Jump to content

Βοήθεια επιλογής!!!


poik8

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους . Σήμερα μου χαρίσανε ένα ενυδρείο κύβο με διαστάσεις 60×60  και ύψος 65 εκατοστά!  Περίπου από ότι υπολογίζω  είναι γύρω στα 200 λίτρα ίσως κ λίγο παραπάνω. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σκέφτομαι να βάλω κιχλιδες δεν έχω ξανά ασχοληθεί με το είδος αυτό ποτέ και έχω κάποιες ανησυχίες.  Αρχικά τι κιχλιδες χωράνε σε αυτό το μέγεθος  , τι πέτρες πρέπει να βάλω , αν μπορώ να βάλω άμμο θαλάσσης και τι φυτά θα μπορούσα αν  θα μπορούσα να βαλω . Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλες διαστασεις για reef. Στο γλυκο θελουμε μηκος. Στα 60 εκ (γλυκο) η επιλογη ψαριων ειναι πολυ περιορισμενη.....

Κιχλιδες θελεις Αμερικης ή Αφρικης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα Αφρικής αλλά όχι αναγκαστικά! 

Για reef δεν το σκέφτομαι 

Έγινε επεξεργασία - poik8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. 

Λογο  μικρου μηκους θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδι απο τις παρακατω κιχλιδες...

 

Lamprologus ocellatus

 

Neolamprologus caudopunctatus

 

Julidochromis

 

neolamprologus leleupi 

 

Αυτα απο εμενα...

 

Διαβασε κι εδω αν θελεις.. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - thanasis1976
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος poik8 έγραψε:

Θα ήθελα Αφρικής αλλά όχι αναγκαστικά! 

Για reef δεν το σκέφτομαι 

και αν θελεις..... διαβασε....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οπως ειπε και η Ναταλια το  μηκος  ειναι πολυ σημαντικο  ειδικα στην Αφρικη.......δυστυχώς στις διαστάσεις σου η μονες κιχλιδες Αφρικης που μπαινουν ειναι ενα ειδος σε χαρεμι (1αρσ/3ή4θηλ.) απο τα  'μικρα'' κοχυλοψαρα της Τανγκανικα που θελουν διακοσμο πολλα κοχυλια  π.χ Neolamprologus multifaciatus, Neolamprologus similis, Neolamprologus brevis..........θα σου προτεινα να σκεφτεις να κανεις κατι αλλο με τον κυβο και οχι σε κιχλιδες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Καλησπερα. 

Λογο  μικρου μηκους θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδι απο τις παρακατω κιχλιδες...

 

Lamprologus ocellatus

 

Neolamprologus caudopunctatus

 

Julidochromis

 

neolamprologus leleupi 

 

Αυτα απο εμενα...

 

Διαβασε κι εδω αν θελεις.. 

 

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπέρα, οπως ειπε και η Ναταλια το  μηκος  ειναι πολυ σημαντικο  ειδικα στην Αφρικη.......δυστυχώς στις διαστάσεις σου η μονες κιχλιδες Αφρικης που μπαινουν ειναι ενα ειδος σε χαρεμι (1αρσ/3ή4θηλ.) απο τα  'μικρα'' κοχυλοψαρα της Τανγκανικα που θελουν διακοσμο πολλα κοχυλια  π.χ Neolamprologus multifaciatus, Neolamprologus similis, Neolamprologus brevis..........θα σου προτεινα να σκεφτεις να κανεις κατι αλλο με τον κυβο και οχι σε κιχλιδες 

Καταλαβαίνω . Έχω ήδη έναν κύβο φυτεμένο με guppies  και γαρίδες πιο μικρό και έλεγα να μην κάνω κ αυτόν.  Υπάρχει καμία άλλη ιδέα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Καλησπερα. 

Λογο  μικρου μηκους θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδι απο τις παρακατω κιχλιδες...

 

Lamprologus ocellatus

 

Neolamprologus caudopunctatus

 

Julidochromis

 

neolamprologus leleupi 

 

Αυτα απο εμενα...

 

Διαβασε κι εδω αν θελεις.. 

 

 

Δεν μπαινουν κοπαδι/χαρεμι αυτα τα ψαρια, αλλα σε ζευγαρια, απλα στην αρχη που ειναι μικρα βαζουμε μια ομαδα μεχρι να βγει το ζευγαρι και διωχνουμε τα αλλα............. Ενα. ζευγαρι Julidochromis ή Οccelatus  γινετε να μπει, ομως με την προυποθεση να απομακρυνονται οι γεννες  ....... Caudos & leleupi σε αυτο το μηκος δεν μπαινουν, ειδικα τα leleupi!!!

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

REEF!!! :)

Εσυ φιρι φιρι το πας να τον μπλέξεις τον άνθρωπο.....:hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι για reef δεν το συζητώ δεν εχω ασχοληθει ποτε μ κ δεν έχω τις γνώσεις . Δυστυχως . Αν υπηρχε κατι αλλο θα με ενδιέφερε να το ακούσω Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

Εγώ στην θέση σου θα το έκανα υφάλμυρο και θα έβαζα Tetraodon biocellatus

Θεωρητικά τα συγκεκριμένα μπορεις να τα κρατήσεις και σε γλυκό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητέ poik είμαστε στο θεματικό της Αφρικής και θα μιλήσουμε για Αφρική.Γνώμη μου, ενα κοπαδάκι multies και θα δείς ωραία πράγματα ,το ενυδρείο σου έχει ενδιαφέρον ειδικά το 60χ60 ,στήσε το και θα με θυμηθείς.Πιο πάνω ο φίλος thanasis1976  σου παραθέτει το καλό αρθρο για μικρά ενυδρεία και ψάρια Ταγκανίκα ρίξε μια ματιά ,πάντως το ενυδρείο με multies θα δείς ποσο καλά θα πάει

 

 

Καλές επιτυχίες ??

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποφάσισες τελικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατέληξες καλή επιλογή θα ήταν και το παρακάτω 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...