Jump to content

Sun sun 304-αντικατασταση με jbl e1501-e1901-fluval fx4?


liakos7

Recommended Posts

Καλησπέρα όπως γράφω κ πιο πάνω θα θελα να αντικαταστήσω το sun sun 304 που τρέχει μαζί με την βοήθεια ενός jbl e900.δεν έχω θέμα..(ίσος λίγο παραπάνω ροή να την ηθελα),ίσος)πιο πολύ το κάνω για πιο ασφάλεια σε σχέση με τον Κινέζο κ για να κρατήσω τον Κινέζο κάβα.ηθλες τη γνώμη σας κ πιο απ' όλα χωράει αρκετή βιολογία γιατί το sun sun είναι τεράστιο κ χω φουλ βιολογία μέσα.δεν θέλω να μειώσω καθόλου κ αν γίνετε να αυξήσω κιόλας.το ενυδρείο είναι anoubia a1500 400λιτρα με σκάλαρια σεβερουν γεοφαγους κορυντορας κ Αρλεκίνους.αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Δες τα specs. Αν θυμάμαι καλά τα fluval δεν έχουν πολύ χώρο για βιολογία. Φαντάσου έχω το fx6 και έχει λιγότερο χώρο για βιολογία από ένα eheim 2217. Εγώ το έχω κυρίως για μηχανική φίλτρανση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και έχω δύο eheim για βιολογική φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Π.χ το sun sun  πόσα λίτρα περνει βιολογία;έχει αν θυμάμαι 4 καλάθια.δεν το βρίσκω καπου.αν είναι έτσι όπως λες να μείνω με το κινέζικο ;δόξα το θεό απροβληματιστο είναι ως τώρα (λιγότερο από χρόνο το χω).τα jbl?έχουν χώρο;το e 900 που ναι μικρό μου φαίνεται καλός ο κάδος για βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Κ για πιο οικονομικό .είναι κ η ΔΕΗ ένα θέμα.το sun sun νομίζω είναι κάπου 36-40 βατ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.....αν ειναι να αντικαταστησεις το sun sun με ενα απο τα παραπανω 3 και να μην χασεις σε βιολολογικο  ογκο και ροη τοτε το jbl1901 ειναι το πιο κοντινο σε χαρακτηριστικα........επισης μπορεις να κρατησεις το sun sun και να παρεις καποιο μεγαλυτερο στη θεση του jbl e900 και να εχεις αυτο ( jbl e900) κάβα....... ,  εχεις δικιο που δεν θες να μειωσεις τη βιολογια σου, με τη ψαροσυνθεση που εχεις ισως χρειαστει να την αυξησεις αργοτερα.

πριν 1 ώρα, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ώπα λάθος είπα..55βατ βλέπω;;είναι πολλά ε;

Είναι....το κακο με τα κινεζικα ειναι οτι γλιτωνεις σε τιμη ,τα δινεις μετα στην καταναλωση....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα 55βατ.βεβαια κ τα περίπου 300€ που χεί το e1901-1902 δεν είναι κ λίγα για την εποχή.με το e1501-1502 δεν κάνω δουλειά;εννοώ η δύναμη του-ροη κ ο χώρος για βιολογία δεν είναι επαρκής;κ στην τελική το sun sun λέει ονομαστική 2000l/h αλλά η πραγματική είναι πολύ πιο κατω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Είναι πολλά τα 55βατ.βεβαια κ τα περίπου 300€ που χεί το e1901-1902 δεν είναι κ λίγα για την εποχή.με το e1501-1502 δεν κάνω δουλειά;εννοώ η δύναμη του-ροη κ ο χώρος για βιολογία δεν είναι επαρκής;κ στην τελική το sun sun λέει ονομαστική 2000l/h αλλά η πραγματική είναι πολύ πιο κατω

Σε ολα τα φιλτρα η πραγματικη ροη ειναι λιγοτερη αναλογα τα υλικα, το μανομετρικο κλπ......εχεις δικιο για την τιμη του jbl, αλλα μακροπροθεσμα  βγαινεις κερδισμενος λογο χαμηλοτερης καταναλωσης και ''αντοχης'' στο χρονο (αν χαλασει ο κινεζος ειναι για πεταμα).

Εκτος απο βιολογικο ογκο, θελεις και δυνατη ροη?

Υ.Γ Η επιλογή καινούργιου φίλτρου είναι λίγο ''σπαζοκεφαλιά'', ειδικά για μεγάλα ενυδρεία!!!...τα ιδια σκεφτομαι και εγω για το προσεχως 500αρι.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η ροή καλή είναι..εξάλλου τα ψάρια που χω μέσα(Αμερική μεριά) δεν θέλουν τρελή ροή ..αλλά όχι κ να πέσω κ πιο κάτω.εχω την εντύπωση ότι το 1501 ασχέτως που στα χαρτιά έχει μικρότερη δύναμη(1400l/h) σε σχέση με το sun sun που χεί 2000,ότι θα ναι πιο δυνατή η ροή του.δεξερω..ετσι φαντάζομαι.το χω χωρίς σφουγγάρια όλο γεμάτο με υλικό κ στο μικρό έχω κάποια σφουγγάρια κ πάλι υλικό.το λέω αυτό γιατί αν με καλύπτει κ 1501 ίσως με καλύπτει κ το fluval 407 ;; Που είναι κ πιο οικονομικό στην αγορά .δεν ξέρω όμως για χωριτηκοτητα υλικών πιο είναι πιο μεγάλο κ πιο μικρό.καλα καλά δεν ξέρω πόσο χωράει το sun sun.φανταζομαι 6-8λιτρα το υπολογίζω.ξερεις κάτι;ξέρεις που να κοιτάξω;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

 αν με καλύπτει κ 1501 ίσως με καλύπτει κ το fluval 407 ;; Που είναι κ πιο οικονομικό στην αγορά .δεν ξέρω όμως για χωριτηκοτητα υλικών πιο είναι πιο μεγάλο κ πιο μικρό.καλα καλά δεν ξέρω πόσο χωράει το sun sun.φανταζομαι 6-8λιτρα το υπολογίζω.ξερεις κάτι;ξέρεις που να κοιτάξω;

 

σε χωρητικότητα ειναι πολυ πιο μικρο το fluval σε σχεση με το 1501 , και προσωπικα αν ηταν να παω σε φιλτρο  φλουβαλ μονο για τη σειρα fx θα κοιταγα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκα ότι το e1501 έχει κάδο 12 λίτρα αλλά περίπου 8 λίτρα για βιολογία δεν ξέρω πόσο έχω στο sun sun

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Fx 4 κοιτούσα αλλά δεν έχει καθόλου χώρο για βιολογία.

ιδια και ισως λιγοτερη εχει το 407.....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λιγότερη.τωρα ψάχνω για το sun sun κ δεν μπορώ να βρω τι χωρητικότητα έχει.ελεος..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα fluval δεν έχουν πολύ χώρο για βιολογία. Πήγαινε στο jbl αλλιώς αν θες ροή και βιολογία πας στο eheim 1500xl αλλά  εκεί η τιμή  είναι άνω των 370 ευρώ.  Τα κινέζικα καινε τον πάτο τους και χαλάνε εύκολα, οπότε ότι κερδίζει κάποιος σε αρχική τιμή το χάνει μακροπρόθεσμα. Εγώ για αξιοπιστία και βιολογία θα πήγαινα  είτε στο eheim που ανέφερα είτε σε jbl αν και δεν τα έχω δοκιμάσει έχω ακούσει καλά λόγια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τώρα βρήκα ότι το e1501 έχει κάδο 12 λίτρα αλλά περίπου 8 λίτρα για βιολογία δεν ξέρω πόσο έχω στο sun sun

λιγο παραπανω εχει το sun sun,  

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω από 8 λίτρα εννοείς;άρα αν πάω στο e1501 παραμένει ίδια η κ λιγότερη η βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Μείνε με τον κινέζο τότε και βλέπεις. Το petsupermarket βγάζει και black friday οπότε κανε υπομονή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς πρέπει να βάλεις αρκετά φράγκα για καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...