Jump to content

Diy πρώτη απόπειρα κ ερωτήσεις...


liakos7

Recommended Posts

Καλησπέρα καλησπέρα μασκοφόροι συμπολίτες κ συμφοριτες!έχοντας το μεγάλο 400λιτρα να τρέχει κ να μας ομορφαίνει τον χώρο σκέφτομαι ..πιο πολύ για την εμπειρία,να κολλήσω ένα μικρό απέναντι του.σκεφτομαι για 70-75 ,max *40*40.ειναι τζαμας ...αυτοκινήτων όμως..δεν με αγχωνει η διαδικασία οι κόλλες κτλ κτλ,το κανω επί 20 χρόνια κάθε μέρα..ήθελα να μαθω Μόνο το τι πάχος θα Μάι safe!φίλο μου που κ αυτός τζαμας(σπιτιών ) κ από κει θα τα πάρω μου λέει πως με 6αρι είμαι κομπλέ ειδικά αν βάλω κ κάποιες κοντρουλες.τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Με 6αρι εισαι υπεκαλυμμενος. Και με 5αρι γινεται. Κοντρες αν θα εβαζα, μονο κατω ετσι για ψυχολογικους λογους.

 

ΥΓ Πολυ ωραιο το μεγαλο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

απλά πρώτα δες κάνα βίντεο πως γίνεται γιατί στα ενυδρεία εχει κάνα δυο κολπάκια που ισως να αγνοείς (οπως το κενό στα τζάμια για να εισχωρήσει η σιλικόνη)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω,το γνωρίζω!!το πάχος θέλω να μάθω.αρα μου λέτε..6αρι είναι safe?κόντρες μόνο κάτω παράλληλες κ 2 κάθετες;η κ πάνω;κ περνω απλό πρασινακι η χclear;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Με 6αρι εισαι υπεκαλυμμενος. Και με 5αρι γινεται. Κοντρες αν θα εβαζα, μονο κατω ετσι για ψυχολογικους λογους.

 

ΥΓ Πολυ ωραιο το μεγαλο!

+1000

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

IMG_20201024_222325.jpg

:bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Το γνωρίζω,το γνωρίζω!!το πάχος θέλω να μάθω.αρα μου λέτε..6αρι είναι safe?κόντρες μόνο κάτω παράλληλες κ 2 κάθετες;η κ πάνω;κ περνω απλό πρασινακι η χclear;

Αν βάλεις 6αρι και κόντρες κάτω (περιμετρικά) , μιλάμε για super safe. Οι πάνω είναι εντελώς αχρείαστες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κλείνουμε σε 6αρι..κ κοντριτσες κάτω κ τέλος.κ πάω σε απλό τζαμί κ όχι extra clear  κτλ..θα ανέβει το κόστος κ δεν υπάρχει λόγος.απο βδομάδα θα κοιτάξω να παν στο φίλο να μου δώσει τιμή κ αν είναι να τα προχωρήσουμε.αυτο θα βγει καμιά 90 λίτρα;φως κάτι θα σκεφτώ να πατεντάρω..από watt ποσα  θα χρειαστούμε;κ τι προτείνεται;καμιά 50ρια watt?να κοιτάξω σε sylvania κάτι;δεν έχω ασχοληθεί με φως κ απαιτήσεις ποτέ..δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

απλά πρώτα δες κάνα βίντεο πως γίνεται γιατί στα ενυδρεία εχει κάνα δυο κολπάκια που ισως να αγνοείς (οπως το κενό στα τζάμια για να εισχωρήσει η σιλικόνη)

Τι εννοεις με το κενο στο τζαμι για την σιλικονη?

Link to comment
Share on other sites

Ξανά γυρίζω..πίσω!!αυτά δεν μπορώ,χαχα!βρήκα ένα γνωστό χθες κ επέμενε ότι αν το κάνω με 5 χιλιοστά δεν θα χω κανένα πρόβλημα .να θυμησω 70*40*40(35cm περίπου το νερό στο ύψος).τι λέτε;ξανά...

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ξανά γυρίζω..πίσω!!αυτά δεν μπορώ,χαχα!βρήκα ένα γνωστό χθες κ επέμενε ότι αν το κάνω με 5 χιλιοστά δεν θα χω κανένα πρόβλημα .να θυμησω 70*40*40(35cm περίπου το νερό στο ύψος).τι λέτε;ξανά...

5 μμ μονο με κοντρες! εχει αρκετο μηκος..... , χωρις κοντρες μονο 8mm θα εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Κοντρες πάνω κάτω;6αρι μόνο κατω;8αρι είναι υπερβολή κυρίως χρηματικά.αν είναι περνώ ένα μεταχειρισμένο κ τέλος αν είναι να μου βγει 100€ .

Link to comment
Share on other sites

6αρι αμα βαλεις θα εισαι κομπλε και χωρις κοντρες αλλα για την ηρεμια του κεφαλιου σου βαλε κοντρες κατω. αυτο ισχυει εφοσον το ενυδρειο ειναι στα λιτρα που ειπες και να μην το εχει ολο σε υψος. οσο πιο ψηλο το ενυδρειο τοσο πιο πολυ ισχυρες οι δυναμεις του νερου. αν ειναι 40 ποντους το υψος που ειπες εισαι ανετος. Εχω ενα 84λιτρα με 5αρι τζαμι χωρις κοντρες (60Μ χ 30Π χ 45Υ) και φτιαχνω ενα 90 λιτρα με 6αρι τζαμι (60Μ χ 50Π χ 30Υ) με κοντρες κατω οπου και εγω τις εβαλα για ηρεμια!

 

Παρακατω ενα σχετικο βιντεακι με κολπακι να κολλησεις το ενυδρειο και να εχει καθαρο αποτελεσμα! Χρειαζεσαι βεβαια τις γωνιες κτλ αλλα αυτα θα σε διεκολυνουν ωστε να εχεις καλο αποτελεσμα χωρις σιλικονες παντου κτλ

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου..οι διαστάσεις θα ναι όσο είπα 70*40*40 άρα καθαρο ύψος νερού κάπου στα 34-35.ωραια..παραμενω λοιπόν στο 6 Άρι κ με κόντρες κάτω.να δούμε τώρα τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες;τ5..πόσα βατ;μια ροζ μια λευκή;φυτά πρώτη φορά θα βάλω για αυτό θα πάω σε εύκολα.ανουμπια βαλισνερια κρυπτοκορινα εχινοδορο κ ότι άλλο εύκολα υπάρχει .μήκος στα 55?κ από μάρκα ;(οικονομικα)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος liakos7 έγραψε:

Screenshot_2020-10-27-16-40-35-249_com.android.chrome.jpgκατι τέτοιο;υπάρχει η αντίστοιχη ροζ amtra plant power και βαγουνου κ σε 44 ποντους

 

Link to comment
Share on other sites

Και παρόμοια τιμή ,sylvania grolux k aquastar ζευγάρι .αυτές μάλλον θα τις δοκιμάσω στο μεγάλο γιατί σιγά σιγά θέλουν αλλαγμα.τι λετε ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...