Jump to content

Υπόστρωμα, φυτά, φωτισμός - απορίες σε νέο ξεκίνημα.


batman_gardiki

Recommended Posts

Καθώς ξανά γέμισα το Rio μου 180 λιτρων και έχοντας στο μυαλό μου να βάλω κάτι από πλάτυ, λεμον τετρα, ντάνιο, ή τιγράκια, με περισσότερες πιθανότητες τα πλατύ, κανω σχέδια για ένα όμορφο αποτέλεσμα με μερικά φυτά.

 

Παλια μετρούσα με api τεστ σκληρότητα Gh κοντά στο 15 και Ph 7,6.
έχοντας για βυθό νέα ποταμίσια ασβεστολιθική άμμο χωρίς υπόστρωμα και για φωτισμό 2 παλιές λάμπες που φτάνουν τα 4200lm που ίσως πρέπει να αλλάξω, σε τι φυτά πρέπει να προσανατολιστώ;

Μου αρέσουν οι dutch, jungle, iwagumi και el natural τύποι φυτεμένου με προτεραιότητα τη σειρά που τα γράφω .
αυτό δηλαδή θα ήταν το ιδανικό ενυδρειο να έχω αλλά ακόμα κι αυτό που μου φαίνεται πιο ευκολο.
Σίγουρα δεν μπορώ να καταφέρω τέτοια πράγματα στο επίπεδο που βρίσκομαι.
Τι θα μου ταίριαζε όμως περισσότερο μη θέλοντας να μπλέξω πολύ με την περιποίηση τους ;;;
συστημα co2 εχω αλλα δεν θελω να το χρησιμοποιησω. θελω πιο ηρεμα πραγματα σε θεματα ρουτινας.

 

Σε αυτή τη φάση που είμαι επειδή δεν έβαλα ξαναλέω, κάποιο υπόστρωμα, θα μπορώ να εχω ανάπτυξη φυτών;;;
Διαβάζοντας, βλέπω ότι το υπόστρωμα και ο φωτισμός παίζουν τον βασικότερο ρόλο για την ανάπτυξη φυτών και όχι το CO2.
Εγω που θελω εύκολα πράγματα τι χρειάζομαι;;;

 

Μήπως τωρα που είναι νωρίς ακόμα και ξεκινάω το στρώσιμο πρέπει να διορθώσω κάτι;;

Να τονίσω ότι η άμμος μπροστά έχει πάχος 2εκ και πίσω 4-5εκ, φτάνει η θέλει κι αλλη;;

 

Για τον φωτισμό μακροπρόθεσμα θα το προσπαθήσω για 3η λάμπα, σωστά;;

 

Το φίλτρο μου, αν παίζει ρόλο, έχει αντλία 600lt/h και με συνολικό εμβαδό υλικών 26x9,9x9,9εκ έβαλα απο πανω προς τα κατω...
4,8εκ μπλε σφουγγαρι juwel μεγάλων πόρων
4,8εκ μπλε σφουγγαρι juwel μεσσαίων πόρων
0,5εκ ενυδριακό βαμβάκι juwel
16εκ ελαφρόπετρα σε 4 πουγκιά απο καλτσόν.

 

Τι φυτά να ψάξω λοιπόν και τι να διορθώσω;

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου...

Θα σου μηλισω από προσωπική εμπειρία.

Μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο με εύκολα φυτά χωρίς πολλές αλλαγές.

 

Πρώτον στο φίλτρο θα άφηνα μόνο ένα σφουγγάρι και τον διαθέσιμο χώρο θα τον συμπλήρωνα με περισσότερη ελαφρόπετρα, με σειρά σφουγγάρι, ελαφρόπετρα και τελος βαμβάκι.

 

Δεύτερον από την στιγμή που έχειςco2 πιστεύω ότι είναι αναγκαίο και για την ανάπτυξη των φυτών και για άλγες που μπορούν να παρουσιαστούν αργότερα. Το υπόστρωμα δεν είναι τόσο αναγκαίο και όχι το διοξείδιο.

 

Τρίτον οποσδηποτε να αλλάξεις τις λάμπες με καινούργιες γιατί όσο να ναι έχουν χάσει λίγο την απόδοση τους.

Να επιλέξεις μία στα 6500k και η άλλη στα 4500k. Εάν σε παίρνει μπορείς να βάλεις και ανακλαστήρες.

 

Τέταρτον την άμμο ανέβασε την λίγο ακόμα. Ένα πόντο μπροστά και δύο πίσω. Είναι καλύτερο για τα φυτά και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα θα έχεις. 

Ένα τιπ ακόμα για την άμμο, μην την στρώσεις. Άσε την να κάνει κύματα.

 

Πάμε τώρα στα φυτά. 

Υπάρχουν πολλά εύκολα χωρίς απαιτήσεις.

Σου προσθέτω μερικά.

Vallisneria natans 

Hygrophila siamensis

Hygrophila polysperma

Echinodorus reni

Bacoba caroliniana

Java ferm 

Java moss

 

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε..

Και καλο ξεκίνημα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδω ευκολα scape

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, giwrgosrott said:

 

Πρώτον στο φίλτρο θα άφηνα μόνο ένα σφουγγάρι και τον διαθέσιμο χώρο θα τον συμπλήρωνα με περισσότερη ελαφρόπετρα, με σειρά σφουγγάρι, ελαφρόπετρα και τελος βαμβάκι.

 

ακολούθησα αυτόν...

 

το φίλτρο φτάνει για να στήσω κάτι σαν και τις παρακάτω φωτογραφίες ή θέλω εξωτερικό;;;

 

Δεύτερον από την στιγμή που έχειςco2 πιστεύω ότι είναι αναγκαίο και για την ανάπτυξη των φυτών και για άλγες που μπορούν να παρουσιαστούν αργότερα. Το υπόστρωμα δεν είναι τόσο αναγκαίο και όχι το διοξείδιο.

 

οκ θα το δω με το co2

 

Τρίτον οποσδηποτε να αλλάξεις τις λάμπες με καινούργιες γιατί όσο να ναι έχουν χάσει λίγο την απόδοση τους.

Να επιλέξεις μία στα 6500k και η άλλη στα 4500k. Εάν σε παίρνει μπορείς να βάλεις και ανακλαστήρες.

 

εχεις να μου προτίνεις τύπο ή μαρκα ή χρώμα;;; τι λαμπα να είναι εκτος απο τα Κ;;;

 

Τέταρτον την άμμο ανέβασε την λίγο ακόμα. Ένα πόντο μπροστά και δύο πίσω. Είναι καλύτερο για τα φυτά και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα θα έχεις. 

Ένα τιπ ακόμα για την άμμο, μην την στρώσεις. Άσε την να κάνει κύματα.

 

οκ θα προσθέσω

 

Πάμε τώρα στα φυτά. 

Υπάρχουν πολλά εύκολα χωρίς απαιτήσεις.

Σου προσθέτω μερικά.

Vallisneria natans 

Hygrophila siamensis

Hygrophila polysperma

Echinodorus reni

Bacoba caroliniana

Java ferm 

Java moss

 

όλα αυτά τα φυτά κάνουν για κάτι τέτοιο....

 

67.jpg

 

ή τέτοιο aquascape ??....

e946e74647d538aac538fee09bd47ce9.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λόγο των λίτρων που έχεις η καλύτερη λύση θα είναι να πας σε εξωτερικό. 

Υπάρχουν τα λεγόμενα κινέζικα τα οποία και φθηνά είναι και την δουλειά τους κάνουν... Εάν θέλεις πάς και σε diy. Με βαρελάκι λαδιού, κυκλοφορητή, βανακια, λάστιχα.

 

Για της λάμπες θα πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό πχ καυκας (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση) και θα πάρεις 2 καινούργιες στον ίδιο τύπου με αυτές που έχει το ενυδρείο σου. Απλά να προσέξεις τα kelvin. Τα watt είναι ίδια, πάει ανάλογα το μήκος που έχει κάθε λάμπα. Δεν χρειάζεται να πάρεις ενυδρειακες. Δοκιμασμένο με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Τα φυτά φυσικά και κάνουν για τα παραπάνω στησίματα. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giwrgosrott said:

Λόγο των λίτρων που έχεις η καλύτερη λύση θα είναι να πας σε εξωτερικό. 

Υπάρχουν τα λεγόμενα κινέζικα τα οποία και φθηνά είναι και την δουλειά τους κάνουν... Εάν θέλεις πάς και σε diy. Με βαρελάκι λαδιού, κυκλοφορητή, βανακια, λάστιχα.

 

Για της λάμπες θα πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό πχ καυκας (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση) και θα πάρεις 2 καινούργιες στον ίδιο τύπου με αυτές που έχει το ενυδρείο σου. Απλά να προσέξεις τα kelvin. Τα watt είναι ίδια, πάει ανάλογα το μήκος που έχει κάθε λάμπα. Δεν χρειάζεται να πάρεις ενυδρειακες. Δοκιμασμένο με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Τα φυτά φυσικά και κάνουν για τα παραπάνω στησίματα. 

 

επειδη δεν ξερω τι πρεπει να έχει το εξωτερικο φιλτρο σε χαρακτηριστικά πρεπει να ψάχνω κατι συγκεκριμένο;;;;

ή μόνο τα λίτρα/ώρα της αντλίας;;

 

στο ενυδρείο μου απο το κάτω μέρος της λάμπας εως το πανω μερος της αμμου είναι αποσταση 35-40εκ.

αρα, με δυο καινουργιες λαμπες 6500kelvin (ψυχρό λευκό) και όσο περισσότερων lumen η καθεμία (προσπαθώντας να φτασω τα 30lm/lt), θα είμαι καλά, σωστά;;

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

όλα αυτά τα φυτά κάνουν για κάτι τέτοιο....

Κανουν. Στην περιγραφη στο λινλ, που σου εδωσα, (μαλλον δεν εχεις διαβασει την περιγραφη), ολοι εγραψαν και για φυτα και για φιλτρα και περισσοτεροι και για φωτισμο. Το εσωτερικο φιλτρο φτανει σε περιπτωση, που δεν θα εχεις πολλα ψαρια.

Οταν αλλαζουμε Τ5 λαμπες κοιταμε και μηκος και Watt, αν οι λαμπες σου πχ ειναι 35W και 720mm, πρεπει να παρεις ιδιες. Η θερμοκρασια χρωματος ειναι τα Κελβιν. Μπορεις να παρεις μια 6500Κ και την άλλη 4200-4500 Κ. Προσεχε η μη ενυδρειακες λαμπες πρεπει να ειναι ΗΟ Τ5, οχι ΤΕ. Γιατι- πχ μια απλη απο καυκα 21W εχει μηκος 863mm, μια ενυδρειακη 24w - εχει μηκος 438mm. HO T5 ειναι σαν ενυδρειακες, εχουν μικρο μηκος και περισσοτερα Watt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, natateo said:

Κανουν. Στην περιγραφη στο λινλ, που σου εδωσα, (μαλλον δεν εχεις διαβασει την περιγραφη), ολοι εγραψαν και για φυτα και για φιλτρα και περισσοτεροι και για φωτισμο. Το εσωτερικο φιλτρο φτανει σε περιπτωση, που δεν θα εχεις πολλα ψαρια.

 

μέχρι πόσα πλάτυ προτείνεις ώστε να μην αλλάξω φίλτρο, τουλάχιστον για αρχή;;;

συνδιασμός πλάτυ, με γαρίδες ή σαλιγγάρια μπαίνει;;;

 

 

9 minutes ago, natateo said:

Οταν αλλαζουμε Τ5 λαμπες κοιταμε και μηκος και Watt, αν οι λαμπες σου πχ ειναι 35W και 720mm, πρεπει να παρεις ιδιες. Η θερμοκρασια χρωματος ειναι τα Κελβιν. Μπορεις να παρεις μια 6500Κ και την άλλη 4200-4500 Κ. Προσεχε η μη ενυδρειακες λαμπες πρεπει να ειναι ΗΟ Τ5, οχι ΤΕ. Γιατι- πχ μια απλη απο καυκα 21W εχει μηκος 863mm, μια ενυδρειακη 24w - εχει μηκος 438mm. HO T5 ειναι σαν ενυδρειακες, εχουν μικρο μηκος και περισσοτερα Watt.

ενταξει, εννοείται αυτό, γιαυτο δεν το περιγράφω.

οι δικές μου είναι Τ8, 90 εκατοστών, 30w.

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

συνδιασμός πλάτυ, με γαρίδες ή σαλιγγάρια μπαίνει;;;

Aν θα κάνεις φυτεμενο - ναι. Για την αρχη βαζεις 1 αρσενικό + 3 θηλυκά, σε 1-2 εβδομαδες μπορεις να βαλεις ακομα ενα χαρεμάκι (1+3). Μετα βλεπουμε. θα σου γεννανε και καθε 30-40 ημερες.....

 

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο scape που έβαλα πιο πάνω (που φαίνονται και τα ψάρια) ποιά κύρια φυτά έχει;;;;

 

με Vallisneria πίσω δεξιά μπροστά από το φίλτρο,

java ferm γύρω και ανάμεσα στα κλαδιά της ριζας,

και java moss κάτω χαμηλά για χαλί, θα πετύχω κάτι ανάλογο με τρία επίπεδα διαβάθμισης;;; 

Στην φωτογραφία είναι το ενυδρείο μου όπως στήθηκε από χθές. Έχετε να προτείνετε κάτι για καλύτερο αποτέλεσμα;;;

 

Δεν θα βάλω πολλά φυτά, ούτε πολλά ψάρια και οργανισμούς.

Θα το πάω μέχρι εκεί που αντέχει το φίλτρο.

 

 

 

 

IMG_20201117_211652.jpg

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και μια άλλη άποψη για τα ψαράκια ? Αν θέλεις χρώμα και κίνηση στο ενυδρείο σου μπορείς να δεις και τα cherry barbs. Είναι πανέμορφα, ζωηρά, κατάλληλα για αρχάριους και ειδικά σε φυτεμένο έχουν πολύ ωραίες συμπεριφορές. Έχουμε το ίδιο ενυδρείο κι έχω 20, και με το εσωτερικό δεν είχα ποτέ πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα παλεύω να ανεβάσω νιτρικά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όμορφο φαίνεται. Δεν το είχα στα υπόψιν.

Ευχαριστώ Κατρίν!!

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Κατριν έγραψε:

Έχουμε το ίδιο ενυδρείο κι έχω 20, και με το εσωτερικό δεν είχα ποτέ πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα παλεύω να ανεβάσω νιτρικά. 

ΧΑ-χα σε φουλ φυτεμενο με φουλ CO2 και ενα φωτιστικο, που το βλεπω στα ονερα μου :D

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

ΧΑ-χα σε φουλ φυτεμενο με φουλ CO2 και ενα φωτιστικο, που το βλεπω στα ονερα μου :D

 

Natateo αν κατάλαβα καλά, λες ότι δεν πρόκειται να ανεβάσει νιτρικά με τόσα φυτά, τόσο διοξείδιο και λίγο φώς;; Η κάτι υπονοείς για το φίλτρο;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

 

Natateo αν κατάλαβα καλά, λες ότι δεν πρόκειται να ανεβάσει νιτρικά με τόσα φυτά, τόσο διοξείδιο και λίγο φώς;; Η κάτι υπονοείς για το φίλτρο;;

Δεν εχει λιγο φως, εχει πολυ φως. Σε high tech ενυδρεια βαζουμε νιτρικα, γιατι τα φυτα τα "τρωνε" στο τσακ. Και ναι δεν πρόκειται να ανεβάσει νιτρικά με τόσα φυτά, τόσο διοξείδιο και

πολυ φως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, natateo said:

Και ναι δεν πρόκειται να ανεβάσει νιτρικά με τόσα φυτά, τόσο διοξείδιο και

πολυ φως!

R u talking to me? :hehe:

Σοβαρά τώρα, στο προηγούμενο χωρίς υπόστρωμα με μετριό φωτισμό και φυτεμένο με ως επί το πλείστον εύκολα φυτά, με τα ίδια ψάρια πάλι είχα πρόβλημα να ανεβάσω νιτρικά. Χωράει αρκετό βιολογικό ο κάδος του Juwel... Νομίζω ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

R u talking to me? :hehe:

Σοβαρά τώρα, στο προηγούμενο χωρίς υπόστρωμα με μετριό φωτισμό και φυτεμένο με ως επί το πλείστον εύκολα φυτά, με τα ίδια ψάρια πάλι είχα πρόβλημα να ανεβάσω νιτρικά. Χωράει αρκετό βιολογικό ο κάδος του Juwel... Νομίζω ?

Τα νιτρικα στο γλυκο μονο με αλλαγες νερου φευγουν ή τα τρωνε τα φυτα. Οσο βιολογικο υλικο και να βαλεις στο φιλτρο, τα νιτρικα δεν εξαφανιζονται...... Ή δεν ταισεις τα ψαρια σου ή τα φυτα σου ηταν απο Τσερνομπιλ και κατεβαζαν τα νιτρικα με το κιλο :hehe:

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο post του θέματος ανέφερα τα υλικά του φίλτρου και με επιλογή ψαριών τα Platy ή τα cherry barbs αναρωτιέμαι πως ρίζες ή πόσα φυτά πρέπει να βάλω.

να το πω αλλιώς , αν υπολογίζεται έτσι, πόσες ρίζες μπορεί να αντέξει το φίλτρο αν φτάσω τα 2+6 platy ή 3+6 cherry ;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποιος μπούσουλας ε;

βαζω όσα νομίζω;;

πως θα καταλάβω ότι το φίλτρο αντέχει;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταλήξει στα εξής φυτά χαμηλών απαιτήσεων:

 

Για πλάτη και κάλυψη φίλτρου (ύψος 35εκ) :
Vallisneria spiralis
Bacopa caroliniana ή Lindernia rotundifolia 

 

Για ανάμεσα στις ρίζες (μεσαία και προς τα πίσω ζώνη) :
Java fern και cryptocoryne bokettii
 

Για την μεσαία ζώνη:
Ludwigia palustris

 

Για την μπροστινή ζώνη:
Staurogyne repens ή Marsilea hirsuta 

 

Αυτά τα φυτά θα μεγαλώσουν μόνο με τον φωτισμό ή χρειάζονται λιπασμα;;

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2020 at 10:38 ΜΜ, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

στο πρώτο post του θέματος ανέφερα τα υλικά του φίλτρου και με επιλογή ψαριών τα Platy ή τα cherry barbs αναρωτιέμαι πως ρίζες ή πόσα φυτά πρέπει να βάλω.

να το πω αλλιώς , αν υπολογίζεται έτσι, πόσες ρίζες μπορεί να αντέξει το φίλτρο αν φτάσω τα 2+6 platy ή 3+6 cherry ;;;;

Δεν καταλαβα τι εννοεις.... Τα φυτα δεν επιβαρυνουν το φιλτρο, το αντιθετο - βοηθουν.

Καλη επιλογη φυτων, και.... κανενα φυτο δεν μπορει να μεγαλωσει χωρις θρεπτικα.Ενα γενικο λιπασμα θα χρειαστει να παρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ...

marsilea hirsuta (1-2 grow)

java ferm (ΦΠ),

cryptocoryne beckettii (potted),

ludwigia palustris (potted),

lindernia rotundifolia (potted),

vallisneria asiatica (bunched)

...και σε 3-4 μέρες θα τα έχω.

 

Πρέπει να τα ξεπλύνω με κάτι;;;

Θέλουν κάποια ειδική μεταχείριση πριν τα φυτέψω με νερό;;;

Θυμίζω το ενυδρείο είναι στην φάση του στρωσίματος ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα φυτά που παρήγγειλα επιτέλους θα τα παραλάβω σήμερα!!!
είναι 10ημέρες σε κουτί μεταφορικής (courier).

τι να ελέγξω;;
αν τα δώ σε καλή κατάσταση, τα απολυμένω με υπερμαγγανικό κάλιο και τα βουτάω;;

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2020 at 9:34 ΠΜ, το μέλος batman_gardiki έγραψε:

τα φυτά που παρήγγειλα επιτέλους θα τα παραλάβω σήμερα!!!
είναι 10ημέρες σε κουτί μεταφορικής (courier).

τι να ελέγξω;;
αν τα δώ σε καλή κατάσταση, τα απολυμένω με υπερμαγγανικό κάλιο και τα βουτάω;;

Τωρα, που δεν εχεις ακομα ψαρια στο ενυδρειο, μονο τα σαλιγκαρια δες αν εχει και τα αυγα τους. Απολυμανση δεν χρειαζεται. Αν θελεις, μπορεις να κανεις και με ΚMno4, προσεξε να μην κάψεις τα φυτα. Το χρωμα ανοιχτο ροζ να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, natateo said:

Τωρα, που δεν εχεις ακομα ψαρια στο ενυδρειο, μονο τα σαλιγκαρια δες αν εχει και τα αυγα τους. Απολυμανση δεν χρειαζεται. Αν θελεις, μπορεις να κανεις και με ΚMno4, προσεξε να μην κάψεις τα φυτα. Το χρωμα ανοιχτο ροζ να κάνεις.

 

Το ΚMno4 που γράφεις είναι το υπερμαγγανικο κάλιο που έγραψα κι εγώ. Το ίδιο πράγμα λέμε. Αυτό εννοώ απολύμανση.

 

Τα αυγά των σαλιγκαριών φαίνονται καλά;;;

Αν ξεπλύνω με νερό ενυδρείου που στρώνει με διάλυμα αμμωνίας ή με νερό βρύσης και τρίψω ελαφρά με τα δάχτυλά μου έτσι ώστε να διώξω τυχόν αυγά, θα πετύχω τίποτα;; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...