Jump to content

Προσθήκη επιπλέον ψαριών σε ενυδρείο 60 λίτρων βοήθεια


Recommended Posts

Πριν από 2 χρόνια αγόρασα το πρώτο μου κανονικό ενυδρείο (60lt) και όντας τελείως αρχάριος ρώτησα το παιδί στο πετ σοπ να μου πει ποια ψάρια να πάρω... Αυτός μου πρότεινε να πάρω 3 golden barbs και 2 (επειδή δεν συγκράτησα το όνομα τότε και μετά από ψάξιμο τα βρήκα) assorted fruit tetras... Τώρα πια όντας πιο γνωστικός του αντικειμένου και θέλοντας να αναβαθμίσω το set up μου προσθέτοντας μερικά φυτά και ψάρια θέλω να με βοηθήσετε στο τι ψάρια να προσθέσω χωρίς να γίνω overstocked γιατί ξέρω ότι τα barbs θέλουν αρκετό χώρο. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο θα βοηθουσε, μιας και ο διακοσμος παιζει και αυτος ρολο στην επιλογη ψαριων. 

Γενικοτερα παντως, τα κοπαδοψαρα θα πρεπει οπου ειναι δυνατο να τα βαζουμε σε μεγαλο αριθμο (8-10).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει φωτογραφία του τωρινού μου setup στο ενυδρείο μιας και θα το αλλάξω τελείως μέχρι να προσθέσω τα καινούργια ψαρια.... Άμα βοηθάει σκέφτομαι να φτιάξω ένα "χαλι" από Java moss και να προσθέσω μερικα Amazon swords

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2020 at 5:40 ΜΜ, το μέλος GREGG DIMITROLL έγραψε:

Δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει φωτογραφία του τωρινού μου setup στο ενυδρείο μιας και θα το αλλάξω τελείως μέχρι να προσθέσω τα καινούργια ψαρια.... Άμα βοηθάει σκέφτομαι να φτιάξω ένα "χαλι" από Java moss και να προσθέσω μερικα Amazon swords

60λ για swords ειναι λιγα, για καποιοα μπαρμπακια πχ Puntius titteya - ειναι καλα - αυτα μπορεις να βαλεις, αν δεν εχεις κανενα αλλο ψαρι στο ενυδρειο σου.

Αν εχεις ψαρια -

On 26/10/2020 at 2:58 ΜΜ, το μέλος GREGG DIMITROLL έγραψε:

Αυτός μου πρότεινε να πάρω 3 golden barbs και 2 (επειδή δεν συγκράτησα το όνομα τότε και μετά από ψάξιμο τα βρήκα) assorted fruit tetras...

κανε τα Barbus semifasciolatus κοπαδακι 6-8 ατομα ......και.... τετρα ειναι κοπαδοψαρα. Το ενυδρειο σου ειναι μικρο για να εχεις και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...