Jump to content

απολύμανση rio180 για επαναλειτουργία


Recommended Posts

καλησπέρα.
εχω το rio 180 με το μανάτο φιλτρο του και πλάτη βράχο/φενιζόλ της juwel το οποιο εδω και 5 χρόνια ειναι χωρις νερό.

θέλω να το απολυμάνω για να ξαναστηθεί γιατι εκτος του οτι καθεται χρόνια οταν δούλευε τα ψαράκια δεν ζουσαν για πολύ και όλο θεραπείες τα έκανα.


για την απολύμανση λοιπον εχω την χλωρίνη klinex (αρωμα λεμόνι) και θελω να ρωτήσω ...
 

1ον. υπάρχει κάποιος οδηγός;;

 

2ον. κάνει η χλωρίνη;;;


3ον. το ποσοστό 1/19 χλωρίνη/νερό που συστήνετε για απολύμανση είναι για τα λίτρα που καταλαμβάνει το νερό μείον τον εξοπλισμό και την διακόσμηση;;;

4ον. για να απολυμάνω μαζί και τον υπόλοιπο εξοπλισμό.... (ρίζες mopani, φίλτρο μανάτο compact h με pump juwel 600l/h, κοχύλι για μπουρμπουλήθρες , θερμαντήρας jager 150w, σκούπα βυθού sera [πλαστικό χωνί], πιατάκια και κουταλάκια για ταισμα τροφής ,συριγγα 10ml με αερα, συριγγα 10ml με μοχλό, αντλία eheim aquaball 2208, πλαστικά ποτηράκια, κουβαδάκια διαφόρων χρήσεων, βεντούζες, απόχες, βιτέξ-σφουγάρια, σωληνάκια αεραντλίας, αλφαδολάστοιχο, ψαλίδι, ρουφίχτρα νερού) .... θα υπολογίσω αλλιώς την αναλογία;;;

5ον. τον βυθό (χαλίκι απο pet) και το βιολογικό υλικό (ελαφρόπετρα, διάφορα σφουγγάρια στο φιλτρο και σφουγγάρι άνθρακα juwel) τι τα κάνω;;;
μπορω να τα βρασω και να τα ξαναχρησιμοποιήσω;;;


ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τη χλωρίνη δε θα την πρότεινα για καθαρισμό. 

Ένα καλό πλύσιμο με νεροξυδο νομίζω θα κάνει τη δουλειά. Ελαφρόπετρα, ρίζες και χαλίκι μπορείς να τα βράσεις (οχι τα σφουγγάρια).

Και μετά μπορείς να γεμίσεις με νερό και να τρέξεις το φίλτρο με άνθρακα. Το  τελευταίο καλό είναι να γίνει σε κάποιο εξωτερικό χώρο, γιατί 5 χρόνια είναι αρκετο διάστημα για τις σιλικόνες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται χλωρινη καθολου.Μπορεις να πλυνειςτο ενυδρειο με σοδα φαγητου και χλιαρο νερο (οχι ζεστο) με μαλακό σφουγγαρακι. Δεν χρειαζεται τιποτα αλλο να κανεις. Πλυνε καλα το βιολογικο υλικο(αν θελεις, βρασε). Τα σφουγγαρια  καλυτερα αλλαξε τα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Antonis K said:

Καλησπέρα.

Τη χλωρίνη δε θα την πρότεινα για καθαρισμό. 

Ένα καλό πλύσιμο με νεροξυδο νομίζω θα κάνει τη δουλειά. Ελαφρόπετρα, ρίζες και χαλίκι μπορείς να τα βράσεις (οχι τα σφουγγάρια).

Και μετά μπορείς να γεμίσεις με νερό και να τρέξεις το φίλτρο με άνθρακα. Το  τελευταίο καλό είναι να γίνει σε κάποιο εξωτερικό χώρο, γιατί 5 χρόνια είναι αρκετο διάστημα για τις σιλικόνες.

 

Αντώνη και natateo καλημέρα
σκέφτηκα την χλωρίνη για να σκοτώσει τυχόν μικρόβια/βακτήρια που υπάρχουν εντός ενυδρείου ή πάνω στον εξοπλισμό.
το ενυδρείο βρισκόταν 5 χρόνια σκεπασμένο με ναυλον κατω απο υπόστεγο σε εξωτερικό χώρο που χρησιμεύει για εργαστήριο.

οπότε ειχε φουλ σκόνη, εναλλαγες θερμοκρασίας συν τα προβλήματα θνησιμότητας απο οταν δούλευε.


έτσι σκεπασμέμος ήταν και ο εξωπλισμός σε ενα κιβώτιο.


με τον τρόπο που λέτε είμαι καλυμένος για τα παραπάνω;;;

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ήταν 5 χρόνια εκτός λειτουργίας κ χωρίς νερό,δεν χρειάζεται χλωρίνη .

Όπως αναφέρθηκε είναι αρκετό διάστημα για τις σιλικόνες, οπότε στην θέση σου,θα το γέμιζα με νερό και ξύδι ,με όσα θέλεις για απολύμανση στην μπανιέρα ή σε βεράντα πχ, ώστε να ελεγχθεί και η στεγανότητα του ενυδρείου.

Μετά σκέτο νερό με άνθρακα και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, DIMITRIOS said:

Από την στιγμή που ήταν 5 χρόνια εκτός λειτουργίας κ χωρίς νερό,δεν χρειάζεται χλωρίνη .

Όπως αναφέρθηκε είναι αρκετό διάστημα για τις σιλικόνες, οπότε στην θέση σου,θα το γέμιζα με νερό και ξύδι ,με όσα θέλεις για απολύμανση στην μπανιέρα ή σε βεράντα πχ, ώστε να ελεγχθεί και η στεγανότητα του ενυδρείου.

Μετά σκέτο νερό με άνθρακα και είσαι κομπλέ.


τι αναλογία το ξύδι με το νερό;;;;

ολα τα ξύδια ίδια είναι;;;

 

οταν λες άνθρακα εννοείς να γεμίσω το φίλτρο με σφουγγάρια άνθρακα;;;

Link to comment
Share on other sites

Το βέλτιστο θα ήταν 50-50 , ή αλλά κ σε πολύ μικρότερη αναλογία δεν έχεις θέμα.

Ξύδι σούπερ μάρκετ πχ, λευκό χρησιμοποιώ εγώ. Έχει κ σε μεγάλες συσκευασίες.

Άνθρακα ενεργό στο φίλτρο ναι,όχι σφουγγάρια, προτιμώ σε "στικ"

Link to comment
Share on other sites

Ξιδι 50/50 στο ενυδρειο και ανθρακας  - λεφτα στον αερα, μπορουμε να περασουμε μονο τα τζαμια, αν εχουν άλατα, με σκετο ξιδι και μετα ξεπλυμα.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/4356-χρήση-ενεργού-άνθρακα-σε-φυτεμένο-ενυδρείο/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ξιδι 50/50 στο ενυδρειο και ανθρακας  - λεφτα στον αερα, μπορουμε να περασουμε μονο τα τζαμια, αν εχουν άλατα, με σκετο ξιδι και μετα ξεπλυμα.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/4356-χρήση-ενεργού-άνθρακα-σε-φυτεμένο-ενυδρείο/

 

 

 

Σωστό, αλλά θέλουμε να τσεκαρει ΚΑΙ την στεγανότητα του ενυδρείου μετά από τόσα χρόνια και μέσα να απολυμανει και άλλα ενυδρειακα πράγματα.

Αλλιώς εννοείται ότι ένα απλό πέρασμα με ξύδι έφτανε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Σωστό, αλλά θέλουμε να τσεκαρει ΚΑΙ την στεγανότητα του ενυδρείου μετά από τόσα χρόνια και μέσα να απολυμανει και άλλα ενυδρειακα πράγματα.

Αλλιώς εννοείται ότι ένα απλό πέρασμα με ξύδι έφτανε.

 

Για στεγανοτητα συμφωνω με 1000! Απολυμανση δεν χρειαζεται 1000%, δεν θα παμε για χειρουργειο :). Τοσο χρονικο διαστημα χωρις νερο δεν αντεχει κανενας οργανισμος (παθολογικος ή οχι), μονο B. anthracis :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για 160λιτρα ενυδρείο θέλω 80νερο και 80 ξύδι;;;

 

Υπερβολικό το κόβω!!

Θέλω 160 μπουκαλάκια ξύδι δηλαδή των 500ml ?

Οπότε πρέπει να αδειάσω το ράφι από 2-3 σούπερ μάρκετ;;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για στεγανοτητα συμφωνω με 1000! Απολυμανση δεν χρειαζεται 1000%, δεν θα παμε για χειρουργειο :). Τοσο χρονικο διαστημα χωρις νερο δεν αντεχει κανενας οργανισμος (παθολογικος ή οχι), μονο B. anthracis :)

Κ πάλι συμφωνώ, απλά με την ευκαιρία του τέστ στεγανότητας, βάζεις ξύδι, καθαρίζεις τα πάντα και το φίλτρο που θα λειτουργεί,συν άλατα αν υπάρχουν, χωρίς τον κίνδυνο γρατζουνιάς, βάζεις κ άνθρακα μετά με νερό για να αποκλειστεί κάθε πιθανότητα αφού αγχωνει τον φίλο,αν και το ξύδι είναι απόλυτα ασφαλές.

Καλησπέρα, χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

Δηλαδή για 160λιτρα ενυδρείο θέλω 80νερο και 80 ξύδι;;;

 

Υπερβολικό το κόβω!!

Θέλω 160 μπουκαλάκια ξύδι δηλαδή των 500ml ?

Οπότε πρέπει να αδειάσω το ράφι από 2-3 σούπερ μάρκετ;;

 

Χαχαχαχα

Όχι δεν χρειάζεται πάρε 4,5συσκευασιες των 4λιτρων κ τελείωσε το θέμα.

5 χρόνια μετά δεν υπάρχει πιθανότητα να επέζησε το παραμικρό από ασθένεια.

Το 50-50 θα ήταν το βέλτιστο, αλλά εξαρχής σου είπα κ εγώ,5 χρόνια μετά μην φοβάσαι. Απλά θα σου καθαρίσει τα πάντα και θα μαζέψει κ την παραμικρή υποψία απ'οτιδήποτε μπορεί να έπεσε κατά την περίοδο αποθήκευσης και μόνο.

:)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DIMITRIOS said:

Χαχαχαχα

Όχι δεν χρειάζεται πάρε 4,5συσκευασιες των 4λιτρων κ τελείωσε το θέμα.

5 χρόνια μετά δεν υπάρχει πιθανότητα να επέζησε το παραμικρό από ασθένεια.

Το 50-50 θα ήταν το βέλτιστο, αλλά εξαρχής σου είπα κ εγώ,5 χρόνια μετά μην φοβάσαι. Απλά θα σου καθαρίσει τα πάντα και θα μαζέψει κ την παραμικρή υποψία απ'οτιδήποτε μπορεί να έπεσε κατά την περίοδο αποθήκευσης και μόνο.

:)

 

Ωραία!!

Και αφού γεμίσω με ξύδι και νερό ως επάνω θα βάλω σε λειτουργία το φίλτρο, στην ουσία την αντλία αφού δεν έχει τίποτα μέσα, για κάποια ώρα;;;; Μισή;;;

Μετά θα αδειάσω και θα ξεπλύνω με νερό;;;; 

 

Τον άνθρακα πότε θα τον βάλω και τι άνθρακα πρέπει να πάρω;;; Νομίζω έχω 1-2 σφουγγάρια που τα κρατούσα για ώρα ανάγκης και θυμάμαι έπεφτε άνθρακας από το σφουγγάρι στο έδαφος. Έτσι πρέπει;;;

Να βάλω αυτό ή να αγοράσω κάτι άλλο;;; Και αυτό για πόση ώρα θα το βάλω;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

αφού αγχωνει τον φίλο,αν και το ξύδι είναι απόλυτα ασφαλές.

Καλησπέρα, χρόνια πολλά

Το παθαινω, οταν κολλαω ενυδρεια, χα-χα Βαζω κοντρες εκει, που δεν χρειαζεται , απλα για να κοιμαμαι καλα :D

Χρόνια πολλα!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

 

Ωραία!!

Και αφού γεμίσω με ξύδι και νερό ως επάνω θα βάλω σε λειτουργία το φίλτρο, στην ουσία την αντλία αφού δεν έχει τίποτα μέσα, για κάποια ώρα;;;; Μισή;;;

Μετά θα αδειάσω και θα ξεπλύνω με νερό;;;; 

 

Τον άνθρακα πότε θα τον βάλω και τι άνθρακα πρέπει να πάρω;;; Νομίζω έχω 1-2 σφουγγάρια που τα κρατούσα για ώρα ανάγκης και θυμάμαι έπεφτε άνθρακας από το σφουγγάρι στο έδαφος. Έτσι πρέπει;;;

Να βάλω αυτό ή να αγοράσω κάτι άλλο;;; Και αυτό για πόση ώρα θα το βάλω;;;

Σε πρώτη φάση θα το γεμίσεις με νερό κ όσο ξύδι πάρεις, μπορείς μέσα να βάλεις όσα ενυδρειακα σε ενδιαφέρουν,πχ ξύλα,θα λειτουργήσει η αντλία, αλλά θα το αφήσεις να τρέξεις σίγουρα 2 με 3 μέρες.

Έχεις άλατα στα τζάμια;αν ναι θέλει λίγο χρόνο να μαλακώσουν. Επίσης μας ενδιαφέρει η στεγανότητα, δώστου λίγο χρόνο.

Σφουγγάρια άνθρακα δεν συνήθιζα ποτέ να χρησιμοποιώ,αν είναι συσκευασμένα κάπου,οκ

Πχ κάτι τέτοιο χρησιμοποιώ

https://www.profitstore.gr/products/enudreia-kai-eksoplismos/energos-anthrakas-gia-filtro-enudreiou-500gr/610-35014

Μετά άδειασμα και σχολαστικό ξέπλυμα με νερό ή γέμισμα το αφήνεις να τρέξει μια μέρα με άνθρακα στο φίλτρο και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αμαρτία μου, πιο οικονομικά μου έρχεται με χλωρίνη σε αναλογία 1/19.

7,5€ με 9lt χλωρίνη

14€ με 20lt ξυδι

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DIMITRIOS said:

Σε πρώτη φάση θα το γεμίσεις με νερό κ όσο ξύδι πάρεις, μπορείς μέσα να βάλεις όσα ενυδρειακα σε ενδιαφέρουν,πχ ξύλα,θα λειτουργήσει η αντλία, αλλά θα το αφήσεις να τρέξεις σίγουρα 2 με 3 μέρες.

Έχεις άλατα στα τζάμια;αν ναι θέλει λίγο χρόνο να μαλακώσουν. Επίσης μας ενδιαφέρει η στεγανότητα, δώστου λίγο χρόνο.

Σφουγγάρια άνθρακα δεν συνήθιζα ποτέ να χρησιμοποιώ,αν είναι συσκευασμένα κάπου,οκ

Πχ κάτι τέτοιο χρησιμοποιώ

https://www.profitstore.gr/products/enudreia-kai-eksoplismos/energos-anthrakas-gia-filtro-enudreiou-500gr/610-35014

Μετά άδειασμα και σχολαστικό ξέπλυμα με νερό ή γέμισμα το αφήνεις να τρέξει μια μέρα με άνθρακα στο φίλτρο και είσαι έτοιμος.

 

 

μετα, για χρυσόψαρα τι υλικά θα χρειαστώ στο μανάτο φίλτρο;;;

 

 

juwel_aquarium_bioflow_super.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου είναι εξωτερικό η εσωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικο.

σκεφτομαι για fancy χρυσόψαρα και white cloud ή ενα απο τα δυο .

 

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Για fancy στην αρχή αρκεί το εσωτερικό αλλά σταδιακά θα χρειαστείς εξωτερικό. Μπορείς να βάλεις μέχρι πέντε άντε έξι με πολύ καλή φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, batman_gardiki said:

 

 

μετα, για χρυσόψαρα τι υλικά θα χρειαστώ στο μανάτο φίλτρο;;;

 

 

juwel_aquarium_bioflow_super.jpg

 

Δες εδώ για το εσωτερικό του juwel 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2020 at 1:24 PM, DIMITRIOS said:

Σε πρώτη φάση θα το γεμίσεις με νερό κ όσο ξύδι πάρεις, μπορείς μέσα να βάλεις όσα ενυδρειακα σε ενδιαφέρουν,πχ ξύλα,θα λειτουργήσει η αντλία, αλλά θα το αφήσεις να τρέξεις σίγουρα 2 με 3 μέρες.

Έχεις άλατα στα τζάμια;αν ναι θέλει λίγο χρόνο να μαλακώσουν. Επίσης μας ενδιαφέρει η στεγανότητα, δώστου λίγο χρόνο.

Σφουγγάρια άνθρακα δεν συνήθιζα ποτέ να χρησιμοποιώ,αν είναι συσκευασμένα κάπου,οκ

Πχ κάτι τέτοιο χρησιμοποιώ

https://www.profitstore.gr/products/enudreia-kai-eksoplismos/energos-anthrakas-gia-filtro-enudreiou-500gr/610-35014

Μετά άδειασμα και σχολαστικό ξέπλυμα με νερό ή γέμισμα το αφήνεις να τρέξει μια μέρα με άνθρακα στο φίλτρο και είσαι έτοιμος.

 


 

 

Οκ και αν κανω την απολύμανση το Σαββατοκύριακο με χλωρίνη πως να κινηθώ μετά;;; 
Αυτή τη στιγμή δεν εχω ενεργό άνθρακα, ούτε μπόλι ή έτοιμα βακτήρια και όλα τα υλικά λόγω και οικονομικών προτεραιοτήτων ίσως καταφέρω να τα αγοράσω όλα έως τέλη ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ και να βάλω ψάρια Γενάρη, τι να κανω;

Να απολυμανω, να ελέγξω σιλικόνες και να γεμίσω με νερό δουλεύοντας μόνο την αντλία έως ότου έρθουν σε πρώτη φάση ο άνθρακας και η ελαφρόπετρα;;;
Ποσο άνθρακα χρειάζομαι και πόση ελαφροπετρα να βάλω;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Τι πάθατε με την απολυμανση; :death: Το ενυδρειο ειναι ζωντανος οργανισμος ...... υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν βακτηρια παντα και παντου!!!!!!!!!!!!!

Δεν χρειαζεται τιποτα! Γεμισμα με νερο για να δεις , αν τρεχει το ενυδρειο και τελος! Βαζεις μεσα χαλικι, ξυλα-ριζες, πετρες - στρωνεις το ενυδρειο - τεστ νερου- αν ολα καλα, βαζεις ψαρια

Τοσο απλα! Μαλλον για ολα φταιει η  κ@λ@τηλεοραση με ιους και αλλες βλακιες, που μας ταιζουν ..... :hehe:

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2020 at 12:18 PM, Κατριν said:

 

Δες εδώ για το εσωτερικό του juwel 

 

 

 

Ποια ελαφρόπετρα χρειάζομαι για να κανω οτι λέει το βιντεο;;;

https://www.praktiker.gr/Search-Products.aspx?gid=c9cc80d4947d4704b5679374d8534774&keywords=ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ

 

6-12MM ή 22-40MM ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...