Jump to content

επιλογές ψαριών για αλλαγές νερού χωρίς προετοιμασία


Recommended Posts

καλημέρα.

τι επιλογές ψαριών υπάρχουν για ενυδρείο rio180 με το δικό του φίλτρο (σφουγγαριών ή ελαφρόπετρας), οταν έχω μόνο κρύο νερό βρύσης;;;

το ενυδρείο είναι σε αποθήκη υπογείου στην οποία υπάρχει μόνο αυτή η δυνατότητα και δεν θέλω να μπλέξω με προετοιμασίες νερού κτλ.

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το νερό της βρύσης τι θερμοκρασία έχει? Όπως και θα πρέπει να προσέξεις και τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας ανάλογα με την θερμοκρασία του χώρου. Το σημειώνω περισσότερο σε περίπτωση απότομης πτώσης. 

Τι εννοείς όμως όταν γράφεις ότι δεν θέλεις να μπλέξεις με προετοιμασία? Εννοείς ότι δεν θέλεις να περιμένεις μέχρι να ζεσταθεί το νερό πχ? Εγώ έχω το ίδιο ενυδρείο και ετοιμάζω το νερό σε δοχείο από ελιές στο μπαλκόνι(!) που μαζί με θερμοστάτη 100w αν θυμάμαι καλά και σε λίγη ώρα με έχει έτοιμο. Φαντάζομαι πως αν έβαζα έναν 200άρι το νερό θα ζεσταινόταν ακόμα πιο γρήγορα. 

Παρ'όλα αυτά αν και δεν είμαι και ειδικός στα του κρύου νερού εκτός από χρυσόψαρα γνωρίζω πως και τα tanicthys albonubes θέλουν κάπως πιο κρύες καταστάσεις. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο @panagiotis_dms, ενα βαρελι, θερμοστατης, κυκλοφορητης - για 6-8 ωρες - τελος. Δεν χρειαζεται αντιχλωριο σ΄αυτη την περιπτωση.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/27/2020 at 5:09 PM, panagiotis_dms said:

Καλησπέρα,

 

Το νερό της βρύσης τι θερμοκρασία έχει? Όπως και θα πρέπει να προσέξεις και τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας ανάλογα με την θερμοκρασία του χώρου. Το σημειώνω περισσότερο σε περίπτωση απότομης πτώσης. 

Τι εννοείς όμως όταν γράφεις ότι δεν θέλεις να μπλέξεις με προετοιμασία? Εννοείς ότι δεν θέλεις να περιμένεις μέχρι να ζεσταθεί το νερό πχ? Εγώ έχω το ίδιο ενυδρείο και ετοιμάζω το νερό σε δοχείο από ελιές στο μπαλκόνι(!) που μαζί με θερμοστάτη 100w αν θυμάμαι καλά και σε λίγη ώρα με έχει έτοιμο. Φαντάζομαι πως αν έβαζα έναν 200άρι το νερό θα ζεσταινόταν ακόμα πιο γρήγορα. 

Παρ'όλα αυτά αν και δεν είμαι και ειδικός στα του κρύου νερού εκτός από χρυσόψαρα γνωρίζω πως και τα tanicthys albonubes θέλουν κάπως πιο κρύες καταστάσεις. 

 

εννοω δεν θέλω να ταλαιπωρούμε γιατι ειμαι τεμπελακος σε αυτα.

θέλω ευκολα και γρηγορα να αλλαζω το νερο χωρις να χανω πολυ χρόνο.

θελω τα ψαρια που θα διαλέξω να χρειάζονται τις πιο ευκολες συνθήκες στα 160-170 καθαρά λίτρα νερού (χωρις διακοσμητικά) σε ενυδρειο με εσωτερικες διαστάσεις ''νερού'' 100x42x40cm (ΜxΠxΥ)

 

οπως καταλαβαίνω δεν μπορω να αποφύγω την ελαχιστη προετοιμασία νερού και σκέφτομαι να αγοράσω...

1.βαρέλι 100λτ

2.αντλία/κυκλοφορητή με μανομετρικό

3.αντίσταση χειρός ή θερμοστάτη

4.θερμόμετρο νερού και

5.αντιχλώριο σε μεγάλη συσκευασία αν χρειάζομαι

 

 

 

 

image.png

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι πολυ τεμπελακος, βαλε robo fish. Δεν θα χρειαστει να κανεις τιποτα, ουτε άλλαγη νερου! :D

Τωρα σοβαρα....

πριν 10 ώρες, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

5.αντιχλώριο σε μεγάλη συσκευασία αν χρειάζομαι

Δεν θα χρειαστεις, αν θα μεινει το νερο σε ανοιχτο δοχειο για πανω απο 6-8 ωρες με κυκλοφορητή σε λειτουργεια.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, natateo said:

Δεν θα χρειαστεις, αν θα μεινει το νερο σε ανοιχτο δοχειο για πανω απο 6-8 ωρες με κυκλοφορητή σε λειτουργεια.

 

δηλαδή με μια αντλια απο ένα εσωτερικο παλιο φιλτρο να δουλευει 7-8 ώρες ειμαι οκ;;

ετσι δεν χρειάζομαι ουτε θερμομετρο αφου το βαρελι θα βρισκετε στον ιδιο χωρο και σε τοσες ωρες το νερο θα πιανει την ιδια θερμοκρασία, σωστα;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

 

δηλαδή με μια αντλια απο ένα εσωτερικο παλιο φιλτρο να δουλευει 7-8 ώρες ειμαι οκ;;

ετσι δεν χρειάζομαι ουτε θερμομετρο αφου το βαρελι θα βρισκετε στον ιδιο χωρο και σε τοσες ωρες το νερο θα πιανει την ιδια θερμοκρασία, σωστα;;;

Ναι καπως ετσι. Θα ανεβενει η θερμοκρασια με αντλια, δεν ξερω κατα πόσο.... Θερμομετρο πάρε, 1,5€ εχει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Ναι καπως ετσι. Θα ανεβενει η θερμοκρασια με αντλια, δεν ξερω κατα πόσο.... Θερμομετρο πάρε, 1,5€ εχει.

 

 

εννοω θα πιανει την θερμοκρασια του χωρου σε τοσες ώρες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ωραια , το έφτιαξα το θέμα προετοιμασίας.

πηρα βαρέλι 120λιτρα, θερμόμετρο και αντλία.

 

 

Μιας και που λογικά αύριο θα φυτέψω και 10-15 ρίζες και το φίλτρο σιγά-σιγά στρώνει, θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλήξω τι ψάρια και ασπόνδυλα μπορώ να βάλω για να αρχίσω να ψάχνομε.


η γυάλα είναι περίπου 98x38x40 κοντά στα 140-145λιτρα, με εσωτερικό φίλτρο και σκληρό νερό.

 

Ψάρια: τιγράκια | πλάτυ | cherry barbs ....ένα είδος εκ των τριών θα διαλέξω.. 
Θα ήθελα να μου πείτε μόνο σε ποιον αριθμό μπορώ να φτάσω, με τι σύνθεση αρσενικών-θυλικών και με τι ποσοστό να ξεκινήσω.

 

Ασπόνδυλα: γαρίδες ?? | σαλιγκάρια ?? ....τι μπορώ να βάλω ως "καθαριστές" άλγης στα φυτά και τα τζάμια;;; Ποια είδη μου προτείνετε και αν είναι δυνατόν με ωραίο χρωμα;; Μπορώ και από τα δυο;; Σε τι σύνθεση (πόσες γαρίδες-ποσά σαλιγκάρια);;; Με τι ποσοστό ξεκινάω;;

 

Και το κυριότερο....
να ψωνίσω από πέτ της πόλης μου ή ιντερνετικα;;; 
Τι εμπιστευόμαστε πιο πολυ;; 

Από πετ... παίρνουμε ψάρι που μόλις έφτασε από τον έμπορα ή που έχει καιρό στο πετ;;; (Και πως θα το ξερω;)
Από Ίντερνετ... αφού ταλαιπωρηθεί το ψάρι με αλλη μια μεταφορά, πως διαλέγω ;;; Μπορώ;; Συνιστάτε;;

 

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

στη φωτογραφία με τα δυο σωληνάκια είναι το Ph της βρυσης μου σήμερα μετα απο 14ώρες σε γυαλινο ποτήρι ( διαβάζω 8 )

στη φωτογραφία με το ενα σωληνακι ειναι το Ph μεσα στο ενυδρείο 2 μέρες πριν ( διαβάζω 8,2 )

 

σε ποια ψαρια μπορω να παω απο τα παρακάτω για 140λίτρα;;;

puntigrus tetrazona (τιγρακια)

Xiphophorus maculatus (πλάτυ)

cherry barbs

celestichthys margaritatus

celestrial pearl danio

monodactylus argenteus

macropodus opercularis (paradise fish)

brachydanio rerio (ζευράκια)

white cloud mountain

 

γαρίδες που να εχουν χρώμα (κόκκινο - κιτρινο - μπλε) μπορω να βάλω;;

πως τι λένε;;;

IMG_20201203_074408_1.jpg

IMG_20201201_174939.jpg

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

στη φωτογραφία με τα δυο σωληνάκια είναι το Ph της βρυσης μου σήμερα μετα απο 14ώρες σε γυαλινο ποτήρι ( διαβάζω 8 )

στη φωτογραφία με το ενα σωληνακι ειναι το Ph μεσα στο ενυδρείο 2 μέρες πριν ( διαβάζω 8,2 )

Οι τιμες πρεπει να διαβαζεις αμεσος, οχι μετα απο 2 μερες.

Με τιμες ΡΗ 8 με 8,2 πας για κιχλιδες Αφρικης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Το νερό της βρύσης σου είναι ιδανικό για κιχλίδες Αφρικής και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .Αλλαγή νερού από την βρύση με αντιχλώριο και θα είσαι έτοιμος. Αν θυμάμαι καλά το ενυδρείο σου είναι 1 μέτρο έτσι ;

  Αν δεν βαριέσαι διάβασε τα παρακάτω. 

Τώρα μπορείς να πας και σε ζωοτόκα όπως λέει η Ναταλία παραπάνω άλλα όποιος θέλει να δει την μαγεία από τις συμπεριφορές των ψαριών και να διαφύγει από την  πεπατημένη δεν έχει παρά να ασχοληθεί με αυτό την Αφρική !!! Και μην ξεχνάς εμείς θα είμαστε εδώ για συμβουλές και αποφυγή λάθων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @batman_gardiki, πολύ καλές οι συμβουλές που σου έχουν δώσει οι συγχομπιστες, αλλά έχεις ένα μείζον πρόβλημα, στο οποίο νομίζω δεν έχεις δώσει την απαραίτητη σημασία. Και αυτό είναι η (αρκετη) παρουσία νιτρικών αλάτων στο νερό βρύσης.

Αγαπητοί συνάδελφοι, ποια η γνώμη σας για αυτό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, natateo said:

Οι τιμες πρεπει να διαβαζεις αμεσος, οχι μετα απο 2 μερες.

Με τιμες ΡΗ 8 με 8,2 πας για κιχλιδες Αφρικης.

Δεν με κατάλαβες...το μέτρημα του νερου ενυδρείου ήταν δύο μέρες πριν. τα τεστ ph εννοείται τα διαβάζω αμέσως.

 

Έβαλα όμως και νερό βρύσης σε ένα ποτήρι και το άφησα 14ωρες. μετά, το μέτρησα και διάβασα 8,2. Αυτό για να δω αν μου ανεβάζουν ph τα υλικά τους ενυδρείου

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Antonis K said:

Φίλε @batman_gardiki, πολύ καλές οι συμβουλές που σου έχουν δώσει οι συγχομπιστες, αλλά έχεις ένα μείζον πρόβλημα, στο οποίο νομίζω δεν έχεις δώσει την απαραίτητη σημασία. Και αυτό είναι η (αρκετη) παρουσία νιτρικών αλάτων στο νερό βρύσης.

Αγαπητοί συνάδελφοι, ποια η γνώμη σας για αυτό?

 

Και ναι !!

Πρέπει να λάβω υπόψιν ότι ...

εκτός του μεγάλου ph έχω και πολλά νιτρικά στην βρύση μου,

θα έχω φυτεμένο ενυδρείο με φυτά που περιμένω από μέρα σε μέρα και

θέλω έγχρωμα ψάρια και όχι στην απόχρωση του γκρι

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

Δεν με κατάλαβες...το μέτρημα του νερου ενυδρείου ήταν δύο μέρες πριν. τα τεστ ph εννοείται τα διαβάζω αμέσως.

 

Έβαλα όμως και νερό βρύσης σε ένα ποτήρι και το άφησα 14ωρες. μετά, το μέτρησα και διάβασα 8,2. Αυτό για να δω αν μου ανεβάζουν ph τα υλικά τους ενυδρείου

 

τωρα μαλιστα. Απλα εγω δεν καταλαβα καλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

 

θα έχω φυτεμένο ενυδρείο με φυτά που περιμένω από μέρα σε μέρα και

θέλω έγχρωμα ψάρια και όχι στην απόχρωση του γκρι

Φίλε μου από το ξακουστό και γραφικό χωριό το Γαρδίκι Τρικάλων . 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα με το παραπάνω η πρόταση μου ήταν με βάση το PH της βρύσης και  άμα είδες οι προτάσεις μου δεν αφορούσαν μόνο γκρί ψάρια. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, marinos said:

Φίλε μου από το ξακουστό και γραφικό χωριό το Γαρδίκι Τρικάλων . 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα με το παραπάνω η πρόταση μου ήταν με βάση το PH της βρύσης και  άμα είδες οι προτάσεις μου δεν αφορούσαν μόνο γκρί ψάρια. 

 


οχι δεν αναφερόμουν σε εσένα για το χρωμα.

σε εσένα αναφερόμουν για το φυτεμένο έχοντας την εντύπωση ότι οι κιχλίδες τα τρώνε.?

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:


οχι δεν αναφερόμουν σε εσένα για το χρωμα.

σε εσένα αναφερόμουν για το φυτεμένο έχοντας την εντύπωση ότι οι κιχλίδες τα τρώνε.?

Τι φυτά έχεις παραγγείλει ; Εύκολα ή μέτρια ;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, marinos said:

Τι φυτά έχεις παραγγείλει ; Εύκολα ή μέτρια ;


Υποτίθεται εύκολα .

από κατάλογο χαμηλών απαιτήσεων τα διάλεξα...

marsilea hirsuta,
java ferm,
cryptocoryne beckettii,
ludwigia palustris,
lindernia rotundifolia,
vallisneria asiatica 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Είναι εύκολα άλλα αν θέλεις πραγματικά να σου τραβήξει τα ΝΟ3 φυτό βάλε ένα πόθο . Οι ρίζες μόνο μέσα στο ενυδρείο και το υπόλοιπο έξω(δεν θα μείνει σχεδόν τίποτα ).

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, marinos said:

Καλημέρα . 

Είναι εύκολα άλλα αν θέλεις πραγματικά να σου τραβήξει τα ΝΟ3 φυτό βάλε ένα πόθο . Οι ρίζες μόνο μέσα στο ενυδρείο και το υπόλοιπο έξω(δεν θα μείνει σχεδόν τίποτα ).


καλημερα.

ποιός είναι ο πόθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...