Jump to content

Ερωτήσεις για νέο ξεκίνημα


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!!!

Εχω ένα ενυδρείο 200lt άδειο και ολοκαίνουριο, με σβηστά φώτα και το κοιταω, και αυτό με την σειρά του με κοιταει.

Αρχικά ψάχνω να βρω με ποια κριτήριο να αγοράσω την κατάλληλη άμμο και το κατάλληλο υπόστρωμα (αν το λέω σωστά) με την προοπτική να φυτευτεί το ενυδρείο μου(δεν πάω για διαγωνισμό, απλά πράγματα) και στην συνέχεια να διαλέξω ψάρια που θα μπορούν να επιβιώσουν σε συνθήκες νερόυ βρύσης.
Για την ώρα έχω 5 guppies με κάτι μικρούλια, αλλά αυτό δεν είναι δεσμευτικό γιατί μπορώ να τα χαρίσω και να ξεκινήσω από την αρχή.

Έχω χάσει λίγο την μπάλα, αν μπορεί κάποιος να καθοδήγησει σε αυτό ή να με παραπέμψει σε κάποιο άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας :D

Αρχικά για να το στήσεις σωστά όσον αφορά τον βυθό και τον διάκοσμο πρέπει να σκεφτείς τι ψάρια θέλεις να βάλεις.

Η άμμος που προτιμούμε για να ριζώνουν τα φυτά,να αναπτύσονται σωστά και γενικότερα να μην έχουμε προβλήματα

με τον βυθό μας είναι συνήθως χαλαζιακή με κοκκομετρία 2-3mm και το υπόστρωμα δεν είναι απαραίτητο.

Τι φίλτρο έχει το ενυδρείο σου,τι υλικά έχει μέσα αυτό και τι φωτισμό ??

 

Αφού έχεις όρεξη για διάβασμα μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Πριν κάνεις οποίαδηποτε αγορά, θα πρέπει να έχεις κατασταλάξει στο τι θες να φτιάξεις, για να μη πετάς χρήματα.

Παρακάτω θα βρεις μια λίστα με φυτα με βάση το βαθμό δυσκολίας τους.

Ανάλογα με τα φυτα που θα βαλεις, θα πρέπει να επενδύσεις σε εξοπλισμό, υπόστρωμα κτλ.

 

Κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στο site της Tropica μαζί με φωτο που μπορείς να πάρεις ιδέες.

 

Επίσης η @natateo είχε ανοίξει ένα ωραίο θέμα με low tech φυτεμένα.

 Ρίξε μια ματιά γενικότερα και ότι απορία δημιουργηθεί, εδώ είμαστε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Dmav έγραψε:

 με την προοπτική να φυτευτεί το ενυδρείο μου(δεν πάω για διαγωνισμό, απλά πράγματα) και στην συνέχεια να διαλέξω ψάρια που θα μπορούν να επιβιώσουν σε συνθήκες νερόυ βρύσης.
 

 Οαον αφορα το παραπανω που ειπες και εφοσον μενεις εντος Αττικης, λογικα  το νερο της βρυσης σου θα ειναι ''σκληρο'' (Ph>7).....  αρα με γνώμονα αυτό θα διαλεξεις τα ψαρια και τα φυτα που θελεις αφου πρωτα μετρησεις το ph της βρυσης σου για να εισαι σιγουρος......Δες παρακατω και προφιλ ψαριων που ζουνε  σε ph>7......

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις για κάτι καινούργιο κάντο χρυσοψαραδικο?. Εδώ είμαι εγώ για ότι χρειαστείς

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα dwarf gourami είναι δύσκολο στο να φιλοξενηθούν σε ένα ενυδρείο 200lt? Σκεφτομουν για μέχρι 3, 1 αρσενικό και 2 θηλυκά. 

Θεωρητικά το ph είναι κοντά στο νερό της Αττικής? 

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2020 at 7:12 ΜΜ, το μέλος Dmav έγραψε:

Τα dwarf gourami είναι δύσκολο στο να φιλοξενηθούν σε ένα ενυδρείο 200lt? Σκεφτομουν για μέχρι 3, 1 αρσενικό και 2 θηλυκά. 

Θεωρητικά το ph είναι κοντά στο νερό της Αττικής? 

Ναι μπορούν, ακομα και 3 θηλυκά  μπαίνουν μαζί με το ένα αρσενικό αν εχεις 1μ. μήκος, από ότι λέει στο προφιλ τους,.....αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος που τα έχει φιλοξενήσει.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ναι μπορούν, ακομα και 3 θηλυκά  μπαίνουν μαζί με το ένα αρσενικό αν εχεις 1μ. μήκος, από ότι λέει στο προφιλ τους,.....αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος που τα έχει φιλοξενήσει.

 

 

Το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις 100χ0.4χ0.5 σύνολο 200lt, ενδεχομένως να μπορω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Dmav έγραψε:

 

Το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις 100χ0.4χ0.5 σύνολο 200lt, ενδεχομένως να μπορω. 

Μπορουν να μπουν και πολλα άλλα ψαρια στα λιτρα σου. Στρωσε το ενυδρειο και παμε!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορουν να μπουν και πολλα άλλα ψαρια στα λιτρα σου. Στρωσε το ενυδρειο και παμε!

 

Εχω ήδη ένα αυτοσχέδιο ενυδρείο που τρέχει 2μηνες περίπου 100 λίτρων το οποίο θα κλείσει και θα μεταφέρω ότι μπορέσω στο νέο μου. Έχει 4 guppies θυλικα, 1 αρσενικό, 12 μωρά, 2 σαλιγκάρια, 4-5 λαθρεπιβατες, λίγα φυτά (δεν ξέρω καν τι), φίλτρο, θερμαντήρα.
Τα guppies θα τα χαρίσω και θα πάω σε νέα ψαροσυνθεση.  Σε κάθε περίπτωση δεν θα βάλω πολλά ψάρια, τουλάχιστον για αρχή. 


Βρίσκομαι στην διαδικασία διαβάσματος για να στήσω όσο καλύτερα γίνεται το νέο μου ενυδρείο και να τρέχει χωρίς πρόβληματα όπως το υπάρχων. Δεν μου αρέσουν οι βιαστικές κινήσεις. Άλλωστε όλα τα χόμπι θέλουν υπομονή και επιμονή, διαφορετικά τα πληρώνεις χρυσάφι 

 

-Ερώτηση :


Έχω υγρά τεστ για Ph, NO3, NO4
τι άλλο χρειάζομαι άμεσα? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καποιο λαθος εγινε. ΝΟ4 δεν υπαρχει. Μηπως ΝΗ3/ΝΗ4;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καποιο λαθος εγινε. ΝΟ4 δεν υπαρχει. Μηπως ΝΗ3/ΝΗ4;

Ε ναι, γράψε λάθος 

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι με τα τεστ. Αν θελεις παρε ακομα ενα για νιτρωδη (ΝΟ2). Ειναι αλυσιδα - ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...