Jump to content

προβλημα με αλγη


Recommended Posts

καλησπερα ...ειμαι σχετικα νεος στο χομπι καθ θα ηθελα να με διαφωτισετε ως ειδικοτεροι με τις αλγες που εχω στο ενυδρειο μου...το ειχα αφησει περιπου 1 μηνα στο φοιτητικο μου σπιτι για διακοπες και οταν γυρισα ηταν γεματο αλγες..εβγαλα οση μπορουσα ξυλωσα οσα φυτα καταφερα και φυτεψα αλλα

μειωσα τις ωρες φωτος απο 9 σε 8 και μειωσα μια λαμπα την οποια ειχα προσθεσει λιγο πριν φυγω

εκανα τακτικες αλλαγες νερου,και καθαρισα το βυθο, ωστε να μειωθουν τα νιτρικα και υστερα απο τεστ με ενημερωσαν απο πετ σοπ(εγω δεν εχω) πως ειναι οκ 

μειωσα λιπασματα μικρο και μακρο στοιχεια σε 7 μλ καθε 2 μερες το καθενα εναλλαξ και εξελ οσο λεει η εταιρια 

ταισμα μειωσα επισης επειδη ταιζα υπερβολικα 

προσπαθησα να κανω θεραπεια με εξελ χωρις σημαντικα αποτελεσματα (μαλλον κατι κανω λαθος)

πηρα 4 σαλιγκαρια ενω ειχα ηδη 2 πλεκο και 3 οτοκικλους

μου ειπαν ειναι πολλα ειδη κυριως πρασινη νηματοειδης,μαυρη,green spot

 

ειναι ενταξει αυτα που εκανα ?η αλγη θα φυγει με τον καιρο η αναπτυσσεται ?βλεπω καποια νεα φυτα να εχουν λιγη διοτι τα διπλανα τους ειχαν .

παραθετω και φωτο απο κατω 

αξιζει να κανω κατι παραπανω η απλα περιμενω ??(κατι ακουσα για οξιζενε αλλα φοβαμαι μηπως σκοτωσω τα φυτα )

ευχΡΙΑΤΩ ΠΟΛΥ αναμενω απαντηση σας.

121612663_1074510182981696_3796302058481289972_n.jpg

121800224_370549550656715_2865961164882461366_n.jpg

121214718_829079527630304_1987048428351321888_n.jpg

121091526_348120573174089_1644504922843372452_n.jpg

121240754_702952666980835_1561762744501482779_n.jpg

121791722_2753476448265543_5986862294168365655_n.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά μου φαίνεται για Μαύρη τριχοειδή  (BBA),  οι αιτιες εμφανισης της ειναι πολλες  και πρεπει να βρεις ποια ειναι και να την διορθωσεις, γιατι και να φυγει με καποια ''θεραπεια'' θα σου επανεμφανιστει στο μέλλον ξανα......

Το φιλτρο καθαρισε, κυριως τα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια) και τα λαστιχα εξοδου-εισοδου του νερου αν εχουν πιασει βρωμα, εστω και λιγη....... 

διαβασε το παρακατω αρθρο ,θα σε βοηθησει.......

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2020 at 6:33 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά μου φαίνεται για Μαύρη τριχοειδή  (BBA),  οι αιτιες εμφανισης της ειναι πολλες  και πρεπει να βρεις ποια ειναι και να την διορθωσεις, γιατι και να φυγει με καποια ''θεραπεια'' θα σου επανεμφανιστει στο μέλλον ξανα......

Το φιλτρο καθαρισε, κυριως τα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια) και τα λαστιχα εξοδου-εισοδου του νερου αν εχουν πιασει βρωμα, εστω και λιγη....... 

διαβασε το παρακατω αρθρο ,θα σε βοηθησει.......

 

καταλαβα

δεν εχω co2 στο ενυδρειο ξςχαασα να το πω οποτε δεν μπορω να κανω κατι με αυτο

τωρα για το φιλτρο καθαριζω μονο το σφουγγαρι,γιατι μεσαα εχει νερο και βιολογικο υλικο που δεν το πειραζω γιατι φοβαμαι μην το ξεπλυνω εντελως και χαθουν τα απαραιτητα βακτηρια ..μηπως κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

τωρα για το φιλτρο καθαριζω μονο το σφουγγαρι,γιατι μεσαα εχει νερο και βιολογικο υλικο που δεν το πειραζω γιατι φοβαμαι μην το ξεπλυνω εντελως και χαθουν τα απαραιτητα βακτηρια ..μηπως κανω λαθος?

Και βιολογικο υλικο πιανει πολυ μπιχλα. Πρεπει και αυτο να ξεπλυνεις που και που (οταν χρειαζεται).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καθαρισα χθες το φιλτρο ,και εβγαλε φουλ βρωμα ...μετα πηρα νερο και το πηγα για μετρηση κι βρηκαμ no3 120....?

ξερω οτι εχω θεμα με τρεις κυριως αλγες black beard ,green spot,νηματοειδη 

ξερουμε καταλληλο τροπο να απαλλαγουμε απο αυτα ??

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνετε λίγο περίεργη η μέτρηση.

Το νερό που πήγες για μέτρηση το πήρες μέσα από το φίλτρο?

Από ζωντανά έχεις μόνο τα σαλιγκάρια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μου φαίνετε λίγο περίεργη η μέτρηση.

Το νερό που πήγες για μέτρηση το πήρες μέσα από το φίλτρο?

Από ζωντανά έχεις μόνο τα σαλιγκάρια?

το δειγμα το πηρα απτο ενυδρειο αλλα αμεσως μετα που ξανα εβαλα το φιλτρο για λειτουργια οπου 'ξερασε' λιγο βρωμικο νερο και ειχε θολωσει λιγο το νερο (οψι πολυ )μετα απο λιγο ηταν καθαρο οποτε ισως δεν ηταν αληθες .απο ψαρια εχω αγγελοψαρα ,νεον,αρλεκινους,κριμπιενσισ ,πλακοστομο,οτοκικλους και κογκο τετρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

το δειγμα το πηρα απτο ενυδρειο αλλα αμεσως μετα που ξανα εβαλα το φιλτρο για λειτουργια οπου 'ξερασε' λιγο βρωμικο νερο και ειχε θολωσει λιγο το νερο (οψι πολυ )μετα απο λιγο ηταν καθαρο οποτε ισως δεν ηταν αληθες .απο ψαρια εχω αγγελοψαρα ,νεον,αρλεκινους,κριμπιενσισ ,πλακοστομο,οτοκικλους και κογκο τετρα

Το ενυδρειο πόσα λιτρα ειναι? και σε τι αριθμο ειναι το καθε ειδος?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά ψαράκια! Μεταξύ μας τώρα...κανεις κάθε βδομάδα αλλαγές νερού;;; Επειδή μου φαίνεται σαν να κανεις 1-2 το μήνα!! 
 

Χαχα! Σου είχα γράψει το παραπάνω αλά ξέχνα το! Είδα το πρώτο σου μήνυμα. Είσαι σούπερ τα έκανες όλα σωστά! Πρόσεχε μόνα αν βάζεις λίπασμα με σίδηρο ή και σίδηρο να το κόψεις. Αυτό προκαλεί τη μαύρη άλγη όταν είναι σε περίσσεια! 
κατα τ αλλά θα πρέπει με υπομονή να περιμένεις ν επανέλθει! Είχα το ιδιο θέμα μ εσένα! 

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

το δειγμα το πηρα απτο ενυδρειο αλλα αμεσως μετα που ξανα εβαλα το φιλτρο για λειτουργια οπου 'ξερασε' λιγο βρωμικο νερο και ειχε θολωσει λιγο το νερο (οψι πολυ )μετα απο λιγο ηταν καθαρο οποτε ισως δεν ηταν αληθες .απο ψαρια εχω αγγελοψαρα ,νεον,αρλεκινους,κριμπιενσισ ,πλακοστομο,οτοκικλους και κογκο τετρα

Το κάθε σύστημα θέλει τη δικές του συχνότητες αλλαγών.

Το δικό σου λόγω της επιβάρυνσης που έχει από το μεγάλο φορτίο ψαριών θέλει συχνότερες από το μέσο όρο.

Θα μετράς, και θα αλλάζεις νερό μέχρι να φτάσεις τα νιτρικά  χαμηλά.

Αν παρόλες τις αλλαγές νερού τα νιτρικά εξακολουθούν να είναι υψηλά, τότε θα πρέπει να μειώσεις τον πληθυσμό των ψαριών σου.

Πιστεύω πως αυτό είναι μονοδρομος γιατί θα σε κουράσει η τόσο συχνή διαδικασία αλλαγών που χρειάζεται.

Όταν ρυθμιστεί αυτό το πρόβλημα τότε θα καταφέρεις να βελτιώσεις και το πρόβλημα με τις άλγες.

 

Και κάτι έξω από την ερώτηση σου.

Και οι αρλεκίνοι και οι οτο είναι ευσίσθητα ψάρια και. Θέλουν πολύ καλή ποιότητα νερού.:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το ενυδρειο πόσα λιτρα ειναι? και σε τι αριθμο ειναι το καθε ειδος?

240 litra me 9 arlekinous ,9 νεον ,4 αγγελοψαρα , 6 κογκο, 2 πλεκο,3 οτοκικλους,3 κριμπιενσις

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Έχεις πολλά ψαράκια! Μεταξύ μας τώρα...κανεις κάθε βδομάδα αλλαγές νερού;;; Επειδή μου φαίνεται σαν να κανεις 1-2 το μήνα!! 
 

Χαχα! Σου είχα γράψει το παραπάνω αλά ξέχνα το! Είδα το πρώτο σου μήνυμα. Είσαι σούπερ τα έκανες όλα σωστά! Πρόσεχε μόνα αν βάζεις λίπασμα με σίδηρο ή και σίδηρο να το κόψεις. Αυτό προκαλεί τη μαύρη άλγη όταν είναι σε περίσσεια! 
κατα τ αλλά θα πρέπει με υπομονή να περιμένεις ν επανέλθει! Είχα το ιδιο θέμα μ εσένα! 

χαχχαχα αλλαγες κανω 2 φορες την εβδομαδα .πιστευω σαν ισορροπια εχει ερχισει να επανερχεται αλλα η ηδη υπαρχουσα πως θα φυγει ???

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα να κλαδεύεις τα χαλασμένα φύλλα με άλγη και να αφήνεις σιγά σιγά μόνο τα καινούργια!! Καθάρισε το χαλίκι που έχει άλγη, βγάλε όλες τις πέτρες και ξύλα και τριψτα με μια καθαρή οδοντόβουρτσα! Τα φυτά που είναι γρήγορης ανάπτυξης ξερίζωσε τα κι φύτεψε τα κλαδέματα τους που είναι καθαρά! Οι συχνες αλλαγές νερού και τα ότος σου είναι τα κλειδιά! 

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΒΒΑ για να φυγει θελει πανω απο μηνα σε καλυτερη περιπτωση. Δοκιμασε και οργανικο ανθρακα σε καθημερινη βαση. πχ. Flourish Excel, Easy life easy carbo k.a.

Kαι καθε φορα, που ανακατευεις τον βυθο - αλλαγη νερου και αλλαζεις ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπαν κάνε είναι η μόνη λύση και καθάρισε τα ξύλα πρώτα γιατί μαζεύουν αμέσως. Δυσκολη άλγη εγώ τραβιεμαι μήνες τώρα αν και ένα διάστημα Οκ δεν έδινα σημασία. Ψιλοκαθαριζει πάντως τελικά αλλά δεν νομίζω τελείως. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...