Jump to content

Ασβεστολιθικές πέτρες


Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας!!

Εχω κάποιες πέτρες τους ρίχνω υδροχλωρικό οξύ και δεν  αφριζουν τουλάχιστον έτσι δείχνει στο μάτι αλλά αν βάλεις κοντά το αυτί σου ακούγεται μια αμυδρή δραστηριότητα....

δεν ξέρω αν κάνουν να της βάλω στο ενυδρείο μου που τώρα θέλω να ξεκινήσω....

Ευχαριστώ!!!

Έγινε επεξεργασία - Παραλία μεζεδοπωλείο
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Παραλία μεζεδοπωλείο έγραψε:

Καλησπέρα θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας!!

Εχω κάποιες πέτρες τους ρίχνω υδροχλωρικό οξύ και δεν  αφριζουν τουλάχιστον έτσι δείχνει στο μάτι αλλά αν βάλεις κοντά το αυτί σου ακούγεται μια αμυδρή δραστηριότητα....

δεν ξέρω αν κάνουν να της βάλω στο ενυδρείο μου που τώρα θέλω να ξεκινήσω....

Ευχαριστώ!!!

Αν οι πέτρες έχουν πόρους δεν πρόκειται να τις δεις να αφρίζουν.

Τι ψάρια θέλεις να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Σπασε (κοψε) ενα (2,3,4) κομματακ (-ια) και βαλε σε ενα ποτηρι με οξυ, τοτε θα δεις αν σιγουρα αφριζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν οι πέτρες έχουν πόρους δεν πρόκειται να τις δεις να αφρίζουν.

Τι ψάρια θέλεις να βάλεις?

Βασικά θέλω να στήσω ένα κοινωνικό ενυδρείο με διάφορα φυτά και ψάρια αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη έχω αρκετή υπομονή και χρόνο γιατί θέλω να το στήσω με σωστή βάση γι'αυτό τον λόγο θέλω να ξέρω για της πέτρες αν κάνουν να της βάλω γιατί μετά θα είναι δέσμευση και θέλω να μπορώ να είμαι ευέλικτος πάνω στο στήσιμο του όσο είναι δυνατόν!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σπασε (κοψε) ενα (2,3,4) κομματακ (-ια) και βαλε σε ενα ποτηρι με οξυ, τοτε θα δεις αν σιγουρα αφριζει.

Σε ευχαριστώ πολύ πρώτον!!

Δεύτερον πριν σπάσω πλένω καλά για τυχών χώματα η οτιδήποτε που μπορεί να προκαλέσει αφρό και αυτό να με μπερδέψει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Παραλία μεζεδοπωλείο έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ πρώτον!!

Δεύτερον πριν σπάσω πλένω καλά για τυχών χώματα η οτιδήποτε που μπορεί να προκαλέσει αφρό και αυτό να με μπερδέψει?

Τσεκαρε τριμματα και με ενα διαλυμμα μαγειρικης σοδας και νερου δεν βλαπτει,επισης, θα προτεινα να τις ξεπλυνεις καλα.

Έγινε επεξεργασία - Stelios S.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Παραλία μεζεδοπωλείο έγραψε:

Βασικά θέλω να στήσω ένα κοινωνικό ενυδρείο με διάφορα φυτά και ψάρια αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη έχω αρκετή υπομονή και χρόνο γιατί θέλω να το στήσω με σωστή βάση γι'αυτό τον λόγο θέλω να ξέρω για της πέτρες αν κάνουν να της βάλω γιατί μετά θα είναι δέσμευση και θέλω να μπορώ να είμαι ευέλικτος πάνω στο στήσιμο του όσο είναι δυνατόν!!!!

Για το ενυδρειο που θελεις να κανεις δεν νομίζω οτι οι πετρες μεσα πρεπει να ειναι ασβεστολιθικες, το αντιθετο, καλύτερα πετρες που να ειναι ουδετερες στο ph. Πρωτα να αποφασισεις τι ψαρια-φυτα θες και σου αρεσουν και μετα στηνεις το ενυδρειο με τον καταλληλο διακοσμο (πετρες, αμμο, ξυλα, κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις κοινονικο, μην βαζεις τις πετρες , που αφριζουν. Θα σου ανεβαζουν τις σκληροτητες, που ειναι καλο μονο για κιχλιδες Αφρικης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...