Jump to content

Ξανά ρωτώ(πάχος τζαμιού )πριν καταληξω


liakos7

Recommended Posts

Γεια σας γεια σας...ξανά επανήλθα..είχα ξανά ανοίξει θέμα για κατασκευή ενός μικρούς ενυδρείου,μιας κ μόνο έτοιμα είχα κ έχω..αλλά μπλέξαμε με την καραντίνα τον κορονοιο κτλ ξανά κλειστηκαμε μέσα.ηθελα να κάνω ένα 70*35η40* 40 (καθαρό νερό δεν θα υπερβαίνει λογικά τους 35 πόντους.)χαζεύοντας στο ίντερνετ διάφορα έτοιμα ενυδρειακια βλέπω π.χ της eheim aquastar 60*30*30 κ το δίνει με 4 χιλιοστά τζαμί.βλεπω της aquael leddy plus 75 75*35*40 με 5 χιλιοστά τζαμί.κ έρχομαι να ρωτήσω με 5 Άρι ,περιμετρικές κοντρες κάτω κ 2 κάθετες κ στο πάνω μέρος 2 τέρμα αριστερά κ δεξιά για να ναι εύκολο στο χειρισμο δεν θα κάνω δουλειά.οι διαστάσεις που θέλω είναι σχεδόν σαν του aquael το οποίο βλέπω στο youtube που το παρουσιάζουν δεν έχει καμία κόντρα πάνω,είναι σκέτο,φαντάζομαι θα χεί κάτω.υπενθυμιζω πως δεν θα ξεπερνάω 35 εκ.το νερό.τι λέτε;;συν ότι ο τζαμας μου έχει 5αρια(+8ρια)τζάμια στο μαγαζί,τα υπόλοιπα θέλουν παραγγελία κτλ κτλ.οι περισσότεροι που ρωταω έχουν όλοι 5 κ 8mm.

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι σίγουρος κάνε το με 5αρι δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή. Αντί για κόντρες μπορείς να βάλεις διπλό πάτο. Π.χ. αν οι διαστάσεις είναι 70*30 θα κάνεις και ένα δεύτερο με διαστάσεις 69*29 αν μιλάμε για 5αρι τζάμι και έτσι θα κολληθεί και στο κάτω και στο πλάι.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με ζαλησε η γυναίκα ...είδε κάπου ένα κύβο με φυτά κ κοπαδακι μέσα κ τώρα μου λέει να κάνω κύβο,χαχαχα.κυβο με 5αρι δεν γίνετε ε;;;45*45*45 πχ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο,δικό σου;τι πάχος τα τζάμια;οι κύβοι δεν θέλουν κόντρες;επειδή δεν έχουν μήκος πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο έχω βάλει δύο κόντρες κάτω αλλά το μετάνιωσα που δεν έβαλα διπλό πάτο. Όσο φτιάχνεις μαθαινεις. Με 5αρι το έχω φτιάξει.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτω είναι η μεγαλύτερη πίεση του νερού. Αν θυμάμαι καλά τα τζάμια μου κόστισαν 18-20 ευρώ και μετά ανάλογα τι σιλικόνη θα βάλεις. Μια ενυδρειακη έχει γύρω στα 5,5 ευρώ. Αυτό που κοστίζει περισσότερο στο ενυδρείο είναι αυτά που θα βάλεις μέσα.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα 45*45*45(υψος,Αρα λογικά περίπου 40-41 το νερό)αν το κάνω με 5αρι με κόντρες φουλ κάτω η διπλό πάτο κατευθείαν θα ναι κομπλέ λες;με 6αρι θα ναι τούρμπο 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια εφαρμογή κατέβασε την από play store λέγεται aqua builder βάζεις διαστάσεις και σου βγάζει το μικρότερο πάχος που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Νομίζω με διπλό πάτο θα είσαι εντάξει αλλά αν θέλεις να βάλεις κόντρες βάλε κόντρες. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις πριν ξεκινήσεις είναι να δεις αρκετά βίντεο με το πώς γίνεται να πάρεις πολλές γνώμες και τρόπους κατασκευής μέχρι να αποφασίσεις ποιον θα χρησιμοποιήσεις. Τα υπόλοιπα είναι στο χέρι σου. Να ξέρεις ότι θα κάνεις σίγουρα λάθη όπως έκαναν όλοι την πρώτη φορά αλλά έτσι μαθαίνεις. Ότι χρειαστείς στείλε και πμ αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι με μεγάλη μου χαρά.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία βρήκα σήμερα απ' τη μάνα απ' ένα σύνθετο που άλλαξε ..4 ράφια 5χιλιοστα 45*30 .είναι κομπλέ δεν έχουν τιποτα.τα πήρα κ σκεφτομαι να δοκιμάσω να κολλήσω με αυτά τον κύβο.βεβαια έχει μικρότερο ύψος απ' ότι ήθελα αλλά δεν πειράζει .τι λέτε;θα χρειαστεί να κόψω κόντρες για κάτω;πάνω δεν νομίζω να θέλει με 30 ύψος μόνο κ 5αρι τζαμί.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι 5mm και οχι μικρότερο θα είσαι μια χαρά. . .

 

Για να φτιάξεις ενυδρείο όμως χρειάζεσαι 5 τζάμια  :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το ύψος στα ενυδρεία γλυκού νερού είναι (σχεδον) δευτερεύουσας σημασίας. Το μήκος πάλι όχι. Θα σε περιορίσει δηλαδή στην επιλογή ψαριών ο κύβος. 

Για τι ψάρια σκέφτεσαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δώσω παραπάνω μήκος εκεί που θέλω να το βάλω κ ίσως κ δεν θέλω παραπανω.φατσα απέναντι έχω το μεγάλο 1,50*50*60.αυτο πιο πολύ για ομορφιά θα το κάνω,να δοκιμάσω κ να κολλήσω το ενυδρεία να δω την εμπειρία κ ίσως ασχοληθώ κ με μπόλικα εύκολα φυτά γιατί το άλλο είναι μόνο ρίζες ρίζες κ ρίζες.χαχα.ψαρακια δεν ξέρω εσείς θα μου πείτε γνώμες...αν έμπαινε ένα μικρό κοπαδακια στυλ αρλεκινους,καρδινάλιους κτλ θα μου φτάνει.θελω κ πάντα ήθελα να βάλω ραμιρεζι αλλά δεν ξέρω αν χωράνε..!45*45*30 θα ναι τελικά όταν αποφασίσω να το κολλήσω,θα δω τι μου κάνει κ τι αλλά τζάμια θέλω κ θα τα πάρω έξτρα.

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σταμάτησε να δουλειει απ' τοεγαλο το ένα φίλτρο κ είναι ενός μήνα..jble1901.δεν το πιστεύω..απογευματιατικα

Link to comment
Share on other sites

Το ξηλωσα μετέφερα τη βιολογία στο sun sun ,έβαλα τους σωλήνες πρόχειρα από μπροστά κ αύριο θα το πάω pet city.ελεος το χω ένα μήνα κ δεν είναι κ κάνα φιλτρακι φθηνό ..

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή..κάνει ε;;;ουδέτερη λεει είναι κ για ενυδρεία γράφει .δεν πιστεύω να χω θέμα ε;

IMG_20201119_114241.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει. Κολλαω με Soudal Silirub AQ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...