Jump to content

Γεννητούρια ξιφοφοροι!!! ?


Σπύρος Χαλκιδική

Recommended Posts

15 μωρά ξιφοφοροι!

Είναι 5 ημερών, έκανε κι άλλα ώμος τα έφαγε περνούσαν πάνω, όσες φορές τα άφηνα να γεννήσουν έξω τα έτρωγαν σε 10 λεπτά παρόλο που έχει μέρη να κρυφτούν. Την έβαλα σε μεγάλη γεννηστρα όταν φούσκωσε αρκετά το βραδι και το πρωί άρχισε να γεννάει 

IMG_20201111_192318.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Να τα χαίρεσαι τα μικρα!

Ευχαριστώ!

Είναι πρώτη φορά που τα σώσαμε γιατί είμαστε νέοι στο hobby και ο μικρός τρελάθηκε ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά γέννησε η ξιφοφορος μου έφαγαν τα ψαράκια και έχει μείνει μόνο ένα το κακόμοιρο κρύβεται στο φίλτρο έχουν μαζευτεί όλα τα ψάρια εκεί και περιμένουμε αν τα καταφέρει ποσό πρέπει να μεγαλώσει για να είναι ασφαλής?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά γέννησε η ξιφοφορος μου έφαγαν τα ψαράκια και έχει μείνει μόνο ένα το κακόμοιρο κρύβεται στο φίλτρο έχουν μαζευτεί όλα τα ψάρια εκεί και περιμένουμε αν τα καταφέρει ποσό πρέπει να μεγαλώσει για να είναι ασφαλής?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα, λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν έχει ελπίδες... 

Όσες φορές τα άφηνα έξω τα έτρωγαν σε πέντε λεπτά και έχω και φυτά και πέτρες για να κρύβονται. 

Οι ξιφοφοροι τα τρων απευθείας, πάρε μια γεννηστρα μεγάλη και όταν φουσκώσει η κοιλιά αρκετά βαλτή μέσα, αν κάνει 30 τα 20 θα ζήσουν γιατί μερικά περνάνε πάνω και τα τρώει. 

Πιστεύω πως χρειάζεται τουλάχιστον 4 εβδομαδες για να μην μπορούν να τα φάνε όπως βλέπω τα δικά μου, και εγώ πρώτη φορά τα έσωσα και είναι 7-8 ημερών 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν έχει ελπίδες... 
Όσες φορές τα άφηνα έξω τα έτρωγαν σε πέντε λεπτά και έχω και φυτά και πέτρες για να κρύβονται. 
Οι ξιφοφοροι τα τρων απευθείας, πάρε μια γεννηστρα μεγάλη και όταν φουσκώσει η κοιλιά αρκετά βαλτή μέσα, αν κάνει 30 τα 20 θα ζήσουν γιατί μερικά περνάνε πάνω και τα τρώει. 
Πιστεύω πως χρειάζεται τουλάχιστον 4 εβδομαδες για να μην μπορούν να τα φάνε όπως βλέπω τα δικά μου, και εγώ πρώτη φορά τα έσωσα και είναι 7-8 ημερών 
Κατάφερα να το πιάσω και το έβαλε σε ένα βάζο υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το σώσω με κάποιο τρόπο ?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος koronis.v έγραψε:

Κατάφερα να το πιάσω και το έβαλε σε ένα βάζο υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το σώσω με κάποιο τρόπο ?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν ξέρω στο βάζο αν τα καταφέρει και εγώ νέος είμαι στο hobby, καλύτερα αγόρασε μία μικρή γεννηστρα με βεντούζες και βάλτο μέσα στο ενυδρείο να έχει και την θερμοκρασία που χρειάζεται, και τροφή σκόνη για μωρά η να κάνεις σκόνη αυτή που ταΐζεις, οι γεννηστρα είναι φθηνή πάρε 2 θα σε χρειαστούν! Στην μια θα βάζεις να γεννήσουν και μετά στην μεγάλη τα μωρά. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Κατάφερα να το πιάσω και το έβαλε σε ένα βάζο υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το σώσω με κάποιο τρόπο ?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δες την φωτογραφία πώς τα έχω 

IMG_20201114_154202.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που λέει ο Σπύρος δεν είναι ακριβή η γεννήτρα, αλλά μπορείς να κάνεις και μόνος μια πρόχειρη εως ότου πάρεις μια.  Απλα παίρνεις ένα πλαστικό μπουκάλι για νερό όχι όμως τέρμα λείο κάποιο που να έχεις κάποιες εσοχές.   Κόβεις το ύψος που θέλεις να έχει κόβεις και τον πάτο πιάνεις απο κάτω με ένα λάστιχο  ένα κομμάτι τούλι ή γυναικείο καλσόν και το πιάνεις με ότι τρόπο σου έρθει στο μυαλό πχ με έναν μεγάλο συνδετήρα διαμορφωμένο ώστε να πιάνει το μπουκάλι και το γυαλί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω πόσον εβδομάδων πρέπει να φτάσει το ψαράκι για να το βάλω κανονικά στο ενυδρείο?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω πόσον εβδομάδων πρέπει να φτάσει το ψαράκι για να το βάλω κανονικά στο ενυδρείο?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα, εμένα είναι 30 ημερών και είναι πολύ μικρά ακόμη, υπολογίζω 2 μήνες περίπου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα είναι 30 ημερών και είναι πολύ μικρά ακόμη, υπολογίζω 2 μήνες περίπου
Αα οκ ευχαριστώ φίλε μου μπορείς να στείλεις καμία φωτογραφία

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Αα οκ ευχαριστώ φίλε μου μπορείς να στείλεις καμία φωτογραφία

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

IMG_20201203_141605.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι περίπου ένα εκατοστό και είναι 30 ημερών

Link to comment
Share on other sites

 
IMG_20201203_141605.thumb.jpg.047bbbed37234e1234629be39d22cbf6.jpg
Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...