Jump to content

Nano reef 24l


Thalassinos Filippos

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.... Σύντομα θα ξεκινήσω το δικό μου nano reef το δεύτερο ενυδρείο μου  μετά από το γλυκού νερού με δισκακια... Έχω ένα ενυδρείο 24λιτρων και αντιστροφή όσμωση την οποία την έχω από τους δίσκους... Έχω επιλέξει για βράχο περίπου δύο κιλά νεκρό γιατί δεν θέλω να μεταφέρω μικτοοργανισμους και επίσης λόγο τιμής αφού δεν βιάζομαι... Θέλω να μου προτείνεται ρεφρακτομετρο αλάτι τεστ και ποια χρειαζομαι(έχω τα τεστ της Sera σε kh pH gh nh3-nh4 no2 και no3... Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι από αυτά....) φωτιστκο έχει led αλλά θεωρώ δεν θα με καλύψει.... Θέλω να βάλω κοραλια μαλακά και LPS.. Το φωτιστικό που έχω είναι απλό 5 watt... Θα χρειαστω αντιφοσφωρο και άνθρακα... Το ενυδρείο έχει μικρό φίλτρο το οποίο αντλεί το νερό και το κατευθύνει σε ένα δοχείο που είχα σφουγγάρι... Πρέπει να αφαιρέσω το σφουγγάρι και να βάλω άνθρακα.. Απο συμπληρώματα θα χρειαστώ κάτι....?? Θα αγοράσω αλατι για reef ενυδρείο... Το στρώσιμο του ενυδρείου είναι το ίδιο με του γλυκού...?? Τι βακτήρια να αγοράσω...?? Ευχαριστώ πολύ και μπράβο σε όλους για την ενυδρειακη παρέα που έχει δημιουργηθεί σε αυτό το forum

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες !

Για φίλτρο θα χρειαστείς εξωτερικό αν δεν είναι το δικό σου

Φωτιστικό amtra vega reef παίζει πολύ από Ελλάδα γύρω στα 50ε, από εξωτερικό υπάρχουν διάφορα στην ίδια τιμή περίπου αλλά δυνατότερα

Εσενα βεβαια σε καλύπτει το amtra 9.5 w ,για το μέγεθος ενυδρειου

Το δικό σου δε νομίζω να έχει σωστό φασμα

Ρεφρακτομετρο υπάρχει από Ελλάδα κ ebay - aliexress, από εδώ 40-50ε , από έξω νομίζω 15 περιπου

Τα τεστ που έχεις αν γράφουν κ για θαλασσινό φτάνουν

Αλατι εγγυημένα καλό είναι το tropic marin pro για κοραλια

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες , εγώ θα σου έλεγα να δεις και για κρεμαστό φίλτρο τύπου hang on ,τεστ για αρχη θες αμμωνία νιτρωδη νιτρικά τώρα για βακτήρια εγώ ξεκίνησα με special blend και αμπούλες biodigest και πλέον συνεχίζω με special blend και microbacter 7 , φωτιστικό μπορείς να ψάξεις από aliexpress amazon κτλπ απλά να έχεις στο νου σου το τελωνείο αν και το amtra vega που είπε ο michalos το χρησιμοποιούν αρκετά παιδιά στα λίτρα σου θα είναι μια χαρά πιστεύω, αλάτι και εγώ το tropic marin pro βάζω αλλά μπορείς να δεις πολλά βιντεάκια γιουτιουμπ που αναλύουν τα + και τα - από διάφορες μάρκες και να διαλέξεις εσύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Thalassinos Filippos έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.... Σύντομα θα ξεκινήσω το δικό μου nano reef το δεύτερο ενυδρείο μου  μετά από το γλυκού νερού με δισκακια... Έχω ένα ενυδρείο 24λιτρων και αντιστροφή όσμωση την οποία την έχω από τους δίσκους... Έχω επιλέξει για βράχο περίπου δύο κιλά νεκρό γιατί δεν θέλω να μεταφέρω μικτοοργανισμους και επίσης λόγο τιμής αφού δεν βιάζομαι... Θέλω να μου προτείνεται ρεφρακτομετρο αλάτι τεστ και ποια χρειαζομαι(έχω τα τεστ της Sera σε kh pH gh nh3-nh4 no2 και no3... Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι από αυτά....) φωτιστκο έχει led αλλά θεωρώ δεν θα με καλύψει.... Θέλω να βάλω κοραλια μαλακά και LPS.. Το φωτιστικό που έχω είναι απλό 5 watt... Θα χρειαστω αντιφοσφωρο και άνθρακα... Το ενυδρείο έχει μικρό φίλτρο το οποίο αντλεί το νερό και το κατευθύνει σε ένα δοχείο που είχα σφουγγάρι... Πρέπει να αφαιρέσω το σφουγγάρι και να βάλω άνθρακα.. Απο συμπληρώματα θα χρειαστώ κάτι....?? Θα αγοράσω αλατι για reef ενυδρείο... Το στρώσιμο του ενυδρείου είναι το ίδιο με του γλυκού...?? Τι βακτήρια να αγοράσω...?? Ευχαριστώ πολύ και μπράβο σε όλους για την ενυδρειακη παρέα που έχει δημιουργηθεί σε αυτό το forum

Τα special blend αν τα βάλεις στο ψυγείο σου θα χωρίσεις! Επίσης προτείνω παραπάνω βράχο ίσως 5 κιλα

Έγινε επεξεργασία - Parasxos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...