Jump to content

Επείγον βοήθεια τα ψαράκια μου ξύνονται στην άμμο


Recommended Posts

Γεια σε όλους τους φίλους του φόρουμ ?

για ακόμη μια φορά χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια των φίλων του aquazone.

Εδώ  και λίγες μέρες παρατήρησα ότι μερικά από τα ψαράκια μου ξύνονται στην άμμο και στις μεγάλες επίπεδες πέτρες.

τα παρατήρησα πολύ καλά και δεν εχω δει κανένα σημάδι πχ.  άσπρες κουκκίδες η οτιδήποτε άλλο. Θα τα ξανά κοιτάξω αύριο πολύ καλά μήπως δω τίποτα.

το ενυδρείο τρέχει εδώ και 3 μήνες περίπου με εσωτερικό φίλτρο και εδώ και 2-3 βδομάδας μπήκε και το εξωτερικό φιλτρο

το ενυδρείο είναι 450 λιτρα και μέσα έχουν μπει τα εξής ψαράκια :

Clown botia x5

yoyo Loach x6

sidthimunki botia x6

Τα ψαράκια μου τα έχουμε χαρίσει όλα,και ο φίλος μου μου είπε ότι πριν μήνες είχε ξαναδεί να ξύνετε ένα ψαράκι και γενικά κατά διαστήματα τα έχει δει και πριν μήνες να το κάνουν,

απλα εγώ εδώ και δυο μέρες εχω δει 3-4 ψαράκια να το κάνουν αρκετές φορές.

ο φίλος μου που μου τα χάρισε μου είπε ότι δεν είχε καμία απώλεια εδώ και ενάμιση χρόνο.

οι μετρήσεις του ενυδρείου μου είναι αυτές :

No2 0,1

No3 10

nh4 0

kh 6

gh 7

ph 7

 

μήπως η άμμος δεν έχει στρωθεί ακόμη ?

μηπως δεν είναι κατάλληλη ?
παρακαλω οποίος γνωρίζει τι μπορεί να φταίει να με βοηθήσει ?

οποιαδηποτε άλλη πληροφορία χρειάζεστε για το ενυδρείο πείτε μου?

ευχαριστω πολύ

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Γεια σε όλους τους φίλους του φόρουμ ?

για ακόμη μια φορά χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια των φίλων του aquazone.

Εδώ  και λίγες μέρες παρατήρησα ότι μερικά από τα ψαράκια μου ξύνονται στην άμμο και στις μεγάλες επίπεδες πέτρες.

τα παρατήρησα πολύ καλά και δεν εχω δει κανένα σημάδι πχ.  άσπρες κουκκίδες η οτιδήποτε άλλο. Θα τα ξανά κοιτάξω αύριο πολύ καλά μήπως δω τίποτα.

το ενυδρείο τρέχει εδώ και 3 μήνες περίπου με εσωτερικό φίλτρο και εδώ και 2-3 βδομάδας μπήκε και το εξωτερικό φιλτρο

το ενυδρείο είναι 450 λιτρα και μέσα έχουν μπει τα εξής ψαράκια :

Clown botia x5

yoyo Loach x6

sidthimunki botia x6

Τα ψαράκια μου τα έχουμε χαρίσει όλα,και ο φίλος μου μου είπε ότι πριν μήνες είχε ξαναδεί να ξύνετε ένα ψαράκι και γενικά κατά διαστήματα τα έχει δει και πριν μήνες να το κάνουν,

απλα εγώ εδώ και δυο μέρες εχω δει 3-4 ψαράκια να το κάνουν αρκετές φορές.

ο φίλος μου που μου τα χάρισε μου είπε ότι δεν είχε καμία απώλεια εδώ και ενάμιση χρόνο.

οι μετρήσεις του ενυδρείου μου είναι αυτές :

No2 0,1

No3 10

nh4 0

kh 6

gh 7

ph 7

 

μήπως η άμμος δεν έχει στρωθεί ακόμη ?

μηπως δεν είναι κατάλληλη ?
παρακαλω οποίος γνωρίζει τι μπορεί να φταίει να με βοηθήσει ?

οποιαδηποτε άλλη πληροφορία χρειάζεστε για το ενυδρείο πείτε μου?

ευχαριστω πολύ

 

 

 

 

ΥΓ. Τα ψαράκια μπήκαν στο ενυδρείο πριν από περίπου μια βδομάδα,και το ενυδρείο είναι καινούριο και τρέχει εδώ και 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνουν πολύ συχνά φοβάμαι φίλε μου για παράσιτα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια ?

Ναι και εγώ αυτό φοβάμαι.

πως μπορώ να το καταλάβω ?
τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

απο φαρμακείο που εχω κάνει για το ενυδρείο εχω τα εξής φάρμακα:

Esha 2000

esha exit

sera baktopur

sera omnipur s

sera ectopur (το οποίο διάβασα ότι έχει αλάτι και δεν κάνει για loach ψαράκια)

epsom reviving Salt Westlake


Ξέχασα να αναφέρω ότι η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 27 βαθμοί.

Η άμμος που εχω ήταν φθηνή (10€ Τα 20 λιτρα) μήπως είναι και αυτήν ακατάλληλη?

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε καμιά φωτό του ενυδρείου σου να το δούμε. Επίσης θα πρέπει να δεις αν ο συνδιασμός ψαριών που έχεις επιλέξει ταιριάζει η εάν στρεσσαροντσι λόγω αυτού. Επειδή δε ξέρω για τα είδη αυτά καλό να σου πει και ένας άλλος συνχομπιστσς για αυτό Ντην άποψη του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για παράσιτα η πρώτη μου πρόταση θα ήταν το αλάτι αλλά από ότι λες το ένα είδος ψαριών από αυτά που έχεις δεν το αντέχει. Είσαι σίγουρος?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το θέμα του ξυσίματος είναι λίγο περίεργο. Επειδή είχα ψάξει αρκετά βαθιά για το συγκεκριμένο το εύρος των αιτιών κυμαίνεται από απλό στρες και επίδειξη των αρσενικών στα θηλυκά(?) μέχρι παράσιτα βραγχίων και σκληρότητες. Λογικά αν το πάρουμε βέβαια τα ψάρια δεν έχουν χέρια να αφαιρέσουν κάτι που τα ενοχλεί στο δέρμα τους και έτσι ψάχνουν μια επιφάνεια για να ξυστούν. 

Αν δεν κάνω λάθος το omnipur είναι για τέτοια παράσιτα. Καλύτερα ξεκίνα μια θεραπεία και βλέπουμε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα?

 

Ναι απ’οτι εχω διαβάσει δεν αντέχουν το αλάτι, και παρατήρησα ότι ξύνονται στο πλάι και στα βράγχια τους..

Σημάδια δεν έχει κανένα ψαράκι τα ξανά τσέκαρα.

Μεταξύ τους δεν έχουν κανένα πρόβλημα,δεν μαλώνουν, και κολυμπούνε όλα μαζί σαν ομάδα αρμονικά και δείχνουν πολύ χαρούμενα.

Απο απαιτήσεις νερού όλα έχουν σχεδόν τις ίδιες.

φωτογραφια του ενυδρείου εχω μια πριν μπουνε τα ψαράκια μέσα,

αν χρειαστεί θα βάλω και τωρινή φωτογραφία.B3D98D54-60CA-4307-932E-A2D7DC385C29.thumb.jpeg.9308824d0fbff466dd0ead9560c4bb73.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλημέρα,

 

Το θέμα του ξυσίματος είναι λίγο περίεργο. Επειδή είχα ψάξει αρκετά βαθιά για το συγκεκριμένο το εύρος των αιτιών κυμαίνεται από απλό στρες και επίδειξη των αρσενικών στα θηλυκά(?) μέχρι παράσιτα βραγχίων και σκληρότητες. Λογικά αν το πάρουμε βέβαια τα ψάρια δεν έχουν χέρια να αφαιρέσουν κάτι που τα ενοχλεί στο δέρμα τους και έτσι ψάχνουν μια επιφάνεια για να ξυστούν. 

Αν δεν κάνω λάθος το omnipur είναι για τέτοια παράσιτα. Καλύτερα ξεκίνα μια θεραπεία και βλέπουμε. 

Γεια σου Παναγιώτη

σε ευχαριστω πολύ για την βοήθεια σου ?

 

στρες ίσως να έχουν ακόμα λόγο μεταφοράς στο καινούριο ενυδρείο πριν μια εβδομάδα περίπου. 
Για σκληροτητες χωρίς να είμαι και σίγουρος ,σύμφωνα με τα υγρά τεστ της jbl όλες οι μετρήσεις μου φαίνονται καλές για τα συγκεκριμένα ψαράκια.

Εγω φοβάμαι πιο πολύ για κάποιο παράσιτο στα βράγχια των ψαριών.

μπορει να αντιμετωπιστεί με ανέβασμα θερμοκρασίας?
εχω φάρμακα αλλά πιστεύω με την θερμοκρασία θα είναι καλύτερο για τα ψάρια αλλά θα περιμένω περισσότερες γνώμες πριν κάνω το οτιδήποτε 

 

ΥΓ. Υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο για το συγκεκριμένο πρόβλημα?
ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Αν δεν κάνω λάθος το omnipur είναι για τέτοια παράσιτα. Καλύτερα ξεκίνα μια θεραπεία και βλέπουμε. 

Και εγω το ιδιο θα εκανα. Και ναι προσοχη με δοσολογιες φαρμακω για botia kai loach

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο δύσκολα θα βρεις. Αυτό που θα βρεις όμως είναι αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις από χομπίστες που είχαν το ίδιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισαν. Το ανέβασμα της θερμοκρασίας δεν νομίζω πως θα βοηθήσει, αν μιλούσαμε για ick εκεί ναι γιατί επιταχύνεται ο κύκλος ζωής του παράσιτου και αντιμετωπίζεται καλύτερα. Δεν είμαι και ειδικός στις θεραπείες όμως ότι έχω διαβάσει σου λέω :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι παράσιτα, το ανέβασμα της θερμοκρασίας δεν έχει κανένα νοημα. Μόνο όταν μιλάμε για ich συνήθως απαιτείται να ανεβάσουμε θερμοκρασία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και εγω το ιδιο θα εκανα. Και ναι προσοχη με δοσολογιες φαρμακω για botia kai loach

Εχω τα εξής φαρμακα

τι να Χρησιμοποιήσω ?

Esha 2000

esha exit

sera baktopur

sera omnipur s

 

ευχαριστω πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Το bactopur ούτε για αστείο. Το χρησιμοποιεις μόνο ως έσχατη λύση σε βαριές βακτηριακές μολύνσεις. Σε κάθε περίπτωση η χρήση του μπορεί να οδηγήσει και στο θάνατο τα ζορισμενα ψάρια. Περίεργο φάρμακο. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το omnipur πάλι είναι για άλλες δουλειές. Το esha 2000 από ότι διάβασα αντιμετωπίζει τα παράσιτα. Όμως διάβασε πολύ καλά τις οδηγίες χρήσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα τα ψαράκια και είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι κάτι τα ενοχλεί στα βράγχια τους

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για παράσιτα φίλε μου. Α και το esha exit κάνει και συνδιαζεται κιόλας με το 2000

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω και τα δυο..

δηλαδη τι προτείνεις ?

να συνδυάσω και τα δυο μαζί?

πως λέγετε η ασθένεια που έχουν τα ψαράκια μου ? Για να ψάξω μηπως και βρω περισσότερες πληροφορίες 

Ευχαριστω  πολύ killerknight  και ολα τα μέλη του φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια σας ??

Link to comment
Share on other sites

Η ασθένεια δεν ξέρω ακριβώς. Αλλά μιλάμε για παράσιτα οπότε πας σε τέτοια θεραπεία. Ξεκινά με το esha 2000 και αν δε δεις βελτίωση να δούμε πως μπορούμε να το συνδυάσουμε με το exit. Θα πρέπει να δω λίγο τι γράφει το site της esha

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Ναταλία. Που το βρήκες ρε συ? Πολύ χρήσιμο. Τώρα αν κάποιος θέλει άλλη εταιρία παίρνει απλά το δικό της φάρμακο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κειταξα τα ψάρια πολύ προσεκτικά ακόμα και με φακό ,

δεν είδα κανένα σιμαδι μαύρο ,ασπρο η καφέ .Το σάιτ της sera το εχω ξαναδιαβάσει  και το διάβασα τώρα πάλι,αλλά τα ψάρια μου δεν έχουν εξωτερικά κανένα σημάδι .

Μονο μερικά μικρά ψάρια είδα να ξύνονται στην άμμο και όχι συνέχεια ,δλδ μπορεί να δω ένα ψάρι να το κάνει μια φορά  μέσα σε 20 λεπτα που θα κοιτάξω το ενυδρείο, η μπορεί και καθόλου.

απο τα μεγάλα δεν είδα κανένα να το κάνει .

πια θεραπεία προτείνετε  να ακολουθήσω ?

εχω και της esha και της sera φάρμακα .

επισης εχω διαβάσει ότι πολλά  φάρμακα γενικά είναι ακατάλληλα για loach botia

Σορρυ αν σας κουράζω αλλά δεν ξέρω τι να κάνω και στο Ίντερνετ που ψάχνω για πληροφορίες δεν καταλαβαίνω τίποτα και εχω μπερδευτεί τελείως .?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ξεκινα με το esha που είναι πιο ελαφρύ και αν δε λειτουργήσει πάμε σε άλλα φάρμακα. Εκτός αν τα παιδιά που είναι πιο έμπειρα έχουν κάποια καλύτερη λύση

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών θα κάνω ακόμα μια αλλαγή νερού 30% 

και θα περιμένω για περισσότερες απαντήσεις.

απο φάρμακα εχω και από τις δυο εταιρίες ,τώρα αν χρειάζομαι και κάτι ακόμα δεν εχω πρόβλημα να το αγοράσω .

απο άποψη χρημάτων δεν υπάρχει πρόβλημα,εχω κόψει από αλλού  που δεν χρειαζόμουν και πηγαίνουν στα ψάρια τα χρήματα αυτά.

το θέμα είναι να τους δώσω ότι καλύτερο μπορώ από ποιότητα νερού και να πλησιάσω το φυσικό περιβάλλον έστω και λίγο ,αυτό με ενδιαφέρει.

Απο χρόνο εχω αρκετό, αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα εκτός και αν δω κάτι στις μετρήσεις όπως τις τελευταίες μέρες που είχα 0,1 no2 και έκανα πιο συχνές αλλαγές νερού 20%
 

ειμαι πολύ στεναχωρημένος με τα ψαράκια ελπίζω να γίνουν καλά,
εχω αρκετό χρόνο καθημερινά και θα κάνω ότι μου πείτε για να τα βοηθήσω.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που ενδιαφέρεσαι τόσο για τα ζωντανά σου. Έτσι πρέπει να είμαστε και να κάνουμε ότι καλύτερο για αυτά που αντικειμενικα βρίσκονται σε κατάσταση αιχμαλωσίας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...