Jump to content

Αρχάριος


Tsagko

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο χόμπι και επειδή έχω μηδενικές γνώσεις θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πώς να αρχίσω σωστά. Δεν έχω ακόμα κάποιο ενυδρείο. Το μπάτζετ μου είναι περίπου 400€. Τι ενυδρείο θα μου προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα!

 

Έχεις κάποιο θέμα με τις διαστάσεις? Εννοώ ο χώρος που θα το βάλεις είναι περιορισμένος?

Το ενυδρείο θα θέλεις να είναι με βάση ή σκέτο? 

 

Ρίξε μια μικρή ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panagiotis_dms said:

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα!

 

Έχεις κάποιο θέμα με τις διαστάσεις? Εννοώ ο χώρος που θα το βάλεις είναι περιορισμένος?

Το ενυδρείο θα θέλεις να είναι με βάση ή σκέτο? 

 

Ρίξε μια μικρή ματιά εδώ

Βασικά μόλις τελείωσα την οργάνωση μιας αποθήκης η οποία δεν χρησίμευε σε τίποτα και σκέφτηκα κατευθείαν να μπει ένα μεγάλο ενυδρείο. Για την ακρίβεια δεν θα ήθελα να ήταν μικρότερο από 80 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα ως 1ο ενυδρειο και αφου δεν εχεις ξαναασχοληθει, για να μην πελαγωσεις, να πας σε μια ολοκληρωμενη λυση ειτε καινουριο ειτε μεραχειρισμενο. Σχεδον ολα τα ψαρια χρειαζονται θερμανση,φιλτρανση και φωτισμο. Οποτε παρε μέτρο δες τι διαστασεις θα καλυψει το ενυδρειο με την βαση του. Υπολογισε και υψος. Και μετα ρωτα σε καποιο πετ σοπ πόσο κοστιζει το ενυδρειο που θες με φιλτρο που εχει αντλια ικανη να γυριζει 10φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου, θερμαντηρα τοσων watt οσων ειναι τα λιτρα σου και φωτισμο ειτε με λαμπες τ5 ειτε με led. Ζητα μετα σε αγγελια το αντιστοιχο σε μεταχειρισμενο. Τελος μετα προσθεσε κανα 100ευρω σε παρελκομεναβσε βαθος κανα μηνα απο την μερα που θα βαλεις το νερο στο ενυδρειο. Μετα η συντηρηση δεν απαιτει πολυ χρημα. Δυστυχως στην αρχη χρειαζεται καποιο αξιολογο ποσο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Τι είδους ψάρια θες να βάλεις μέσα? Θες θαλασσινό νερό η απλό νερό? Εγώ ως οπαδός των κυπρινοειδωβ θα σου πρότεινα χρυσόψαρα. Εφόσον ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σε κατατοπισω στον τομέα αυτό. Το μπάτζετ σου είναι μια χαρά για χρυσά που είναι και εύκολα στη συντυρηση

Link to comment
Share on other sites

Με γλυκό νερό θέλω να ασχοληθώ καθώς το θαλασσινό μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Μόλις τελείωσα την παραγγελία του ενυδρείου, είναι περίπου 105λιτρα με φίλτρο και φωτισμό led αλλά και θερμαντήρα. Από τα ψαράκια που έχω δει μου αρέσουν πολύ τα γκαπι και τα νέον τετρα( αν τα λέω σωστά).

Μέχρι να μου έρθει το ενυδρείο τι άλλο μπορώ να πάρω έτσι ώστε να ξεκινήσω όσο πιο γρήγορα μπορώ??

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Tsagko said:

Με γλυκό νερό θέλω να ασχοληθώ καθώς το θαλασσινό μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Μόλις τελείωσα την παραγγελία του ενυδρείου, είναι περίπου 105λιτρα με φίλτρο και φωτισμό led αλλά και θερμαντήρα. Από τα ψαράκια που έχω δει μου αρέσουν πολύ τα γκαπι και τα νέον τετρα( αν τα λέω σωστά).

Μέχρι να μου έρθει το ενυδρείο τι άλλο μπορώ να πάρω έτσι ώστε να ξεκινήσω όσο πιο γρήγορα μπορώ??

Τα γκαπι είναι κατάλληλα για τα λίτρα σου(για τα νέον νομίζω πως είναι οριακά)... απλώς τα γκαπι κάνουν πολλές γέννες.

Το τι θα πάρεις εξαρτάται και από το πως θέλεις το ενυδρείο, για παράδειγμα: το θες φυτεμένο (ζωντανα φυτά πάντα) ή απλό με κάποιο ξύλο μέσα και πέτρες?

 

Θέλει υπομονή η αρχή μην βιάζεσαι ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikosPapak13 said:

Τα γκαπι είναι κατάλληλα για τα λίτρα σου(για τα νέον νομίζω πως είναι οριακά)... απλώς τα γκαπι κάνουν πολλές γέννες.

Το τι θα πάρεις εξαρτάται και από το πως θέλεις το ενυδρείο, για παράδειγμα: το θες φυτεμένο (ζωντανα φυτά πάντα) ή απλό με κάποιο ξύλο μέσα και πέτρες?

 

Θέλει υπομονή η αρχή μην βιάζεσαι ?

 

ΦΥΤΕΜΈΝΟ με τα χίλια, μου αρέσουν παρα πολύ. Τι θα χρειαστώ???

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα σου ελεγα να παρεις  υπιστρωμα και χαλικι αφου θες φυτεμενο, βιολογικο υλικο(ας εχει το φιλτρο θα χρειαστεις και αλλο), ενυδρειακο βαμβακι και υγρα τεστ. Επισης ισως χρειαζεσαι και υγρα λιπασματα αναλογως το τι φυτα θα βαλεις. Αν θες βοηθεια για φυτεμενο ή ζητα να στο μεταφερουν οι διαχειριστες στον υποτομεα για φυτεμενα ή ανοιξε αλλο θεμα εκει. Καλη αρχη να χεις φιλε. Να το χαρεις

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, christos efthimiou said:

Για αρχη θα σου ελεγα να παρεις  υπιστρωμα και χαλικι αφου θες φυτεμενο, βιολογικο υλικο(ας εχει το φιλτρο θα χρειαστεις και αλλο), ενυδρειακο βαμβακι και υγρα τεστ. Επισης ισως χρειαζεσαι και υγρα λιπασματα αναλογως το τι φυτα θα βαλεις. Αν θες βοηθεια για φυτεμενο ή ζητα να στο μεταφερουν οι διαχειριστες στον υποτομεα για φυτεμενα ή ανοιξε αλλο θεμα εκει. Καλη αρχη να χεις φιλε. Να το χαρεις

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Τεστακια υπάρχουν σε σταγόνες ( σαν αυτό που βάζουν στα μάτια οι οφθαλμίατροι) και σε στικ (αν το λέω σωστά), ποιο πρέπει να πάρω?? 

 

Έχω 8κιλα ελαφρόπετρα σπίτι μου και κάπου διάβασα ότι κάνει για βιολογικό υλικό, ισχύει??

 

Όταν λες "αναλόγως από το τι φυτά θα βάλω"  τι εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tsagko said:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Τεστακια υπάρχουν σε σταγόνες ( σαν αυτό που βάζουν στα μάτια οι οφθαλμίατροι) και σε στικ (αν το λέω σωστά), ποιο πρέπει να πάρω?? 

 

Έχω 8κιλα ελαφρόπετρα σπίτι μου και κάπου διάβασα ότι κάνει για βιολογικό υλικό, ισχύει??

 

Όταν λες "αναλόγως από το τι φυτά θα βάλω"  τι εννοείς??

Άμα πάρεις τεστ θα πάρεις υγρά (σταγόνες).

 

Η ελαφρόπετρα κάνει για βιολογικό υλικό.

 

Εννοεί το τι δυσκολίας φυτά θα θελήσεις να βάλεις στο ενυδρείο σου.

Υπάρχουν φυτά με χαμηλές απαιτήσεις, υπάρχουν με μέτριες απαιτήσεις και τέλος με υψηλές απαιτήσεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, NikosPapak13 said:

Άμα πάρεις τεστ θα πάρεις υγρά (σταγόνες).

 

Η ελαφρόπετρα κάνει για βιολογικό υλικό.

 

Εννοεί το τι δυσκολίας φυτά θα θελήσεις να βάλεις στο ενυδρείο σου.

Υπάρχουν φυτά με χαμηλές απαιτήσεις, υπάρχουν με μέτριες απαιτήσεις και τέλος με υψηλές απαιτήσεις.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!

Τεστακια ( σταγόνες ) ποια εταιρεία θα μου προτείνατε?....έχω διαβάσει ότι με κάποιες εταιρείες υπάρχουν κάποια προβληματακια, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τεστ της api. Από αυτά που έχω δοκιμάσει είναι τα καλύτερα

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τελείωσα και τις παραγγελίες με τα τεστ. Αποφάσισα να στήσω ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά, χρειάζεται να πάρω κάποιο ειδικό υπόστρωμα? 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα φυτά χαμηλών απαιτήσεων  μπορούν να πιάσουν, και σε ένα ψιλό χαλικάκι.

Αν θέλεις να πας σε πιο απαιτητικά φυτά, τότε χρειάζεσαι κάποιο υπόστρωμα.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...