Jump to content

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος dartman έγραψε:

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις και αρκετά φυτά ακόμα μέσα ταχείας ανάπτυξης , καθώς επίσης να βάλεις στη ρουτίνα σου και excel καθημερινά. 

 

Από κυκλοφορία στο ενυδρείο πως είσαι ; Το φως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο γενικά. 

 

 

Φυτά θέλω να βάλω αλλά χαλούσαν επειδή το νερό της βρύσης στην Χαλκιδική έχει Ph 8+ και φουλ νιτρικά, τώρα κάνω αλλαγές με εμφιαλωμένο και ph 7,5 μέχρι να πάρω ΑΟ.

Από κυκλοφορία είναι καλά έχω μεγάλο φίλτρο με καλή ροή eheim 2217  135L

Φώς έχω 6500k 4000L

 

Link to comment
Share on other sites

Excel βάζω 2 φορές την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα μόλις και διάβασα όλο το ποστ. Νομίζω έχεις αρκετά πραγματάκια να διορθώσεις με πρώτο και κυριότερo να πάρεις την Α/Ο για τα νιτρικά και το Ph. 

 

Μέτα γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να βάλεις αρκετά φυτά . Ζήτα και από συνχομπιστες κλαδέματα. 

 

Στο όλο θέμα η κάφε άλγη που έχεις είναι ένδειξη έλλειψης φωτισμού που σε συνδυασμό όμως με την άλγη που έχεις βγάλει στο βυθο κάτι δε πάει καλα. Νομίζω ότι είναι και θέμα ποιότητας φωτισμού. 

 

Διοξείδιο έχεις;  Το excel που σου είπα παραπάνω είναι πολύ σημαντικό να ξεκινήσεις τη χορήγησή του. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Excel βάζω 2 φορές την εβδομάδα

Ξεκίνα καθημερινή δοσολογία 5ml / 200 λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dartman έγραψε:

Ξεκίνα καθημερινή δοσολογία 5ml / 200 λίτρα. 

Οι λάμπες είναι τύπου ε27 δεν μπορώ να βρω ενυδρείου, υπάρχουν μόνο 12000κ και έβαλα απλές λάμπες 2000L η μια 6500κ

Excel με είχε πει από το πετ ότι αν βάζω παραπάνω θα γεμίσω άλγη 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω Excel δεν έχω μπερδεύτηκα ?

IMG_20210325_162729.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να ακούς το petshop ή τους συνχομπίστες σου αλλιώς δεν υπάρχει και λόγος να ρωτάς κάτι εδώ και μπορείς να πράξεις αυτά που σου λέει το petshop με τα όποια αποτελέσματα. 

 

Στο λέω φιλικά ξεκάθαρα ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dartman έγραψε:

Νομίζω ότι θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να ακούς το petshop ή τους συνχομπίστες σου αλλιώς δεν υπάρχει και λόγος να ρωτάς κάτι εδώ και μπορείς να πράξεις αυτά που σου λέει το petshop με τα όποια αποτελέσματα. 

 

Στο λέω φιλικά ξεκάθαρα ?

Μπερδεύτηκα με το γενικό λίπασμα που ρίχνω συγνώμη, Excel δεν έχω αλλά θα πάρω.

Και εννοείται ότι ακούω τους συνχομπίστες που με βοήθησαν και από την αρχή. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Excel με είχε πει από το πετ ότι αν βάζω παραπάνω θα γεμίσω άλγη 

Εxcel βοηθαει αρκετα. Θα συμφωνισω με τον @dartman, οτι πρεπει να βαλεις περισσοτερα φυτα.

Για Α/Ο ειπαμε.

Βγηκε και κυανο κατω. Μαζεψε το με λαστιχο μονο απο πανω. Μπορεις αυτο το χαλικι να πλυνεις καλα και να βαλεις πισω. Κατι σιγουρα δεν παει καλα.... Οπως ειπε και ο @dartman, δες την κυκλοφορια .... και λαμπες 12000Κ, δεν ειναι καλη επιλογη για φυτεμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo Ναταλία λάμπες εχει βάλει 6500Κ , αλλα εμένα κατι δε μου πάει καλα με αυτές τις Ε27 , νομίζω οτι εχει να κανει με τη διάχυση του φωτός περισσότερο. Γενικά φαίνεται πρόβλημα στον φωτισμό σοβαρό. 

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

@natateo Ναταλία λάμπες εχει βάλει 6500Κ , αλλα εμένα κατι δε μου πάει καλα με αυτές τις Ε27 , νομίζω οτι εχει να κανει με τη διάχυση του φωτός περισσότερο. Γενικά φαίνεται πρόβλημα στον φωτισμό σοβαρό. 

Ειχα τετοια λαμπα 4200Κ και αν θυμαμαι καλα 11W σε ενα Hailea 20λ.... Η cryptocoryne, που ειχα βαλει γεμισε το μισο ενυδρειο, το ειχα με νερο βρυσης (εχουμε σκληρο, ΡΗ=7.7 με 7.8), ακομα ειχε microsorum kai moss. Μια χαρα ηταν.... Μηπως εχει κατι το νερο της Χαλκιδικης....

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ειχα τετοια λαμπα 4200Κ και αν θυμαμαι καλα 11W σε ενα Hailea 20λ.... Η cryptocoryne, που ειχα βαλει γεμισε το μισο ενυδρειο, το ειχα με νερο βρυσης (εχουμε σκληρο, ΡΗ=7.7 με 7.8), ακομα ειχε microsorum kai moss. Μια χαρα ηταν.... Μηπως εχει κατι το νερο της Χαλκιδικης....

Καλησπέρα Ναταλία λάμπες έχω 6500κ 2000L η μια αλλά δεν είναι ειδικές για ενυδρείο, για ενυδρείο βρήκα μόνο 12000κ σε αυτό το τύπο, δεν έχει κανένας 6500κ.

Νερό τώρα βάζω εμφιαλωμένο ph 7,5 No3 8 μέχρι να πάρω ΑΟ 

Αυτό το κυανό το μάζεψα το Σάββατο έβγαλα τα χαλικάκια και ξανά βγήκε στο ίδιο μέρος, είναι σε ένα κομμάτι 10 πόντους σαν χαλάκι.

Καφέ άλγη δεν έχω σχεδόν έφυγε, όταν άρχισε να φεύγει η καφέ τότε εμφανίστηκε η πράσινη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Σπύρο αγόρασε από όπου μπορείς (νομίζω έχει ο Βιότoπος) Valisneria και κερατόφυλλο. Θέλεις φυτά γρήγορής ανάπτυξης . Το κερατόφυλλο θα το έχεις στην επιφάνια για να κάνει σκιά μην το φυτέψεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα . 

Σπύρο αγόρασε από όπου μπορείς (νομίζω έχει ο Βιότoπος) Valisneria και κερατόφυλλο. Θέλεις φυτά γρήγορής ανάπτυξης . Το κερατόφυλλο θα το έχεις στην επιφάνια για να κάνει σκιά μην το φυτέψεις .

Γειά σου Μαρίνο, πείρα κερατόφυλο και χάλασε έγινε κίτρινο και έμεινε ένα κομματάκι, τώρα με το εμφιαλωμένο έχω μία ελπίδα μήπως παν λίγο καλύτερα τα πράγματα που έριξα τα νιτρικά.

Φίλε το νερό της βρύσης είναι τραγικό εδώ από όποια βρύση της περιοχής και αν πήρα.

Τα φυτά αναπτύσσονται αλλά μετά από λίγες μέρες πέφτουν τα παλιά φύλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα . 

Σπύρο αγόρασε από όπου μπορείς (νομίζω έχει ο Βιότoπος) Valisneria και κερατόφυλλο. Θέλεις φυτά γρήγορής ανάπτυξης . Το κερατόφυλλο θα το έχεις στην επιφάνια για να κάνει σκιά μην το φυτέψεις .

Σκέφτηκα να το χαλάσω για να το κάνω μικρό Αφρικής για να μην έχω φυτά, αλλά και χωρίς φυτά πάλι θα βγάλει άλγη αν δεν βρω τι φταίει

Link to comment
Share on other sites

Όποτε έρθεις προς δυτική Θεσσαλονίκη πες μου να σου δώσω vallisneria εγώ από το Αφρικανικό μου . (σκληραγωγημένες).

Αφρικάνικο χωρίς άλγη δεν υπάρχει ρε φίλε.

Και αυτό που φταίει είναι ο φωτισμός σου και τα πολλά νιτρικά. 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όποτε έρθεις προς δυτική Θεσσαλονίκη πες μου να σου δώσω vallisneria εγώ από το Αφρικανικό μου . (σκληραγωγημένες).

Αφρικάνικο χωρίς άλγη δεν υπάρχει ρε φίλε.

Και αυτό που φταίει είναι ο φωτισμός σου και τα πολλά νιτρικά. 

Έχω vallisneria απλά δεν τις άφηνα να επεκταθούν έκοβα τα καινούργια, αλλά τώρα θα τα αφήνω και θα βάλω και σε άλλα σημεία, είναι το μόνο φυτό που δεν χαλάει από την αρχή που έστησα το ενυδρείο.

Η λάμπες είναι πολύ δυνατές δεν μπορείς να τις κοιτάξεις όταν ανοίγω το καπάκι και ειναι κοντά στην επιφάνεια λες να φταίει αυτό?

Αλλά τα φυτά αναπτύσσονται γρήγορα και μετά χαλάνε.

Ευχαριστώ που προσφέρθηκες να με δώσεις ?  

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Έχω vallisneria απλά δεν τις άφηνα να επεκταθούν έκοβα τα καινούργια, αλλά τώρα θα τα αφήνω και θα βάλω και σε άλλα σημεία, είναι το μόνο φυτό που δεν χαλάει από την αρχή που έστησα το ενυδρείο.

Η λάμπες είναι πολύ δυνατές δεν μπορείς να τις κοιτάξεις όταν ανοίγω το καπάκι και ειναι κοντά στην επιφάνεια λες να φταίει αυτό?

Αλλά τα φυτά αναπτύσσονται γρήγορα και μετά χαλάνε.

Ευχαριστώ που προσφέρθηκες να με δώσεις ?  

Για εμένα αυτο φταίει . Έχεις δυνατό φωτισμό και δεν έχεις CO2 όποτε η άλγη είναι φυσικό επακόλουθο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Για εμένα αυτο φταίει . Έχεις δυνατό φωτισμό και δεν έχεις CO2 όποτε η άλγη είναι φυσικό επακόλουθο. 

Θα πάρω Excel να βάζω κάθε μέρα και θα έρθω μια μέρα στα παιδιά εκεί να δω τι θα με πουν για το φώς τι να κάνω, θα δω και πως θα πάει τωρα που έπεσαν τα νιτρικά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Καφέ άλγη δεν έχω σχεδόν έφυγε, όταν άρχισε να φεύγει η καφέ τότε εμφανίστηκε η πράσινη

Ετσι γινεται κανονικα.

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Σκέφτηκα να το χαλάσω για να το κάνω μικρό Αφρικής για να μην έχω φυτά, αλλά και χωρίς φυτά πάλι θα βγάλει άλγη αν δεν βρω τι φταίει

Και Αφρικη αλγη εχει, υπαρχουν παντου :)

τωρα εβλεπα φωτο στο ποστ 56.... στ δεύτερη φωτο οι πετρες σαν να γυαλιζουν , εχουν αυτο το μεταλιζε χρωμα.

Κανονικα τετοιες πετρες δεν βαζουμε στο ενυδρειο, μπορει να περιεχει πχ πυριτη, διάφορα οξειδια (Fe,Cu,Cr κτλ) και άλλα "καλα"....

Η καλυτερη πετρα για ενυδρειο ειναι λαβα. Δουλευει και σαν βιολογικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αυτή τι λέει την έχει κάποιος η την δοκίμασε? Λέει ότι είναι για φυτά και συνδυάζεται με την ίδια αλλά λευκή.

 

https://www.quiko.gr/6EB16BD8.el.aspx 

 

@natateo τι λες?????? 

Link to comment
Share on other sites

Την συνδυάζει με αυτή αλλά είναι 12000κ

6500 δεν ξέρω αν έχουν

https://www.quiko.gr/2CC35A2A.el.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Σπύρο μπορείς να βγάλεις την μια λάμπα απο τις δυο που έχεις και να λειτουργεί ο φωτισμός ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα .

Σπύρο μπορείς να βγάλεις την μια λάμπα απο τις δυο που έχεις και να λειτουργεί ο φωτισμός ;

Δεν το δοκίμασα αλλά νομίζω πώς θα λειτουργήσει

Link to comment
Share on other sites

Ωραία άφησε μόνο την μια λάμπα  σε λειτουργεία να δεις πως θα πάει . Απαιτήσεις τα φυτά σου απο φωτισμό δεν έχουν . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...