Jump to content

Γαλακτωδες νερό


Recommended Posts

Καλημέρα,τι κάνετε;Θα μπω κατευθείαν στο θέμα...Από το Σάββατο πρόσεξα ότι το νερό γίνεται κάπως θολό,Δευτέρα έκανα την προγραμματισμένη εβδομαδιαία αλλαγή νερού (περίπου 30%) αλλά και πάλι δεν αλλάζει τίποτα. Χθες έκανα πάλι test για NH3/NH4 και βγήκαν 0,έριξα και ένα σκεύασμα που κάνει το νερό κρυστάλλινο αλλά αντί για κρυστάλλινο έγινε ακόμα πιο γαλακτωδες... Δεν ξέρω τι άλλη πληροφορία χρειάζεται να δώσω, ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

IMG_20201112_092746.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Πανο!!

Τι σκευασμα εριξες,τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου??

Link to comment
Share on other sites

Της HS Aqua το clear, στο φίλτρο έχω απλά μακαρόνια (αυτά που είχε αρχικά) ενυδρειακο βαμβάκι, σφουγγάρι ενεργού άνθρακα και  έχω προσθέσει sera siropax  mini.Και το ενυδρείο τρέχει από την προηγούμενη καραντίνα (αρχές Απριλίου).

Link to comment
Share on other sites

2 που δεν ξέρω πως λέγονται,4 cherry barbs,1 ancistrus και ένα σαλιγκάρι zebra nerite.54 λίτρα καθαρά,φυτεμένο (αν παίζει ρόλο)... δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά τελικά είχε χαλάσει ο θερμοστάτης και από 25 βαθμούς είχε πέσει στους 22 για 2 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω αντιμετωπίσει ποτέ οπότε δεν την ήξερα την bacterial bloom(εάν φυσικά είναι κάτι τέτοιο) και διάβασα κάποια πράγματα... αεραντλία υπάρχει έτσι και αλλιώς,στο φίλτρο έβγαλα μια τάπα που έχει απ'το στόμιο για μεγαλύτερη ανατάραξη του νερού, μόλις ανοίξει κ το φως λέω να κάνω μια "ανασκαφή" μπας και υπάρχει κάποιος λαθρεπιβάτης σε αποσύνθεση και αφαίρεση κάποιων φύλλων που δεν είναι σε τόσο καλή κατάσταση...Η ερωτηση τώρα είναι,να βάλω κ βακτήρια εμπορίου ή μπορεί να επιβαρύνει κ άλλο την κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Δεν την έχω αντιμετωπίσει ποτέ οπότε δεν την ήξερα την bacterial bloom(εάν φυσικά είναι κάτι τέτοιο) και διάβασα κάποια πράγματα... αεραντλία υπάρχει έτσι και αλλιώς,στο φίλτρο έβγαλα μια τάπα που έχει απ'το στόμιο για μεγαλύτερη ανατάραξη του νερού, μόλις ανοίξει κ το φως λέω να κάνω μια "ανασκαφή" μπας και υπάρχει κάποιος λαθρεπιβάτης σε αποσύνθεση και αφαίρεση κάποιων φύλλων που δεν είναι σε τόσο καλή κατάσταση...Η ερωτηση τώρα είναι,να βάλω κ βακτήρια εμπορίου ή μπορεί να επιβαρύνει κ άλλο την κατάσταση;

Οσο λιγοτερο θα σκαψεις, τοσο πιο γρηγορα θα περασει. Καλη οξυγονωση απαραιτητη ειδικα την νυχτα. Θελει χρονο.Αν θελεις γρηγορα, τοτε μονοδρομος ειναι UV λαμπα πχ https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/uv-sterilizer/reeflexuv/reeflexuv-350

24 ωρες και τελειωσε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οσο λιγοτερο θα σκαψεις, τοσο πιο γρηγορα θα περασει. Καλη οξυγονωση απαραιτητη ειδικα την νυχτα. Θελει χρονο.Αν θελεις γρηγορα, τοτε μονοδρομος ειναι UV λαμπα πχ https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/uv-sterilizer/reeflexuv/reeflexuv-350

24 ωρες και τελειωσε.

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι...Αν εν μέσω οικονομικής πανδημίας δώσω τόσα λεφτά με βλέπω στο χώμα και την γυναίκα μου στην φυλακή ?... Οπότε υπομονή και θεός φυλάξει τους ζωντανούς οργανισμούς που έχω... Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή σου!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι...Αν εν μέσω οικονομικής πανδημίας δώσω τόσα λεφτά με βλέπω στο χώμα και την γυναίκα μου στην φυλακή ?... Οπότε υπομονή και θεός φυλάξει τους ζωντανούς οργανισμούς που έχω... Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή σου!!!

Τα ζωντανα δεν θα παθουν τιποτα (με καλη οξυγονωση νερου), μην φοβασαι. Αν εχει καποιος γνωστος σου UV λαμπα.... πες-  σε 24 ωρες θα γινει επιστροφη! :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό,που να ασχολείται με το χόμπι...οπότε πάμε υποχρεωτικά στην λύση της αναμονής...το μόνο θετικό είναι ότι ψάξε ψάξε όλη μέρα τελικά (και επιτέλους βρήκα πως λέγονται τα ψαράκια που δεν ήξερα την ονομασία τους!!!!

Melanotaenia duboulayi)

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τα ζωντανα δεν θα παθουν τιποτα (με καλη οξυγονωση νερου), μην φοβασαι. Αν εχει καποιος γνωστος σου UV λαμπα.... πες-  σε 24 ωρες θα γινει επιστροφη! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ είχε καθαρίσει αρκετά αλλά τώρα που άνοιξα λίγο το φως να δω πως πάει επανήλθε αυτή η θολούρα έντονα.λογικο μου φαίνεται,μήπως να ανοίξω παραπάνω ώρες την λάμπα;κ αν ναι αυτό δεν μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα με άλγη; επισεις αν αφαιρέσω λίγο υλικό απ'το φίλτρο (τα μακαρόνια) για να βάλω μεγαλύτερο σφουγγάρι άνθρακα πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

μήπως να ανοίξω παραπάνω ώρες την λάμπα;

Οχι, χειροτερα θα γινει, μπορει να μην ειναι μονο τα βακτηρια, αλλά και ευγληνη, που εχει μεγαλη αγαπη στο φως....και ευθυνεται για πρασινο νερο στο ενυδρειο.

https://el.wikipedia.org/wiki/Ευγληνόφυτα

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

επισεις αν αφαιρέσω λίγο υλικό απ'το φίλτρο (τα μακαρόνια) για να βάλω μεγαλύτερο σφουγγάρι άνθρακα πειράζει;

Μην αφαιρεις το βιολογικο υλικο, σφουγγαρι ανθρακα μπορεις να δοκιμασεις. Και μην ταιζεις πολυ τα ψαρια μεχρι να φυγει ολο αυτο το "γαλα"....

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσθεσε βιολογικό υλικό.. 

Έτσι ώστε η βιολογία στο φίλτρο σου να είναι ποιο ισχυρη από ότι στο ενυδρείο.

Το σφουγγάρι άνθρακα πέταξε το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Απλά πρόσθεσε βιολογικό υλικό.. 

Έτσι ώστε η βιολογία στο φίλτρο σου να είναι ποιο ισχυρη από ότι στο ενυδρείο.

Το σφουγγάρι άνθρακα πέταξε το.

Σταθη, γιατι να πεταξει το σφουγγαρι με ανθρακα; Σκεφτομαι (λογικα ..... :)), οτι ο ανθρακας θα ρουφηξει τους οργανικους ρυπους και τα βακτηρια θα μειωθουν χωρις τροφη.....

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δεν χρησιμοποιείται για χημικό καθαρισμό? Ίσως δεν έχει αλληλεπίδραση με οργανικά.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σταθη, γιατι να πεταξει το σφουγγαρι με ανθρακα; Σκεφτομαι (λογικα ..... :)), οτι ο ανθρακας θα ρουφηξει τους οργανικους ρυπους και τα βακτηρια θα μειωθουν χωρις τροφη.....

 

Σωστα το σκέφτεσαι ? αλλά  ο άνθρακας από την φύση του δρα σαν πολλαπλασιαστής των βακτηρίων...

Όσον αφορά το "ταισμα' των ωφελιμων βατηρηδιων  δυστηχως τα περισσότερα  στοιχεία που απορροφά δεν αποτελούν τροφη..

Βασική τροφή των ωφέλιμων και μη βακτηρίων  αποτελούν το ίδιο το τάισμα σε μεγάλο βαθμό και σε ακόμα μεγαλύτερο τα ίδια τα ψάρια και τα απόβλητα τους..

Δηλαδή στοιχεία του ενυδρείου που απλά δεν γίνεται να αφαιρεθούν σχεδόν καθολου με άνθρακα..

Γι'αυτό η βακτηριακη άνθιση συναντάται συνήθως σε αφρικανικά ενυδρεία που έχουν υψηλή υχθιοφορτωση ή φυτεμένα που έχει χαθεί κάποιο φυτό που βοηθούσε στην απορρόφηση των νιτρικών....

Και για αυτόν τον λόγο επίσης είναι υλικό που κάνει ζημιά στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Αυτό που χρειάζεται είναι απλά ενίσχυση της βιολογίας του που θα την κανει τοσο δυνατη στο φιλτρο έτσι ώστε να μην υπάρχει άνθιση στο main.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η πρόταση είναι να βγάλω  τον άνθρακα και να προσθέσω βιολογικό υλικό;αν ναι... υπάρχει κάποια πρόταση; Επειδή δεν έχω μεγάλο φίλτρο, δεν υπάρχει κ πολύ ακόμα χώρος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Επειδή δεν έχω μεγάλο φίλτρο, δεν υπάρχει κ πολύ ακόμα χώρος...

Αυτο ειναι ακριβως ο λόγος που ακμάζει η βακτηριακη άνθιση...

Για πολλά χρόνια σε αφρικανικο είχα πρόβλημα μέχρι που έβαλα 2ο φίλτρο. 

Αρχικά βγάλε τον άνθρακα και βάλε βιολογικό υλικό κατά την γνώμη μου..

Γιατί όσο τα "ελευθερα" βακτήρια στην γιαλα υπερτερούν της βιολογίας του φίλτρου θα υποβόσκει πάντα το πρόβλημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυτο ειναι ακριβως ο λόγος που ακμάζει η βακτηριακη άνθιση...

Για πολλά χρόνια σε αφρικανικο είχα πρόβλημα μέχρι που έβαλα 2ο φίλτρο. 

Αρχικά βγάλε τον άνθρακα και βάλε βιολογικό υλικό κατά την γνώμη μου..

Γιατί όσο τα "ελευθερα" βακτήρια στην γιαλα υπερτερούν της βιολογίας του φίλτρου θα υποβόσκει πάντα το πρόβλημα. 

 

Έχω λίγο ακόμα sera siropax mini... αυτό ή προτείνεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Έχω λίγο ακόμα sera siropax mini... αυτό ή προτείνεις κάτι άλλο;

Είναι πολύ καλό βιολογικό υλικό για μικρά συστήματα. 

Δεν ξέρω κατά πόσο όμως θα είναι αρκετό..

Σωστά στην αρχή ο Βασίλης σε ρώτησε πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και ποια είναι η υχθιοφορτωση .

Όπως επίσης θα έπρεπε να γνωρίζουμε ποιο φίλτρο έχεις και ολικη φωτο από το ενυδρείο για να δούμε ποια φυτά βοηθάνε ή ποια υλικά επιβαρύνουν το νερό. 

Όπως και να έχει πάντως η λύση είναι η ενίσχυση της βιολογίας και μόνο.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Είναι πολύ καλό βιολογικό υλικό για μικρά συστήματα. 

Δεν ξέρω κατά πόσο όμως θα είναι αρκετό..

Σωστά στην αρχή ο Βασίλης σε ρώτησε πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και ποια είναι η υχθιοφορτωση .

Όπως επίσης θα έπρεπε να γνωρίζουμε ποιο φίλτρο έχεις και ολικη φωτο από το ενυδρείο για να δούμε ποια φυτά βοηθάνε ή ποια υλικά επιβαρύνουν το νερό. 

Όπως και να έχει πάντως η λύση είναι η ενίσχυση της βιολογίας και μόνο.

Από φίλτρο έχω της HS AQUA PLATY FLOW 500,τα υπόλοιπα τα είπα πιο πάνω, φωτογραφία μόλις έβαλα (αν κάποιο φυτό δεν φαίνεται εδώ είμαι)

IMG_20201112_092708.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Από φίλτρο έχω της HS AQUA PLATY FLOW 500,τα υπόλοιπα τα είπα πιο πάνω, φωτογραφία μόλις έβαλα (αν κάποιο φυτό δεν φαίνεται εδώ είμαι)

 

 Δυστηχως αυτο το φιλτρο δεν μπορει να ''υποστηριξει'' το ενυδρειο σου, η αποψη μου ειναι να παρεις ενα μεγαλυτερο φιλτρο..

...

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Δυστηχως αυτο το φιλτρο δεν μπορει να ''υποστηριξει'' το ενυδρειο σου, η αποψη μου ειναι να παρεις ενα μεγαλυτερο φιλτρο..

...

Δεν το ήξερα αλλά αυτό είναι στο πρόγραμμα... βέβαια ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ο άνθρακας δεν χρησιμοποιείται για χημικό καθαρισμό? Ίσως δεν έχει αλληλεπίδραση με οργανικά.

περισσοτερο οργανικες ουσιες τραβαει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Βασική τροφή των ωφέλιμων και μη βακτηρίων  αποτελούν το ίδιο το τάισμα σε μεγάλο βαθμό και σε ακόμα μεγαλύτερο τα ίδια τα ψάρια και τα απόβλητα τους..

Δηλαδή στοιχεία του ενυδρείου που απλά δεν γίνεται να αφαιρεθούν σχεδόν καθολου με άνθρακα..

Γι'αυτό η βακτηριακη άνθιση συναντάται συνήθως σε αφρικανικά ενυδρεία που έχουν υψηλή υχθιοφορτωση ή φυτεμένα που έχει χαθεί κάποιο φυτό που βοηθούσε στην απορρόφηση των νιτρικών....

Και για αυτόν τον λόγο επίσης είναι υλικό που κάνει ζημιά στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Σταθη, ο ανθρακας απορροφαει πιο πολυ οργανικες ουσιες (αντιβιωτικα, βιταμινες , φαινολες , τανινες πχ... -  ειναι οργανικες ουσιες)....

Για να κανει ζημια στο ενυδρειο, ειναι λιγο δυσκολο. Στο φυτεμενο θα ρουφηξει και μικροστοιχεια και άλλα συμπληρωματα, που δεν ειναι καθολου καλο, απ΄αυτη την άποψη ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...