Jump to content

Θερμοστατης σε νεροχελωνα


Recommended Posts

Γειά σας, πριν ένα μήνα μας έκαναν δώρο ένα νεροχελωνακι μέσα σε μια μεγάλη πλαστική χελωνιερα, μετά από ψάξιμο πήρα ένα θερμοστάτη και έβαλα μέσα το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν ξέρω που ακριβώς να τον τοποθετήσω... Αρχικά τον τοποθέτησα στην μια πλαυρα της χελωνιερα ακριβώς δίπλα στο πλαστικό αλλά το χελωνακι πήγαινε από πανω του και έπεφτε στο κενό που δημιουργόυνταν από τη μέσα πλευρά, τώρα τον έχω βάλει στη μέση της χελωνιερας και περνάει από κάτω του.... Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!!! 

Έγινε επεξεργασία - Marina Moschaki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!....θερμοστάτης και πλαστική χελωνιερα δεν ειναι και  οτι καλύτερο, κοιτά να μην ακουμπάει στο πλαστικό ο θερμαντήρας, συνθως τον εχουμε στην πλευρα που εχουμε το φιλτρο. Βασικα αν θελεις να εχει το χελωνακι καλη διαβιωση και οχι απλα να ''επιβιωνει'' πρεπει να κανεις τα παρακατω.....

1. πετας την χελωνιερα.
2. Παιρνεις ένα ενυδρείο 120 λίτρων ώστε να ξενοιασεις για τα επόμενα 8-10 χρονια ή τουλάχιστον 60 λίτρα και ανω,  και  βάζεις 2 φορες το ύψος της δεκα το πλατος της νερο σε ενυδρείο.
3 πετας τα γαριδάκια και παίρνεις για καθημερινη τροφη όπως πελετ ή στικ για το μέγεθος και την ηλικία της νεροχελωνας. Μπορεις να δώσεις επισης καροτο, μαρούλι, κολοκυθι και ας ειναι σε ηλικια που δυσκολα τα τρωει, καλο θα κανεις.   
4 παίρνεις μία λάμπα ακτινοβολίας uvb (5%) για χελώνες ωστε να λιάζεται τουλαχιστον οσο κραταει η μερα. και  μία λάμπα θερμότητας που να ''χτυπαν'' και οι δυο τον χώρο στεριάς ο οποιος να ειναι εύκολα προσβάσιμος για να πατάει να ανεβαίνει να στεγνώνει.
6. Αγοραζεις φιλτρο αναλογα το ενυδρείο σου.
Υ.Γ.   θερμοκρασία νερού κατά την ημέρα 25-27C και στο χώρο στεριάς (basking spot) με 31-34 βαθμούςC.

Δες το παρακατω αρθρο για να καταλαβεις καλυτερα.....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...θα κάνω μια έρευνα αγοράς για ενυδρείο και θα πάρω αλλά μέχρι τότε θέλω το ζωάκι να είναι ασφαλές μέσα στη χελωνιερα!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Marina Moschaki έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...θα κάνω μια έρευνα αγοράς για ενυδρείο και θα πάρω αλλά μέχρι τότε θέλω το ζωάκι να είναι ασφαλές μέσα στη χελωνιερα!!!! 

βαλε μια φωτο την χελωνιερα για να δουμε τι μπορει να γινει καλυτερα ,,,,,

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

βαλε μια φωτο την χελωνιερα για να δουμε τι μπορει να γινει καλυτερα ,,,,,

 

16048610223157559167162867152870.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλά έτσι όπως τον  έχω βάλει τον θερμοστάτη τουλάχιστον μέχρι να καταφέρω να πάρω ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχουν θερμαντήρες κατάλληλοι για χελώνες/πλαστικές χελωνιέρες για είστε κάπως πιο ξέγνοιαστοι 

 

https://www.aquario.gr/product/haquoss-clima-10-watt-preset-15l/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας λόγω καραντίνας ( κλειστά μαγαζιά) και λόγω σχετικής άγνοιας θέλω να μου πείτε τι χρειάζεται ένα μικρό νεροχελωνακι από τροφή και λάμπες και αν υπάρχει κάποιο κατάστημα για να τα παραγγείλω και να με κατατοπίσει ώστε να φροντίσω στο μέγιστο το ζωάκι μου!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρίνα!!

Μετέφερα το ερώτημα σου και το ένωσα με το προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει καθώς ήδη σου έχουν δοθεί κάποιες πληροφορίες

σχετικά με τον εξοπλισμό που χρειάζεσαι για την καλή διαβίωση του ζωντανού σου!!

Αν δεν έχεις κάποιο pet shop στην γειτονιά σου που να γνωρίζεις και να εμπιστέυεσαι μπορείς να ρίξεις

μια ματιά στην κατηγορία με τα καταστήματα που φιλοξενούνται από το forum μας .

 

Μιας και ήδη βρίσκεσαι στην παρέας μας θα σου συνιστούσα πριν ξεκινήσεις τις αγορές να το συζητήσουμε για τις επιλογές που θα κάνεις :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη την βοήθεια...Εχω αρχίσει ήδη να μαζεύω χρήματα για να μπορέσω να πάρω ενυδρείο, έχω πάρει τον θερμοστάτη, τον άλλο μήνα θα πάρω και το φίλτρο και τώρα θέλω να μάθω τι άλλο να δίνω για τροφή εκτός από γαριδάκια και θέλω να πάρω και μια λάμπα uvb οπότε λόγω κλειστών καταστημάτων θα ήθελα να τα παραγγείλω όλα μαζί από ένα κατάστημα!!!! Επίσης θέλω να με καθοδηγήσει κάποιος με πόση ποσότητα να ταΐζω το χελωνακι.... Μέγεθος καβουκιου  πλάτος περίπου 3,5 εκ. Και μήκος περίπου 4 εκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2020 at 5:20 ΜΜ, το μέλος Marina Moschaki έγραψε:

Σας Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη την βοήθεια...Εχω αρχίσει ήδη να μαζεύω χρήματα για να μπορέσω να πάρω ενυδρείο, έχω πάρει τον θερμοστάτη, τον άλλο μήνα θα πάρω και το φίλτρο και τώρα θέλω να μάθω τι άλλο να δίνω για τροφή εκτός από γαριδάκια και θέλω να πάρω και μια λάμπα uvb οπότε λόγω κλειστών καταστημάτων θα ήθελα να τα παραγγείλω όλα μαζί από ένα κατάστημα!!!! Επίσης θέλω να με καθοδηγήσει κάποιος με πόση ποσότητα να ταΐζω το χελωνακι.... Μέγεθος καβουκιου  πλάτος περίπου 3,5 εκ. Και μήκος περίπου 4 εκ

Το ευρος των τροφων που δινουμε σε μια νεροχελωνα περιλαμβανει: πελετς ή στικς(τροφη εμποριου) -  λαχανικα ( φυλλα μαρούλιου, καρότο, κολοκύθι,αγριοραδίκο) -  DIY (βραστο αυγο ή κοτοπουλο) -  ζωντανη τροφη ( σκουλικι, εντομο, σαλιγκαρι),  και διαφορα αλλα που τα ονομαζουμε "περιστασιακα σνακ" (αποξ.γαριδες, φρουτα, κονσερβα τονο). Επισης σημαντικο ειναι οι τροφες να προσφερουν τις βιταμινες και το ασβεστιο που ειναι απαριτητα για την σωστη αναπτυξη των οστων και του καβουκιου, ωστε να αποφευχθουν σοβαρες ασθενιες που προκαλουνται απο την ελλειψη αυτων.

Ασβεστιο μια χελωνα λαμβανει απο τη σωστη διατροφη της και απο διαφορα συμπληρωματα (σκονη ασβεστιου, κομματακια σουπιοκοκκαλο κλπ) το οποιο σε συνδιασμο με την ακτινοβολια που λαμβανει απο την λαμπα uvb μετατρεπεται σε βιταμινΗ D3 που ειναι σημαντικος παραγοντας για την υγεια της και την σωστη αναπτυξη. Για αυτο αποφευγουμε τροφες που ισως "μπλοκαρουν" την αποροφηση του ασβεστιου π.χ σπανακι, κουνουπιδι, μπροκολλο.

Υ.Γ Τα πελετ ή στικ να ειναι για το μέγεθος και την ηλικία της νεροχελωνας και  σε ποσότητα οσο τα 2/3 του κεφαλιου της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας, σήμερα πήρα για το νεροχελωνακι μου τα reptomin baby stik, κάθε πότε πρέπει να τα δίνω? Μέχρι τώρα έδινα 2 φορές την ημέρα γαριδάκια... 

16063260831993039742448885959778.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα την ημερα, και  σε ποσότητα οσο τα 2/3 του κεφαλιου της

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...