Jump to content

Πεθαίνουν τα ψάρια μου !!!


Recommended Posts

Καλησπέρα ! Παιδιά θέλω βοήθεια SOS . Μέσα σε ένα διάστημα 3 μηνών μου έχουν αποβιώσει 3 ή και παραπάνω χρυσόψαρα. Δε ξέρω τι στο καλό φταίει τα έχω στους 30 βαθμούς και όποτε μπορώ βάζω μπουκάλια με πάγο για τη ψύξη , καθώς και 1 ανουμπια μαζί με 3 πλαστικά φυτά .είχα το ένα φίλτρο με βιολογικό υλικό και σφουγγάρι και το δεύτερο με άνθρακα και σφουγγάρι . Παρεπιπτόντως όλα αυτά τα προβλήματα εμφανίστηκαν από τότε που έβαλα το βιολογικό υλικό και ανέλαβα εγώ τη συντήρηση του ενυδρείου από τους γονείς μ . Παρακαλώ βοηθήστε γιατι δεν μου αρέσει να πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο ??

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες. 

Με αυτες τις θερμοκρασίες έχεις 30C?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μπουκάλια πάγου πως ακριβώς τα χρησιμοποιείς? Οι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας δεν είναι καλές. Ελπίζω το βιολογικό υλικό και τα σφουγγάρια να μην τα ξεπλένεις με νερό της βρύσης.

Έγινε επεξεργασία - CptMario
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Βγαλε τον ανθρακα για αρχη και ζητα μπολι γιατι δεν εχεις αφησει καθολου βιολογια. Σχετικα με την θερμοκρασια αν και δεν εχω χρυσοψαρα χρειαζονται 25 βαθμους το πολυ. Μαλιστα στους 30 βαθμους που το εχεις ειναι οτι πρεπει για αναπτυξη μικροοργανισμων και βακτηριων. Κοινως διαβασε αρθρα που μιλανε για ξεκινημα ενυδρειου και τα σχετικα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα ψάρια σου υποφέρουν σε τόσο υψηλή θερμοκρασία. Είναι σα να βάζω εσένα στο φούρνο στους εξηντα βαθμούς μονιμα. Άρχισε να κατεβάζεις ανά δυο βαθμούς τη μέρα έως ότου φτάσεις θερμοκρασία περιβαλλοντος. Αφού ολοκληρώσεις τη διαδικασια, θα σου έλεγα λογω ανουμπιας  να ρυθμίσεις μετά το θερμοστάτη σταθερά τους 23 βαθμους. Επίσης να σου πω πάλι ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για χρυσόψαρα. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό από μόνο του είναι ευεργετικό για τα ψάρια όχι κάτι κακό

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω @killerknight ο θερμοστάτης ψύχει ? Νμζ ότι είναι μόνο για θέρμανση . Επίσης καταλάθος μερικές φορές ,ναι το ξέπλυμα το βιολογικό υλικό επειδή είχε λίγο βρώμα , όπως και το σφουγγάρι . Κάτι άλλο. Πώς κατεβάζω την θερμοκρασία στο ενυδρείο ? Για φίλτρα έχω το serafil 60 και το hailea ένα κρεμαστό .Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας . Χθες άδειασα όλο το ενυδρείο και το καθάρισα και η μάνα μ έκανε απολύμανση με χλωρίνη ?. Ευτυχώς τα ξέπλυνε καλά (ελπίζω) . Το ξαναγεμισα και τώρα δεν έχω βάλει τίποτα στο ενυδρείο ,μόνο τα φίλτρα που και τα δύο έχουν σφουγγάρι τώρα . Αυτά, α ξέχασα να πω ότι δεν έχω θερμαντήρα ή κάτι που να ψύχει 

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης εννοείται ότι είναι για θέρμανση. δεν είπα ποτέ ότι είναι για ψύξη. Απλά μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία του. Μειώνεις σταδιακά τη θερμοκρασία ρυθμίζοντας το θερμοστάτη αντίστοιχα. Δλδ, την πρώτη μέρα τον ρυθμίζεις από τους 30 στους 28, τη δεύτερη από τους 28 στους 26, την τρίτη τρίτη από τους 26 στους 24, και μετά από τους 24 στους 23. Το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα θα πρέπει να λειτουργεί με δεδομένο ότι ο θερμοστάτης θα είναι στο μέγιστο στους 23-24 βαθμούς ώστε να ζήσει και η ανούμπια. Τώρα για τα άλλα τι να πω. ΠΟΤΕ μα ποτέ δεν καθαρίζεις το ενυδρείο με χλωρίνη ή καθαριστικά. Το καθαρίζεις με πανάκι αχρησιμοποίητο που έχεις βάλει ξύδι. Επίσης αυτή τη βρώμα που είπες στο βιολογικό υλικό την αφήνεις για να δημιουργηθούν αποικίες βακτηρίων, δεν την πλένεις άμεσα. Το πλένεις μια φορά το τετράμηνο μόνο με νερό ενυδρείου και όχι βρύσης.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα να κατεβάσω τη θερμοκρασία στους 22 και μετά να ρυθμίσω το θερμοστάτη σταθερά να είναι εκεί ? Επειδή θερμοστάτη δεν έχω ?. Οπότε πρέπει να πάρω ? Γενικά συνοπτικές συμβουλές για το καθάρισμα του ενυδρείου που μπορώ να βρω ?θενξ και πάλι απλά είμαι αρχάριος ??. Τώρα επειδή η μάνα μ πέταξε και τον άνθρακα και το βιολογικό υλικό, θα πρέπει να πάω να αγοράσω και τα τα δύο . Επίσης είναι σημαντικό να αγοράσω Κιτ για μετρήσεις ? Επειδή δε θέλω να μου πεθαίνουν τα ψάρια ?. Είναι κρίμα και από θέμα ηθικής , αλλά και συναισθήματος επειδή τα αγαπάω 

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Χωρίς θερμοστάτη πως έχεις θερμοκρασία 30 βαθμούς? εδω έξω έχει 19 και μέσα στα σπίτια μέγιστο 25

Link to comment
Share on other sites

Εμμ ναι. Το θέμα είναι ότι το σπίτι μου το βαράει ο ήλιος κάθε μέρα, όλη μέρα , όλο το χρόνο .Και είναι βάσανο να έχω χαμηλές θερμοκρασίες 

Link to comment
Share on other sites

Καμία λύση για μείωση θερμοκρασίας?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις θερμοστάτη αποκλείεται αυτή την περίοδο να έχεις 30 βαθμούς. Άρτα άκυρα τα όσα είπαμε για θερμοστάτη.  Κάθε πότε αλλάζεις νερό και σε τι ποσοστό του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη λύση. Τα ψάρια σου πρέπει να ζουν σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Μόνο αν μένεις σε ρετιρέ μπορεί μέσα στο σπίτι το καλοκαίρι να πιάνει το ενυδρείο θερμοκρασίες άνω των τριάντα βαθμών. Εκεί θα κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα πετύχω θερμοκρασίες περιβάλλοντος?

Link to comment
Share on other sites

@killerknight αλλάζω το 1/3 κάθε μισό μισό μήνα έχοντας 2 φίλτρα να δουλεύουν 

Link to comment
Share on other sites

Πως είστε σίγουροι ότι είναι από ζέστη? Μήπως έχουν κάποια ασθένεια? Έχεις φώτο των εκλιπόντων? Τα φίλτρα σου είναι επαρκή για τα ψάρια σου?

 

 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

@DrKOI τα ψάρια που μείνανε είναι αυτά εδώ 

IMG_20201020_145810.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάζεις το 50% κάθε εβδομάδα ή το 30% κάθε τρεις ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Πληθυσμιακά τώρα είναι καλά το ενυδρείο σου. Μην ξεχνάμε 40 λίτρα ανα χρυσόψαρο εκτός αν έχεις πολύ καλή βιολογία. Με τα φίλτρα αυτά αμφιβάλλω. Με ενδιαφέρει αν έχεις φώτο από αυτά που έχασες αλλά και αυτά που ζουν θέλω κοντινότερες να μπορώ να δω το σώμα, το κεφάλι, τα βράγχια. Τα τεστ τι αποτέλεσμα σου έχουν βγάλει?

 

 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Και βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα πρόσεξε αυτό που έγραψε ο christos efthimiou. Πλένοντας τα φίλτρα με νερό βρύσης που περιέχει χλώριο σκότωσες την βιολογία του ενυδρείου. Άρα θέλει στρώσιμο από την αρχή. Αφού το έπλυνες με οικιακή χλωρίνη (που συνήθως περιέχει σε μικρές έστω ποσότητες και άλλα χημικά) θα συνιστούσα να βάλεις άνθρακα. Στο νερό του ενυδρείου πάντα βάζουμε αντιχλώριο (όπως και στο νερό που προσθέτουμε). Διάβασε σχετικά με τον κύκλο του αζώτου και για γρήγορο στρώσιμο χρησιμοποίησε "μπόλι". Η θερμοκρασία που αναφέρεις (30 β) μου φαίνεται παράλογη για την εποχή όταν η θερμοκρασία την νύκτα πέφτει περίπου κοντά στους 20 β. Ελπίζω να μην κτυπάει το ενυδρείο κατευθείαν ο ήλιος, σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μετακινηθεί. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο ίσως να φταίει και το θερμόμετρο. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση ? Το "μπολι" τι είναι ? Προς το παρών μια χαρά το ενυδρείο , θερμοκρασία 23-25 ευτυχώς , και το νερό κατάλληλο. Λέω να πάω να αγοράσω και βιολογικό υλικό για να στρώσω τη βιολογία . Α ξέχασα , θα πάω σπίτι να βγάλω και τα πλαστικά φυτά . Η χλωρίνη έχει φύγει πλήρως με το αντιχλωριο που έβαλα στη κατάλληλη δοσολογία . Αλλά τις? Ευχαριστώ πολύ ? ?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι άστρωτο άρα δεν θα είναι "μια χαρά" εαν και όταν βάλεις ψάρια. Η αγορά βιολογικού υλικού είναι μια σωστή κίνηση. Όσο για το "μπόλι" είναι βιολογικό υλικό από άλλο ΣΤΡΩΜΕΝΟ και υγιές ενυδρείο το οποίο θα μπορούσες να βρείς από άλλον χομπίστα (ενδεχομένως και από φιλικό pet shop), το οποίο θα βοηθήσει/επιταχύνει το στρώσιμο του δικού σου ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - CptMario
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα τιπς !! ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...