Jump to content

Αρχαριος με μεγαλη νεροχελωνα


Recommended Posts

Καλησπερα σας.Με τη συντροφο μου εχουμε μια νεροχελωνα 12 ετων.Παντα η νεροχελωνα ζουσε σε μια μικρη πλαστικη λεκανη οσο ηταν μικρη χωρις τιποτα απο αξεσουαρ.Το καλοκαιρι στο μπαλκονι κ το χειμωνα μεσα.Αλλαγη νερου καθε 2-3 μερες κ τροφη μικρα γαριδακια..Η χελωνα ομως εχει μεγαλωσει αρκετα κ ετσι της αλλαξαμε χωρο αλλα κ παλι δν ειναι αρκετος.Θελουμε να το κανουμε σωστα ομως με οτι χρειαζεται αλλα και οι δυο δεν εχουμε την παραμικρη ιδεα.Για οικονομικους και ασχετοσυνης λογους,δεν εχουμε ακομα ενυδρειο.Στα pet shop μας λενε οτι ειναι μια χαρα,αλλα εμεις θελουμε να τη βοηθησουμε να ζησει ομορφα κ ανετα..Θελουμε λοιπον να της φτιαξουμε ενυδρειο με οτι χρειαζεται..Της εχουμε παρει ενα φιλτρο,τρεφεται πλεον με στικς.Το νερο της (βρυσης) ομως ειναι παγωμενο κ ετσι πηγα στο pet shop κ μου εδωσαν μια λαμπα,γτ θερμοστατης μου ειπαν οτι δν μπορει να μπει εκει.Την εχουμε μπροστα στην μπαλκονοπορτα μεσα στο σπιτι.Τη λαμπα δν την εχω βαλει ακομα γτ δν εχουμε κεραμικο ντουι ακομα,που μας ειπαν πως χρειαζεται.Η λαμπα δν ξερω αν κανει καν..Ενυδρειο θα παρουμε σε λιγο καιρο οποτε μεχρι τοτε θελω να τη βοηθησω οπως μπορω..Χρειαζομαι τη βοηθεια σας ομως για να μπορω να την βοηθησω..Τι χρειαζομαι,τι να αλλαξω απ αυτα που εχω και τι κινησεις πρεπει να κανω?

IMG_20201101_214700.jpg

IMG_20201101_214639.jpg

IMG_20201101_214629.jpg

IMG_20201101_214623.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. Αρχικα χρειάζεσαι ενυδρειο..αν δεν μπορεις για οικονομικους λογους παρε ενα μεγαλο κουτι αποθηκευσης απο πρακτικερ για αρχη θα κανεις την δουλεια σου.Με αυτον τον τροπο θα μπορεσεις να βαλεις και θερμοστατη μέσα. Επισης χρειαζεσαι αντιχλωριο το οποιο θα βαζεις στις αναλογιες που γραφει. Επιπλεον πρεπει να παρεις μια λαμπα UVB και να τοποθετησεις και την λαμπα θερμανσης που εχεις. Στο νερο θες 26-28 βαθμους και στην στερια 31-34. Πραγματικος ηρωας που εχει επιζησει τοσο το χελωνακι σου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Οπως προειπα,ειμαι ασχετος και δεν τα καταλαβαινω ολα!Δηλαδη χρειαζομαι μια κοκκινη λαμπα,να θερμανθει η ξηρα,ενα θερμοστατη να θερμανει το νερο κ μια λαμπα UVB για το ηλιακο φως?Κ την θερμοκρασια της κοκκινης λαμπας πως την φτιαχνω?Γτ ο θερμοστατης εχει επιλογη,ενω η λαμπα οχι..Και επεισης,ο θερμοστατης δεν θα καψει το πλαστικο απο το κουτι των praktiker?Κ αυτος φανταζομαι θα πρεπει να μπει ψηλα..Η χελωνα αν παει κοντα του δεν θα καει,αν τον ακουμπισει?Ευχαριστω εκ των προταιρων!!

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 4:22 ΜΜ, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

 

Καλησπέρα, πραγματικός ήρωας η χελώνα σας. 
Τα pet shop να μην τα ακούς γιατί οι περισσότεροι απλά δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει φροντίδα μιας χελώνας.  Υπάρχουν όμως και σωστά μαγαζιά...ελάχιστα αλλά υπάρχουν. Με την παρούσα περίπτωση η χελώνα σου απλά προσπαθεί να επιβιώσει,  αν θες να της προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς οπλίσου με υπομονή και όρεξη για διάβασμα (απλά βασικά πράγματα για την φροντίδα τους). Στην αρχή είναι λίγο χάος γιατί είναι αρκετά αλλά μετά γίνεται ρουτίνα.

Πάμε να πούμε λίγα (?) πραγματάκια τώρα. 

Καταρχάς να πούμε ότι το νερό ιδανικά πρέπει να είναι σε ύψος 2 φόρες το μήκος τις χελώνας (πχ. 10cm η χελώνα, ύψος νερού πρέπει να είναι το λιγότερο 20cm).
Το φίλτρο σου είναι μικρό αλλά αν κανείς αλλαγές κάθε 2-3 μέρες και να μαζεύεις τις ακαθαρσίες είσαι εντάξει για την ώρα. Γενικά για τόσο μεγάλη χελώνα θες μεγάλο φίλτρο εξωτερικό και ενυδρείο.

Για φωτισμό χρειάζεσαι μια λάμπα UVB 26V και μια λάμπα για θερμοκρασία (Μια απλή σποτ των 75W είναι μια χαρά) με τα κατάλληλα φωτιστικά για αυτήν την χρήση. Απαραίτητο όμως είναι να έχει μια εξέδρα/ στεριά για να μπορεί να βγαίνει εντελώς έξω από το νερό και να στεγνώνει, πράγμα που τώρα με τις πέτρες που έχει δεν γίνεται και είναι πολύ βασικο. Την θερμοκρασία την φτιάχνεις αγοράζοντας ένα ψηφιακό ή αναλογικό θερμόμετρο και ανάλογος ανεβάζεις/κατεβάζεις την λάμπα ώστε να έχει 29-32 βαθμούς μιας και η χελώνα είναι ενήλικη. Η UVB όμως πρέπει να έχει απόσταση από την χελώνα 25-30cm, ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο. 


Σχετικά με τον θερμοστάτη, όπως και να έχει πρέπει να πάρεις θερμοστάτη με προστατευτικό. Πρώτα για να μην τον ακουμπήσει η χελώνα και τραυματιστεί και δεύτερον για να μην καεί το πλαστικό. Επίσης ο θερμοστάτης κάλο είναι να τοποθετηθεί σε γωνιά 45 μοιρών και να τον χτυπάει η εξαγωγή του φίλτρου αλλιώς θα δουλεύει υπερωρίες χωρίς να γίνεται καλή δουλειά. 
Για το νερό θέλει θερμοκρασία 23-25 βαθμούς μιας και η χελώνα είναι ενήλικη. Επίσης πρέπει να είναι ολόκληρος μέσα στο νερό αλλιώς θα καεί.

Αν δεν θες να πας ακόμη σε ενυδρείο, τότε ένα μεγάλο κουτί διάφανες από τα Prakiter θα κάνει δουλίτσα μια χαρά όπως σου λέει και ο @Eirhnaios. Για μένα πάρε το μεγαλύτερο που μπορείς μιας και το ζωντανό είναι μεγάλο. Να ξέρεις όμως ότι χάνεις πολύ ? αν της δώσεις το νερό που χρειάζεται  θα πάθεις πλάκα από την συμπεριφορά της. 
 
Διαβάζοντας παραπάνω βλέπω ότι της δίνεται γαρίδες. Οι γαρίδες είναι περιστασιακή λιχουδιά και δεν προφέρουν απολύτως τίποτα (δες το σαν πατατάκια για τα παιδιά) και καλό θα ήταν να σταματήσεις να τις δίνεις άμεσα και αν θες δίνε της μια φορά την βδομάδα έτσι για να χαίρεται.     
Πρέπει να αγοράσεις pellets για να παίρνει την πρωτεΐνη της (2-3 φορές την βδομάδα κάθε φορά όσο είναι το κεφάλι της αν ήταν επίπεδο) και να την αρχίσεις λαχανικά καθημερνά, ένα φύλλο μαρούλι όσο είναι το καβούκι της, και ας μην το τρώει να το βγάζεις και αν δεν το φάει το βγάζεις και την επόμενη μέρα ξανά φρέσκο. Σε αυτήν την ηλικία η διατροφή τους είναι φυτική και λιγότερο πρωτεΐνη. 
 
Ρίξε και μια ματιά εδώ, θα σου λυθούν αρκετές απορίες. 
https://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-χελωνάκια/?ct=1604353339
 
Ότι άλλο θες, ρωτάς και εδώ είμαστε ?.  
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!Εχω φυσικα απειρες αποριες!Τι ντουι χρειαζομαι για την λαμπα των 75w(εχω αγορασει ηδη μια οπως φαινεται στην φωτο που ανεβασα στην αρχη) για να μπορω να φτιαχνω εγω τη θερμοκρασια?Για την λαμπα των 26v uvb χρειαζομαι συγκεκριμενο ντουι?Σε περιπτωση που φτιαξω ενυδρειο μονος μου,τι τζαμι χρειαζομαι?κ τι υψος να χει?Γτ τωρα τελευταια τη βλεπω πως παλευει να βγει εξω..Υπαρχει καπου να παραγγηλω ενυδρειο στις διαστασεις που θελω?Μενω στη Νικαια,υπαρχει καποιο εμπιστο pet shop στις γυρο περιοχες?Επεισης την Ταιζω pellets περιπου 2 κουταλιες της σουπας τη μερα,ειναι ενταξει αυτο?Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Για την λάμπα θερμοκρασίας και UVB χρειάζεσαι φωτιστικό τύπου dome με κεραμικό ντουί. Εγώ προτιμώ αυτά στο λινκ παρακάτω της exo terra που τα βρίσκεις πολύ εύκολα σε μαγαζιά. 
http://www.exo-terra.com/en/products/reptile_dome.php πρσωπικά έχω πάρει ένα 21cm για την UVB και ένα 15cm για την θερμοκρασίας. 

Και για να κρεμάσεις τα φωτιστικά, το παρακάτω. Υπάρχουν και άλλες λύσεις και και DIY αλλά της exo terra εγώ προσωπικά τα βρήκα πολύ βολικά. 
http://www.exo-terra.com/en/products/light_bracket.php

 

Για ενυδρείο αν αποφασίσεις να φτιάξεις μόνος σου το τζάμι πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 με 12mm γιατί είναι πολλά τα λίτρα από ύψος θα σου έλεγα από 50cm και πάνω. Ενυδρείο μπορείς να κάνεις και φτιαχτό στις διαστάσεις που θέλεις αλλά υπάρχουν και έτοιμες λύσεις πολύ αξιόλογες. 

 

Διακοσμητικά diy από τσιμέντο δεν έχω ακούσει ποτέ (μπορεί να κάνω και λάθος), αλλά εγώ δεν θα τα έβαζα στο ενυδρείο με την καμία. Για στεριά τα πράγματα είναι εύκολα, για αρχή πάρε μια μεγάλη στεριά με βεντούζες ή μαγνήτες και θα είναι μια χαρά, πχ δες το παρακάτω λινκ. 
https://zoomed.com/turtle-dock-and-turtle-pond-dock/

 

Σχετικά με την τροφή που λες για δυο κουταλιές της σούπας είναι υπερβολική. Η χελώνες όσο και να το δώσεις θα το φάνε και θα παρακαλούν και για άλλο όταν σε βλέπουν. Μην πέφτεις στην παγίδα τους, είναι κλασσικό το κόλπο τους ?. Να υπολογίζεις να της δίνεις ποσότητα που ισούται με μέγεθος του καναλιού της αν ήταν επίπεδο. Και τα pellet 2-3 φορές την βδομάδα μιας και είναι ενήλικη. Λαχανικό εννοείται καθημερινά. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια!Θα παω να παρω τα δυο ντουι κ την UVB μιας κ εχω την λαμπα θερμοτητας για αρχη γιατι ηδη ψαχνω για μεταχειρησμενο ενυδρειο,οποτε θεωρω πως θα το εχουμε συντομα!Με εχετε βοηθησει παρα πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2020 at 7:10 ΠΜ, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!Εχω φυσικα απειρες αποριες!Τι ντουι χρειαζομαι για την λαμπα των 75w(εχω αγορασει ηδη μια οπως φαινεται στην φωτο που ανεβασα στην αρχη) για να μπορω να φτιαχνω εγω τη θερμοκρασια?Για την λαμπα των 26v uvb χρειαζομαι συγκεκριμενο ντουι?Σε περιπτωση που φτιαξω ενυδρειο μονος μου,τι τζαμι χρειαζομαι?κ τι υψος να χει?Γτ τωρα τελευταια τη βλεπω πως παλευει να βγει εξω..Υπαρχει καπου να παραγγηλω ενυδρειο στις διαστασεις που θελω?Μενω στη Νικαια,υπαρχει καποιο εμπιστο pet shop στις γυρο περιοχες?Επεισης την Ταιζω pellets περιπου 2 κουταλιες της σουπας τη μερα,ειναι ενταξει αυτο?Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας παιδια!

Καλησπερα και απο εμενα, συμφωνω  με τους προλαλλησαντες αναφορικα με τις ενεργειες που πρεπει να κανεις, θα ηθελα να προσθεσω κανα 2-3 πραγματακια πανω σε αυτα.

Για την uvb δεν ειναι απαραίτητο να ναι με κεραμικό ντουί, αλλά για την λάμπα θερμοκρασίας οπωσδήποτε χρειάζεσαι με κεραμικό ντουί .....η λαμπα των 75w ειναι υπερβολή νομίζω, εκτος αν τον χειμωνα εχεις πολυ κρυο στο σπιτι, προσωπικά  έχω μια 50w  στα 25εκ. ύψος απο την στεριά και η θερμοκρασία μου ειναι 32-33C.

Προτείνω το ενυδρείο σε διαστάσεις να ειναι min-max 1.00-1.20 μηκος * 0.50-0.60πλατος * 0.50-0.60υψος.

On 3/11/2020 at 7:10 ΠΜ, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

.Υπαρχει καπου να παραγγηλω ενυδρειο στις διαστασεις που θελω?Μενω στη Νικαια,υπαρχει καποιο εμπιστο pet shop στις γυρο περιοχες?

Aquarium creations ψαξε στο fb.....ο καλύτερος κατά την γνώμη μου!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...