Jump to content

Βοήθεια ??


Giorgos Giotas

Recommended Posts

Παιδιά έχω μια ερώτηση έχω ένα ενυδρείο 130 λίτρων και το φίλτρο που έχω είναι για το dolphin c700 και είναι για 160 λίτρα έχω ακούσει ότι πρέπει το φίλτρο σου να είναι για τα διπλάσια λίτρα που έχεις.... το ερώτημα είναι αν Ισχύει αυτό και αν ισχύει τι κάνω ;;;;...το νερό μ είμαι πράσινο αλλά μου έχουν πει από το πετ σόπ ότι είναι από τα φυτά ρίχνω τα φάρμακα μ κανονικά από την πρώτη μέρα που τα έβαλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έψαξα το C700 γυρνάει 1500 λίτρα την ώρα!!! Τα οποία είναι υπεραρκετά για τα λίτρα σου.

Εχεις βάλει κάποιο βιολογικό υλικό μέσα ή μόνο τα σφουγγάρια που έχει?

Το πράσινο νερό ΔΕΝ ειναι από τα φυτά. Δες εδώ 

Όταν λες ρίχνεις φάρμακα, τι ρίχνεις?

Βάλε και καμία φωτο αν μπορείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μια χαρα ειναι, με φουλ υλικα θα πεσει η ροη αρκετα για να μην κανει το ενυδρειο - πλυντηριο.

Βγαλε φωτο, να δουμε πόσο πρασινο ειναι το νερο...

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ότι έχει μέσα τα σφουγγάρια δεν έχω βάλει κάτι άλλο από φάρμακα κάθε 15 μέρες βάζω ferro-akiv και carbo κάθε μέρα !!!... το νερό είναι πράσινο και η πέτρα που έχω μέσα μαζί με το ξύλο έχουν πιάσει πρασινάδα τα καθαρίζω κάθε μέρα για μα φεύγουν αλλά δεν βλέπω διαφορά στο νερό !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Giorgos Giotas έγραψε:

Μόνο ότι έχει μέσα τα σφουγγάρια δεν έχω βάλει κάτι άλλο από φάρμακα κάθε 15 μέρες βάζω ferro-akiv και carbo κάθε μέρα !!!... το νερό είναι πράσινο και η πέτρα που έχω μέσα μαζί με το ξύλο έχουν πιάσει πρασινάδα τα καθαρίζω κάθε μέρα για μα φεύγουν αλλά δεν βλέπω διαφορά στο νερό !!!

Και κάτι  άλλο έκανα ολικό καθαριστώ Γτ είχε γίνει όλο το νερό πράσινο και το άδειασα όλο καθάρισα τα πάντα το γέμισα με καινούριο νερό την πρώτη μέρα ήταν οκ μετά πάλι πράσινο !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή για να βγάλουμε μια άκρη! Μπορείς να μας πεις τις μετρήσεις που έχεις κάνει στο ενυδρείο ή αν δεν έχεις κάνει να κάνεις και να μας πεις τα αποτελέσματα?

 

Επίσης θα ήθελα να ακούσω και την ρουτίνα μέσα στην εβδομάδα για να βγάλουμε ένα πιο σωστό συμπέρασμα για το τι έχει γίνει και θα το διορθώσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις μόνο η σκληρότητα είναι ανεβασμένη αλλά όχι πολύ τα αλλά όλα είναι καλά κάνω κάθε μέρα !!! Φωτό δεν μπορώ να στείλω δεν ξέρω Γτ προσπαθώ τόση ώρα !!... δεν ξέρω τι παίζει το παιδί από το πετ σοπ είπε είναι από τα φυτά δεν ξέρω τι παίζει αλλά εφόσον τα έβγαλα όλα από μέσα το καθαρίσω έβαλα καινούριο νερό Γτ να γίνει πάλι έτσι ;;;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Giotas
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giorgos Giotas έγραψε:

Έκανα μετρήσεις μόνο η σκληρότητα είναι ανεβασμένη αλλά όχι πολύ τα αλλά όλα είναι καλά κάνω κάθε μέρα !!! Φωτό δεν μπορώ να στείλω δεν ξέρω Γτ προσπαθώ τόση ώρα !!... δεν ξέρω τι παίζει το παιδί από το πετ σοπ είπε είναι από τα φυτά δεν ξέρω τι παίζει αλλά εφόσον τα έβγαλα όλα από μέσα το καθαρίσα έβαλα καινούριο νερό Γτ να γίνει πάλι έτσι 

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι είναι πολύ πιο έμπειροι από εμένα,αλλά δεν κατάλαβα,έχεις ψάρια μέσα;Αν ναι,και τα ταΐζεις πολύ,ίσως να υπάρχουν υπερβολικά πολλά θρεπτικά συστατικά για να απορροφηθούν από τα φυτά κι αυτό να συμβάλει στην ανάπτυξη της μονοκύτταρης άλγης που κάνει το νερό πράσινο.Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι το υπερβολικό φως.Από ό,τι ξέρω η ντάφνια τρώει τη μονοκύτταρη άλγη και ουσιαστικά καθαρίζει το νερό με φυσικό τρόπο και αν έχεις ψάρια,αποτελεί επίσης καλή τροφή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να βγει μία άκρη. Πες μας πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου τι ψάρια έχεις μέσα και το κυριότερο συμπλήρωσε σε παρακαλώ το παρακάτω:

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...