Jump to content

Ενυδρείο Iwagumi “Cave Of Dark Shadows”


dartman

Recommended Posts

Ελα Χρήστο σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες. 

 

Δεν έχουν τα αυγα σε σπηλιά γιατι δεν ειχα βάλει (επίτηδες) αλλα εκει που τα έχουν αφήσει είναι καλύτερα από Σπηλια. Είναι σε κάτι πέτρες που είναι κολλητά στο τζάμι και ίσα ίσα που χωράει ο ψάρις. Πρόσβαση φαντάσου υπάρχει μόνο από την πάνω μεριά. 

Σχετικα με τη συμπεριφορα κατα την γονιμοποίηση και τη φύλαξη τα ήξερα μου έκανε εντυπώση για τον αρσενικό όταν βγουν τα μωρά. Πρέπει να απομακρύνετε πάντα ή στις πρώτες γέννες; Η θυληκιά μένει μέσα; Συνήθως σε αλλά ψάρια που είχα μετά απο κάποιες γέννες δε τα πείραζαν τα μικρά. 

 

Τη θυληκιά δεν την έχω απομακρύνει αλλα δεν πολύ παει προς τα εκεί . Ο αρσενικός βγήκε χθες μετά από 5 μέρες για ένα λέπτο, ευτυχως τον είδα τάισα και ξαναχώθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεύτερη προσπάθεια... 

 

Αυτή τη φορά έβγαλα την αφίσα από πίσω και κατάφερα να είμαι 100% σίγουρος ! Την προηγούμενη δε πρόλαβα να δω μωρά . 

 

 

0-02-0a-307e8a1d9e0fa7923d7cfa4b9f28171923fa5f396e07baa1172d901f59dd68bb_f9ecfd661e97bedf.jpg

0-02-0a-c4aeac52d5b01552a052a5893c7d5b7ba4568e7387f806632f5b86df2681ecbc_302d74a5d7428306.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να δεις τα μωρα!!!!! Περιμενουμε!!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ! 

0-02-05-3524cd8f24bc7377d602997bd8bfb54cae2fdec1cd42addc92d41bd1cc37c099_89c5c35ec8cc3612.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2021 at 7:13 ΜΜ, το μέλος dartman έγραψε:

Πριν λίγο ! 

Dartman καλησπέρα.....φιλοξενώ από προχτές στο 100αρι που έχω ένα ζευγάρι peacock Goby. Είναι πολύ ιδιαίτερα ψαράκια μου αρέσουν πολύ. Όπως είδα η θυληκια μου έχει φουσκωμένη κοιλιά κ κάνει κινήσεις σαν να εναποθέτει τα αυγά κ μετά πάει ο αρσενικός στο σημείο για να ψεκάσει...εσύ πως τα πας με το ζευγάρωμα;; έχουμε πρόοδο;; κ επίσης να ρωτήσω από τροφή συνεχίζεις την Sera Vipagran Nature που γράφεις σε προηγούμενα post ή ρίχνεις κ κατεψυγμένη;; daphnia, artemia κλπ.;;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Dartman καλησπέρα.....φιλοξενώ από προχτές στο 100αρι που έχω ένα ζευγάρι peacock Goby. Είναι πολύ ιδιαίτερα ψαράκια μου αρέσουν πολύ. Όπως είδα η θυληκια μου έχει φουσκωμένη κοιλιά κ κάνει κινήσεις σαν να εναποθέτει τα αυγά κ μετά πάει ο αρσενικός στο σημείο για να ψεκάσει...εσύ πως τα πας με το ζευγάρωμα;; έχουμε πρόοδο;; κ επίσης να ρωτήσω από τροφή συνεχίζεις την Sera Vipagran Nature που γράφεις σε προηγούμενα post ή ρίχνεις κ κατεψυγμένη;; daphnia, artemia κλπ.;;; 

Καλημέρα φίλε μου καταρχάς να σου ευχηθω οτι καλυτερο και συντομα να δεις αυγουλακια και κατ'επεκταση μωρα ! 

 

Αποσο ξέρω συνήθως κατά το ζευγάρωμα και την εναπόθεση των αυγων ο αρσενικος "στριμωχνει" την θυληκια μέσα σε κάποιο πολυ στενό σημείο και εκεί γίνετε η δουλειά τουλάχιστον αυτό είδα και εγω στην πράξη. Αφήνει τα αυγα η θυληκια και μετά την διώχνει απο το σημείο και τα φυλάει αυτός (μεχρί να βγουν τα μωρα και να τα φαει ? ). 

Στη δική μου περίπτωση πιστευω ότι πάλι δεν πρόλαβα να δω τα μωρά αν και αυτός είναι ακόμα στην τρύπα του κρυμμένος. 

 

Σύντομα θα αλλαξω το scape και θα μεριμνησω ανάλογα ωστε να τους παρέχω τη κατάλληλη φωλιά ετσι ώστε όταν δω αυγά να μπορώ να τα πάρω και να τα βαλω σε γεννηστρα μαζι με τον μπαμπα. Θα δοκιμασω κ αυτο. 

 

Τροφή συνεχίζω της Sera .  Ταιζω και δαφνια κατεψυγμένη αν και δεν δείχνουν να τους πολυαρέσει. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου καταρχάς να σου ευχηθω οτι καλυτερο και συντομα να δεις αυγουλακια και κατ'επεκταση μωρα ! 

 

Αποσο ξέρω συνήθως κατά το ζευγάρωμα και την εναπόθεση των αυγων ο αρσενικος "στριμωχνει" την θυληκια μέσα σε κάποιο πολυ στενό σημείο και εκεί γίνετε η δουλειά τουλάχιστον αυτό είδα και εγω στην πράξη. Αφήνει τα αυγα η θυληκια και μετά την διώχνει απο το σημείο και τα φυλάει αυτός (μεχρί να βγουν τα μωρα και να τα φαει ? ). 

Στη δική μου περίπτωση πιστευω ότι πάλι δεν πρόλαβα να δω τα μωρά αν και αυτός είναι ακόμα στην τρύπα του κρυμμένος. 

 

Σύντομα θα αλλαξω το scape και θα μεριμνησω ανάλογα ωστε να τους παρέχω τη κατάλληλη φωλιά ετσι ώστε όταν δω αυγά να μπορώ να τα πάρω και να τα βαλω σε γεννηστρα μαζι με τον μπαμπα. Θα δοκιμασω κ αυτο. 

 

Τροφή συνεχίζω της Sera .  Ταιζω και δαφνια κατεψυγμένη αν και δεν δείχνουν να τους πολυαρέσει. 

Ευχαριστώ πολύ μακάρι να έχω τύχη... Έκανε αυγά η θηλυκια... Κ διώχνει το αρσενικό δεν τον αφήνει να πλησιάσει 

IMG_20211104_163836.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση.... Τελικά κ εμένα μάλλον ο αρσενικός είναι που προσέχει τα αυγά κ διώχνει το θηλυκό... Τα μπέρδεψα επειδή τώρα που γέννησε το θηλυκό, ο αρσενικός έχει μεγαλύτερη Κοιλιά... Χα χα... από ότι διάβασα ο διαχωρισμός του φύλου γίνεται κ από τη μαύρη <<μπάρα >> που έχει το θηλυκό κατά μήκος των πτερυγίων... Σωστά;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Διόρθωση.... Τελικά κ εμένα μάλλον ο αρσενικός είναι που προσέχει τα αυγά κ διώχνει το θηλυκό... Τα μπέρδεψα επειδή τώρα που γέννησε το θηλυκό, ο αρσενικός έχει μεγαλύτερη Κοιλιά... Χα χα... από ότι διάβασα ο διαχωρισμός του φύλου γίνεται κ από τη μαύρη <<μπάρα >> που έχει το θηλυκό κατά μήκος των πτερυγίων... Σωστά;; 

Αυτο πηγα να σου πω απο πανω οτι το ψαρι που βλεπω στη φωτο ειναι κατα 99% ο αρσενικος. 

 

Ξεχωρίζουν και απο αυτό αλλα οχι παντα, για μενα είναι δύο διαφορετικα ψάρια , ξεχωρίζουν απο τη πρώτη ματια , ειδικά απο το κεφάλι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...