Jump to content

Τι ψάρια ταιριάζουν στο ενυδρείο μου;


Angeliki97

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Ονομάζομαι Αγγελική και είμαι καινούρια τόσο στο φόρουμ, όσο και στον ενυδρειακό κόσμο!

Για να μπω στο θέμα: διαθέτω ένα ενυδρείο 50 λίτρων, με φίλτρο και άμμο ως υπόστρωμα και πλαστικά φυτά, τα οποία είχε αγοράσει ο πατέρας μου στο παρελθόν. Επειδή εκείνος δεν ασχολείται πλέον ιδιαίτερα με τη φροντίδα του ενυδρείου αποφάσισα να αναλάβω η ίδια τα ηνία. 

Στο ενυδρείο υπάρχει ένα κοινό χρυσόψαρο και ένα μικρό γατόψαρο. Η πρώτη ερώτηση είναι: θα μπορούσα να προσθέσω ακόμα ένα χρυσόψαρο; αν όχι, θα μπορούσα να προσθέσω κάποιο άλλο ψάρι; Επίσης, τι φυτά θα προτείνατε να τοποθετήσω στο ενυδρείο; ρωτάω γιατί θέλω να αφαιρέσω τα πλαστικά και να προσθέσω ζωντανά. 

Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες, ώστε να έχετε μία ολοκληρωμένη εικόνα του ενυδρείου. Τέλος, το σημαντικότερο όλων έχει να κάνει με το χρυσόψαρο. Πριν λίγες μέρες άρχισε να κάθεται στον πάτο και μετά απο δύο μέρες απέκτησε ένα κόκκινο χρώμα σε ορισμένα σημεία (θα επισυνάψω επίσης εικόνα). Πήγα στο πετ σοπ, από όπου προμηθεύομαι διάφορα και μου είπαν να το βάλω σε ειδικό αλάτι για τριάντα δευτερόλεπτα και μετά να το επιστρέψω στο ενυδρείο. Παράλληλα με αυτό του έδωσα και αρακά, επειδή διάβασα ότι ειναι ιδιαίτερα ωφέλιμος. Μετά από τρεις μέρες το ψάρι έχει πάρει τα πάνω του και οι κοκκινίλες έχουν εξαφανιστεί σχεδόν. Τι παίζει να ήταν αυτό που έπαθε; νηκτική κύστη; Μετά από αυτό που έπαθε, ενδείκνυται να μπει άλλο ψαράκι;

Οι ερωτήσεις είναι πολλές, το ξέρω και συγγνώμη. Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

20201022_181555.jpg

Έγινε επεξεργασία - Angeliki97
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις αλλο ψαρι γιατι το ενυδρειο σου ειναι μικρο....επισης θα σου προτεινω να βαλεις ανθρακα μεσα για να *τραβηξει* τις βλαβερες ουσιες που βγαζουν τα πλαστικα

Δωσε καποιες ακομα πληροφοριες για το ενυδρειο σου:

καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?

τι ταιζεις?

Τεστ νερου εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω λέγοντας σου ότι γατόψαρο και χρυσόψαρο δεν πανε μαζί. Επίσης το ενυδρείο σου αν τα ψάρια σου ζήσουν να φτάσουν στο σωστό μέγεθος τους θα είναι μικρό. Το χρυσόψαρο από τις φωτογραφίες φαίνεται να είναι σε άσχημη κατάσταση. Εγώ θα έλεγα να βγάλεις όλα τα πλαστικά διακοσμητικα και να κάνεις μια αλλαγή νερού πενήντα τις εκατό. Κάθε πότε αλλάζεις νερό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Αλλαγή νερού κάνω 1 φορά τη βδομάδα στο 30% του νερού. Η φωτογραφία με το χρυσοψαρο στον πάτο του ενυδρείου είναι από προχθές. Απο εχθές φαίνεται να είναι πολύ καλά. Τώρα θα δείξει στο μέλλον... Σχετικά με τη σχέση χρυσόψαρου-γατόψαρου είναι πολυ καλή. Γιατί δεν πάνε μαζί; Εν πασει περιπτώσει, τα ψαράκια βρίσκονταν ήδη στο ενυδρείο, οπότε το αναλαμβάνω όπως έχει. Για να καταλάβετε πώς έχει η κατάσταση, επέστρεψα πριν λίγο καιρό από Θεσσαλονίκη, όπου σπούδαζα, και βλέποντας ότι ο πατέρας μου δεν δινει την απαραίτητη προσοχή στο ενυδρείο αποφάσισα να αναλάβω εγώ. Δυστυχώς δεν διαθέτω ακόμα τον απαραίτητο εξοπλισμό για μέτρηση των επιπέδων στο νερό, αλλά ο άνθρωπος από το pet shop μου ειπε να του παω τη Δευτέρα λιγο νερο για να κάνει εκείνος τη μέτρηση, καθώς λέει ειναι λιγο ακριβό το μηχάνημα(;). 

Η τροφή που δίνεται στα ψαράκια ειναι κάποια flakes της Tetra, όμως σήμερα αγόρασα τροφή σε μπιλίτσες και γαριδάκια, πάλι της Tetra. Θα μου προτείνατε και κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία - Angeliki97
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

 

Κατ'αρχήν μπράβο σου που αποφάσισες να αναλάβεις το ενυδρείο και να ασχοληθείς γενικά ώστε να προσφέρεις στα ψάρια σου μια καλύτερη διαβίωση. Στο δια ταύτα τώρα, τα λίτρα θεωρώ πως είναι οκ προσωρινά για ένα(!) χρυσόψαρο μιας και τα κοινά χρυσόψαρα μπορούν να ξεπεράσουν ακόμα και τους 20 πόντους σε μήκος. 

Παραπάνω πληροφορίες για τα χρυσόψαρα εδώ. Τα γατόψαρα όπως καταλαβαίνεις δεν ταιριάζουν. Κάνε μία πρόταση στο μαγαζί που θα πας αν τα θέλουν. 

 

Τα πλαστικά θα συμφωνήσω πως θα μπορούσαν να φύγουν και να βάλεις κάτι αληθινό που θα βοηθήσει και στην ποιότητα του νερού. Αν θέλεις να ενημερωθείς περαιτέρω για το πως να φτιάξεις ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα διαβάζεις εδώ

 

Στη παρούσα φάση, άνοιξε το φίλτρο και σημείωσε τι βλέπεις μέσα. Επίσης αλλαγές νερού πως κάνεις? 

Όταν πας για τα τεστ πες να σου μετρήσουν αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά και σημείωσε τι μετρήσεις θα σου πουν και γράψε τα στο θέμα σου εδώ. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχεις ένα πανέμορφο χρυσόψαρο, πάρε άλλο ένα και όταν μεγαλώσουν αρκετά μετά από 1-2 χρόνια μπορείς να τα αναβαθμίσεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο!!

Με το νερό δεν έχεις πρόβλημα αφού κάνεις συχνές αλλαγές νερού!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Όσον αφορά τις αλλαγές νερού, καλό είναι να κάνεις η δύο φορές την εβδομάδα από τριάντα τις εκατό η μια φορά την εβδομάδα πενήντα τις εκατό. Ένα πλήρες σετ υγρών τεστ νερού έχει περίπου 45-50 ευρώ (της api στο ιντερνετ). Εσένα σε ενδιαφέρουν κυρίως τα τεστ της αμμωνίας των νιτρωδών και των νιτρικών.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

...επισης  θα σου προτεινω να βαλεις ανθρακα μεσα για να *τραβηξει* τις βλαβερες ουσιες που βγαζουν τα πλαστικα...

Σιγουρα τα πλαστικα περα απο την οπτικη μας ικανοποιηση δεν προσφερουν κατι σε ενα ενυδρειο και χρησιμοποιουνται κυριως απο νεους χομπιστες οι οποιοι δεν γνωριζουν και επειδη τους τα πουλησαν σαν ευκολη λυση σε καποιο καταστημα.

Απο εκει και περα ομως δεν εχει αποδειχθει καπου οτι βγαζουν βλαβερες ουσιες στο νερο μας και πως κρινεται απαραιτητη η χρηση ανθρακα μετα την απομακρυνση τους.

Βεβαια αν εχει πεσει στην αντιληψη σου καποια επιβεβαιωμενη αναφορα θα χαρω να την συζητησουμε σε νεο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

@Angeliki97

Καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Οπως ηδη θα εχεις καταλαβει απο τα αρθρα που σου δοθηκαν να διαβασεις τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου ενω τα γατοψαρα ειναι τροπικα.Αυτο σημαινει οτι τα πρωτα ζουν ανετα σε θερμοκρασιες ακομη και κατω απο 20 βαθμους ενω τα δευτερα απλα επιβιωνουν.

Υπαρχουν ειδη ψαριων τα οποια σουν σε θερμοκρασιες ιδιες με αυτες που προτιμουν τα χρυσοψαρα αλλα αυτο θα προτεινα να το δουμε σε δευτερη φαση και εφοσον εχουμε τακτοποιησει αλλα θεματα που "επειγουν" για την καλυτερη διαβιωση των ζωντανων σου στο ενυδρειο σου... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Σιγουρα τα πλαστικα περα απο την οπτικη μας ικανοποιηση δεν προσφερουν κατι σε ενα ενυδρειο και χρησιμοποιουνται κυριως απο νεους χομπιστες οι οποιοι δεν γνωριζουν και επειδη τους τα πουλησαν σαν ευκολη λυση σε καποιο καταστημα.

Απο εκει και περα ομως δεν εχει αποδειχθει καπου οτι βγαζουν βλαβερες ουσιες στο νερο μας και πως κρινεται απαραιτητη η χρηση ανθρακα μετα την απομακρυνση τους.

Βεβαια αν εχει πεσει στην αντιληψη σου καποια επιβεβαιωμενη αναφορα θα χαρω να την συζητησουμε σε νεο θεμα :)

Τα ψεύτικα διακοσμητικά (όπως καστρακια καραβάκια κτλ) ενέχουν και τον κίνδυνο να τραυματίσουν τα ψάρια (ειδικότερα τα χρυσά που είναι και δεινοί κολυμβητές) και εχουν αιχμηρές άκρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rastaman said:

Σιγουρα τα πλαστικα περα απο την οπτικη μας ικανοποιηση δεν προσφερουν κατι σε ενα ενυδρειο και χρησιμοποιουνται κυριως απο νεους χομπιστες οι οποιοι δεν γνωριζουν και επειδη τους τα πουλησαν σαν ευκολη λυση σε καποιο καταστημα.

Απο εκει και περα ομως δεν εχει αποδειχθει καπου οτι βγαζουν βλαβερες ουσιες στο νερο μας και πως κρινεται απαραιτητη η χρηση ανθρακα μετα την απομακρυνση τους.

Βεβαια αν εχει πεσει στην αντιληψη σου καποια επιβεβαιωμενη αναφορα θα χαρω να την συζητησουμε σε νεο θεμα :)

Εννοείται και πως δεν είπα πως βγάζουν βλαβερές ουσίες 100% ?. Απλά της πρότεινα να βάλει για λίγες μέρες άνθρακα,δεν της είπα πως πρέπει να βάλει άνθρακα με το ζόρι..... έτσι κι αλλιώς λίγο άνθρακας για 3-4 μέρες δεν θα κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τότε εγώ δεν αντιλαμβάνομαι σωστά αυτό που περιγράφεις στο post #3 . . .

 

Στην προκειμένη όμως και εφόσον έχει αλλα σημαντικότερα θέματα να επιλύσει δεν χρησιμεύει και κάπου ο άνθρακας

όπως επίσης και ο χώρος που θα της πιάσει μέσα στο φίλτρο ή ακόμη και τα έξοδα για την αγορά αυτού. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, rastaman said:

Ίσως τότε εγώ δεν αντιλαμβάνομαι σωστά αυτό που περιγράφεις στο post #3 . . .

 

Στην προκειμένη όμως και εφόσον έχει αλλα σημαντικότερα θέματα να επιλύσει δεν χρησιμεύει και κάπου ο άνθρακας

όπως επίσης και ο χώρος που θα της πιάσει μέσα στο φίλτρο ή ακόμη και τα έξοδα για την αγορά αυτού. . .

Οκ έχετε δίκιο , σίγουρα ξέρετε κάτι παραπάνω από μένα ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ο άνθρακας μπαίνει στα φίλτρα μόνο όταν έχει προηγηθεί χημική θεραπεία η έχει διαπιστωθεί ότι υπάρχει θέμα με χημικά στο νερό της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Οκ έχετε δίκιο , σίγουρα ξέρετε κάτι παραπάνω από μένα ?


Νικο δεν παει ετσι!! Συζητηση κανουμε μεσα απο την οποια προσπαθουμε να βοηθησουμε το συγχομπιστα και ισως μαθουμε καποια νεα πραγματα... ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αρχικά, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και για το καλωσόρισμα!! Θα τις ακολουθήσω σίγουρα μία προς μία προκειμένου να δημιουργηθεί όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα ζωής για τα ψαράκια μου.

 

Σχετικά με το κιτ για τις μετρήσεις, εχω στο νου να το αγοράσω αλλά σε δεύτερη φάση. Θα πάρω μερικά φυτά πρώτα και τις απαραίτητες βιταμίνες γι'αυτά. Εχω καταλήξει στην απόφαση να αντικαταστήσω τα ψεύτικα διότι διάβασα ότι τα ψάρια είναι πολύ εύκολο να τραυματιστούν, όταν κολυμπάνε ανάμεσά τους. 

 

Όσον αφορά τον καθαρισμό, έχουμε μία σκούπα βυθού και ρίχνουμε αντιχλώριο, όταν κάνουμε τον καθαρισμό. Ούσα νέα στο χόμπι οι πληροφορίες που σας δίνω το γνωρίζω ότι είναι ανεπαρκείς. Εν καιρώ θα μάθω να σας τα λέω λεπτομερώς!?

 

Αύριο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα επισκεφτώ το pet shop και θα κάνω τη μέτρηση του νερού. Θα σας κρατήσω ενήμερους εννοείται!

 

Μια τελευταία ερώτηση: το χρυσόψαρο,  μετά την περιπέτεια που είχε, φαίνεται πολύ καλά. Σήμερα του κάνω νηστεία, ενώ τις προηγούμενες δύο μέρες του έδωσα αρακά. Απο αύριο να του δώσω κανονική τροφή ή για λίγες μέρες ακόμα αρακά;

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για την προθυμία και για τις συμβουλές!!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικη τροφη την οποια παντα θα την μουλιαζεις για να μην την τρωει απο την επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Κανονικη τροφη την οποια παντα θα την μουλιαζεις για να μην την τρωει απο την επιφανεια του νερου.

Ναι, ναι το είχα υπόψιν αυτό γι' αυτό και αγόρασα τρόφη σε μπίλιες και γαριδούλες.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομη και flakes αν του δωσεις απλα τα κρατας για λιγο με τα δαχτυλα σου μεσα στο νερο και αυτα μουσκευουν αμεσως και σιγα σιγα βουλιαζουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σήμερα το πρωί πήγα στο pet shop, όπου έγιναν οι μετρήσεις. Η αμμωνία είναι στο 0 και τα νιτρικά είναι επίσης στο 0. Οπότε, όπως μου είπε και ο ιδιοκτήτης του pet shop, όλα είναι καλά.

Επίσης το χρυσόψαρο είναι πολύ καλά. Σήμερα έφαγε κανονικό φαγητό με πολλή όρεξη. Θα σας επισυνάψω φωτογραφία του. 

Όσον αφορά τα φυτά, θα ρωτήσω γνωστούς αν μπορούν να κλαδέψουν κάποιο δικό τους φυτό για να το φυτέψω στο ενυδρείο μου.

122569516_720504255480199_653928305598056668_n.jpg

122698461_1264699763908605_1231317853923285320_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...