Jump to content

Sun sun 304-αντικατασταση με jbl e1501-e1901-fluval fx4?


liakos7

Recommended Posts

Μιας και το έχεις πρόσφατο. Έχω ακούσει που λένε για τα sun sun οτι ο κόσμος είναι ευχαριστημένος κτλ. Τελικά τώρα που έβαλες και το jbl τι πάιζει με τον θόρυβο? Είδες διαφορά? Επίσης οι κυκλοφορητές της sun sun κολλούσαν...είχαν θέμα με το ρεύμα..είδες κάτι αντίστοιχο στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ πάλι έχω καταργήσει το βαμβάκι. Θεωρώ ότι τα σφουγγάρια μια χαρά δουλειά κάνουν. Και έχω χρυσόψαρα...

και εγώ το κατάργησα το βαμβάκι στα δυο 2217classic γιατί το ανοιξε-κλεισε καθε 7-10 μερες ειναι ''μπελας'' στα φιλτρα αυτα.....μονο στο pro2 βαζω μια ''φετα'' πριν την εξοδο γιατι ειναι πιο ''ευκολο'' στην αλλαγη του και τρεχει σε χελωνοενυδρειο (για πολυ βρωμα λεμε) .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ..εγώ δεν είχα κανένα παράπονο από sun sun κυριολεκτικά κ από ότι φάνηκε με τεράστιο πραγματικά κάδο.ο λόγος που το άλλαξα ήταν ότι ήθελα να πέσω σε watt σίγουρα γιατί άλλο 55-60 κ άλλο 35 κ γιατί πιο παλιά σε ένα 180αρι που ΧΑ πάλι sun sun ως βοηθητικό μετά από 3-4 φορές άνοιξε κλείσε για καθαρισμός κτλ μου σπάσαν τα 3 απ' τα 4 κουμπώματα κ κάτι κομμάτια στην φτερωτή όταν την έβγαλα να την πλύνω λίγο κ ευτυχώς ήταν Σάββατο πρωί κ πετάχτηκα κ τους πήρα το jbl900.δεν θα θελα μια μέρα να μου μείνει τίποτα στο χέρι στα καλακαθουμενα κ να τρέχω κ να μην φτάνω.η διαφορά ποιότητας στα υλικά είναι εμφανές.να λέγετε.οσο για θόρυβο είναι αρκετά ήσυχο.τωρα βέβαια με τα δύο jbl δεν ακούω ούτε Τσικ πραγματικά.χωρις υπερβολές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το sun sun 302 που ΧΑ στο 180 Άρι,αυτό που μου σπάσαν όλα ξαφνικά,χαχα,μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά ψοφιο σαν δυναμη.ενω το 304 ήταν καλό..όμως έπεφτε γρήγορα η απόδοση του.γενικα δεν είναι κακα..αλλά δεν είναι κ για να κοιμασαι ήσυχος.σε ένα μικρό ενυδρείο 120-150 λίτρα θα τα ξανά δούλευα(τα μικρότερα μοντέλα δεν καίνε κ πολύ αν θυμάμαι καλά)αλλά όσο ανεβαίνεις..νομίζω καλό είναι να χεις κάτι που να ναι εγγυηση..είτε είναι eheim,jbl,flouval κτλ κτλ.νομιζω συμφωνείται.

Έγινε επεξεργασία - liakos7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο με severum μέσα κάνα φυτό επιφάνειας στυλ pistia η κάνα εχινοδορο που μαρεσει λέτε να επιζήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος liakos7 έγραψε:

Το sun sun 302 που ΧΑ στο 180 Άρι,αυτό που μου σπάσαν όλα ξαφνικά,χαχα,μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά ψοφιο σαν δυναμη.ενω το 304 ήταν καλό..όμως έπεφτε γρήγορα η απόδοση του.γενικα δεν είναι ..αλλά δεν είναι κ για να κοιμασαι ήσυχος.σε ένα μικρό ενυδρείο 120-150 λίτρα θα τα ξανά δούλευα(τα μικρότερα μοντέλα δεν καίνε κ πολύ αν θυμάμαι καλά)αλλά όσο ανεβαίνεις..νομίζω καλό είναι να χεις κάτι που να ναι εγγυηση..είτε είναι eheim,jbl,flouval κτλ κτλ.νομιζω συμφωνείται.

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες.......

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χελωνοενυδρειο είπες? Ωχ ωχ χειρότερα από τα χρυσόψαρα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Χελωνοενυδρειο είπες? Ωχ ωχ χειρότερα από τα χρυσόψαρα....

Πολύ χειρότερα, και ειδικα τα φίλτρα  θελουν πιο συχνό καθάρισμα.....καμιά σχέση με το αλλο ενυδρείο που είχα τις Τανγκανικες, και για αυτο στα δυο 2217 που ειχα απο ενα στο καθε ενυδρειο ειχαν διαφορες στα υλικα μεσα στον καδο!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...