Jump to content

1o API TEST Βοηθεια


Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 180 Λ 

 

τρεχει 6 μερες και εκανα σημερα το πρωτο μου τεστ . Την 1η μερα εβαλα αντιψλωριο και βακτηρια. Την 3η μερα βακτηρια και αυριο θα ξαναβαλω βακτηρια. Εχω βαλει μεσα σε μια αποχη λιγο τροφη . Και εχω φιλτρο eheim 2217

4D47DD1E-A7D2-4C2B-883D-153CEB0400F1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχεις λίγο αμμωνία και έχεις και νιτρικα. Σωστά? Τα χρώματα στα μπουκάλια δε φαίνονται καλά έτσι όπως τα έχεις βάλει

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω έχεις δρόμο ακόμη. Έχεις αμμωνία....

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις τι στρώσιμο έως ότου μηδενιστεί η αμμωνία και αυξηθούν τα νιτρώδη. Στη συνέχεια θα μηδενιστούν και αυτά και θα εχεις μόνο νιτρικα. Τοτε θα είσαι οκ

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα. Το χόμπυ μας είναι της υπομονής (αν και λίγοι την έχουν) περίμενε μέχρι να μηδενίσει η αμμωνία . 

Ξέρω ότι δεν κρατιέσαι και θέλεις να βάλεις ψαράκια άλλα η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας να ριχνεις τροφη στο ενυδρειο. Προσωπικα δεν βαζω τροφη σε αποχη, αλλά ριχνω μεσα (μερα παρα μερα). Η ποσοτητα ειναι σαν να ταιζεις τα μελλοντικα σου ψαρια.

Αν η αμμωνια κραταει απο 0,5 μεχρι 1 (2,3) ppm, ειναι καλα για την αρχη. Πρεπει να ειναι ανεβασμενη για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marinos said:

Φίλε μου καλησπέρα. Το χόμπυ μας είναι της υπομονής (αν και λίγοι την έχουν) περίμενε μέχρι να μηδενίσει η αμμωνία . 

Ξέρω ότι δεν κρατιέσαι και θέλεις να βάλεις ψαράκια άλλα η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. 

Kalispera! Den viazomai na valw psaria! Na ginoun swsta prwta ola

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, natateo said:

Μην ξεχνας να ριχνεις τροφη στο ενυδρειο. Προσωπικα δεν βαζω τροφη σε αποχη, αλλά ριχνω μεσα (μερα παρα μερα). Η ποσοτητα ειναι σαν να ταιζεις τα μελλοντικα σου ψαρια.

Αν η αμμωνια κραταει απο 0,5 μεχρι 1 (2,3) ppm, ειναι καλα για την αρχη. Πρεπει να ειναι ανεβασμενη για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.

Δλδ να συνεχισω να βαζω βακτηρια καθε 2 μερες; Αλλαγες νερου ποτε να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Philip Zivos έγραψε:

Δλδ να συνεχισω να βαζω βακτηρια καθε 2 μερες; Αλλαγες νερου ποτε να κανω;

Συνεχιζεις οπως λεει στις οδηγιες (αν λεει ανα 2 μερες, τοτε ανα 2 μερες), αλλαγη νερου δεν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο να τρεχει (θελουμε καλη αναταραξη επιφανειας), θερμοκρασια στους 26-27-28 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξεπλενεις με τρεχουμενο νερο η απεσταγμενο καλυτερα,αυτο που βαζουμε στο σιδερο για το σιδερωμα και εισαι ετοιμος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο σου θέμα γράφεις πως είσαι στο στρώσιμο ακόμα. Καλύτερες μετρήσεις δεν μπορούσες να έχεις στη παρούσα φάση και σημαίνει πως το πράγμα ρολάρει κανονικά και αναμένεις απλά να σταθεροποιηθεί. Υπομονή λοιπόν.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι καλυτερα δεν γινεται! Αν θα πας ετσι, σε 7-10 ημερες θα στρωσει.

Μην ανοιγεις καθε φορα, που κάνεις τεστ καινουριο θεμα, μπερδευεις τον κοσμο. Καλυτερα να ενωθουν τα δυο θεματα....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Μια χαρα ειναι καλυτερα δεν γινεται! Αν θα πας ετσι, σε 7-10 ημερες θα στρωσει.

Μην ανοιγεις καθε φορα, που κάνεις τεστ καινουριο θεμα, μπερδευεις τον κοσμο. Καλυτερα να ενωθουν τα δυο θεματα....

Καλησπερα! Δλδ να συνεχισω με βακτηρια;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panagiotis_dms said:

Στο άλλο σου θέμα γράφεις πως είσαι στο στρώσιμο ακόμα. Καλύτερες μετρήσεις δεν μπορούσες να έχεις στη παρούσα φάση και σημαίνει πως το πράγμα ρολάρει κανονικά και αναμένεις απλά να σταθεροποιηθεί. Υπομονή λοιπόν.

Τελεια! Σε ευχαριστω για την απαντηση! Οποτε συνεχιζω με βακτηρια;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, rastaman said:

@Philip Zivos

Δώσε λίγες λεπτομέρειες για το ενυδρείο και κύριως για το φίλτρο σου όπως υλικά,χρόνο λειτουργίας. . .

180λιτρα

 

Eheim 2217

eheim substrat pro , eheim mech , 1 eheim fix , 2 eheim Coarce filter Pad , 1 eheim Fine filter Pad

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;;;

Εχω ενωσει και τα δυο θεματα για να μην μπερδευεται ο κοσμος.....

Προκειται για στρωσιμο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...