Jump to content

Έξτρα ουρά σε αρσενικό γκάπυ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την ομάδα!

 

Παρατήρησα χτες κάτι σαν ίνες στην ουρά ενός από τα γκάπυ (φαίνεται στην εικόνα). Γνωρίζετε τι μπορεί να είναι αυτό; Θέλει κάποια θεραπεία;

Έχω μέσα αλλά 7 (αρσενικά) και δεν έχει βγάλει κανένα τους το ίδιο πράγμα.

Δεν έχει γίνει εισαγωγή νέων ψαριών-φυτων εδώ και κανένα μήνα.

IMG_20201025_101850.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει οταν - υπαρχει βακτηριακη λοίμωξη, αποτομες αλλαγες στη σκληροτητα και την οξυτητα  νερου,  διακυμανσεις θερμοκρασιας,κακή διατροφή, τραυματισμος (άλλα ψαρια τσιμπανε ουρες). Τεστ νερου εχεις κανει; Αλλαγες νερου; Ολα παιζουν ρολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ναταλία! Πήρα μετρήσεις με τεστ Sera

NH3,4=0

KH=4

GH=9

pH μετράω με ένα ηλεκτρονικό πεχάμετρο που μου έβγαζε αρχικά 8 και μετά που έβαλα νερό ενυδρείου σε ένα ποτήρι μ εβγαλε 7,8 (ίδιο pH με τις προηγούμενες μετρήσεις).

 Οι μόνες διάφορες με τις προηγούμενες μετρήσεις είναι στην σκληρότητα που έχουν πέσει και οι δύο ένα βαθμό κάτω.

Η περίοδος που έγινε αυτό ήταν με εμένα να λείπω καμιά βδομάδα και από ήλιο και ζεστή ήταν η εβδομάδα των βροχοπτώσεων και του κρύου (από 26 πήγε 24 η θερμοκρασία ). Φαγητό τους δίνω flakes της tropical.

Αλλαγή νερού έκανα μετά που γύρισα και είχαν περάσει περίπου 12-14

. Συνήθως κάνω ανά βδομάδα με δέκα μέρες το 30%.

Χρειάζεται να κάνω κάποια θεραπεία ή θα φύγει από μόνο του αν φτιάξουν οι παράμετροι;

Link to comment
Share on other sites

Μετρησε και τα νιτρικα (ΝΟ3) πριν τν αλλαγη νερου. Δεν χρειαζεται θεραπεια τωρα, αν θα κανεις πιο συχνες αλλαγες νερου, θα γινει...

Δες να μην υπαρχουν αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας , σκληροτητας κτλ. Καμια βιταμινη στην τροφη θα κανει καλο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να ήρθε επιτέλους ο χειμώνας στην Κρήτη και θα μείνει σταθερή η θερμοκρασία στην θερμοκρασία του θερμοστάτη(24). Ευχαριστώ πολύ!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...