Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα.

Η ουρα απ το ενα μ ψαρακι σημερα π εκανα αλλαγη  νερου ειναι σαν βαμβακι σαν να εχει γεμισει χνουδι.

Πως αντιμετωπιζεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nikolina-Tasos έγραψε:

Καλημερα.

Η ουρα απ το ενα μ ψαρακι σημερα π εκανα αλλαγη  νερου ειναι σαν βαμβακι σαν να εχει γεμισει χνουδι.

Πως αντιμετωπιζεται αυτο?

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα είναι μύκητας που προκαλείται από την καλή ποιότητα του νερού. Πες μου λίγο για το ενυδρείο σου. Πόσα λίτρα είναι, πόσες αλλαγές νερού κάνεις τη βδομάδα και σε τι ποσότητες. Επίσης ποιο φίλτρο χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι μικρο για τα ψαρια π εχω αλλα συντομα θα παρω μεγαλυτερο.Μια φορα την εβδομαδα κανω αλλαγη νερου,καθε σαββατο δλδ οπως κ τν ιδια μερα δν ταιζω καθολου.Στα 60λιτρα αφαιρω περιπου το μισο νερο.Χρειαζεται να κανω καποια θεραπεια σε αυτο?Πρεπει να το βαλω καπου μονο του για να μν κολλησουν κ τα υπολοιπα?

20201107_132719.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να μπεις στους αρχαριους και να διαβασεις τα υπομνηματα που εχει. Απο αυτα που γραφεις φαινονται αρκετα λαθακια

Link to comment
Share on other sites

Οι ελαφριοι μύκητες θεραπεύονται με melafix. Από αυταπου μας λες όμως καταλαβαίνω ότι είναι λάθος στημένο το ενυδρείο (δεν έχεις καν βιολογικό υλικό στο φίλτρο το οποίο είναι και μικρό. Και θεραπεία να κάνεις τωρα, στις συνθήκες που τα έχεις θα έχεις συνέχεια θέματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Κάνεις κάποιες μετρήσεις στις παραμέτρους του νερού; 

Πιστεύω πως το φίλτρο δεν επαρκεί για τις ανάγκες του ενυδρείου σου. 

Τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ρυπογόνα και χρειάζονται "δυνατή" φιλτρανση. 

Όσο αφορά την αρρώστια εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω, δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά αυτο που μπορώ να σου πω είναι ότι ακόμα και με το φάρμακο να το λύσεις το πρόβλημα εάν οι συνθήκες συνεχίσουν να είναι ίδιες θα έχεις μελλοντικά αντίστοιχα προβλήματα... 

Link to comment
Share on other sites

Συντομα θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο κι με με ιδανικοτερο φιλτρο.Το ψαρι χρειαζεται να το απομονωσω απ τα αλλα για να τ κανω τη θεραπεια με το melafix?Κ ποση δοσολογια χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχει έστω λίγο βιολογικό υλικό. Εγώ στη θέση σου θα έβγαζα τον άνθρακα και θα έβαζα και εκεί βιολογικό υλικό. Για να φύγει ο μύκητας απαιτείτσι σίγουρα να υπάρχει και καλή ποιότητα νερού πλην του melafix

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλύτερα κάνε σε όλο το ενυδρείο. Το συγκεκριμένο φάρμακο είναι ελαφρύ. Πριν ξεκινήσεις όμως καλό θα ήταν τρεις συνεχόμενες μέρες να κανεις αλλαγή νερού πενήντα τις εκατό. Η δοσολογία και το χρονικό διάστημα θεραπείας αναφέρεται αναλυτικά στις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου. Για το διάστημα της θεραπείας θα ταιζεις μόνο μια φορά τη μέρα και πολύ μικρή ποσότητα γιατί για καμιά εβδομάδα που διαρκεί η θεραπεία δεν πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχει έστω λίγο βιολογικό υλικό. Εγώ στη θέση σου θα έβγαζα τον άνθρακα και θα έβαζα και εκεί βιολογικό υλικό. Για να φύγει ο μύκητας απαιτείτσι σίγουρα να υπάρχει και καλή ποιότητα νερού πλην του melafix

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Όχι καλύτερα κάνε σε όλο το ενυδρείο. Το συγκεκριμένο φάρμακο είναι ελαφρύ. Πριν ξεκινήσεις όμως καλό θα ήταν τρεις συνεχόμενες μέρες να κανεις αλλαγή νερού πενήντα τις εκατό. Η δοσολογία και το χρονικό διάστημα θεραπείας αναφέρεται αναλυτικά στις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου. Για το διάστημα της θεραπείας θα ταιζεις μόνο μια φορά τη μέρα και πολύ μικρή ποσότητα γιατί για καμιά εβδομάδα που διαρκεί η θεραπεία δεν πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω απο αυριο κιολας κι για 3 μερες αλλαγη νερου στο 50% μεχρι να μ ερθει το φαρμακο λογικα τριτη με τεταρτη θα το εχω.

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις στα χρυσόψαρα το παν είναι οι καλές συνθήκες νερού και τα πολλά λίτρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

να ξέρεις στα χρυσόψαρα το παν είναι οι καλές συνθήκες νερού και τα πολλά λίτρα

Εχετε δικιο!!!Προσφατως εβαλα κι λαμπα φωτος την οποια την αναβω μεχρι 7ωρες.

Τα εχω πολυ καιρο αλλα λογω εμπολεμου ταξιδιου δν εχω καταφερει να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο.Η αγορα ομως θα γινει αμεσα  νεου ενυδρειου 100λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι ούτε τα εκατό λίτρα είναι αρκετά για τρία μονοουρα χρυσόψαρα σε πλήρη ανάπτυξη. Και χρειάζεσαι εξωτερικό φίλτρο να ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Nikolina-Tasos έγραψε:

Καλημερα.

Η ουρα απ το ενα μ ψαρακι σημερα π εκανα αλλαγη  νερου ειναι σαν βαμβακι σαν να εχει γεμισει χνουδι.

Πως αντιμετωπιζεται αυτο?

τις περισσοτερες φορες ειναι μικτη μολυνση απο μυκητες και βακτηρια. Θα ελεγα tetra general tonic.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Nikolina-Tasos έγραψε:

Καλημερα κι χρονια πολλα!!!!

Το παρηγγειλα κι αυτο χθες να υπαρχει τυχαια μπορω να πω.

Θεραπεια κι αυτο 7 ημερων?

Γραφει στις οδηγιες. Πριν να κανεις την θεραπεια, θα κανεις καλη αλλαγη νερου 40%, νομιζω και αυτο γραφει στις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει απο χθες κι κανω αλλαγες νερου -50%.Θα κανω κι αυριο γτ θα τα παραλαβω την τριτη.

Δν χρειαζεται κμ απομονωση στο ψαρι μεχρι να ολοκληρωθει η θεραπεια?

Μηπως φταιει κι το φως στο ενυδρειο?

Το εχω αναμμενο 7ωρες την ημερα.

Γτ απ τη μερα π εβαλα τη λαμπα ειχε παρει τα κατω τ ψαρι.

Το συγκεκριμενο της φωτογραφιας αλλοι μ λενε οτι δν ειναι απαραιτητο να το χρησιμοποιω στην καθε αλλαγη τ νερου αλλοι παλι ναι

20201108_172745.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...