Jump to content

Είναι σωστό ή όχι????


Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους, θέλω να στήσω το καινούργιο ενυδρείο μου και να βάλω κάποια εύκολα φυτά, στο πετ σοπ που πήγα μου έδωσαν υπόστρωμα και άμμο, είναι σωστό ή όχι??? Είναι αυτά που σας δείχνω στην φώτο 

IMG_20201025_032352.jpg

IMG_20201025_030240.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Γειά χαρά σε όλους, θέλω να στήσω το καινούργιο ενυδρείο μου και να βάλω κάποια εύκολα φυτά, στο πετ σοπ που πήγα μου έδωσαν υπόστρωμα και άμμο, είναι σωστό ή όχι??? Είναι αυτά που σας δείχνω στην φώτο 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λάθος να βάλω το υπόστρωμα και από πάνω χαλικάκι η μπορώ να βάλω σκέτη άμμο? 

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο τελικά τα 2 υλικά αναμειχτηκαν μεταξύ τους μετά από καιρό, φυτεματα, αλλαγές κλπ. Εάν θέλεις να βάλεις εύκολα φυτά νομίζω ότι δεν χρειάζεται αυτό το στήσιμο, μπορείς να έχεις καλά αποτελέσματα με απλό χαλίκι κοκκομετριας 0.5m - 2m και ταμπλέτες βυθού. Είναι βέβαια και θέμα προσωπικής επιλογής και προτιμήσεων. Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ αδρανές χαλίκι με ταμπλέτες βυθού για εύκολα φυτά και είναι οκ. Για δύσκολα φυτά πάλι παίζει αυτό το στήσιμο όμως σε αυτή την περίπτωση σίγουρα θα πρέπει να ψαχτείς και για άλλα υποστρωματα πριν πάρεις τις αποφάσεις σου. Επίσης σκέτη άμμο για φυτεμένο δεν θα χρησιμοποιούσα, επίσης εάν βλέπω καλά στη φώτο το συγκεκριμένο υποστρωμα δε μπαίνει μόνο του χρειάζεται κάτι ακόμα από επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο @Anestis2014 δεν είναι απίθανο να αναμιχθεί. Αμα δεν είσαι σίγουρος μπορείς να βάλεις πρώτα το υπόστρωμα που έχεις, μετά να βάλεις ένα στρώμα 1-2εκ χαλίκι και στην συνέχεια άμμο. Το χαλίκι επειδή είναι πιο βαρύ και πιο χοντρό είναι  δύσκολο να αναμιχθεί.

Το καλύτερο όμως θα ήταν να πάρεις ένα υπόστρωμα που δεν χρειάζεται κάλυψη.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Αμα δεν είσαι σίγουρος μπορείς να βάλεις πρώτα το υπόστρωμα που έχεις, μετά να βάλεις ένα στρώμα 1-2εκ χαλίκι και στην συνέχεια άμμο. Το χαλίκι επειδή είναι πιο βαρύ και πιο χοντρό είναι  δύσκολο να αναμιχθεί.


Αν το κανει αυτο εκτος οτι θα πνιξει τον βυθο και δεν θα αναπνεει γιατι η αμμος θα εισχωρησει στα κενα του χαλικιου με το πρωτο ξεφυτεμα θα γινει μπαχαλο.

Στο βυθο μας απαοφευγουμε να ανακατευουμε υλικα διαφορετικης κοκκομετριας και κυριως χαλικι με αμμο.

 

@Σπύρος Χαλκιδική Ριξε μια ματια στο παρακατω αρθρο το οποιο θα σου λυσει αρκετες αποριες

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άπλωσε το υπόστρωμα, και από πάνω βάλε ψιλης κοκομετριας χαλίκι 1-2m

2 cm ύψος το υπόστρωμα, και 3-4 το χαλίκι και είσαι κομπλέ.

Φυτεύσεις-ξεφυτεύσεις πάντα με προσοχή όταν υπάρχει υπόστρωμα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Παλιότερα που είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο τελικά τα 2 υλικά αναμειχτηκαν μεταξύ τους μετά από καιρό, φυτεματα, αλλαγές κλπ. Εάν θέλεις να βάλεις εύκολα φυτά νομίζω ότι δεν χρειάζεται αυτό το στήσιμο, μπορείς να έχεις καλά αποτελέσματα με απλό χαλίκι κοκκομετριας 0.5m - 2m και ταμπλέτες βυθού. Είναι βέβαια και θέμα προσωπικής επιλογής και προτιμήσεων. Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ αδρανές χαλίκι με ταμπλέτες βυθού για εύκολα φυτά και είναι οκ. Για δύσκολα φυτά πάλι παίζει αυτό το στήσιμο όμως σε αυτή την περίπτωση σίγουρα θα πρέπει να ψαχτείς και για άλλα υποστρωματα πριν πάρεις τις αποφάσεις σου. Επίσης σκέτη άμμο για φυτεμένο δεν θα χρησιμοποιούσα, επίσης εάν βλέπω καλά στη φώτο το συγκεκριμένο υποστρωμα δε μπαίνει μόνο του χρειάζεται κάτι ακόμα από επάνω.

Ναι είπε να βάλω το υπόστρωμα και από πάνω την άμμο.

Οπότε να κάνω υπομονή και να πάρω χαλίκι 0,5 - 0,1

Πάλι πεταμένα χρήματα.... τι να τα κάνω αυτά που πείρα τώρα?  ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα να βαλεις από πάνω την άμμο, αυτό που είπα αφορούσε το αδρανές χαλίκι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Άπλωσε το υπόστρωμα, και από πάνω βάλε ψιλης κοκομετριας χαλίκι 1-2m

2 cm ύψος το υπόστρωμα, και 3-4 το χαλίκι και είσαι κομπλέ.

Φυτεύσεις-ξεφυτεύσεις πάντα με προσοχή όταν υπάρχει υπόστρωμα.:)

Αυτό θα κάνω για να μην πετάξω και το υπόστρωμα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Οπότε να κάνω υπομονή και να πάρω χαλίκι 0,5 - 0,1

Βαζεις πανω απο το υποστρωμα αυτο - https://www.aquariumshop.gr/en/ypostroma-enydreioy/3509-1-europet-bernina-dark-1-3mm-10kg.html

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βαζεις πανω απο το υποστρωμα αυτο - https://www.aquariumshop.gr/en/ypostroma-enydreioy/3509-1-europet-bernina-dark-1-3mm-10kg.html

 

Για 94×30 πόσο θα χρειαστώ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Άπλωσε το υπόστρωμα, και από πάνω βάλε ψιλής κοκομετριας χαλίκι 1-2m

2 cm ύψος το υπόστρωμα, και 3-4 το χαλίκι και είσαι κομπλέ.

Φυτεύσεις-ξεφυτεύσεις πάντα με προσοχή όταν υπάρχει υπόστρωμα.:)

ο πάτος του ενυδρείου είναι 100x30 πόσα κιλά θα χρειαστεί να πάρω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

ο πάτος του ενυδρείου είναι 100x30 πόσα κιλά θα χρειαστεί να πάρω? 

100 x 30 X 3/1000 =9 λίτρα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

100 x 30 X 3/1000 =9 λίτρα.:)

? Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

? Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

Καλυτερα 4εκ χαλικι απο πανω..... - 12λ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα 4εκ χαλικι απο πανω..... - 12λ.

Οκ θα βάλω 4εκ, ευχαριστώ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...