Jump to content

New member


Philip Zivos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μολις εστησα το καινουριο μου ενυδρειο 180 Λιτρα!

Προς το παρων εβαλα λευκη αμμο 2 ενυδρειακα ξυλα και το φιλτρο (EHEIM 2217) σε λειτουργεια.

το θεμα μου ειναι οτι τα ξυλα τα πηρα απο εναν σινχομπιστα και εφοσον τα επλινα με κρυο και μετα με καυτο νερο, εχουν πανω σε μερικα σημεια κατι σαν ινες. αυτες θα μπορουσαν να ειναι προβλημα για το μελλον?

Επισης θα ηθελα μερικες συμβουλες για τι πρεπει να κανω μετα! (και αν καποιος θα μπορουσε να βοηθησει με Μπολι. νοτια προαστια μενω.) 

ειχα και παλια ενυδριο αλλα ποτε δεν καταφερα να το κανω σωστα. οποτε τωρα το πηρα αποφαση να το κανω οπως πρεπει!

 

IMG_7171.HEIC IMG_7355.HEIC IMG_8859.HEIC

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Οι ίνες αυτές δεν νομίζω να είναι κάτι ίσως κάποιο κομμάτι ρίζας που να είχε μείνει. Αν πάλι θες να είσαι 100% σίγουρος βγάλε ξανά το ξύλο και αφαίρεσε ότι βλέπεις. 

Για το μετά και οσον αφορά τα ψάρια πιστεύω γνωρίζεις ότι πρέπει να στρωθεί πρώτα.

Καλό θα είναι αν δεν βάλεις ψάρια μετά το μπόλιασμα να ρίξεις λίγη τροφή για να βοηθήσεις την βιολογία να πάρει τα πάνω της. Γνώμη μου ρίξε τροφή και άστο να τρέξει μια βδομάδα και κάνε μετρήσεις στο τέλος, αν είσαι κομπλέ κάνε αλλαγή νερού και βάλε ψάρια. 

Στο μεσοδιάστημα και μέχρι να βρεις μπόλι μπορείς να τελειώσεις τα της διακόσμησης (φυτά ή ότι άλλο σκέφτεσαι). Θα σου έδινα εγώ αλλά εγώ δουλεύω εσωτερικό φίλτρο στα ίδια λίτρα και φοβάμαι ότι η δική μου ποσότητα για το eheim θα είναι το 20%... 

Από ψάρια τι σκέφτεσαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες φίλε! Όπως είπε και ο Πάνος αν θες να είσαι σίγουρος καθάρισε το με μια βούρτσα που θα την έχεις μόνο για το ενυδρέιο για πουθενα αλλού, μην σου βγάλει κάτι μέσα στο νερό!

Εάν θέλεις ψάξε λίγο τις ενότητες των αρχαρίων για το πώς μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο σου για να είναι έτοιμο να δεχτεί τους κατοίκους! Μην βιάζεσαι και όλα θ αγίνουν όπως πρέπει. Για  όποια απορία είμαστε εδώ!

 

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.aquazone.gr%2Fforums%2Ftopic%2F79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο%2F%3Ffbclid%3DIwAR2djJL3s9jQv-sfNbn8HSL3CL_--g9IzH-Lq5cnZ7AT8DIovLulqr44W3A&h=AT3dwbD1FgMkCesWFR9FSIXk54iLSTjFt948nT-U1hJtS_BkAtYqEwf9-UA8CqxBC6eNsbXKi0TvddJ0Y3As7XEss58MFpmFFfVtbwAXiWxmcNCKc7bVcSftlE2Kv1E78TK6mLFC2oXJ0-CCELs&__tn__=%2CmH-R&c[0]=AT34NAfNS6DoF4L0ifH6K6_183zMN7mcn5pFq8ip7EH5IK4ub1vLIr4yE7w_uX2Szkk-AIOlRrx2wITnhBq9zZ-CfpS2HpHLwlxXBHjbKxFMKC_ztBEZnfETaoU8-cZUxOW56OqKbAXQ0KmkPhVLy01xpT__TDmZn5U

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panagiotis_dms said:

Καλημέρα!

 

Οι ίνες αυτές δεν νομίζω να είναι κάτι ίσως κάποιο κομμάτι ρίζας που να είχε μείνει. Αν πάλι θες να είσαι 100% σίγουρος βγάλε ξανά το ξύλο και αφαίρεσε ότι βλέπεις. 

Για το μετά και οσον αφορά τα ψάρια πιστεύω γνωρίζεις ότι πρέπει να στρωθεί πρώτα.

Καλό θα είναι αν δεν βάλεις ψάρια μετά το μπόλιασμα να ρίξεις λίγη τροφή για να βοηθήσεις την βιολογία να πάρει τα πάνω της. Γνώμη μου ρίξε τροφή και άστο να τρέξει μια βδομάδα και κάνε μετρήσεις στο τέλος, αν είσαι κομπλέ κάνε αλλαγή νερού και βάλε ψάρια. 

Στο μεσοδιάστημα και μέχρι να βρεις μπόλι μπορείς να τελειώσεις τα της διακόσμησης (φυτά ή ότι άλλο σκέφτεσαι). Θα σου έδινα εγώ αλλά εγώ δουλεύω εσωτερικό φίλτρο στα ίδια λίτρα και φοβάμαι ότι η δική μου ποσότητα για το eheim θα είναι το 20%... 

Από ψάρια τι σκέφτεσαι?

kalimera Panagwti! ta evgala idi ,ta etripsa kai ta evrasa!. nai den vazw psaria akoma. prwta na ginoun ola swsta kai meta. den kserw tlk an valw mpoli. lew na to kanw monos mou. gia kapoio monaxiko eidos piranha skeftomai. kai epeidi apo palia pou eixa gnwizw oti einai diskolo eidos ,tha kanw ipomoni na ginoun ola swsta.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panos nts said:

Καλώς μας ήρθες φίλε! Όπως είπε και ο Πάνος αν θες να είσαι σίγουρος καθάρισε το με μια βούρτσα που θα την έχεις μόνο για το ενυδρέιο για πουθενα αλλού, μην σου βγάλει κάτι μέσα στο νερό!

Εάν θέλεις ψάξε λίγο τις ενότητες των αρχαρίων για το πώς μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο σου για να είναι έτοιμο να δεχτεί τους κατοίκους! Μην βιάζεσαι και όλα θ αγίνουν όπως πρέπει. Για  όποια απορία είμαστε εδώ!

 

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.aquazone.gr%2Fforums%2Ftopic%2F79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο%2F%3Ffbclid%3DIwAR2djJL3s9jQv-sfNbn8HSL3CL_--g9IzH-Lq5cnZ7AT8DIovLulqr44W3A&h=AT3dwbD1FgMkCesWFR9FSIXk54iLSTjFt948nT-U1hJtS_BkAtYqEwf9-UA8CqxBC6eNsbXKi0TvddJ0Y3As7XEss58MFpmFFfVtbwAXiWxmcNCKc7bVcSftlE2Kv1E78TK6mLFC2oXJ0-CCELs&__tn__=%2CmH-R&c[0]=AT34NAfNS6DoF4L0ifH6K6_183zMN7mcn5pFq8ip7EH5IK4ub1vLIr4yE7w_uX2Szkk-AIOlRrx2wITnhBq9zZ-CfpS2HpHLwlxXBHjbKxFMKC_ztBEZnfETaoU8-cZUxOW56OqKbAXQ0KmkPhVLy01xpT__TDmZn5U

 

se euxarustw Pano!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να το τρέξεις όλο μόνος σου από την αρχή φυσικά και γίνεται, μεταξύ μας μπορεί να είναι και καλύτερα έτσι, απλά θα σου πάρει περισσότερο χρόνο.

Καλό θα είναι να φτιάξεις ένα θέμα στην ενότητα θηρευτές ή αν μεταφερθεί αυτό εφ'όσον σε ενδιαφέρουν για να σε κατατοπίσουν καλύτερα τα παιδιά του χώρου. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Philip Zivos έγραψε:

se euxarustw Pano!

 

Αν θέλεις φίλε μου γράφε Ελληνικά και όχι greeklish :D 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Philip Zivos έγραψε:

gia kapoio monaxiko eidos piranha skeftomai.

Μην το σκεφτεσαι στα 180λ. Αν θα παρεις ενυδρειο 500λ και πανω.......τοτε ναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...