Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Chindongo saulosi


Philip Zivos

Recommended Posts

Καλησπερα! 

εχω καταληξει τλκ στα Chindongo saulosi.
Το θεμα μου ειναι ποσα να παρω? 5 σκεφτομουνα (2 αρσενικα και 3 Θηλυκα) ή 4 (1 Αρσενικο και 3 Θηλυκα) 
Εσεις τι λετε?

Προς το παρων μεσα στο ενυδρειο εχω χαλαζιακι αμμο και 2 ριζες. και εχω κατι πετρες που δεν τις εχω βαλει ακομα μεσα οι οποιες λεγονται (για οποιον γνωριζει) Χουλακια Μυκονου.
To ενυδρειο ειναι 180 Λ 

xoulakia.thumb.jpg.376f83c6e64e8f937b98fd5a30b2e21f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ ωραία τα saulosi και ειδικά αυτή η αντίθεση στα χρώματα αρσ, & θηλ. είναι όλα τα ''λεφτά'' ....

αν μπορείς να βρεις έτοιμο χαρέμι  τότε το ιδανικό κατ εμέ για 180λιτρα με 1.00εκ. μηκος ειναι.  4 (1 Αρσενικο και 3-4 Θηλυκα), αν ηταν μεγαλύτερο το μηκος  ισως θα μπορουσες να χεις 2 αρσ. αλλά με  5-6 θηλ. τουλάχιστον.

Τις πετρες τις βαζουμε πριν την αμμο κανονικα, οταν βαλεις τις κατω σαν ''βαση'' για το νταμαρι προσεχε να πατανε στο κατω τζαμι και οχι στην αμμο γιατι θα γινει καμια κατολισθηση και θα ''τρεχεις''..... τις ρίζες τι της θες σε ''Αφρικανικο''??, αν σου αρεσουν στο ''ματι'' καλως, αλλά ξεφευγεις απο τον βιοτοπο και δεν προσφερουν στα ψαρια και κατι.Απο τροφες πολλες υπαρχουν, απλα κοιτα να ειναι σε συστατικα αυτες που χρειαζονται  και να μη δινεις μονο μια, οι Αφρικανες χρειαζονται ποικιλια και ισσοροπια στη διατροφη .
 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, corto maltese said:

Καλησπέρα, πολύ ωραία τα saulosi και ειδικά αυτή η αντίθεση στα χρώματα αρσ, & θηλ. είναι όλα τα ''λεφτά'' ....

αν μπορείς να βρεις έτοιμο χαρέμι  τότε το ιδανικό κατ εμέ για 180λιτρα με 1.00εκ. μηκος ειναι.  4 (1 Αρσενικο και 3-4 Θηλυκα), αν ηταν μεγαλύτερο το μηκος  ισως θα μπορουσες να χεις 2 αρσ. αλλά με  5-6 θηλ. τουλάχιστον.

Τις πετρες τις βαζουμε πριν την αμμο κανονικα, οταν βαλεις τις κατω σαν ''βαση'' για το νταμαρι προσεχε να πατανε στο κατω τζαμι και οχι στην αμμο γιατι θα γινει καμια κατολισθηση και θα ''τρεχεις''..... τις ρίζες τι της θες σε ''Αφρικανικο''??, αν σου αρεσουν στο ''ματι'' καλως, αλλά ξεφευγεις απο τον βιοτοπο και δεν προσφερουν στα ψαρια και κατι.Απο τροφες πολλες υπαρχουν, απλα κοιτα να ειναι σε συστατικα αυτες που χρειαζονται  και να μη δινεις μονο μια, οι Αφρικανες χρειαζονται ποικιλια και ισσοροπια στη διατροφη .
 

τις ριζες θα τις βγαλω! παραγγειλα πετρες γρανιτη για να βαλω! βρηκα απο συνχομπιστα 2αρσενικα 4 θηλυκα που ζουνε μαζι αρμονικα μεχρι στγμης! σε 2-3 μερες οταν τα βαλω θα στηλω φωτο και βιντεο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή οι πέτρες να μην είναι κοφτερές. Και προσοχή στο στήσιμο, γιατί υπάρχει κίνδυνος κατολίσθησης στο μέλλον.

Τα ψάρια σε πόσα λίτρα ενυδρείο ζούσαν και κυρίως πόσο μήκος; Συμφωνώ ότι στο 1 μέτρο η αναλογία 1-3,4 θα ήταν καλύτερα.

Καλή επιτυχία, είναι πολύ όμορφα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Philip Zivos έγραψε:

τις ριζες θα τις βγαλω! παραγγειλα πετρες γρανιτη για να βαλω! βρηκα απο συνχομπιστα 2αρσενικα 4 θηλυκα που ζουνε μαζι αρμονικα μεχρι στγμης! σε 2-3 μερες οταν τα βαλω θα στηλω φωτο και βιντεο!

Καλύτερα ανέβασε φώτο όταν στήσεις τις πέτρες &  πριν βάλεις τα ψάρια, διότι αν δούμε κάτι ''στραβό'' θα προλάβεις να  το διορθώσεις, συνήθως το πρώτο ''νταμάρι'' που στήνουμε δεν το πετυχαίνουμε και πολύ ''λειτουργικό'' για τα ψάρια μας.

Ο συνχομπιστας που θα πάρεις τα saulosi δες το  στήσιμο του πως το έχει κάνει να ξέρεις περιπου και σε τι ''περιβάλλον'' έχουν συνηθίσει π.χ με πολλές πετρες ή λιγες πετρες,  με ενα ενιαιο νταμαρι ή δυο μικρα ''χωριστά'' ??? κλπ κλπ.......

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...