Jump to content

Σαμπ σε trigon


mixalhs+stella

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θέλω να βάλω σαμπ στο trigon αλλα το ντουλάπι του είναι πολύ άβολο έχει βάλει κάποιος να μου πει καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

χωράει ενα μικρο αλλά είναι πρόβλημα,ακομα και εγω που αφαίρεσα το κεντρικο εκοψα..... προσθεσα ....ενα 40λιτρο εχω για σαμπ. το επιπλο δεν ανέχεται πολλά νερά,γι αυτο και ετοιμαζω τωρα ενα ορθογωνιο με κοιλοδοκο να κανω τη δουλεια μου , θα χασω νομίζω λιγο απο εμφάνιση αλλα τα οφέλη ειναι πολλά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος crown έγραψε:

χωράει ενα μικρο αλλά είναι πρόβλημα,ακομα και εγω που αφαίρεσα το κεντρικο εκοψα..... προσθεσα ....ενα 40λιτρο εχω για σαμπ. το επιπλο δεν ανέχεται πολλά νερά,γι αυτο και ετοιμαζω τωρα ενα ορθογωνιο με κοιλοδοκο να κανω τη δουλεια μου , θα χασω νομίζω λιγο απο εμφάνιση αλλα τα οφέλη ειναι πολλά.

 

Που έκοψες το κεντρικό ξύλο δεν έχει φοβο η σταθερότητα του επίπλου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Που έκοψες το κεντρικό ξύλο δεν έχει φοβο η σταθερότητα του επίπλου?

Να μην κοβεις το κεντρικο! :blink:

οπως λεει ο crown - υγρασια...... μαλλον δεν θα αντεξει το επιπλο, δεν υπαρχει και αρκετος χωρος.  κοιλοδοκος -καλη λυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Που έκοψες το κεντρικό ξύλο δεν έχει φοβο η σταθερότητα του επίπλου?

 

Σαφώς και η καλύτερη λύση είναι να φτιάξεις σιδερένια βάση αλλά αν θέλεις βάλε μια φώτο από το εσωτερικό του επίπλου

να το δω πως είναι και μετά να σου γράψω αυτό που σκέφτομαι. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 10:25 ΜΜ, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους θέλω να βάλω σαμπ στο trigon αλλα το ντουλάπι του είναι πολύ άβολο έχει βάλει κάποιος να μου πει καμία ιδέα?

Αν μιλαμε για γλυκο νερο, εχεις σκεφτει για εξωτερικο φιλτρο ή σκεφτεσαι μονο sump;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν μιλαμε για γλυκο νερο, εχεις σκεφτει για εξωτερικο φιλτρο ή σκεφτεσαι μονο sump;

Φιλαράκι μου για reef μιλάω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Φιλαράκι μου για reef μιλάω. 

Δεν το εχεις διευκρινίσει. Θαλασσα στο trigon..... Αν ειναι καλη ιδεα, πρεπει να σου απαντησουν οι εμπειροι....

@submarine1981 θα ξερει :) (και για το sump)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν το εχεις διευκρινίσει. Θαλασσα στο trigon..... Αν ειναι καλη ιδεα, πρεπει να σου απαντησουν οι εμπειροι....

@submarine1981 θα ξερει :) (και για το sump)

Έχω μιλήσει με τον Ευγένιο φιλαράκι μου. Επίσης έγραψα στο Diy των θαλασσινών. Σε ευχαριστώ πάντως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δει ποτέ το συγκεκριμένο ενυδρείο για να πω την γνώμη μου, γιαυτό και δεν εχω πει κάτι. 

Αν δεν παίρνει σαμπ , μηπως εσωτερικά αν μπει κατι με διαμερίσματα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2020 at 5:42 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δεν το εχω δει ποτέ το συγκεκριμένο ενυδρείο για να πω την γνώμη μου, γιαυτό και δεν εχω πει κάτι. 

Αν δεν παίρνει σαμπ , μηπως εσωτερικά αν μπει κατι με διαμερίσματα. 

Ευγενιε σου είχαμε μιλήσει γενικά για τα θέματα που είχα. Φίλε ένα 30λίτρα βαρέλι χωράει Και τίποτα άλλο. Εσωτερικά δεν Θέλω να βάλω Κάτι. Ξεκινάω από Δευτέρα βότκα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Ευγενιε σου είχαμε μιλήσει γενικά για τα θέματα που είχα. Φίλε ένα 30λίτρα βαρέλι χωράει Και τίποτα άλλο. Εσωτερικά δεν Θέλω να βάλω Κάτι. Ξεκινάω από Δευτέρα βότκα. 

 

Χρονια χρησιμοποιώ Βοτκα. 

Απλά τηρείς ευλαβικά το πρωτόκολλο, και υπομονή. Μόλις βρεθεί η σωστη δοσολογία για το σύστημά σου. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω μετατοπισα το κεντρικο ξυλο αριστερα για να δημιουργησω χωρο και εβαλα καδρονακι 5εκ για να κραταει το βαρος στο κεντρομπροστα αφου μπηκε το σαμπ. το εχω ετσι 8 χρονια αλλα και μικρο σαμπ που δεν βολευει εχω και το επιπλο ειναι πια εμφανως καταπονημενο τωρα φτιαχνω με κοιλοδοκο μια βαση 60χ70 ωστε και αντοχη να εχει και αξιοπρεπες χωρο για σαμπ . ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου και αισθητικά καλο θα ειναι.... ελπιζω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

δεν εκοψα κατι ξεβίδωσα και βίδωσα, αλλα γενικα δεν προτεινω τετοιες επεμβασεις οταν θα στηριξουν τοσα κιλα...

Έγινε επεξεργασία - crown
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...