Jump to content

Μέτρηση νερού


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα είμαι καινούργιος και θέλω να σας ρωτήσω έκανα μόλις μέτρηση νερού και έχω..

Nh3/nh4 : 0

No3 : 10

No2 : 1

Πώς πάει πρέπει να αλλάξω κάτι?

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνε μιά αλλαγή νερού να μηδενίσει και το NO2 και πρόσθεσε βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μιά αλλαγή νερού να μηδενίσει και το NO2 και πρόσθεσε βακτήρια
Έχω το sera bio nitrivec προτείνεις κάτι άλλο?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι. Μπορεις να παρεις και prodibio biodigest - πουλανε και μια αμπουλα - 1,5€

Αν εισαι στο στρωσιμο ενυδρειου και δεν εχεις μεσα ζωντανα, τοτε μην κάνεις αλλαγη νερου. Απλα βαζεις βακτηρια, λιγη τροφη και περιμενεις μεχρι να μηδενισουν τα νιτρωδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι. Μπορεις να παρεις και prodibio biodigest - πουλανε και μια αμπουλα - 1,5€
Αν εισαι στο στρωσιμο ενυδρειου και δεν εχεις μεσα ζωντανα, τοτε μην κάνεις αλλαγη νερου. Απλα βαζεις βακτηρια, λιγη τροφη και περιμενεις μεχρι να μηδενισουν τα νιτρωδη.
Μου δώσανε δώρο κάτι ταμπλέτες Σέρα co2 αλλά διάβασα ότι χρειάζεται κάποιο Κιτ αυτό διάβασα μπορώ να τις χρισιμοπισω χωρίς αυτό το Κιτ?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, koronis.v said:

Μου δώσανε δώρο κάτι ταμπλέτες Σέρα co2 αλλά διάβασα ότι χρειάζεται κάποιο Κιτ αυτό διάβασα μπορώ να τις χρισιμοπισω χωρίς αυτό το Κιτ?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πράγματι, δες εδώ υπάρχει ένας υποδοχέας για την ταμπλέτα που από ότι κατάλαβα λειτουργεί και ως διαχυτης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, δες εδώ υπάρχει ένας υποδοχέας για την ταμπλέτα που από ότι κατάλαβα λειτουργεί και ως διαχυτης
Δηλαδή δεν μπορώ έτσι να τις ρίξω μέσα... ευχαριστώ για την βοήθεια

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά επιτέλους σιγά σιγά μπαίνω στο κλίμα τού χόμπι μας και καταλαβαίνω τα πράγματα λίγο καλύτερη έκανα μετρισισ πριν την αλλαγή νερού
Ph 7,2
No2 0
No3 25
Nh3 0

Νομίζω πώς τα πράγματα πάνε καλά αν όχι πείτε μου επισις να προσθέσω βακτήρια?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι μετρήσεις. Έχεις βάλει ψαρια? Αν ναι τότε κάνε μια αλλαγή νερού να πέσουν και τα νιτρικά. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάρια ναι έκανα μετρισισ και έκανα την εβδομάδια αλλαγή..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι μετρήσεις. Έχεις βάλει ψαρια? Αν ναι τότε κάνε μια αλλαγή νερού να πέσουν και τα νιτρικά. 
Βακτήρια να προσθέσω η δεν χρειάζεται?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλε . Καλό κάνουν κακό δεν κάνουν.

Ψαράκια πότε έβαλες ;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλε . Καλό κάνουν κακό δεν κάνουν. Ψαράκια πότε έβαλες ;

 

Έχω 3 εβδομάδες που έβαλα ψάρια το ενυδρείο το εστρονα για άλλες 3 εβδομάδες.. 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Βακτήρια να προσθέσω η δεν χρειάζεται?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τωρα που ειναι αρχη προτεινω να βαζεις βακτηρια σε καθε εβδομάδια αλλαγή για 1 με 2 μηνες ακομα,  μετα μονο οταν καθαριζεις το φιλτρο ριχνε και αυτο μεχρι να ωριμασει το ενυδρειο (8-12 μηνες).

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2020 at 12:02 ΜΜ, το μέλος koronis.v έγραψε:

 

Παιδιά καλημέρα είμαι καινούργιος και θέλω να σας ρωτήσω έκανα μόλις μέτρηση νερού και έχω..

Nh3/nh4 : 0

No3 : 10

No2 : 1

Πώς πάει πρέπει να αλλάξω κάτι?

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος koronis.v έγραψε:

Έχω ψάρια ναι έκανα μετρισισ και έκανα την εβδομάδια αλλαγή..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, καθαρά και μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους  πριν 3 εβδομάδες τα ΝΟ2 :1 μας έλεγε ότι το ενυδρείο δεν είχε στρώσει ακόμα .

Οι  περισσότεροι κάνουμε το ίδιο λάθος τελικά στο χόμπι . Ενώ κατανοούμε ότι κάποια πράγματα είναι αναγκαία να ολοκληρωθούν η ανυπομονησία να δούμε το ενυδρείο μας με ψαράκια μας οδηγεί σε λάθη που μπορούν να αποβούν μοιραία για τα ζωντανά μας. Ελπίζω να μην είχες κάποια απώλεια από αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, καθαρά και μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους  πριν 3 εβδομάδες τα ΝΟ2 :1 μας έλεγε ότι το ενυδρείο δεν είχε στρώσει ακόμα .
Οι  περισσότεροι κάνουμε το ίδιο λάθος τελικά στο χόμπι . Ενώ κατανοούμε ότι κάποια πράγματα είναι αναγκαία να ολοκληρωθούν η ανυπομονησία να δούμε το ενυδρείο μας με ψαράκια μας οδηγεί σε λάθη που μπορούν να αποβούν μοιραία για τα ζωντανά μας. Ελπίζω να μην είχες κάποια απώλεια από αυτό.
Όχι δεν είχα κάποια απώλεια όλα τούς είναι καλά και ζωηρά όταν τα είχα ρίξει μέσα ήταν όλες η τιμές στο 0.. ελπίζω απο εδώ και πέρα όλα να πάνε καλά και ευχάριστο πολύ για την βοήθεια

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά άλλη μια άλαγη νερού έγινε με παρόμοιες μέτρησης ..

No3 25
No2 0
Ph 7.2
Αρμονία 0
Να συμπληρώσω πως έχω εσωτερικό φίλτρο
AQUAEL Turbo filter 1000 και ενυδρείο 100 λίτρα..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα 

Οι μετρήσεις σου είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα 
Οι μετρήσεις σου είναι οκ.
Θεωρείς οκ το φίλτρο μου το πρότεινε ο πετσοπας η γυναίκα μου δεν ήθελε με τίποτα εξωτερικό..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Θεωρείς οκ το φίλτρο μου το πρότεινε ο πετσοπας η γυναίκα μου δεν ήθελε με τίποτα εξωτερικό..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι είναι καλό απλά αν εχει μέσα σφουγγάρια με άνθρακα (είναι μαύρα ) αφαίρεσέ τα δεν σου προσφέρουν τίποτα και βάλε μέσα βιολογικό υλικό .

Προσωπικά θεωρώ οτι το biofilter (εσωτερικό σαμπ) είναι πολύ καλύτερο γιατί μπορείς και διαλέγεις εσύ αντλία πόση ποσοτητα θα βάλεις σε βιολογικό και πόση σε σφουγγάρια θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι καλό απλά αν εχει μέσα σφουγγάρια με άνθρακα (είναι μαύρα ) αφαίρεσέ τα δεν σου προσφέρουν τίποτα και βάλε μέσα βιολογικό υλικό .
Προσωπικά θεωρώ οτι το biofilter (εσωτερικό σαμπ) είναι πολύ καλύτερο γιατί μπορείς και διαλέγεις εσύ αντλία πόση ποσοτητα θα βάλεις σε βιολογικό και πόση σε σφουγγάρια θα βάλεις.
Ναι έχω μέσα βιολογικό υλικό το βλεπο πως έχει αρκετό πράμα μέσα μπορώ να το ξεπλύνω με νερό του ενυδρείου η να μην το πιραζω καθόλου?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το ξεπλύνεις αφου το ενυδρείο δεν τρέχει πολύ καιρό. Σε αυτη τη φάση δεν το πειράζεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το ξεπλύνεις αφου το ενυδρείο δεν τρέχει πολύ καιρό. Σε αυτη τη φάση δεν το πειράζεις καθόλου.
Οκ ευχαριστώ γιατί διάβασα ότι το καθαρίζουμε με νερό του ενυδρείου αλλά δεν έλεγε ποτέ άρα μόνο το σφουγγάρι η ούτε και αφτο?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις να έχει βουλώσει ; Έχει κόψει η ροή του φίλτρου κατά πολύ ; Αν όχι τότε δεν το πειράζεις.

Ερώτηση : Τι και πόσα ψαράκια έχεις μέσα ; Θέλω όμως την αλήθεια έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις να έχει βουλώσει ; Έχει κόψει η ροή του φίλτρου κατά πολύ ; Αν όχι τότε δεν το πειράζεις.
Ερώτηση : Τι και πόσα ψαράκια έχεις μέσα ; Θέλω όμως την αλήθεια έτσι ;
Ναι αλήθεια έχω
2 ξιφοφορους
2μολι
2πλατι
3 κοπαδοψαρα
1 πλακο
Και ένα μωρό ξιφοφορο

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...