Jump to content

Απώλεια χρυσόψαρου


Recommended Posts

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  #5

Καλημερα!!!

Σημερα μολις ειχα μια απωλεια απο ενα μικρο χρυσοψαρο.Δν αντεξε μεχρι να ερθουν τα φαρμακα π ειχα παραγγηλει κ μολις παρελαβα πριν λιγο.

Εχω αλλα δυο μεσα στο ενυδρειο.Οσον αφορα τωρα την αφαιρεση τ νεκρου ψαριου απο μεσα κι το καθαρισμο παλι τ ενυδρειου θα γινει ολικη καθαριουτητα απ το μηδεν ή αφαιρω ενα μερος τ νερου παλι?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει τεστ νερού για να δεις την ποιότητα του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Όχι!!!Εκανα μια αλλαγη περιπου στο μισο νερο εριξα μεσα αντιχλωριο κι μετα απο κμ ωρα sera bio nitrivec.

Το προβλημά ειναι ότι δν είχα πάρει όυτε τα τεστ νερου ουτε φαρμακα να εχω για προληπτικούς λόγους.

Γιατί όταν πήρα το ενυδρείο κι τα ψάρια δν με ενημέρωσε κανείς τι χρειάζεται να έχω επιπλέον για ελεγχους κι αντιμετώπιση τυχόν ασθενειων.Εφυγα για ταξιδι τα ψαρια τα ειχα αφησει στην επιβλεψη τριτου ατομου κι εγω επεστρεψα πριν λιγες ημερες.Ουσιαστικα τωρα ξεκιναω να εχω επαφη με αυτα.

Παρηγγειλα τα φαρμακα αν θυμαστε για το θεμα π ειχα προχθες με το ψαρακι π δυστυχως χαθηκε.

Οσο για τα τεστ ελεγχου θελω να μου πειτε ποιο απ τα παρακατω να αγορασω εχω βαλει κι αλατι.

Screenshot_20201110-150112_Chrome.jpg

Screenshot_20201110-143557_Chrome.jpg

Screenshot_20201110-143429_Chrome.jpg

Screenshot_20201110-142216_Chrome.jpg

0de1-API AMMONIA TEST-0-2-0-1-2-295x295.jpg

8405-API NO3 TEST-0-2-0-1-2-600x600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μένα παρήγγειλε αυτό που έχει όλα τα χρήσιμα τεστ και είναι και οικονομικό σχετικά λόγω του ότι τα παίρνεις όλα μαζί και όχι χώρια

 

https://www.aquario.gr/product/api-freshwater-master-test-kit/

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά ις αλλαγές νερού, κάνε καθημερινά μια αλλαγή 30% για τρεις ημέρες και μετά μια 50% ανά πέντε ημέρες. Έχασες το ψάρι που είχε τον μύκητα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυτο θα παραγγειλω.

Ναι δυστυχως σημερα το πρωι πιστευα οτι θα το προλαβαινα αλλα ηταν πολυ χαλια κ φαινοταν.

Μπορω να ριξω φαρμακο προληπτικα για 7μερες τωρα μες στο ενυδρειο που ειναι τα αλλα 2χρυσοψαρα?Εχω melafix και tetra general tonic plus 20ml.

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι τπτ για την ώρα. Κάνε τις αλλαγές νερού όπως σου είχα πει και παρακολούθα τα. Αν τυχόν εμφανίσουν κάτι μας ενημερώνεις και ξεκινάμε. Μην φάνε τσάμπα φάρμακα. Περιττό να σου πω ότι σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις άλλο ψάρι σε αυτό το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως οχι!!!

Θα παρω ενυδρειο.οπως σας ειχα πει 110 λιτρα με 120.

Εκει θα μπορεσω να προσθεσω ακομα ενα?

Απ το φιλτρο αφαιρεσα τν ανθρακα κι προσθεσα στη θεση του βιολογικο υλικο κ διπλα ειναι η αντλια νερου.

Μ κανει εντυπωση ομως π βγαζει πολες φυσαλιδες κ δημιουργει κτ σαν βρωμια στο ενυδρειο......

Πως το καθαριζω?

 

20201110_164057.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες είναι λόγω αέρα που έχει μπει στην αλλαγή του υλικού. Και η βρωμιά σε λίγη ώρα θα σταματήσει και το ενυδρείο θα είναι καθαρό πάλι. Αυτά γίνονται πάντα στο καθάρισμα του φίλτρου. Πρόταση μου είναι να μην μπει ούτε στο νέο ενυδρείο και άλλο ψάρι, καθώς είναι μονόουρα και στο μέγιστο μέγεθος του χρειάζονται έκαστο τουλάχιστον πενήντα λίτρα (φτάνουν μέχρι και τα τριάντα εκατοστά μήκος). Τι μήκος θα έχει το νέο σου ενυδρείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι μεγαλωνουν αρκετα τα μονοουρα?

Διαστάσεις: 80x35x40cm
Όγκος: 112 λίτρα

Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές.

Σαν εικόνα το ενυδρειο ετσι οπως το είδατε απ τη φωτογραφία σας φαίνεται καλό?Χρειάζεται να αφαιρέσω καποιο διακοσμητικό.

Η αντλια πειραζει π ειναι διπλα απ το φιλτρο?

Συγννωμη π σας κανω συνεχεια ερωτησεις αλλα τωρα θα το μαθω σιγα σιγα το ενυδρειο δυστυχως....

 

Screenshot_20201110-171209_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα αφαιρούσα τα ψεύτικα διακοσμητικά κυρίως για να μην τραυματιστούν τα ψαράκια σου γιατί έχουν αιχμηρές γωνίες. Το ξέρω ότι είναι λίγο ζόρι το κόστος. Μια χαρά είναι τοποθετημένο το φίλτρο σου. Πότε βλέπεις με το καλό το νέο ενυδρείο σου? Αν θες να δεις πόσο μεγάλα γίνονται δες την παρουσίαση του ενυδρείου μου. Είναι 370 λίτρα με μήκος 1,50 μέτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αφαιρω το πλαστικο φυτο.

Πιστευω τελη τ μηνα να το εχω παρει γτ τωρα ειχα μπει σε μια διαδικασια μετακομισης απο πειραια σαλαμινα η οποια σταματησε λογω των νεων μετρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα περισσότερο να βγάλεις το καράβι και τα αρχαιοελληνικά καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Όπως θες.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα αφαιρεσω τα αλλα δυο κι θα αφησω μονο το φυτο.

Εσεις γνωριζετε περισσοτερα απο μενα.

Θα μου προτεινατε δλδ να διακοσμησω το νεο ενυδρειο με φυτα καλυτερα?

 

Link to comment
Share on other sites

πέτρες στρογγυλές, ξύλα ενυδρείου χωρίς αιχμηρές άκρες και κάνα φυτούλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω για τη βοηθεια σας!!!

Σιγουρα θα σας ξαναχρειαστω.

Απο αυριο κι για 5 ημερες θα κανω τις αλλαγες στο -50% τ νερου βαζοντας μετα τα φαρμακα π σας ανεφερε παραπανω κι με την ευκαιρια θα αφαιρεσω τα δυο διακοσμητικα.

Καλο σας βραδυ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε φίλε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...