Jump to content

Ασθένεια η' παραλογισμος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες της χελώνας μου έχω ξανά συζητήσει ότι κατά καιρούς αλλάζει χρωμα το καβούκι της χρησι.οποιω λάμπα 50watt γιατί συμβαίνει βρε παιδιά το καβούκι είναι σκληρό και η ίδια μια χαρά να μην ανησυχώ;;

Ακολουθεί άλλο ένα ερώτημα όπως περνάει με τα ποδια του κοντά στα μάτια τα νύχια του γδέρνουν τα μάτια του υπάρχει κάποια λύση η' είναι παράλογο αυτό που λέω θα ρωτούσα αν επιτρέπεται να ρουκοψουμε λίγο τα νύχια αλλά θα με βρίσετε και θα έχετε δίκιο αλλά είναι τεράστια τα νύχια του αυτά σας ευχαριστώ πολύ!!

IMG-6f4b08acb23a31a68a68bbf9a7d4ddaa-V.jpg

IMG-6084d7fae525b7f538b2f816807e30bc-V.jpg

IMG-3e8122705efcf836c18dd7125b5cb70d-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tα νυχια ειναι τεραστια γιατι ειναι αρσενικο, δεν χρειαζεται να του κανεις ουτε ''σελακ'' ουτε ''γαλλικο'' πεντικιουρ.......το χρωμα που λες στο καβουκι γινεται ανα περιοδους χρυσαφι ή ασημι μηπως?

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@corto maltese είναι λες και χρυσαφιζει αλλά είναι πολύ σκληρό το κέλυφος το κάνει από το πρώτο 8μηνο που έχω τη χελώνα αυτό περίπου το έχω ξανά ρωτήσει πολλές φορές!! 

Ναι το ξέρω πως είναι αρσενικό αλλά φοβήθηκα περισσότερο για τα μάτια του που περνάει συνέχει το πόδι κατά επέκταση και τα νύχια και ήθελα να το ρωτήσω!!

Έγινε επεξεργασία - Georgia Terzaki
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν  το σημειο ειναι ''χρυσάφι'' και οχι ασπρο, τοτε λογο της υψηλης ''σκληρότητας'' του νερου (ph ,kh,gh) αυτο παγιδευει ''φυσαλιδες'' αναμεσα στις φολιδες του καβουκιου και δειχνει χρυσάφι ή ασημι χρωματισμο.

Αυξησε τη θερμοκρασια στη στερια της (οχι του νερου) και αν μπορεις 'να ριξεις το ph δεν θα ταν κακο .

Δεν ειναι κατι το φοβερο, αλλα μακροπροθεσμα αν δεν ''ξεφλουδιζει'' σωστα καθυστερει η αναπτυξη της. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...