Jump to content

Αναπαραγωγή Γαριδών Neocaradina red cherry shrimp


Recommended Posts

Γειά σας,

Ενδιαφέρομαι να ξευγαρώσω red cherry shrimp. Έχω μερικές σε ένα μικρό ενυδρείο και προσπαθώ να τις ταϊζω διάφορες τροφές να δω τι τους αρέσει αλλα δεν εχουν ζευγαρώσει επιτυχώς. Υπάρχει κάποιος που έχει ξευγαρώσει επιτυχώς neocaradina και μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές;

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα έρθουν στην ώρα τους μην αγχώνεσαι. Αν έχεις ψηλά την θερμοκρασία κατέβασε την κάνα δυο βαθμούς σιγά σιγά και φρόντισε να έχουν αρκετό φαγητό αλλά όχι να περισσεύει κιόλας. Άλλωστε οι γαρίδες βρίσκουν πάντα κάτι να φάνε μέσα στο ενυδρείο άσχετα αν εμείς δεν το βλέπουμε. Τα μικρά τους είναι τόσο μικρά και μένουν κρυμμένα μην περιμένεις να τα δεις μόλις γεννηθούν.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2020 at 5:25 ΜΜ, το μέλος Alex p έγραψε:

Γειά σας,

Ενδιαφέρομαι να ξευγαρώσω red cherry shrimp. Έχω μερικές σε ένα μικρό ενυδρείο και προσπαθώ να τις ταϊζω διάφορες τροφές να δω τι τους αρέσει αλλα δεν εχουν ζευγαρώσει επιτυχώς. Υπάρχει κάποιος που έχει ξευγαρώσει επιτυχώς neocaradina και μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές;

Τι θερμοκρασία τις έχεις?

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Κύβο 27 lit θερμοκρασία 25 κι εγώ είχα τρελαθεί ότι δεν μπορώ να βγάλω γεννά και ξαφνικά τα μωρά ξεπρόβαλαν από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τις έχω σε ενα 20 λιτρο ενυδρείο μόνο με σαλιγκάρια μέσα. Δεν εχω θερμοστάτη καθως το σπιτι μένει στους 22 βαθμούς απο μόνο του. Πιστεύετε οτι πρέπει να βάλω θερμοστάτη;

 

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε βάλε. Το ότι έχεις 22 μέσα στο σπίτι δεν σημείο ότι έχει 22 και το νερό του ενυδρείου. Παρά και ένα θερμόμετρο βάλε πρώτα αυτό να δεις τι θερμοκρασία έχει το νερό και μετά θα βάλεις το θερμοστάτη σε λειτουργία και θα τον ανεβάζεις πολύ αργά. Ανέβαζε μισό ενα βαθμό κάθε εβδομάδα για να μπορέσουν να προσαρμοστούν. Αν μπορεί να βοηθήσει και κάποιος άλλος πιο έμπειρος με τις γαρίδες ας μας πει.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Alex p έγραψε:

Τώρα τις έχω σε ενα 20 λιτρο ενυδρείο μόνο με σαλιγκάρια μέσα. Δεν εχω θερμοστάτη καθως το σπιτι μένει στους 22 βαθμούς απο μόνο του. Πιστεύετε οτι πρέπει να βάλω θερμοστάτη;

 

Αν έχεις 22 βαθμούς στο ενυδρείο , επεκτείνεις το προσδόκιμο ζωής τους, αλλά έχεις λιγότερες γέννες.

Αν ανεβάσεις αρκετά τη θερμοκρασία έχεις περισσότερες γέννες με μικρότερη διάρκεια ζωής των ζωντανών.

Νομίζω πως 22-23 βαθμοί είναι πολύ καλά για τις γαρίδες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα βάλω εναν θερμοστάτη, έχετε κάποια συμβουλή και απο πλευρά τροφής;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Alex p έγραψε:

Ωραία θα βάλω εναν θερμοστάτη, έχετε κάποια συμβουλή και απο πλευρά τροφής;

 

Υπαρχουν ειδικες τροφες, πχ Tropical shrimp sticks, γενικα  τρωνε τα παντα και τροφες για τα ψαρια και βραστα λαχανικα, σπανακι, μαρουλι κτλ.

Απο θερμοκρασια νεοκαριδινα πανε καλα και με 25 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολυ θα σας ενημερώσω με την πρόοδο μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...