Jump to content

Ξανά ρωτώ(πάχος τζαμιού )πριν καταληξω


liakos7

Recommended Posts

Μόλις με πήραν είχε σπάσει ένα πλαστικό λέει στη φτερωτή ,την αλλαξαν κ ναι έτοιμο αύριο θα το πάρω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κολλήσαμε,ψιλό καλιμπρα φαίνεται να θέλει,χαχα,νταξει θα δείξει .2 κόντρες κάτω είναι πιο κοντές από λάθος μου,θα τις βάλω αύριο κ τέλος.το χω πιασμένο με ταινίες,σιλικόνες..ενώ πήγαινε όμορφα άρχισα τα δάχτυλα ,να βάζω να βγάλω να ισιωνω κτλ κ ψιλό πασαλιψα αλλά όταν στεγνώσει θα αφαιρέσω ότι είναι χάλια με μια φαλτσετουλα.λεω να το αφήσω μέχρι την Κυριακή το πρωί με ταινίες κ Κυριακή να το γεμίσω νερο να δω από που θα πρωτοχανει,χαχα .πρώτη φορά ήταν ..θα δείξει..(κόντρες έβαλα κάτω μόνο,δυο,μια στη φάτσα σε όλο το μήκος κ το ίδιο στο πίσω τζάμι κ 3 καθετες- μια στη μέση κ τις άλλες δύο αριστερά δεξιά.)

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Αααανννν δεν μπαζει κ δεν διαλυθεί.  .τι βάζω από φως-φιλτρο;φως έχω δει ένα sun sun ade 200-300 ,οικονομικό.ψαρακια;cherry barbs μπαίνουν;τι αλλά;για να το κάνω ψιλό φυτεμε,ψιλό ..θα χρειαστεί λίπασμα κτλ ε;πέρα από καμιά ανουμπια κ καμιά βαλισνερια δεν έχω ξανά εμπλακεί με φυτά ..κ ίσως να θελα να βάλω τώρα ,να δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αααανννν δεν μπαζει κ δεν διαλυθεί.  .τι βάζω από φως-φιλτρο;φως έχω δει ένα sun sun ade 200-300 ,οικονομικό.ψαρακια;cherry barbs μπαίνουν;τι αλλά;για να το κάνω ψιλό φυτεμενο,ψιλό ..θα χρειαστεί λίπασμα κτλ ε;πέρα από καμιά ανουμπια κ καμιά βαλισνερια δεν έχω ξανά εμπλακεί με φυτά ..κ ίσως να θελα να βάλω τώρα ,να δοκιμασω

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα βάλω κ τις κάθετες κόντρες κάτω.η μια πλευρά ο βλάκας την είχε κόψει μισό χιλιοστό μικρότερη στο ύψος αλλά ευτυχώς είναι η Πλάτη κ θα περάσω από κει τα καλώδια φίλτρου ,θερμοστάτη κτλ.ολα αυτά ααανν δεν διαλυθεί μόλις βάλω νερό ,χαχαχα καλημέρα,καλό σκ καλή ξεκούραση σε όλους 

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια..δώστε λίγη γνώση βρε!!αν πάω σε τ5 κ όχι σε led τι μήκος να πάω; Είδα sylvania grolux και αquastar,αυτές λέω να βάλω κ στο μεγάλο σε λίγο καιρό που θέλει αλλαγή,είναι καλές;κ πόσα watt?αυτό θα ναι 50λιτρακια περίπου 45μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Εν πας σε T5 το μηκος καθοριζει τα watt οποτε απο αυτην την αποψη δεν εχεις πολλες επιλογες.

Σε λεντοταινιες ή σε ετοιμα φωτιστικα led εχεις ενα σωρο επιλογες οικονομικες και μη.

Σε ολες τις περιπτωσεις ο φωτισμος εξαρταται απο τα φυτα και τα ζωντανα που εχεις στο ενυδρειο σου...

 

Τις κολλησες τις υπολοιπες κοντρες ??

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάτω να δοκιμάσω να βάλω "γρασιδακι" άρα θα χρειαστώ υπόστρωμα.σπο κει κ πέρα μάλλον σε εύκολα φυτά θα πάω ανουμπια κρυπτοκορινα εχινοδορους κτλ.αλλα θα θελα να δοκιμάσω γρασιδακι.το sun sun ade 300 κάνει;--ναι τις κολλησα..ένα "π" περιμετρικά κ μια στο κέντρο.ενας θεός ξέρει αν θα αντέξει ,θα το δοκιμάσω Κυριακή .μήπως να βάζα κ πάνω κόντρες;αλλά είναι πολύ μικρό το ύψος μωρέ..30εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

Για το φωτιστικο δεν γνωριζω να σε βοηθησω γιατι δυσκολευομαι να το ψαξω αυτην την στιγμη αλλα κοντρες πανω θα προτεινα να μην βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ διαβάζω χαζεύοντας στο ίντερνετ κάτι παλιά άρθρα σε διάφορα φόρουμ κ λένε κάτι τύποι ότι.εχουν δει ενυδρεία αν ανοίγουν στο πρώτο γέμισμα κ ενυδρεία μικρά κ με 6αρι τζαμί κ χω επηρεαστεί.τι να πω;ένας άλλος γράφει ότι ενυδρείο χωρις κόντρες πάνω απαγορεύεται λέει κ ας είναι κ 20 λίτρα.ο καθένας λέει το μακρύ του κ το κοντό του.το καλύτερο είναι η εμπειρία κ γω δεν έχω πρώτη φορά κολλάω..μόνο όσοι έχετε κολλήσει μπορειτε να βοηθήσετε.τι να πω ο δόλιος;

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ δεν είναι κάτι νακοψω κ να κολλήσω κ πάνω αλλά είναι μια σταλιά αν βάλω κ πάνω κόντρες μετά δεν θα χωράει ούτε χέρι που λέει ο λόγος .βλέπω κύβους έτοιμους της dennerle και της amtra που ναι 45*45*45 χωρίς καμία κόντρα πουθενά.κ νομίζω είναι 5 η 6 χιλιοστά αλλά κ 15!!!πόντους πιο ψηλά.χαζοι είναι αυτοί δηλαδή;δεν με νοιάζει να το γεμίσω κ να χάνει..στο πρόγραμμα είναι εφόσων δεν έχω εμπειρία ,φοβάμαι να το γεμίσω να ναι κομπλέ κ μετά από καμιά.βδομαδα να κάνει πουφ μεστό σαλόνι κ να τρέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοντρες στο πανω μερος χρησιμευουν για να μην κανει κοιλια το τζαμι.Αν θεωρεις οτι εχεις τετοιο θεμα βαλε...

Σε αλλα νεα καποιοι βαζουν και διπλους πατους γιατι το θεωρουν καλυτερο.Δεν εχω διαβασει ομως καποια σωστα τεκμηριωμενη απαντηση γι αυτο οπως επισης δεν εχω δει κανεναν σοβαρο κατασκευαστη ενυδρειων ή καποια εταιρια να το κανει αυτο ;)

Για τις σιδερενιες βασεις,τα υλικα που χρησιμοποιουν και τον τροπο που τις σχεδιαζουν ας μην σχολιασω καλυτερα γιατι ειναι ενα αθλημα που το κατεχω... ;)

Με λιγα λογια και οπως καταλαβαινεις,περι ορεξεως....  ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ήρθα στη δουλειά να δω το ενυδρείο πως πάει ,οι γωνίες πάνω πάνω στο τελείωμα εκεί που εφαπτετε με το άλλο τζαμι κουνώντας το τζαμί αριστερά δεξιά κ έχοντας το άλλο σταθερό ,εχει μποσικα ψιλό κουνάει.βαζω ψιλό δύναμη βέβαια όχι έτσι με το παραμικρό.να μην έχουν πιάσει οι κόλλες;να μην έχει σωστή ποσότητα κολλας εκεί;η να ναι η ελαστικότητα απ' τη σιλικόνη;γιατί η σιλικόνη έχει ελαστικότητα μια μικρή δεν γίνετε πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Να το γεμίσω νερο μιας που είμαι εδώ;απ' την Πέμπτη το απόγευμα 5.00 το ζω κολλήσει .

Link to comment
Share on other sites

Στο aquatools με very safe 6.0 δίνει 5mm τζαμί.κ με very safe 4.0 δίνει 4mm τζαμί.αρα ήμαστε κομπλέ απ' πάχος.ειναι χαμηλό το ύψος για αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Για να μην διαβάζω τα πάντα πες μου πότε κόλλησες ;

Link to comment
Share on other sites

Και πήγες σήμερα ούτε δυο μέρες μετά και περίμενες να έχουν στεγνώσεις οι σιλικόνη ; Και μάλιστα το τράνταξες κιόλας ; Ελπίζω να μην έβγαλες και τις χαρτοταινίες. Το καλυτέρο που έχεις να κάνεις αυτή την στιγμή είναι να πας σπίτι (αν δεν έχεις δουλειά στο μαγαζί) και με το καλό να ξάνα ασχοληθείς με το ενυδρείο απο Τρίτη απόγευμα και μετά. Τότε θα γεμίσεις νερο και θα δεις αν ολα πάνε καλά. Τώρα το μόνο που επιτρέπεται είναι να το κοιτάς.

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Ας το αφήσω..κ σήμερα κ θα ρθω αύριο τέτοια ώρα να το δω δεν μπορώ να το αφήσω εδώ.μου φαίνεται υπερβολή τόσες μέρες..χωρίς παρεξήγηση.ειμαι Παρμπριζας κολλάω τα παρμπρίζ κ την επόμενη τα πάνε για πλύσιμο με πιεστικό με 1000% στεγανότητα υπογεγραμμένη από μένα σε χαρτί φεύγοντας το κάθε αμάξι από δω.μακαρι να το άφηνα κ ένα μήνα..αλλα αύριο μεσημεράκι πρέπει να το γεμίσω κ να δω τι γίνετε ως το βράδυ για να το πάρω από δω..δυστηχως.απλα έλεγα να του βάλω νερό σήμερα σε περίπτωση που κάνει δεν είναι καλά να βγαινα να πάρω σιλικόνη να ασχολιομουν το σκ ξανά .ας ελπίσουμε ότι όλα είναι καλά..ομως

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα.εχω αυτές τις φασες-λωριδες.ειναι 5mm.αν τις κόψω φάλτσα κ βάλω στις 4 πανω γωνιές κάνω κάτι;ενισχυω κάτι;

IMG_20201121_130224.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...