Jump to content

Μονομάχος και επιθετικότητα


Stelios S.

Recommended Posts

Καλησπέρα,για το στρώσιμο του ενυδρείου μου διάλεξα έναν μονομάχο(τον οποίο είχα εισαγάγει σε ένα άλλο tank με δύο χρυσόψαρα και τα πήγαν μια χαρα).Έπειτα απο λίγο καιρό έβαλα στο ενυδρείο 6 γκάπις(2 αρσενικά,4 θηλυκά) στα οποία ο μονομάχος ήταν πολύ επιθετικός για 4 με 5 μέρες(έβγαζε βράγχια έξω,τα κυνήγαγε,τα έδιωχνε και 1 φορα πρόλαβε να δαγκώσει και την ουρά ενός θηλυκού).Μετά από την επιθετική του φάση, σταμάτησε, άρχιζε να κρύβεται και να γίνεται ληθαργικός.Όταν μετά από περίπου μία βδομάδα σταμάτησε κι αυτό,ήταν φυσιολογικός και τα ψάρια τα πήγαιναν μια χαρά.(Ύστερα από μερικές μέρες έπρεπε να βγαλω τον θερμοστάτη και έτσι η θερμοκρασία απο 25 έπεσε στους 17 αλλά τα ψάρια ήταν μια χαρά μιας και τα συγκεκριμένα γκάπις ζουν κανονικά και σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες).Πριν μία βδομάδα ξαναέβαλα τον θερμοστατη και ακριβώς την ίδια μερα άρχισα να ταίζω τον μονομάχο και αποξηραμένα σκουλήκια.Από τότε παρατήρησα ότι ο μονομάχος δεν σταματά να είναι επιθετικός.Οπότε,ξερουμε τι μπορεί να τον ξαναέκανε επιθετικό απέναντι στα γκάπις και ίσως τι μπορώ να κάνω για να μην είναι επιθετικός σε μελλοντικούς συγκατοίκους;Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τον βάλεις μόνο του σε άλλο ενυδρείο, πάντα θα μαλώνει με τα άλλα ψάρια εκτός αν είναι μεγάλο το ενυδρείο και τα άλλα ψάρια να είναι λίγο μεγαλύτερα από αυτόν. 

Περίμενε να πάρεις και από κάποιων έμπειρο κάποια απάντηση για σίγουρια, εγώ αυτά γνωρίζω. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 11:18 ΠΜ, το μέλος Stelios S. έγραψε:

Καλησπέρα,για το στρώσιμο του ενυδρείου μου διάλεξα έναν μονομάχο(τον οποίο είχα εισαγάγει σε ένα άλλο tank με δύο χρυσόψαρα και τα πήγαν μια χαρα).

Φιλε μου, δεν πανε μαζι χρυσοψαρα , γκαπυ και μονομαχος!!!!!!!!!!!!

Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου, τα άλλα θελουν πιο ψηλες θερμοκρασιες.

Μονομαχος δεν παει με γκαπυ!!!!!!!!!!!!!! γιατι;

Διαβαζεις εδω-

Δεν ξερω ποιος σου ειπε οτι μπορεις να κανεις τετοια ψαροσουπα στο ενυδρειο, αλλά ειναι πολυ λαθος!

Σε πόσα λιτρα εχεις αυτα τα ζωντανα; Οταν θα απαντησεις, θα σου πουμε για πιθανες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά, έχεις βάλει τελείως αταίριαστα ψάρια μαζί. Ο Μονομάχος μπαίνει πάντα μόνος του η άντε με άλλον ένα όταν το ενυδρείο είναι άνω των εξήντα λίτρων και έχει πολλές κρυψώνες. Θέλει σχετικά υψηλή θερμοκρασια. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύο νερού και θέλουν πολλά λιτρα., Ενώ μπαίνουν και αυτά μόνο με άλλα του είδους τους και πάντα σε πολλά λίτρα. Τα guppies πάλι είναι αλουνου παπά ευαγγέλιο. Πες μας κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου (μεγεθος-φιλτρανση) και ανέβασε μια φωτογραφία του να δουνε τι μπορείς. Α αλλάξεις και τι όχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,αλλά την βρήκα τη λύση,τον έδωσα σε έναν φίλο που ζευγαρώνει μονομάχους.Επίσης δεν το έθεσα σωστά μάλλον, αλλά τον είχα με τα χρυσόψαρα το καλοκαίρι όχι στο ενυδρείο για το οποίο μιλάω τωρα,και πραγματικά πιστέψτε με δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Το ενυδρείο είναι 95 λίτρα,εσωτερική φίλτρανση με corse σφουγγάρι,στους 25°,φυτεμένο χωρίς ειδικό υπόστρωμα αλλά βάζω λίγο υγρό λίπασμα(anubia,java moss και fern,hornwort,cryptocoryne και elodea).Στρωμένο 1,5 μήνα με έναν μονομαχο και έξι γκάπις.Κάνω σχεδόν εβδομαδιαία τεστ με κάτι χαρτάκια της JBL και τα ταίζω νιφάδες,αποξηραμένα σκουλήκια και πιο σπάνια ειδικώς προετοιμασμένο αρακά.Αλλαγές νερού δεν κάνω εβδομαδιαίως,αλλά εχω κάνει 2 μέχρι στιγμής(γύρω στο 25-30%).Επίσης,έχω ένα μεγάλο κομμάτι driftwood που δεν κάνει το λεγόμενο "black water).Ο φωτισμός ειναι δύο λάμπες 6.500 kelvin(αν δν λέω κάτι λανθασμένα).Αυτά ειναι όλα,ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα από ότι καταλαβαινω έχεις μόνο τα gupppies πλέον σωστά? Αξιόπιστα να ξέρεις θεωρούνται μόνο τα υγρά τεστ και όχι τα στικς. Αλλαγές νερού θα πρέπει να κάνεις πιο συχνά. Σίγουρα τουλάχιστον ένα 20 τις εκατό κάθε εβδομάδα και αυτό αναλόγως των ψαριών που έχεις. Φωτόγραφια του ενυδρείου έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χόμπι είναι ακριβούτσικο ειδικά στην αρχή,θα αρκεστώ στα χαρτάκια μεχρι να τελειώσουν.Όσον αφορά τις αλλαγές,εντάξει.Φωτογραφία έχω μαζί με τον  μονομάχο αλλά το νερό είναι λίγο θολό επειδή ήθελα να αλλάξω λίγο το aquascape και κούνησα το χαλίκι.

20201113_180508.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δε παίρνεις ακόμη υγρά τεστ, φρόντισε τουλάχιστον να τηρείς το θέμα των αλλαγών νερού. Να θυμάσαι και στο δίνω σα συμβουλή. Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω στην αρχή αλλά μετά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να ευχαριστηθεις το χόμπυ, παρά να τρέχεις και να μη φτάνεις και στο τέλος να απογοητευτεις και τα παρατήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο. Ομως! Ο μονομαχος θα κυνηγάει τα αρσενικα γκαπυ, γιατι του μοιαζουν με μονομαχους - εχουν φουντοτες ουρες και πτερυγια. Δεν θα σταματησει.....

Link to comment
Share on other sites

Οκ,τότε θα το κοιτάξω,επίσης,να σου πω και κάτι άλλο να μου πεις τη γνώμη σου.Λέω να βάλω κάποιο ακόμα ζωοτόκα,ένα γκουράμι νάνος,έναν ancistrus και 5 cory.Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο. Ομως! Ο μονομαχος θα κυνηγάει τα αρσενικα γκαπυ, γιατι του μοιαζουν με μονομαχους - εχουν φουντοτες ουρες και πτερυγια. Δεν θα σταματησει.....

Ευχαριστώ,αλλά τελικά τον έβγαλα χτες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Stelios S. έγραψε:

Ευχαριστώ,αλλά τελικά τον έβγαλα χτες.

Θα βαλεις και άλλα γκαπακια ή σκεφτεσαι κατι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα βαλεις και άλλα γκαπακια ή σκεφτεσαι κατι άλλο;

Πιο πολύ για γκάπι σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Γκαππυ μπορείς να βάλεις. Ο πλεκοστομος δεν κάνει για το ενυδρείο σου μεγαλώνει πολύ. Όσον αφορά τα άλλα δε ξέρω να σου πω. Θα πουν και τα παιδιά τη γνώμη τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Γκαππυ μπορείς να βάλεις. Ο πλεκοστομος δεν κάνει για το ενυδρείο σου μεγαλώνει πολύ. Όσον αφορά τα άλλα δε ξέρω να σου πω. Θα πουν και τα παιδιά τη γνώμη τους

Ο Ancistrus περίπου 10cm φτάνει,και αυτό είναι πολυ μεγάλο;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο είδος ancistrus μιλάς? Γιατί κάποια είδη φτάνουν τα 40-45 εκατοστά

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για ποιο είδος ancistrus μιλάς? Γιατί κάποια είδη φτάνουν τα 40-45 εκατοστά

Bristlenose.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις αν ταιριάζει με τα ζωοτόκα. Τόσο όσον αφορά συμπεριφορές και περιβάλλον όσο και τη θερμοκρασία που θέλουν. 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο και εδώ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...