Jump to content

Καλησπέρα σας


Recommended Posts

Χρειάζομαι μια βοήθεια, έχει περίπου έναν μήνα και κάτι παραπάνω που αγορασα ένα ενυδρείο 70 λιτρων το έβαλα σε λειτουργία και πήγα σε αρκετά πετ σοπ. Μου είπανε να βάζω τρια ψάρια την εβδομάδα. Τώρα είναι η δεύτερη εβδομάδα και έχω συνολικά έξι ψαράκια. Μου λένε ότι κάποια ψάρια δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και διαλέγω ψαρια που μου προτείνουν αυτοί. Υπάρχει μήπως κάποιος κανόνας ώστε να μπορώ να ξεχωρίσω ποια ψάρια ταιριάζουν μεταξύ τους ή να μπορώ να μαθω την φιλοσοφία του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλώς ήρθες στην παρέα  μας. 

Δυστυχώς η διαδικασία σταδιακής εισαγωγής ψαριών, όπως στην πρότειναν, δεν είναι και η πιο ενδεδειγμένη και απαιτεί πολύ μεγάλη εμπειρία, καθώς το ενυδρείο στρώνει με τα ψάρια μέσα, που πιθανόν να τα εκθέσει σε μεγάλα επίπεδα αμμωνίας που είναι τοξική.

Για αρχή ρίξε μια ματιά στα παρακάτω άρθρα και για όποια απορία εδώ είμαστε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

Χρειάζομαι μια βοήθεια, έχει περίπου έναν μήνα και κάτι παραπάνω που αγορασα ένα ενυδρείο 70 λιτρων το έβαλα σε λειτουργία και πήγα σε αρκετά πετ σοπ. Μου είπανε να βάζω τρια ψάρια την εβδομάδα. Τώρα είναι η δεύτερη εβδομάδα και έχω συνολικά έξι ψαράκια. Μου λένε ότι κάποια ψάρια δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και διαλέγω ψαρια που μου προτείνουν αυτοί. Υπάρχει μήπως κάποιος κανόνας ώστε να μπορώ να ξεχωρίσω ποια ψάρια ταιριάζουν μεταξύ τους ή να μπορώ να μαθω την φιλοσοφία του ενυδρείου;

Τι ψάρια έχεις βάλει ήδη μέσα;

Φίλτρο υπάρχει;

Τι υλικά έχει;

Τεστάκια υπάρχουν;

Ας ξεκινήσουμε από αυτά.

Ίσως να χρειαστείς άμεσα μπόλι.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

μπορώ να μαθω την φιλοσοφία του ενυδρείου;

Η φιλοσοφια ειναι πολυ απλη.... Αν αποφασιζουμε να φιλοξενήσουμε τα ζωντανα στα ενυδρεια μας, πρεπει να τους προσφερουμε τις καταλληλες συνθηκες διαβιωσεις.

Δεν ρωταμε τον πετσοπα τι ψαρια να βαλουμε, αυτος σε βλεπει σαν το πορτοφολι με τα πόδια, και να ψοφησουν τα ψαρια σου, δεν τον νοιαζει, θα σου πουλησει άλλα τόσα.

τι ψαρια εβαλες στο ενυδρειο; Αν εβαλες χρυσοψαρα, ο τελικος αριθμος ειναι 2 για fancy!

Εβαλες, που τα εβαλες, κάνεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι ψάρια έχεις βάλει ήδη μέσα;

Φίλτρο υπάρχει;

Τι υλικά έχει;

Τεστάκια υπάρχουν;

Ας ξεκινήσουμε από αυτά.

Ίσως να χρειαστείς άμεσα μπόλι.:)

εχω βαλει (θεωριτικα) ενα καλο φιλτρο,εχω βαλει θερμοστατη ,και φουσκες.

απο ψαρια μου εδωσαν 2χηρες ,2gurami,2catfish

τα ψαρακια φενονται να συνυπαρχουν μια χαρα και φενονται φισιολογικα ολα,

τεστακια δεν γνωριζω τι ειναι,αλλα εχω ριξει μεσα τα καταλληλα φαρμακα που χρειαζοταν και τα ειχα αφησει εναν μηνα πριν βαλω τα ψαρακια

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Η φιλοσοφια ειναι πολυ απλη.... Αν αποφασιζουμε να φιλοξενήσουμε τα ζωντανα στα ενυδρεια μας, πρεπει να τους προσφερουμε τις καταλληλες συνθηκες διαβιωσεις.

Δεν ρωταμε τον πετσοπα τι ψαρια να βαλουμε, αυτος σε βλεπει σαν το πορτοφολι με τα πόδια, και να ψοφησουν τα ψαρια σου, δεν τον νοιαζει, θα σου πουλησει άλλα τόσα.

τι ψαρια εβαλες στο ενυδρειο; Αν εβαλες χρυσοψαρα, ο τελικος αριθμος ειναι 2 για fancy!

Εβαλες, που τα εβαλες, κάνεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα;

το ενυδρειο το ειχα απο την αρχη πριν μπουν τα ψαρια ενα μηνα σε λειτουργεια με τα καταλληλα φαρμακα και με τον απαραιτητο εξοπλισμο, το θεμα μου ειναι οτι λογω αγνοιας  δεν στηνω εγω το ενυδρειο μου βαζω οτι με προτεινουν εχω μεσα 2χηρες 2gurami και δυο catfish.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλημέρα και Καλώς ήρθες στην παρέα  μας. 

Δυστυχώς η διαδικασία σταδιακής εισαγωγής ψαριών, όπως στην πρότειναν, δεν είναι και η πιο ενδεδειγμένη και απαιτεί πολύ μεγάλη εμπειρία, καθώς το ενυδρείο στρώνει με τα ψάρια μέσα, που πιθανόν να τα εκθέσει σε μεγάλα επίπεδα αμμωνίας που είναι τοξική.

Για αρχή ρίξε μια ματιά στα παρακάτω άρθρα και για όποια απορία εδώ είμαστε.

 

ευχαριστω για την ανταποκριση θα τα διαβασω

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

εχω βαλει (θεωριτικα) ενα καλο φιλτρο,εχω βαλει θερμοστατη ,και φουσκες.

μαρκα φιλτρου(τι ακριβως γραφει πανω στο κουτι)..... δεν εχει καλο και κακο φιλτρο, παντα εξαρταται....

θερμοστατη πόσα W;

τι σημαινει φουσκες;;; αεραντλια; άλλο;

και....... στα 70λ γουραμι δεν μπαινουν!!! (μονο αν ειναι dwarf)

https://www.aquazone.gr/forums/topic/94563-trichogaster-trichopterus-pallas-1770/

πριν 24 λεπτά, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

2χηρες 2gurami και δυο catfish.

χηρες πανε κοπαδι, catfish - τι ακριβως (ειδος); Βγαλε φωτο του ενυδρειου, να φαινεται τι και πως!

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μαρκα φιλτρου(τι ακριβως γραφει πανω στο κουτι)..... δεν εχει καλο και κακο φιλτρο, παντα εξαρταται....

θερμοστατη πόσα W;

τι σημαινει φουσκες;;; αεραντλια; άλλο;

και....... στα 70λ γουραμι δεν μπαινουν!!! (μονο αν ειναι dwarf)

https://www.aquazone.gr/forums/topic/94563-trichogaster-trichopterus-pallas-1770/

χηρες πανε κοπαδι, catfish - τι ακριβως (ειδος); Βγαλε φωτο του ενυδρειου, να φαινεται τι και πως!

 

Έγινε επεξεργασία - Ταξιαρχης Ευφλεκτον
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Ταξιαρχης Ευφλεκτον
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

δεν εχω τα κουτια να σου πω ακριβως τι γραφει αποτι θυμαμαι ειναι 1200λ την ωρα το φιλτρο και 50w θερμοστατης ειναι αυτα εδω,ναι την αεροαντλια εννοω ,και τα ψαρακια ειναι dwar gurami

 

_________________5beacc6f7968c.jpg

jeneca-ipf-180-submersible-filter-pump-e1591794179227-555x555.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ταξιαρχης Ευφλεκτον
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

 

_________________5beacc6f7968c.jpg

jeneca-ipf-180-submersible-filter-pump-e1591794179227-555x555.jpg

Είναι δύο πορτοκάλια στης χήρες sto dwarf gurami είναι ένα ασιμομπλε και ένα μισό ασιμη μισό πορτακαλη και στο catfish αυτό που είναι σαν αγελαδιτσα και το άλλο ολο ασιμη 

received_841858979714860.jpeg

received_541788446779252.jpeg

received_698844000770485.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι και το φιλτρο και θερμοστατης.

Την πλαστικουρα - εξω απ το ενυδρειο! και μην ρωτας γιατι :D...

- μπορει να βγαζουν στο νερο τοξικα στοιχεία, δεν απορροφουν την αμμωνια, τα νιτρικα, φωσφορικα κ.α. (βαλε μερικα ενυδρειακα φυτα, πχ βαλισσνερια και ανουμπιας).

Το ψαρι στο τελευταια φωτο για πλάτυ το κοβω.... βγαλε φωτο και το catfish.

Τετοιο χαλικι ειναι "θανατος" για τα ψαρια βυθου......

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα ειναι και το φιλτρο και θερμοστατης.

Την πλαστικουρα - εξω απ το ενυδρειο! και μην ρωτας γιατι :D...

- μπορει να βγαζουν στο νερο τοξικα στοιχεία, δεν απορροφουν την αμμωνια, τα νιτρικα, φωσφορικα κ.α. (βαλε μερικα ενυδρειακα φυτα, πχ βαλισσνερια και ανουμπιας).

Το ψαρι στο τελευταια φωτο για πλάτυ το κοβω.... βγαλε φωτο και το catfish.

Τετοιο χαλικι ειναι "θανατος" για τα ψαρια βυθου......

 

θεωριτικα το cat fish ειναι αυτο το πουα , το χαλικι γτ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

θεωριτικα το cat fish ειναι αυτο το πουα , το χαλικι γτ?

δεν μου μοιαζει με synodontis....καθολου....

δες αν μοιαζει - https://www.google.com/search?q=synodontis+&tbm=isch&ved=2ahUKEwiY1pDJ8vLsAhUBtaQKHcaYC90Q2-cCegQIABAA&oq=synodontis+&gs_lcp=CgNpbWcQDDIECCMQJzICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIAFDahgFYhZUBYNCkAWgAcAB4AIABugGIAZ0JkgEDMC43mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=V92nX9jODYHqkgXGsa7oDQ&bih=758&biw=1600

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

θεωριτικα το cat fish ειναι αυτο το πουα , το χαλικι γτ?

Γιατι τα γατοψαρα (τα πιο πολλα) σκάβουν την άμμο και βάζουν  το κεφάλι τους μέσα ψάχνοντας για τροφη,  σε χαλίκι αυτό δε γίνεται γιατί στην προσπάθεια αναζήτησης τροφής τότε τραυματίζονται και αν ειναι ''μεγάλο'' και κοφτερό το χαλίκι ίσως αποβεί και μοιραίο.

Επισης  στο βυθο θα  μενει αφαγωτη η τροφη μεσα και δεν θα καθαρίζει εύκολα η σκούπα βυθου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Γιατι τα γατοψαρα (τα πιο πολλα) σκάβουν την άμμο και βάζουν  το κεφάλι τους μέσα ψάχνοντας για τροφη,  σε χαλίκι αυτό δε γίνεται γιατί στην προσπάθεια αναζήτησης τροφής τότε τραυματίζονται και αν ειναι ''μεγάλο'' και κοφτερό το χαλίκι ίσως αποβεί και μοιραίο.

Επισης  στο βυθο θα  μενει αφαγωτη η τροφη μεσα και δεν θα καθαρίζει εύκολα η σκούπα βυθου.

Κατά την γνώμη σας τι Θα προτείνατε? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ταξιαρχης Ευφλεκτον έγραψε:

Κατά την γνώμη σας τι Θα προτείνατε? 

Το καλύτερο πιστεύω ειναι η άμμος ή αλλιώς το πιο ''ψιλόκοκκο'' και στρογγυλεμένο χαλίκι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...