Jump to content

Γαλακτωδες νερό


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Σταθη, ο ανθρακας απορροφαει πιο πολυ οργανικες ουσιες (αντιβιωτικα, βιταμινες , φαινολες , τανινες πχ... -  ειναι οργανικες ουσιες)....

Ναι αλλά δεν είναι ουσίες που βοηθάνε στην ανάπτυξη της ωφέλιμης βιολογίας ...

 

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Για να κανει ζημια στο ενυδρειο, ειναι λιγο δυσκολο. Στο φυτεμενο θα ρουφηξει και μικροστοιχεια και άλλα συμπληρωματα, που δεν ειναι καθολου καλο, απ΄αυτη την άποψη ισχυει.

Ο άνθρακας λειτουργεί σαν πολλαπλασιαστής βακτηρίων. 

Μπορείς εύκολα να διαπιστωθεί αν δεις τους παράγοντες που ευνοούν τα βακτήρια. 

Γι'αυτό τον λόγο πρέπει να τον αφαιρέσει.

Στο φυτεμένο όντως δεν είναι μόνο άχρηστος αλλά κάνει και ζημία (αν μιλά με για υψηλών απαιτήσεων φυτεμένο).

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Από φίλτρο έχω της HS AQUA PLATY FLOW 500,τα υπόλοιπα τα είπα πιο πάνω, φωτογραφία μόλις έβαλα (αν κάποιο φυτό δεν φαίνεται εδώ είμαι)

IMG_20201112_092708.jpg

Είναι ένα φίλτρο για το πολύ 50-60 λίτρα(μην υπολογιζεις με το τι λενε οι κατασκευαστές)..

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο χρειάζεσαι ροή μιας και εχείς αρκετά και μερικά "δύσκολα "φυτά.

Αχετο..=Είναι πολύ όμορφο!

Τα φυτά επίσης βοηθάνε πολύ το σύστημα σε άλλους τομείς αλλά όχι στην ενδυνάμωση της βιολογίας.

Όπως και να έχει βγάλε τον άνθρακα αρχικά.

Ακόμα και χωρίς σφουγγάρια και μόνο με βιολογικό υλικό στο φίλτρο αυτό το ενυδρείο μπορεί να λειτουργεί..

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Σωστα το σκέφτεσαι ? αλλά  ο άνθρακας από την φύση του δρα σαν πολλαπλασιαστής των βακτηρίων...

Όσον αφορά το "ταισμα' των ωφελιμων βατηρηδιων  δυστηχως τα περισσότερα  στοιχεία που απορροφά δεν αποτελούν τροφη..

Βασική τροφή των ωφέλιμων και μη βακτηρίων  αποτελούν το ίδιο το τάισμα σε μεγάλο βαθμό και σε ακόμα μεγαλύτερο τα ίδια τα ψάρια και τα απόβλητα τους..

Δηλαδή στοιχεία του ενυδρείου που απλά δεν γίνεται να αφαιρεθούν σχεδόν καθολου με άνθρακα..

Γι'αυτό η βακτηριακη άνθιση συναντάται συνήθως σε αφρικανικά ενυδρεία που έχουν υψηλή υχθιοφορτωση ή φυτεμένα που έχει χαθεί κάποιο φυτό που βοηθούσε στην απορρόφηση των νιτρικών....

Και για αυτόν τον λόγο επίσης είναι υλικό που κάνει ζημιά στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Αυτό που χρειάζεται είναι απλά ενίσχυση της βιολογίας του που θα την κανει τοσο δυνατη στο φιλτρο έτσι ώστε να μην υπάρχει άνθιση στο main.

Στάθη καλημέρα, πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να πω αρκετά πράγματα αλλά είμαι σε φάση που δεν μπορώ να γράφω πολλά πολλά ίσος σήμερα στο online meeting αν μπορέσω να μπω να πω κάποια πράγματα για τον ενεργό άνθρακα και κατά πόσο ισχύουν αυτά που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Στάθη καλημέρα, πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να πω αρκετά πράγματα αλλά είμαι σε φάση που δεν μπορώ να γράφω πολλά πολλά ίσος σήμερα στο online meeting αν μπορέσω να μπω να πω κάποια πράγματα για τον ενεργό άνθρακα και κατά πόσο ισχύουν αυτά που γράφεις.

Περιμένω με ανυπομονησία Χρήστο!

Ήθελα να σε "ταγκαρω" εσένα και τον Δημήτρη για να δω την γνώμη σας αλλά και εγώ είμαι σε φάση που δεν εχω χρόνο να γράφω πολύ.

Έτυχε να πέσω πάνω στο θέμα..

Θα ήθελα όμως όποτε μπορείς να γράψεις ότι γνωρίζεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Στάθη καλημέρα, πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να πω αρκετά πράγματα αλλά είμαι σε φάση που δεν μπορώ να γράφω πολλά πολλά ίσος σήμερα στο online meeting αν μπορέσω να μπω να πω κάποια πράγματα για τον ενεργό άνθρακα και κατά πόσο ισχύουν αυτά που γράφεις.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Περιμένω με ανυπομονησία Χρήστο!

Ήθελα να σε "ταγκαρω" εσένα και τον Δημήτρη για να δω την γνώμη σας αλλά και εγώ είμαι σε φάση που δεν εχω χρόνο να γράφω πολύ.

Έτυχε να πέσω πάνω στο θέμα..

Θα ήθελα όμως όποτε μπορείς να γράψεις ότι γνωρίζεις!

Καλησπέρα και στα δυο μέλη...Θελω να σας ρωτησω κατι πανω στον ανθρακα.....τον έχω χρησιμοποιήσει μονο μετα απο θεραπεια και τις πρωτες 3-4 μερες στο στρωσιμο νεοστυμενου ενυδρειο, διαβασα σε φορουμ αμερικανικο (δεν τα θεωρω πολυ εμπιστα) οτι σε μη φυτεμενα και ειδικα στα ''αφρικανικα'' πρεπει να τρεχει συνεχεια ανθρακας στο φιλτρο, ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Είναι ένα φίλτρο για το πολύ 50-60 λίτρα(μην υπολογιζεις με το τι λενε οι κατασκευαστές)..

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο χρειάζεσαι ροή μιας και εχείς αρκετά και μερικά "δύσκολα "φυτά.

Μα αυτό που έχω είναι 54 λίτρα, απλά κοιτάω κάτι άλλο γτ δεν μου αρέσει να "ζοριζω" τα μηχανήματα.ιδανικα θα ήθελα ένα εξωτερικό αλλά επειδή δεν έχω χώρο,αν έβαζα ένα δεύτερο το ίδιο θα ήταν καλή ιδέα ή μήπως ένα μεγαλύτερο; Και όσο αφορά το πρόβλημα σήμερα υπάρχει αισθητή διαφορά, αρχίζει κ υποχωρεί...

.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Καλησπέρα και στα δυο μέλη...Θελω να σας ρωτησω κατι πανω στον ανθρακα.....τον έχω χρησιμοποιήσει μονο μετα απο θεραπεια και τις πρωτες 3-4 μερες στο στρωσιμο νεοστυμενου ενυδρειο, διαβασα σε φορουμ αμερικανικο (δεν τα θεωρω πολυ εμπιστα) οτι σε μη φυτεμενα και ειδικα στα ''αφρικανικα'' πρεπει να τρεχει συνεχεια ανθρακας στο φιλτρο, ποια ειναι η γνωμη σας?

Σε αφρικανικα ο άνθρακας μόνο "ζημια"μου έκανε.. 

Σε φυτεμένο δεν τον χρησιμοποίησα ποτέ γιατί γνώριζα ότι ήταν περιττός. 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Μα αυτό που έχω είναι 54 λίτρα, απλά κοιτάω κάτι άλλο γτ δεν μου αρέσει να "ζοριζω" τα μηχανήματα.ιδανικα θα ήθελα ένα εξωτερικό αλλά επειδή δεν έχω χώρο,αν έβαζα ένα δεύτερο το ίδιο θα ήταν καλή ιδέα ή μήπως ένα μεγαλύτερο; Και όσο αφορά το πρόβλημα σήμερα υπάρχει αισθητή διαφορά, αρχίζει κ υποχωρεί...

.

Ένα δεύτερο φίλτρο προσφέρει ασφάλεια..

Χωροταξικά ενα εξωτερικό με ποιο δυνατή και "ρυθμιζόμενη "ροή σίγουρα είναι καλύτερη  λύση. 

Όσον αφορά την βακτηριακη άνθιση το ποσό καλά πηγαίνει το ενυδρείο θα το δεις στις επόμενες αλλαγές νερού.

Και όντως καλά κάνεις και δεν 'ζοριζεις' το φίλτρο. 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Σε αφρικανικα ο άνθρακας μόνο "ζημια"μου έκανε.. 

 

Τι ζημιά έκανε ακριβώς ?.....Με συνεχή χρήση του ανθρακα στο φιλτρο εγινε  ή σε καποια περιστασιακή?.....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τι ζημιά έκανε ακριβώς ?.....Με συνεχή χρήση του ανθρακα στο φιλτρο εγινε  ή σε καποια 

Με συνεχή..

Όταν ο Χρήστος ανοίξει θέμα για τον άνθρακα θα τα πούμε εκεί..

Υπάρχουν πολλές ποιότητες και είδη άνθρακα (αναλόγως από που προερχονται)..

Γνώμη ειναι ότι μόνο σε θαλασσινά ενυδρεία η συνεχής χρήση του άνθρακα βοηθάει..

Στα υπόλοιπα χρησιμεύει μόνο μετά από θεραπείες ή για αποχρωματισμό του νερού. 

Και όταν δεν υπάρχει βιολογική άνθιση. 

Σιγά σιγά μετά η μετατροπή του είναι σε βιολογικό υλικό και τπτ άλλο .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...