Jump to content

Ασθένεια φυτών - Πιθανές λύσεις


Ane4

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το ενυδρείο. Παρότι δεν είμαι φαν των φυτών έχω επιλέξει δύο θεωρητικά ανθεκτικά φυτά για να συμπληρώσουν το βραχώδες τοπίο μου, echinodorus & anubias. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φυτά οπότε το πρόβλημα μπορεί να βρίσκεται παντού, ακόμα και στο φύτεμα δεν ξέρω. Βέβαια το echinodorus πριν φτάσει στην κατάσταση που βλέπετε είχε αρχίσει να αναπτύσσεται πολύ γρήγορα και να αποκτά πολύ ωραίο λαμπερό χρώμα και φύλλωμα σε βαθμό που σκεφτόμουν να προσθέσω και άλλα, οπότε φαντάζομαι το είχα φυτέψει σωστά. Το υπόστρωμα είναι χαλαζιακό χαλίκι της aquael (να σημειώσω ότι όσο και να προσπάθησα να ξεπλύνω το χαλίκι ακόμα και σήμερα μετά από μήνες βγάζει μαύρη θολούρα στο νερό όταν καθαρίζω το βυθό), δεν έχω προσθέσει ποτέ συμπληρώματα ή ταμπλέτες στο νερό παρά μόνο βακτήρια, βελτιωτικό νερού και μικρή ποσότητα άνθρακα στο φίλτρο, την οποία όμως είχα μόνιμα για 2-3 μήνες.

Από ιχθυοφόρτωση τίποτα ιδιαίτερο, έχω 3 julidochromis transcriptus όλα και όλα. 

Η λάμπα φωτισμού είναι μια απλή με 20led , δεν αναγράφει lumen αλλά από ότι διαβάζω τα φυτά αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις φωτισμού για αυτό και τα επέλεξα. 

 

Μετρήσεις (API Masterkit) :

PH: 8.2 

Ammonia: 0-0.25 ppm 

Nitrite: 0 ppm 

Nitrate: 40 ppm 

 

Καμία ιδέα για το που εντοπίζεται το πρόβλημα ?  

123682963_281198683176490_2793563263710110412_n.jpg

123722184_636359247040076_169347657593696750_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονο μια ερωτηση για την αρχη..... - Πως καταφερες να εχεις νιτρικα 40 ppm σε 120λ με 3 julidochromis transcriptus ;;;; Αλλαγες νερου πόσο συχνα κάνεις;

και με τι τεστακια μετρας;

1- τετοιο ΡΗ (8,2) -  μονο ανουμπιας θα αντεξει....και ακομα (μπορει ?) βαλισνερια.

2- το χαλικακι ειναι χάλια (για τα φυτα τουλαχιστον...), ας ειναι και aquael - πολυ χοντρο και φαινεται, οτι εχει και αιχμηρες ακρες.

3- τα φυτα θελουν εκτος απο νιτρικα και καποια άλλα στοιχεια. Μια ταμπλετα κατω στις ριζες του echinodorus bleheri, θα ηταν καλα να βαλεις.

Ανουμπιας φαινεται καλα. Καθαρισε λιγο τα φυλλα του απαλα με τα δαχτυλα.

Και ακομα κατι.... Το νερο εξατμιζεται και αν δεν συμπληρωνεις με απιονισμενο ή αντιστροφης οσμωσης, τοτε σε λιγους μηνες το ΡΗ μπορει να παει και 8.6 ....

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι συνεπής στις αλλαγές μου δυστυχώς λόγω χρόνου θα έλεγα μια (20%) κάθε δυο βδομάδες κατα βάση.

Γιατι το λες αυτό για τα νιτρικά και τα Julies?

 

Το θέμα είναι ότι τα φυτά αναπτύχθηκαν τουλάχιστον στην αρχή οποτε γιατι να φταίει το χαλίκι ή το ph ?

 

Πριν 4 μήνες που εστησα το ενυδρείο το ph μου ήταν 8.6 και για να το ρίξω έβαλα κάποια κλαδιά. Δεν ξέρω εάν επηρεάζει αυτο κάπως αλλα τα αποστείρωσα πολυ καλα και οι 4 μετρησεις που έκανα δεν έδειξαν κατι ανησυχητικό. Μετράω με σταγονες API masterkit. Το ph της βρύσης μου είναι από μόνο του γύρω στο 7,5 φαντάσου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Δεν ειμαι συνεπής στις αλλαγές μου δυστυχώς λόγω χρόνου θα έλεγα μια (20%) κάθε δυο βδομάδες κατα βάση.

Γιατι το λες αυτό για τα νιτρικά και τα Julies?

Ρωτησα, γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να εχεις τόσα νιτρικα μονο με τρια ψαρια στα 120λ. Στο τεστ της ΑΡΙ το 40 ειναι ιδιο και με 60....

Κανε αλλαγες νερου τακτικα, κατεβασε τα νιτρικα στα 20 τουλαχιστον.

Το ΡΗ σου ανεβαζουν οι ασβεστολιθικες πετρες, που εβαλες μεσα και εβαλες πολλες, οπως φαινεται. Για juli 8,2 ειναι καλο το ΡΗ, να μην ειναι πιο πανω....

πριν 10 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Το θέμα είναι ότι τα φυτά αναπτύχθηκαν τουλάχιστον στην αρχή οποτε γιατι να φταίει το χαλίκι ή το ph ?

Γενικος, φυτα και κιχλιδες ειναι δυσκολη περιπτωση....  τα φυτα εχουν και όρια αντοχης. Δοκιμασε χαπακια τις Tropica - Tropica Nutrition Capsules - να βαλεις στις ριζες του echinodorus.

Το ΡΗ  μετρας με high range ph API; ή εχεις ΡΗ μετρο;

Link to comment
Share on other sites

Μετραω με high range ph API. Γνωρίζω ότι οι ασβεστόλιθικες ανεβάζουν το ph αλλα είναι οκ για αυτά τα ψάρια, όπως επίσης μου είπαν ότι είναι οκ και για τα συγκεκριμένα φυτά. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Μετραω με high range ph API. Γνωρίζω ότι οι ασβεστόλιθικες ανεβάζουν το ph αλλα είναι οκ για αυτά τα ψάρια, όπως επίσης μου είπαν ότι είναι οκ και για τα συγκεκριμένα φυτά. 

 

Ανουμπιας σιγουρα αντεχει, εχινοδορους μεχρι ΡΗ=8, μια χαρα ειναι, μετα αρχιζει και ζοριζεται. Κατέβασε τα νιτρικα (με αλλαγες νερου- οχι μεγαλες, αλλά συχνες), βαλε χαπακι στις ριζες και δες πως θα παει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Μετραω με high range ph API. Γνωρίζω ότι οι ασβεστόλιθικες ανεβάζουν το ph αλλα είναι οκ για αυτά τα ψάρια, όπως επίσης μου είπαν ότι είναι οκ και για τα συγκεκριμένα φυτά. 

 

Για τα julidochromis transcriptus το ph σου ειναι μια χαρά, κάποιες χρονικές περιόδους & σε ορισμένες  περιοχές της λίμνης Τανγκανικα φτάνει & ξεπερνά  το 9 φαντάσου..... Για τα φυτά ότι σου λέει η Ναταλια ειναι νόμος!!!

Εκτος απο τις αλλαγες νερου καθαρισε τις σωληνες  και τα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια κλπ) του φιλτρου.

Απο 7.5 στο 8.6 το ph  μόνο με τις ασβεστόλιθικες πετρες σου  ανεβηκε ή χρησιμοποιησες και κανα buffer ?...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Για τα julidochromis transcriptus το ph σου ειναι μια χαρά, κάποιες χρονικές περιόδους & σε ορισμένες  περιοχές της λίμνης Τανγκανικα φτάνει & ξεπερνά  το 9 φαντάσου..... Για τα φυτά ότι σου λέει η Ναταλια ειναι νόμος!!!

Εκτος απο τις αλλαγες νερου καθαρισε τις σωληνες  και τα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια κλπ) του φιλτρου.

Απο 7.5 στο 8.6 το ph  μόνο με τις ασβεστόλιθικες πετρες σου  ανεβηκε ή χρησιμοποιησες και κανα buffer ?...

 

Μόνο με τι πέτρες αλλά έχω βάλει αρκετές είναι η αλήθεια.  Πλέον το βλέπω σταθερά στο 8.2. Κάτι άσχετο επειδή θυμάμαι είχες julies , τα έχω περίπου 4-5 μήνες και τα ψάρια είναι μόνιμα φωλιασμένα κάτω από τις πέτρες. Υπάρχει περίπτωση να τα δω ποτέ να κυκλοφορούν ? Πριν λίγο έβγαλα το 3ο το οποίο ήταν αρσενικό και χαλούσε το ζευγάρι. Μιλάμε για πολύ κυνηγητό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...