήθηκε το πρόβλημα του ph

Το ενυδρείο είναι αυτό της φωτογραφιας

τρεχει περίπου 3 μήνες χωρίς ψάρια μόνο μερικά σαλιγκάρια.

επισης έχω μεγάλες ποταμίσιας πέτρες που ελέγχτηκαν. Μήπως να τις ξανά τσεκάρω ?

ευχαριστω πολύ και σορυ για το τεράστιο κείμενο με τις χίλιες ερωτήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Το pH μέσα σε λίγο μόνο λεπτά έχει ανεβεί Ίδη στο 7,7

ειναι φυσιολογικό να ανεβαίνει τόσο γρήγορα χωρίς το Co2 σε λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μετρήσεις σε νερό βρύσης που άφησα σε ποτήρι για περίπου 4 ώρες χωρίς προσθήκη αντιχλωριου κτλπ.

Επίσης έκανα και στο νερό του ενυδρείου.

 

Νερό βρύσης:

Ph 7,58 λέει το ph controller που το άφησα για περίπου μισή ώρα 

Kh 7

Gh 8

 

Νερό ενυδρείου:

Από το πρωί που έκλεισα το co2 το ph έχει ανέβει από το 7 στο 7,31 μέχρι στιγμής.

Kh 7

Gh 7

 

Το νερό του δικτύου έχει μια μονάδα παραπάνω Gh.

Δεν ξέρω γιατί.

Οπότε λογικά πιστεύω οι πέτρες πρέπει να είναι εντάξει,δεν νομίζω να είναι ασβεστολιθικές 

Τώρα όμως τι πρέπει να κάνω με το co2?

Ευχαριστώ πολύ ?

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Το pH μέσα σε λίγο μόνο λεπτά έχει ανεβεί Ίδη στο 7,7

ειναι φυσιολογικό να ανεβαίνει τόσο γρήγορα χωρίς το Co2 σε λειτουργία?

Μισό να τα διαβάσω όλα!! Όμως με το co2 το ph πέφτει δεν ανεβαίνει! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Λοιπόν έκανα μετρήσεις σε νερό βρύσης που άφησα σε ποτήρι για περίπου 4 ώρες χωρίς προσθήκη αντιχλωριου κτλπ.

Επίσης έκανα και στο νερό του ενυδρείου.

 

Νερό βρύσης:

Ph 7,58 λέει το ph controller που το άφησα για περίπου μισή ώρα 

Kh 7

Gh 8

 

Νερό ενυδρείου:

Από το πρωί που έκλεισα το co2 το ph έχει ανέβει από το 7 στο 7,31 μέχρι στιγμής.

Kh 7

Gh 7

 

Το νερό του δικτύου έχει μια μονάδα παραπάνω Gh.

Δεν ξέρω γιατί.

Οπότε λογικά πιστεύω οι πέτρες πρέπει να είναι εντάξει,δεν νομίζω να είναι ασβεστολιθικές 

Τώρα όμως τι πρέπει να κάνω με το co2?

Ευχαριστώ πολύ ?

 

Οι μετρήσεις σου είναι τέλειες!! Διαμάντι! Μην ανησυχείς! Είναι φυσιολογικό όταν ανοίγεις το CO2 να πέφτει το pH! ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Soto δεν με κατάλαβες ?Το είχα σε λειτουργία το Co2 εδώ και ένα μηνα.

κανονικα δούλευε για λίγο. Ξεκινούσε μόλις το pH ανεβαίνει πάνω από 7 και μετά από λίγα λεπτά μόλις έπεφτε στο 6,99 σταματούσε, αλλά χθες μετά από κάτι αλλαγές που έκανα δούλευε ασταμάτητα και δεν έκλεινε ούτε μετά από μια ώρα λειτουργίας,διότι το pH  δεν πήγαινε πιο κάτω από 7 Και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

Μέχρι πριν τις αλλαγη τοποθεσίας του φλιπερ και ηλεκτρόδιου ήταν όλα κανονικά έπεφτε γρήγορα στο 6,99. μετά από την αλλαγή δεν ξέρω τι έγινε....

επισης μόλις το είδα,τα ξανά τοποθέτησα όπως ήταν αρχικά αλλά πάλι τα ίδια...
 

και το πρωί το έκλεισα το Co2 και άφησα μόνο το ph controller για να παρακολουθώ το pH ποσό θα ανεβεί.το pH από το πρωί χωρίς co2 έχει ανεβεί στο 7,40

ειναι φυσιολογικό να ανεβαίνει τόσο γρήγορα ?

τι να φταίει και να συνέβη αυτο?

υπαρχει περίπτωση να έγινε επειδή είχα ξεχάσει ανοιχτές τις λάμπες όλη μέρα?
αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να μου δώσει μια συμβουλή ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Μισό να τα διαβάσω όλα!! Όμως με το co2 το ph πέφτει δεν ανεβαίνει! 

Το γνωρίζω αυτό ,αλλά δεν ξέρω τι έγινε και δεν κατέβαινε πιο κάτω από το 7 ώστε να σταματήσει να δουλεύει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Co2 το έκλεισα γιατί δούλευε λογικά όλο το βράδυ και φοβήθηκα μην ψηφίσουν τα σαλιγκάρια κρίμα είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

ψωφισουν *

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Το Co2 το έκλεισα γιατί δούλευε λογικά όλο το βράδυ και φοβήθηκα μην ψηφίσουν τα σαλιγκάρια κρίμα είναι.

 

Γενικά να σου πω την άποψη μου λίγο πιο φιλοσοφικά και επιστημονικά! 
Το pH μόνο ενός διαλύματος που φτιάχνεις στο εργαστήριο μπορεί να είναι σταθερό αφού το ρυθμίσεις. 
1) Το pH του ενυδρείου άου μεταβάλλεται συνεχώς ακόμη και με την παραμικρή αλλαγή. Επίσης, αν βάλεις ένα ηλεκτρόδιο και το κουνάς μέσα στο ενυδρείο, θα αλλάζει και η μέτρηση (λίγο, αλλά θα αλλάζει). Για εμένα, κρατάμε ότι το pH σου είναι περίπου στο 7-7,5.

2) Ξέχασα τί ήθελα να πω...?

3) Με βάση τα παραπάνω, μπορεί να έβαλες τον μετρητή σου κάπου όπου πάνε περισσότερα σωματίδια και μετράει συνεχώς πιο υψηλό pH! Επίσης, μπορεί να αυξήθηκαν τα φυτά σου και να παράγουν περισσότερο οξυγόνο, ανεβάζοντας το pH! Επιπλέον, η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, απομακρύνει το CO2, άρα δεν μειώνεται το pH!
3) Συμβουλή: Να ρυθμίσεις αν θέλεις να το εχεις στο αυτόματο, να ανοίγει το CO2 μισή ώρα πριν τα φώτα και να κλείνει επίσης μισή ώρα πριν κλείσουν τα φώτα σου!

 

Πες μου αν κάτι δεν κατάλαβα καλά και λέω βλακείες!!??

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Γενικά να σου πω την άποψη μου λίγο πιο φιλοσοφικά και επιστημονικά! 
Το pH μόνο ενός διαλύματος που φτιάχνεις στο εργαστήριο μπορεί να είναι σταθερό αφού το ρυθμίσεις. 
1) Το pH του ενυδρείου άου μεταβάλλεται συνεχώς ακόμη και με την παραμικρή αλλαγή. Επίσης, αν βάλεις ένα ηλεκτρόδιο και το κουνάς μέσα στο ενυδρείο, θα αλλάζει και η μέτρηση (λίγο, αλλά θα αλλάζει). Για εμένα, κρατάμε ότι το pH σου είναι περίπου στο 7-7,5.

2) Ξέχασα τί ήθελα να πω...?

3) Με βάση τα παραπάνω, μπορεί να έβαλες τον μετρητή σου κάπου όπου πάνε περισσότερα σωματίδια και μετράει συνεχώς πιο υψηλό pH! Επίσης, μπορεί να αυξήθηκαν τα φυτά σου και να παράγουν περισσότερο οξυγόνο, ανεβάζοντας το pH! Επιπλέον, η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, απομακρύνει το CO2, άρα δεν μειώνεται το pH!
3) Συμβουλή: Να ρυθμίσεις αν θέλεις να το εχεις στο αυτόματο, να ανοίγει το CO2 μισή ώρα πριν τα φώτα και να κλείνει επίσης μισή ώρα πριν κλείσουν τα φώτα σου!

 

Πες μου αν κάτι δεν κατάλαβα καλά και λέω βλακείες!!??

Αν παίζουν όμως κάθε μέρα οι τιμές pH  για παράδειγμα από 7 έως 7,50 δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ψαράκια που θα βάλω αργότερα ?
δεν πρέπει το pH να είναι πάντα σταθερό?
επισης έχω αγοράσει τύρφη πελετ της Jbl και α/ο της dennerle, εάν κάτι απο τα δυο βοηθάει στο να έχω μόνιμα χαμηλότερο pH μόνο σε συνδυασμό με το Co2, αλλά δεν θέλω να επιρεασω σκληρότητες   gh kh.

ΥΓ. (Και πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα ,το Co2 δούλευε κάθε 20 λεπτά περίπου..

ειναι καλό αυτό για τα ψάρια? Να μπαίνει τόση ώρα Co2 μέσα στο νερό ? Η θα πάθουν καμία δηλητηρίαση ?

 

Τα ψάρια που θα βάλω μέσα θα είναι από το borneo  ,blackwater θα το κάνω μάλλον και θα μπουν μέσα Clown Botia loach  και Gurami Perle (Trichopodus leerii.

Αν δεν είναι καλή ιδέα ας μου πει κάποιος τι άλλο θα μπορούσα να βάλω με τα chromobotia .

Επισης σε ένα χρόνο περίπου θα μετακομίσω και θα στήσω ενυδρείο 200χ70χ60 που βρίσκεται Ίδη στο υπόγειο καινούριο και κάθετε....

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 16 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Ph 7,58 λέει το ph controller που το άφησα για περίπου μισή ώρα 

Kh 7

Gh 8

Κοιτα, με ΚΗ στο 7, ειναι φυσιολογικο να εχεις και ΡΗ πιο πανω. Οσο πιο πολυ buffer (KH) εχει στο νερο, τοσο πιο δυσκολο ειναι να το "κουνησεις" απο το ΡΗ, που εχει.

Σχεδων ολοι μας αφηνουμε το CO2 να τρεχει συνεχομενα,χωρις διακοπη.(οπως εγραψε ο @sotosgreek)

πριν 9 ώρες, το μέλος sotosgreek έγραψε:

3) Συμβουλή: Να ρυθμίσεις αν θέλεις να το εχεις στο αυτόματο, να ανοίγει το CO2 μισή ώρα πριν τα φώτα και να κλείνει επίσης μισή ώρα πριν κλείσουν τα φώτα σου!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο αυτο το θεμα. Υπαρχει πινακας  σχεσης CO2-ph-kh

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το συνδέσω πάλι τώρα που το pH έχει ανεβεί στο 7,52 και αφήσω το Co2 δουλέψει για καμία ώρα μέχρι να το κατεβάσει στο 6,99 ώστε να κλείσει δεν υπάρχει πρόβλημα?
αργοτερα αν βάλω ψαράκια και το co2 δουλεύει ασταμάτητα για μια ώρα ώστε να ξανά κατέβει στο 6,99 και και να κλείσει θα υπάρχει πρόβλημα?

δηλαδη το co2 και ασταμάτητα να δουλεύει εάν το pH δεν κατεβαίνει κάτω από 7 δεν είναι πρόβλημα για τα ψάρια με τόσο co2 ?

σορυ αν σας έπραξα  αλλά δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω. Και θέλω να γίνουν όλα σωστά πριν βάλω ψαράκια μέσα.

ευχαριστω πολύ όλους ☺️

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Δες λιγο αυτο το θεμα. Υπαρχει πινακας  σχεσης CO2-ph-kh

 

Ναι θα το διαβάσω τώρα ευχαρίστως ??

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι κατάργησα τελείως το Bubble Counter

να παίζει ρόλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμένα τώρα το νερό βρύσης που έχει ph γύρω στο 7,58 και kh7 Gh 8

Ποσα ppm Co2 πρέπει να βάλω?
στο ενυδρείο μου έχω αυτήν την στιγμή χωρίς co2 Από χθες το πρωί, pH 7,52 kh 7 gh 7

Με τι μπορώ να μετρήσω τα ppm Co2??
ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Ναι θα το διαβάσω τώρα ευχαρίστως ??

Τελικά το είχα ξαναδιαβάσει αλλά το ξανά έριξα μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,έβαλα πάλι την φιάλη σε λειτουργία και το pH κατέβηκε πάλι στο 6,99.

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι δουλεύει (κάθε 25 λεπτά) για (ένα 20λεπτο) και μετά κλείνει πάλι.

(το ph τώρα με το Co2 μένει πάντα σταθερό ,

6,99 το χαμηλότερο 

έως 7,01 το ανώτερο
 

ολα κομπλέ δηλαδή?


επισης φύλλα catappa μπορώ να ρίξω όσα θέλω στο ενυδρείο ? Είναι 450 λίτρα και έχω γύρω στα 30 φύλλα μέσα (είχα 10) και μόλις πρόσθεσα ακόμα 20.


αν έχει κάποιος καμία παρατήρηση και εχω κάνει κάπου λάθος παρακαλώ να με βοηθήσει ??

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Λοιπόν ,έβαλα πάλι την φιάλη σε λειτουργία και το pH κατέβηκε πάλι στο 6,99.

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι δουλεύει (κάθε 25 λεπτά) για (ένα 20λεπτο) και μετά κλείνει πάλι.

(το ph τώρα με το Co2 μένει πάντα σταθερό ,

6,99 το χαμηλότερο 

έως 7,01 το ανώτερο
 

ολα κομπλέ δηλαδή?


επισης φύλλα catappa μπορώ να ρίξω όσα θέλω στο ενυδρείο ? Είναι 450 λίτρα και έχω γύρω στα 30 φύλλα μέσα (είχα 10) και μόλις πρόσθεσα ακόμα 20.


αν έχει κάποιος καμία παρατήρηση και εχω κάνει κάπου λάθος παρακαλώ να με βοηθήσει ??

 

Βάλε όσα φυλλαράκια θέλεις, σε τόσα λίτρα αμφιβάλλω για το αν θα δεις κάποια σημαντική μεταβολή.

Νομίζω ότι βασανίζεις τον εαυτό σου γενικά με το να ανοιγοκλείνει το CO2 και το σπαταλάς χωρίς λόγο. Το CO2 τα φυτά το χρειάζονται για να φωτοσυνθέσουν, δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιείς τη νύχτα! Αν θέλεις, κάνε αυτό που σου είπα πιο πάνω και συμφώνησε και ο @natateo

Πραγματικά όμως μην αρχίσεις να "παίζεις" με την τύρφη και τα χημικά!!! Θα χάσεις την μπάλα!!

Αυτή η μικρή μεταβολή στο pH σου είναι απόλυτα φυσιολογική!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να τα βάλω για να αλλάξω το νερό,τα θέλω για να μπούνε κάποια χρήσιμα στοιχεία στο νερό για τα ψαράκια που θα φιλοξενηθούν και για να είναι λίγο πιο φυσικό οπτικά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Με τι μπορώ να μετρήσω τα ppm Co2??

Βαλε dropchecker.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα drop Check Bubble Counter  και το έβγαλα γιατί πίστευα ότι δεν χρειάζεται εφόσον έχω το pH Controller.

θα το τοποθετήσω πάλι αν είναι.

μαρκα dennerle, πόσες ανά δευτερόλεπτα χρειάζονται για 450αρι ενυδρείο ?

ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Είχα drop Check Bubble Counter  και το έβγαλα γιατί πίστευα ότι δεν χρειάζεται εφόσον έχω το pH Controller.

θα το τοποθετήσω πάλι αν είναι.

μαρκα dennerle, πόσες ανά δευτερόλεπτα χρειάζονται για 450αρι ενυδρείο ?

ευχαριστω πολύ 

Drop cheker, οχι bubble  counter.

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/metrites-co2-drop-checker

https://www.co2art.eu/blogs/blog/13591641-7-things-you-need-to-know-about-drop-checkers

Για διαχυση CO2 τι ακριβως εχεις (αν εχεις λινκ, απο που το πηρες, βαλε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...