Jump to content

Τύρφη


Recommended Posts

Εδώ και καιρό θέλω να κατεβάσω τις σκληρότητες στα δύο μου μικρά μονομαχοενυδρεία. Μετά απο πολυ διάβασμα κατέληξα να δοκιμάσω τύρφη. Θα προσαρμόζω το νερό σε εξωτερικό δοχείο και θα το φέρνω στις τιμές που επιθυμώ. Απέκλεισα τις ενυδρειακές λόγο κόστους και δεν θέλω να ασχοληθώ με Α/Ο για συνδυασμό παραγόντων.  Κατέληξα σε αυτή την τύρφη. Την έχει δοκιμάσει κανένας;

Screenshot_2020-11-10-13-40-14-943_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου μεταφέρω προσωπικές εμπειρίες και βγάλε δικά σου συμπεράσματα. Σε 120 λίτρα ενυδρείο χρησιμοποιώ  ενυδριακη τυρφη εδώ και πολύ καιρό. Σαν κόστος δε μου έχει  φανει ιδιαίτερα, λόγω του ότι το περιεχόμενο κρατάει για αρκετές αλλαγές νερού.

Φίλος με ένα σχεδόν διμετρο ενυδρείο με δίσκους, μπήκε στη διαδικασία να χρησιμοποιήσει τύρφη. Εκεί λόγω λίτρων η ποσότητα και άρα και το κόστος ανέβαινε. Έτσι αποφάσισε να κάνει χρήση μιας τύρφης σαν της φωτο. Παίρνουμε σαν δεδομένο ότι είναι καθαρή από χημικές προσμίξεις (που δεν είμαστε 100%) και άρα το μόνο που μας ανησυχει είναι η ύπαρξη παθογόνων. Η λύση είναι ψήσιμο στο φούρνο. Μετά την έβαλε σε κάλτσα και σε ένα φίλτρο που έτρεχε στο βαρέλι της αλλαγής νερού. Αποτέλεσμα η τύρφη να γίνει μια μάζα από λάσπη, χωρίς το νερό να μπορεί να περάσει από μέσα της και να μην έχει ιδιαίτερη απόδοση. ( Ή ενυδριακη είναι σε πελλετ) Και μετά τα παράτησε. 

 

Συμπεράσματα δικά σου....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θα σου μεταφέρω προσωπικές εμπειρίες και βγάλε δικά σου συμπεράσματα. Σε 120 λίτρα ενυδρείο χρησιμοποιώ  ενυδριακη τυρφη εδώ και πολύ καιρό. Σαν κόστος δε μου έχει  φανει ιδιαίτερα, λόγω του ότι το περιεχόμενο κρατάει για αρκετές αλλαγές νερού.

Φίλος με ένα σχεδόν διμετρο ενυδρείο με δίσκους, μπήκε στη διαδικασία να χρησιμοποιήσει τύρφη. Εκεί λόγω λίτρων η ποσότητα και άρα και το κόστος ανέβαινε. Έτσι αποφάσισε να κάνει χρήση μιας τύρφης σαν της φωτο. Παίρνουμε σαν δεδομένο ότι είναι καθαρή από χημικές προσμίξεις (που δεν είμαστε 100%) και άρα το μόνο που μας ανησυχει είναι η ύπαρξη παθογόνων. Η λύση είναι ψήσιμο στο φούρνο. Μετά την έβαλε σε κάλτσα και σε ένα φίλτρο που έτρεχε στο βαρέλι της αλλαγής νερού. Αποτέλεσμα η τύρφη να γίνει μια μάζα από λάσπη, χωρίς το νερό να μπορεί να περάσει από μέσα της και να μην έχει ιδιαίτερη απόδοση. ( Ή ενυδριακη είναι σε πελλετ) Και μετά τα παράτησε. 

 

Συμπεράσματα δικά σου...

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Ποία τύρφη χρησιμοποιείς εσυ; Αν αντι για ψήσιμο τη βράσω; Το μόνο σίγουρο είναι πως έχω πολύ δρόμο μπροστά μου να καταλήξω σε κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της Sera χρησιμοποιώ. 

Με το βράσιμο ίσως είναι και χειρότερα. Η μια (ενυδριακη) είναι σε μορφή πελλετ, ενώ η άλλη είναι σαν χώμα. Ουσιαστικά αυτή την επεξεργασία πληρώνεις. Κατά τα άλλα μπορεί να είναι και ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εντελώς άσχετος με ενυδρεία, έχοντας όμως μια σχετικη εμπειρία με καλλιέργειες δεντρων σε γλάστρες θέλω να σε ενημερώσω ότι η συγκεκριμένη σακούλα έχει σίγουρα αρκετό περλιτη που μολις βραχεί γίνεται πολύ ενοχλητικός. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θα σου μεταφέρω προσωπικές εμπειρίες και βγάλε δικά σου συμπεράσματα. Σε 120 λίτρα ενυδρείο χρησιμοποιώ  ενυδριακη τύρφη εδώ και πολύ καιρό. Σαν κόστος δε μου έχει  φανει ιδιαίτερα, λόγω του ότι το περιεχόμενο κρατάει για αρκετές αλλαγές νερού.

Φίλος με ένα σχεδόν διμετρο ενυδρείο με δίσκους, μπήκε στη διαδικασία να χρησιμοποιήσει τύρφη. Εκεί λόγω λίτρων η ποσότητα και άρα και το κόστος ανέβαινε. Έτσι αποφάσισε να κάνει χρήση μιας τύρφης σαν της φωτο. Παίρνουμε σαν δεδομένο ότι είναι καθαρή από χημικές προσμίξεις (που δεν είμαστε 100%) και άρα το μόνο που μας ανησυχει είναι η ύπαρξη παθογόνων. Η λύση είναι ψήσιμο στο φούρνο. Μετά την έβαλε σε κάλτσα και σε ένα φίλτρο που έτρεχε στο βαρέλι της αλλαγής νερού. Αποτέλεσμα η τύρφη να γίνει μια μάζα από λάσπη, χωρίς το νερό να μπορεί να περάσει από μέσα της και να μην έχει ιδιαίτερη απόδοση. ( Ή ενυδριακη είναι σε πελλετ) Και μετά τα παράτησε. 

 

Συμπεράσματα δικά σου....

Καλησπέρα Αντώνη, από τι παράγοντες εξαρτάτε το πόσες ώρες ή μέρες πρέπει να τρέχει το φίλτρο με την τύρφη στο βαρέλι της αλλαγής νερού?...

π.χ από τα λίτρα της αλλαγής νερού,  τις τιμές που θέλουμε να πιάσουμε, την ποσότητα της τύρφης?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Dmav έγραψε:

Αν και εντελώς άσχετος με ενυδρεία, έχοντας όμως μια σχετικη εμπειρία με καλλιέργειες δεντρων σε γλάστρες θέλω να σε ενημερώσω ότι η συγκεκριμένη σακούλα έχει σίγουρα αρκετό περλιτη που μολις βραχεί γίνεται πολύ ενοχλητικός. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό. 

Χρήσιμη πληροφορία αυτή και πολύ καλά έκανες που την μοιράστηκες, γιατι εκτος απο τον Βασίλη θα βοηθήσει σίγουρα και άλλους στο μέλλον  αναφορικα με  ποια τύρφη ειναι για χρήση σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Χρήσιμη πληροφορία αυτή και πολύ καλά έκανες που την μοιράστηκες, γιατι εκτος απο τον Βασίλη θα βοηθήσει σίγουρα και άλλους στο μέλλον  αναφορικα με  ποια τύρφη ειναι για χρήση σε ενυδρειο.

Είναι πάρα πολύ εύκολο να φτιάξει κάποιος δική του τύρφη. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή. Υπάρχον πάρα πόλλοι τρόποι. 

Εγώ προσωπικά εδώ και χρόνια φτιάχνω τύρφη και κομπόστ.

Αν κάποιος βάλει σε μια σκούρα σακούλα (κατά προτίμηση σκουπιδιών) φύλλα και κλαδάκια ψιλοκομμένα και λίγο χώμα και κλείσει την σακούλα(θα χρειαστεί και ανακάτεμα κάθε λίγες ημέρες). Σε λόγου μήνες θα έχει τύρφη. Αν θέλει να επιταχύνει την διαδικασία την βάζει στον ήλιο. Το αποτέλεσμα που θα βγει θέλει λίγες μέρες στον ήλιο για να στεγνώσει και μετά πέρασμα από σιτα. Τώρα για ενυδρείο ίσως να χρειαστεί να περάσει και λίγο από κλιβανο = φούρνο. 

Ξέφυγα λίγο και ίσως off topic Σόρι. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπέρα Αντώνη, από τι παράγοντες εξαρτάτε το πόσες ώρες ή μέρες πρέπει να τρέχει το φίλτρο με την τύρφη στο βαρέλι της αλλαγής νερού?...

π.χ από τα λίτρα της αλλαγής νερού,  τις τιμές που θέλουμε να πιάσουμε, την ποσότητα της τύρφης?

 

Όλα τα παραπάνω:)

 

Μονο εμπειρικά μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Για παράδειγμα, εγω ετοιμάζω ενα βαρέλι 40λτ, από τα οποία τα 30 είναι νερό απο ΑΟ (πολύ σημαντική παράμετρος) και τα 10λτ βρύσης. Με φρέσκια τύρφη γύρω στα 100γρ  και γύρω στις 12 ώρες λειτουργίας, πετυχαίνω ph γύρω στο 6,5. Την επόμενη φορά που θα τη χρησιμοποιησω θα πρέπει να την αφήσω παραπάνω ώρα.

Όπως αντιλαμβανεσαι αν θες τα ίδια αποτελέσματα σε διπλάσιο όγκο νερού, θες και διπλάσια τύρφη. Η αν το νερό ειναι βρύσης παλι πρέπει να μπει παραπάνω τύρφη. Απλα θέλει πειραματισμό.

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος Dmav έγραψε:

Είναι πάρα πολύ εύκολο να φτιάξει κάποιος δική του τύρφη. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή. Υπάρχον πάρα πόλλοι τρόποι. 

Εγώ προσωπικά εδώ και χρόνια φτιάχνω τύρφη και κομπόστ.

Αν κάποιος βάλει σε μια σκούρα σακούλα (κατά προτίμηση σκουπιδιών) φύλλα και κλαδάκια ψιλοκομμένα και λίγο χώμα και κλείσει την σακούλα(θα χρειαστεί και ανακάτεμα κάθε λίγες ημέρες). Σε λόγου μήνες θα έχει τύρφη. Αν θέλει να επιταχύνει την διαδικασία την βάζει στον ήλιο. Το αποτέλεσμα που θα βγει θέλει λίγες μέρες στον ήλιο για να στεγνώσει και μετά πέρασμα από σιτα. Τώρα για ενυδρείο ίσως να χρειαστεί να περάσει και λίγο από κλιβανο = φούρνο. 

Ξέφυγα λίγο και ίσως off topic Σόρι. 

 

Πολυ ενδιαφερουσες πληροφορίες.

Η πιο διαδεδομένη τύρφη που πωλείται για γεωπονική χρήση, είναι η τύρφη Βαλτικής. Ουσιαστικά είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που γράφεις, απλα η διαδικασία συντελείται στη φύση. Συνήθως αναγράφεται και σαν "καθαρή" γιατί δεν περιέχει πρόσθετα, εξου και η χαμηλή τιμή της.

Όσο αφορά στη DIY έκδοση, δεν θα την πρότεινα για ενυδρειακη χρήση, γιατί δεν είναι ολα τα τα  ξύλα κατάλληλα για ενυδρείο και είδος, αλλα και προέλευση.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Dmav έγραψε:

Αν και εντελώς άσχετος με ενυδρεία, έχοντας όμως μια σχετικη εμπειρία με καλλιέργειες δεντρων σε γλάστρες θέλω να σε ενημερώσω ότι η συγκεκριμένη σακούλα έχει σίγουρα αρκετό περλιτη που μολις βραχεί γίνεται πολύ ενοχλητικός. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό. 

Φυσικά και με βοηθάς απίστευτα πολύ. Δεν το γνώριζα οτι περιέχει περλιτη. Δεν το ανέφερε πουθενά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Εγώ της Sera χρησιμοποιώ. 

Με το βράσιμο ίσως είναι και χειρότερα. Η μια (ενυδριακη) είναι σε μορφή πελλετ, ενώ η άλλη είναι σαν χώμα. Ουσιαστικά αυτή την επεξεργασία πληρώνεις. Κατά τα άλλα μπορεί να είναι και ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Με την τύρφη της σερα, το νερό σκουραίνει αρκετά; Μπορείς να μου δείξει κάποια φώτο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Με την τύρφη της σερα, το νερό σκουραίνει αρκετά; Μπορείς να μου δείξει κάποια φώτο; 

Δε σκουραινει όσο θα ήθελα :)

Οπότε βάζω και λίγα alder cones. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιστρέφω με νέες απορίες. Προμηθεύτηκα τη τύρφη της  sera. Νερό βρύσης είναι  στο  ph:7,5 και kh:12.  Στη πρώτη μου προσπάθεια μέσα σε διάστημα σε 48 ώρες το kh έπεσε σταδιακά στο 7 ενώ το ph δεν ξεπέρασε το 7,3. Στη δεύτερη προσπάθεια μου χθες με μεγαλύτερο φίλτρο σε ελαφρώς λιγοτερα λιτρα μεσα σε 17 ωρες έφτασα kh:7 αλλά ph:7,5.  Πως θα γίνει να το κατεβάσω ρε παιδιά; 

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμένεις να δεις δραματικές αλλαγές, ειδικά αν βάζεις μόνο νερό βρύσης. Σιγά σιγά και με τις αλλαγές θα πέσει το kh και μαζί θα συμπαρασύρει και το ph.

 

Και κανε και ένα ενδιαφέρον πείραμα. Μέτρα ph στο νερό βρύσης, όχι κατευθείαν αλλά την επόμενη μέρα. Θα δεις ότι θα είναι πιο υψηλό.

Άρα η διαφορά με την τύρφη θα είναι μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...