Jump to content

Παρουσίαση και ερωτήσεις


Leon1

Recommended Posts

Γειά σε όλους.εχω ένα ενυδρείο 80l το οποίο τρέχει  ένα  χρόνο με 4 χρυσόψαρα στο ενυδρείο δεν έχει γίνει καμία μέτρηση.

Φίλτρο aqnael turbo 500 με βιολογικό υλικό
Αεραντλία  με αερακουρτινα
Υπόστρωμα έχει χαλίκι 5 κιλά
Διακοσμητικά πέτρες και 6 πλαστικά φυτά

Λοιπόν η ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι η εξής

Μπορώ να προσθέσω τώρα χαλίκι γτ τα 5 κιλά είναι λιγα?

Για να φυτέψω φυτά χρειάζεται να υπάρχει υπόστρωμα για φυτά η μπορώ στο χαλίκι?

Πια φυτά μπορώ να βάλω στα χρυσόψαρα για να μην τα φάνε ?

Να βάλω και σαλιγκάρια μέσα η θα επιβαρυνθεί το ενυδρείο και άλλο?


Διάβασα ότι κάπου για μια φορά  την εβδομάδα νηστεία και την άλλη μέρα  ταιζμα με αρακά κατά πόσο ισχύει  αυτό?

Τάιζω μια φορά την ημέρα σε ένα χρόνο είμαι στο δεύτερο κουτάκι τον 100ml είναι περίπου στο τέλος τάιζω πολύ η λίγο?


 τα φίλτρα που  τα βάζεις την αεραντλία κάνουν δουλειά να μπη δλδ σαν βοήθεια μαζί με το μεγάλο.?

 

τα χρυσόψαρα τη ροή φίλτρου να έχουν μέσα στο ενυδρείο?

Ακόμη μία ερώτηση από τροφή τάιζω της tetra goldfish pro  σε νυφαδες έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Leon1 έγραψε:

Διακοσμητικά πέτρες και 6 πλαστικά φυτά

Λοιπόν η ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι η εξής

Μπορώ να προσθέσω τώρα χαλίκι γτ τα 5 κιλά είναι λιγα?

Για να φυτέψω φυτά χρειάζεται να υπάρχει υπόστρωμα για φυτά η μπορώ στο χαλίκι?

Πια φυτά μπορώ να βάλω στα χρυσόψαρα για να μην τα φάνε ?

Καλό θα ήταν να βγουν τα πλαστικά φυτα και να έχεις μόνο φυσικά διακοσμητικά στο ενυδρειο. 

Υποστρωμα νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα να βάλεις εφόσον το έχεις ξεπλύνει καλα. 

Από φυτα μπορείς να βάλεις ανουμπιες που δεν τις τρώνε και οι οποίες δεν θέλουν και φύτεμα ούτε πολύ φως και γενικά είναι πολύ εύκολα φυτα. Μπορείς απλά να τις δεσεις πανω σε μια πέτρα η ένα ξύλο.

 

Σε αυτά μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν εχω ασχοληθεί με χρυσόψαρα. Αλλά έχω την εντύπωση πως τα λιτρα αν δεν είναι λίγα είναι οριακά για 4 χρυσόψαρα. Βέβαια αυτό εξαρτάται κι από τη φιλτρανση. Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι σε αυτό το κομμάτι. 

Καλό θα ήταν να πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τα ψάρια, τις ρουτίνες, αλλαγή νερού, μήκος ενυδρειου κλπ καθώς και να βάλεις μερικές φωτογραφίες. Θα βοηθούσε τα άτομα που θα δουν το ποστ να απαντήσουν στις ερωτήσεις σου και να σε καθοδηγήσουν.

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία, για να δούμε τι είδος χρυσόψαρα είναι, και για τι χαλίκι μιλάμε.

Την τροφή σε νιφάδες πρέπει να την μουλιάζεις.

Δεν ξέρω πόση ποσότητα ταίζεις αλλά μου φαίνετε πολύ λίγη η κατανάλωση, και η συχνότητα, λαμβάνοντας υπόψιν την μεγάλη "όρεξη" που έχουν τα χρυσόψαρα.

Σχετικά με τη διατροφή και περισσότερα διάβασε το παρακάτω άρθρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει πλάτος 81 μήκος 31 και ύψος 47.

Γι'αυτό ρωτάω για την τροφή  να τα δίνω 2 φορές την ημέρα ?

 

Από αυτά τα φυτά πια θα προτιμούσατε πιο πολύ ? Από αυτά πια δένονται ?
1. Anubias barteri var. nana
2. Anubias congensis
3. Anubias barteri
4. Bacopa monnieri
5. Echinodorus bleheri
6. Vesicularia dubyana
7. Microsorium pteropus
8. Vallisneria Americana
9. Lysimachia nummularia


 Από αλλαγές κάνω  μια φορά την εβδομάδα  με aquasafe

 

1603398138735235808173083320861.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που τρέχει στο ενυδρείο και δουλεύει στο ενυδρείο 2 μήνες στης αλλαγές πλένω μόνο στο σφουγγάρι το βιολογικό υλικό δεν το πειράζω θέλει και αυτό να το πλένω?

IMG_20201022_233640.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να ξεκινήσουμε τα θέματα ένα ένα φίλε μου.

  • Καταρχάς το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για τα δύο μονόουρα ψάρια. Χρειάζονται μήκος 1.20 με 1.50 ελάχιστο και 60-70 λίτρα ανά ψάρι χώρο. Οπότε αυτά πρέπει να βγουν και να βάλεις μέχρι δύο fancy συνολικά (όπως το μαύρο σου που είναι black moor)  
  • Αλλαγές πρέπει να κάνεις του επιπέδου 50%-60% την εβδομάδα ή 30% δύο φορές την εβδομάδα
  • Βγάζεις έξω όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά (κυρίως για θέματα διαροής χρωστικών) αλλά και διακοσμήσεις με μυτερές άκρες ώστε να μην έχεις θέματα τραυματισμών
  • Σε λίγο καιρό το φίλτρο σου θα είναι ανεπαρκές εάν δεν είναι ήδη. Τα χρυσόψαρα χρειάζονται εξωτερικό φίλτρο με πολύ χώρο για βιολογία (είναι τα μακαρόνια που έχεις αλλά χρειάζεται  πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.
  • Εφόσον αλλάξεις τα δεδομένα θα μπορείς να ταΐζεις δύο φορές τη μέρα και θα πρέπει για καλύτερα να έχεις βυθιζόμενα pellet για να μην έχεις ζητήματα νυκτικής κύστης  
  • Τα φυτά αν έχεις fancy χρυσόψαρα θα ζήσουν μια χαρά. Αν έχεις μονόουρα όμως θα στα φάνε
  • Το βιολογικό υλικό το πλένεις μια φορά το εξάμηνο μόνο με νερό ενυδρείου
Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Πάμε να ξεκινήσουμε τα θέματα ένα ένα φίλε μου.

  • Καταρχάς το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για τα δύο μονόουρα ψάρια. Χρειάζονται μήκος 1.20 με 1.50 ελάχιστο και 60-70 λίτρα ανά ψάρι χώρο. Οπότε αυτά πρέπει να βγουν και να βάλεις μέχρι δύο fancy συνολικά (όπως το μαύρο σου που είναι black moor)  
  • Αλλαγές πρέπει να κάνεις του επιπέδου 50%-60% την εβδομάδα ή 30% δύο φορές την εβδομάδα
  • Βγάζεις έξω όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά (κυρίως για θέματα διαροής χρωστικών) αλλά και διακοσμήσεις με μυτερές άκρες ώστε να μην έχεις θέματα τραυματισμών
  • Σε λίγο καιρό το φίλτρο σου θα είναι ανεπαρκές εάν δεν είναι ήδη. Τα χρυσόψαρα χρειάζονται εξωτερικό φίλτρο με πολύ χώρο για βιολογία (είναι τα μακαρόνια που έχεις αλλά χρειάζεται  πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.
  • Εφόσον αλλάξεις τα δεδομένα θα μπορείς να ταΐζεις δύο φορές τη μέρα και θα πρέπει για καλύτερα να έχεις βυθιζόμενα pellet για να μην έχεις ζητήματα νυκτικής κύστης  
  • Τα φυτά αν έχεις fancy χρυσόψαρα θα ζήσουν μια χαρά. Αν έχεις μονόουρα όμως θα στα φάνε
  • Το βιολογικό υλικό το πλένεις μια φορά το εξάμηνο μόνο με νερό ενυδρείου

Δλδ  από τα 4 που έχω τώρα να μείνουν 2 fancy  που έχω χωρίς να βάλω αλλά fancy?

 

Για καινούργια φίλτρο για την ώρα λίγο δύσκολο οπότε κάτι πού να μπορώ να κάνω για βοήθεια σε αυτό φίλτρο δλδ να έβγαζα την αερακουρτινα και να έβαζα αυτά τα φίλτρα πού είναι για αεραντλία μια πού την έχω θα βοηθούσε η είναι μονόδρομος το εξωτερικό ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα κάνει και το εσωτερικό φίλτρο, αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστείς και το εξωτερικό όταν τα ψάρια σου μεγαλώσουν. Από κει και πέρα ναι τα μονόουρα πρέπει να φύγουν κανονικά. Βέβαια βλέπω ότι είσαι Πέλλα οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να τα επιστρέψεις στο pet shop ή αν έχεις κάποιο μεγάλο ενυδρείο που μπορεί να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Leon1 έγραψε:

Το ενυδρείο έχει πλάτος 81 μήκος 31 και ύψος 47.

Βγαινει 118λ, αλλά μεσα εχεις 100λ περιπου....

Εκτος απο Lysimachia nummularia και Bacopa monnieri (θα τα φανε 90%), ολα τα άλλα φυτεψε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Για την ώρα κάνει και το εσωτερικό φίλτρο, αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστείς και το εξωτερικό όταν τα ψάρια σου μεγαλώσουν. Από κει και πέρα ναι τα μονόουρα πρέπει να φύγουν κανονικά. Βέβαια βλέπω ότι είσαι Πέλλα οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να τα επιστρέψεις στο pet shop ή αν έχεις κάποιο μεγάλο ενυδρείο που μπορεί να μπουν.

Το θέμα pet shop είναι ένα πρόβλημα και πού έχουν είναι λιγες η επιλογές  και για αυτό δεν είναι και από ίδιο pet shop τα ψάρια το ξερό ότι είναι λάθος αλλά  παραγγελία που ρώτησα μία φορά τα μεταφορικά ήταν πιο πολλά από όσο κόστιζαν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα υπολογίσω πόσο χαλίκι πρέπει να έχω στο ενυδρείο για να μπορέσω να βάλω φυτεμένα φυτά ? Το ενυδρείο τώρα έχει 5 κιλά χαλίκι φυσικό χαλαζιακο 3,15-5,16mm

Μπορώ να βάλω διαφορετικο υπόστρωμα  πάνω από το χαλίκι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...