Jump to content

Υψηλα φωσφορικα


noli

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα!

χρειαζομαι τη βοηθεια σας!!!

Το ενυδρειο αντιμετωπιζει υψηλα φωσφορικα!δεν πεφτουν με τιποτα!να δωσω λέπτομεριες!μιλαμε για 750 καθαρα.με κοραλια μ****α lps και ελαχιστα σκληρα!τα φωσφορικα ηταν στο θεο.με συχνες αλλαγες κατεβηκαν στο 0.1

πριν ενα μηνα μπηκε αντιφωσφορος αλουμινιου για 12 μερες.αλλαζε ανα 4 ημερες.τα φωσφορικα δεν επεφταν. Εμεινε ενα μηνα με τιμη 0.1 και πριν 4 μερες ξαναβαλα αντιφωσφορο αλουμινιου κ μαλιστα ποσοτητα λιγο πιο πανω απο τη αναγραφομενη μηπως κ παρει μπρος.ολες αυτες τις μερες μετραω.σταθερα εκει.

Να ενημερωσω.το σαμπ ειναι πεντακαθαρο υπαρχει καλτσα που πλενεται καθε 4-5 ημερες.

επανω υπαρχει αραγωνιτης οπου γινεται σκουπα κ παραμενει πεντακαθαρος λευκος καθε 10-12 ημερες οπου γινεται η αλλαγη νερου.

μια βοηθειαααααααα

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πηρες με βαση το σιδηρο; Νομιζω πολυ πιο καλο. .

Που το εχεις το αντιφωσφορο; Εχει αρκετη ροη; Οπως ξερω η λυση ειναι μια - αλλαζεις αντιφωσφορο μεχρι να πεσου οι τιμες στο επιθυμητο επιπεδο.....

Ασ πουν κατι και οι εμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

αλουμινίου προφανώς πήρες για να ρίξεις γρήγορα τα φωσφορικά σου ε??από άλγες πως είσαι????επίσης πάντα πρέπει να υπάρχει μία αναλογία νιτρικών φωσφορικών για να έχεις ισορροπία νομίζω γιατί προσπαθούν πολλοί να μηδενίσουν τα πάντα και τους γυρνάει μπούμερανγκ λόγω του ότι δεν γίνεται σωστά...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

τον αντιφώσφορο των έχω σε ριάκτορα.

το θέμα είναι ότι δεν πέφτει καθόλου με αλουμινίου.πως γίνεται αυτό;

 

νιτρικά είμαι 5.

 

δεν θέλω να τα μηδενίσω τα φωσφορικά.απλά να κατέβω πιο κάτω.δεν γίνεται όλοι να χουν χαμηλά φωσφορικά και εγώ με τόσο αλουμινίου να είναι ακούνητα.

κάτι δεν πάει καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα φωσφορικα 0,25 και διατομικη αλγη κυριως στην αμμο κ λιγη στο τζαμι

Με 2 φορες seachem phosguard σε φιλτρακι μεσα με ροη 500λτ/ω πηγε 0,03 και εχω αφησει μονιμα το phosguard να υπαρχει χωρις να το αλλαζω 

Το παρακολουθω καθε εβδομαδα ειναι σταθερα 0,03 

Ποια μαρκα εβαλες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Εγω ειχα φωσφορικα 0,25 και διατομικη αλγη κυριως στην αμμο κ λιγη στο τζαμι

Με 2 φορες seachem phosguard σε φιλτρακι μεσα με ροη 500λτ/ω πηγε 0,03 και εχω αφησει μονιμα το phosguard να υπαρχει χωρις να το αλλαζω 

Το παρακολουθω καθε εβδομαδα ειναι σταθερα 0,03 

Ποια μαρκα εβαλες εσυ?

 

αυτό ακριβως τον phosguard.

εχω τρελαθει.

 

αυτό έχω και γω λίγη διατομημικη

 

έχω ρίξει μέσα τόσο καιρό που προσπαθώ αν σου που άπειρο αντιφωσφορο. ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ.

όλοι μου λένε τα καλύτερα για τον seachem.

 

δεν ξέρω έχω απογοητευτεί.

 

σε πόσο καιρό στα έριξε; μετά τις 4 ημέρες δεν έπρεπε να τον βγάλεις;

Έγινε επεξεργασία - noli
Link to comment
Share on other sites

Ναι 4 + 4 μερες το εβαλα 2 φορες δηλαδη

Αλλα το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΕΣ ΔΕΙ ΟΜΩς ΜΙΑ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙς ΑΛΛΕΣ 4

ΕΔΩ ΟΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς τα φωσφορικά? 

 

Τα λτ σου ειναι πολλά. Βαζεις σίγουρα την σωστη ποσότητα αντιφώσφορου?   

 

Μηπως εχεις ψοφήσει κατι μεσα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Με τι μετράς τα φωσφορικά? 

 

Τα λτ σου ειναι πολλά. Βαζεις σίγουρα την σωστη ποσότητα αντιφώσφορου?   

 

Μηπως εχεις ψοφήσει κατι μεσα? 

Δεν εχει ψοφησει τπτ.οτι ειχα εχω!

Επειδη τρελαθηκα πια πηρα και μετραω με Ηanna.

Οι φυσιολογικη αναλογια μου ειναι 380gr secheam phosguard.επειδη δεν εβλεπα τπτ τα ανεβασα σε 500gr.εξακολουθω να μετραω παλι τπτ.σταθερα.

Τα γυρναω σε ριακτορα.

να πω την αληθεια μου χει περασει απο το μυαλο το επομενο βημα να γεμισω το ριακτορα με 1 λιτρο αλουμινιου και ας ειναι πανω απο τη διπλη δοση.καθε μερα μετραω.θα προλαβω κατι αποτομο νομιζω.

Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

@noli

Αν μπορείς μέτρα και νερό αλλαγής σου να δουμε και εκει. Μήπως εχει η όσμοση κάποιο θεμα? 

Το Phosguard ναι κανει δουλειά, αρκεί να ειναι σε σημείο να εχει μια ήπια ροή μέσα απο το υλικό. Εγω το εχω σε εσωτερικό φίλτρο με κάλτσα μέσα. Και μια φορα στις 10 ήμερες το πλένω για να ανοίξουν οι πόροι της κάλτσας.

Την ποσότητα καλό θα ηταν να την μοιράσεις σε διάφορα σημεία. Δηλαδή τα 500γρ να μην είναι στουμπωμένα σε ενα φίλτρο με κάλτσα. Αλλά σε 2 ή ακόμα και σε 3 φίλτρα.

 Ετσι το νερο με τα ΡΟ4 θα εχει την ευκαιρία να περάσει σε όσο το δυνατόν περισσότερο υλικό γίνεται.

Τάισε παρα πολύ λίγο απο εδώ και πέρα. Τ

Το μόνο πράμα που θα εχει το ενυδρείο θα είναι νερό ψαριά και πολύ λίγο τροφή για αυτά. Ούτε συμπληρώματα ούτε τίποτα.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις Βακτήρια. Εγω χρησιμοποιώ το Special Blend , το οποίο σίγουρα θα σε βοηθήσει με τα ΡΟ4. 

 

Έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζει λες και δεν μετράς σωστά (κάπου κατι κάνεις λάθος) ή λες και έχεις μια πηγή ΡΟ4 μέσα στο ενυδρείο που συνέχεια σου βγάζει στο νερο. Μια τέτοια πηγή θα μπορούσε να είναι ενας βράχος πχ, ο οποίος μόλις εχει μπει, και επειδή ήταν αρκετές ωρες εκτός  νερού, οι περισσότεροι οργανισμοί πάνω του πέθαναν , με αποτέλεσμα να βλέπεις τώρα ΡΟ4.   (υπόθεση κάνω) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

@noli

Αν μπορείς μέτρα και νερό αλλαγής σου να δουμε και εκει. Μήπως εχει η όσμοση κάποιο θεμα? 

Το Phosguard ναι κανει δουλειά, αρκεί να ειναι σε σημείο να εχει μια ήπια ροή μέσα απο το υλικό. Εγω το εχω σε εσωτερικό φίλτρο με κάλτσα μέσα. Και μια φορα στις 10 ήμερες το πλένω για να ανοίξουν οι πόροι της κάλτσας.

Την ποσότητα καλό θα ηταν να την μοιράσεις σε διάφορα σημεία. Δηλαδή τα 500γρ να μην είναι στουμπωμένα σε ενα φίλτρο με κάλτσα. Αλλά σε 2 ή ακόμα και σε 3 φίλτρα.

 Ετσι το νερο με τα ΡΟ4 θα εχει την ευκαιρία να περάσει σε όσο το δυνατόν περισσότερο υλικό γίνεται.

Τάισε παρα πολύ λίγο απο εδώ και πέρα. Τ

Το μόνο πράμα που θα εχει το ενυδρείο θα είναι νερό ψαριά και πολύ λίγο τροφή για αυτά. Ούτε συμπληρώματα ούτε τίποτα.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις Βακτήρια. Εγω χρησιμοποιώ το Special Blend , το οποίο σίγουρα θα σε βοηθήσει με τα ΡΟ4. 

 

Έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζει λες και δεν μετράς σωστά (κάπου κατι κάνεις λάθος) ή λες και έχεις μια πηγή ΡΟ4 μέσα στο ενυδρείο που συνέχεια σου βγάζει στο νερο. Μια τέτοια πηγή θα μπορούσε να είναι ενας βράχος πχ, ο οποίος μόλις εχει μπει, και επειδή ήταν αρκετές ωρες εκτός  νερού, οι περισσότεροι οργανισμοί πάνω του πέθαναν , με αποτέλεσμα να βλέπεις τώρα ΡΟ4.   (υπόθεση κάνω) 

 

 

 

Δοκιμασα μια μερα να μν ταισω κ ειδα σημερα σημαντικη πτωση στο φωσφορικα με πραλληλα να τρεχει κ αλουμινιου!

θα αρχισω να ταιζω σιγα σιγα να δω ποσο επηρεαζεται τελικα απο το ταισμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...