Jump to content

Πρόσθεση υποστρώματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω στήσει κανονικά το ενυδρείο-

και περίπου εδώ και μισό μήνα στρώνει με την διαδικασία έτοιμων βακτηρίων και τροφής.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω ήδη βάλει χαλίκι σαν υπόστρωμα και δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω κάποιο ειδικό υπόστρωμα ακόμα,ενώ τρέχει το ενυδρείο.

Θέλω να πω ότι θέλω να βγάλω μια ποσότητα από χαλίκι και να την αντικαταστήσω με ένα ειδικό υπόστρωμα.

Μπορώ να το κάνω αυτό???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να βάλεις υπόστρωμα με νερό μέσα στο ενυδρείο. 

Αν θα επιχειρουσα να κάνω κάτι τέτοιο, θα έβαζα σε ένα καθαρό δοχείο νερό από το ενυδρείο και το φίλτρο να τρέχει, θα άδειαζα το ενυδρείο, θα έκανα ότι αλλαγές ήθελα και θα ξαναγεμιζα.  Απλά η διαδικασία του στησίματος θα πήγαινε λίγο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Antonis K said:

Λίγο δύσκολο να βάλεις υπόστρωμα με νερό μέσα στο ενυδρείο. 

Αν θα επιχειρουσα να κάνω κάτι τέτοιο, θα έβαζα σε ένα καθαρό δοχείο νερό από το ενυδρείο και το φίλτρο να τρέχει, θα άδειαζα το ενυδρείο, θα έκανα ότι αλλαγές ήθελα και θα ξαναγεμιζα.  Απλά η διαδικασία του στησίματος θα πήγαινε λίγο πίσω.

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να αδειάσω όλο το νερό(και να το βάλω κάπου μαζί με τα φίλτρα), να βγάλω λίγο χαλίκι και μετά να βάλω το υπόστρωμα που θέλω. Μετά ξαναβάζω το νερό που ήταν πριν στο ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς! 

 

Αν ήθελες να προσθέσεις κάποιο αδρανές υλικό, πχ άμμο θα μπορούσε να γίνει και με νερό μέσα, αλλά επειδή γενικά τα εξειδικευμένα υποστρώματα για φυτεμένα αφήνουν πολύ υλικο στη στήλη του νερού, τα βάζουμε στην αρχή πριν το γέμισμα.

 

Τι υπόστρωμα θες να βάλεις? Σε όλο το ενυδρείο η σε κομμάτι του βυθού?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Antonis K said:

Τι υπόστρωμα θες να βάλεις? Σε όλο το ενυδρείο η σε κομμάτι του βυθού?

Σίγουρα θα μπει το seachem flourite, τώρα δεν ξέρω αν θα βάλω και κανένα άλλο.

Σκέφτομαι πιο πολύ στο πίσω μέρος και λίγο προς το κέντρo, μπροστά δεν θέλω φυτά. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tsagko έγραψε:

Σίγουρα θα μπει το seachem flourite, τώρα δεν ξέρω αν θα βάλω και κανένα άλλο.

Χειροτερο υποστρωμα δεν μπορεσες να σκεφτεις... (γνωμη μου)

Παρε με ιδια τιμη ADA ή Tropica aqua soil.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Χειροτερο υποστρωμα δεν μπορεσες να σκεφτεις... (γνωμη μου)

Παρε με ιδια τιμη ADA ή Tropica aqua soil.

Γιατί είναι κακό,έχω ακούσει καλές κριτικές/ σε ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως, θα την έχω υπόψη μου!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Tsagko έγραψε:

Γιατί είναι κακό,έχω ακούσει καλές κριτικές/ σε ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως, θα την έχω υπόψη μου!!

βρες μου μια καλη κριτικη απο καποιομ γνωστο scaper.....:)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

βρες μου μια καλη κριτικη απο καποιομ γνωστο scaper.....:)

Από γνωστό scaper δεν έχω ακούσει αλλά έχω ακούσει από πολλούς χομπίστες,τέλος πάντων το θέμα μου δεν είναι αυτό, απλά μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το θεωρείς κακό,που όντως μπορεί να είναι. Εννοώ τι μειονέκτημα έχει??Δεν ξέρω για αυτό ρωτάω ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Χειροτερο υποστρωμα δεν μπορεσες να σκεφτεις...

Και κάπως έτσι κατρακύλησε η μετοχή της Seachem στα τάρταρα...:P:hehe::P

 

Σίγουρα είναι λίγο τσιμπιμενη η τιμή του, αλλά προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ ο κόκκος του, από τα στρογγυλεμενα ενεργά υποστρώματα.

Και το θεωρώ πιο ιδανικό για ενυδρεία χωρίς CO2, μιας και δε βγάζει στη στήλη του νερού σχεδόν τίποτα.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Tsagko έγραψε:

Το sera flore depot το έχει δοκιμάσει κανείς?

Πώς το χρησιμοποιούμε?

Ειναι καλο. Αλλά καλο με καλο υπαρχει διαφορά.... Ουτε να σκεφτεις να το βαλεις τωρα στο ενυδρειο. Αυτο γινεται μονο στην αρχη, να μην υπαρχουν νερα κτλ στο ενυδρειο. Ειναι σαν σκονη και πρεπει να καλυφθει με 4 εκ χαλικακι 1-3 mm (χαλαζιακο). Κοιτα, αν δεν θα κάνεις πικνοφυτεμενο ενυδρειο, δεν χρειαζεται υποστρωμα, soil και άλλα. Και μονο με χαλικακι θα παει καλα. Δες εδω - χωρις CO2, υποστρωματα και άλλα....

Υπαρχουν βιντεο στο site tis Tropica πως να φτιαξεις ενυδρειο με προιοντα οπως αυτο της Sera -

https://tropica.com/en/inspiration/

πχ αυτο-

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout99/10351

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, natateo said:

Ειναι καλο. Αλλά καλο με καλο υπαρχει διαφορά.... Ουτε να σκεφτεις να το βαλεις τωρα στο ενυδρειο. Αυτο γινεται μονο στην αρχη, να μην υπαρχουν νερα κτλ στο ενυδρειο. Ειναι σαν σκονη και πρεπει να καλυφθει με 4 εκ χαλικακι 1-3 mm (χαλαζιακο). Κοιτα, αν δεν θα κάνεις πικνοφυτεμενο ενυδρειο, δεν χρειαζεται υποστρωμα, soil και άλλα. Και μονο με χαλικακι θα παει καλα. Δες εδω - χωρις CO2, υποστρωματα και άλλα....

Υπαρχουν βιντεο στο site tis Tropica πως να φτιαξεις ενυδρειο με προιοντα οπως αυτο της Sera -

https://tropica.com/en/inspiration/

πχ αυτο-

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout99/10351

 

Άμα βγάλω όλο το νερό και το υπόστρωμα, τα βάλω κάπου άλλου με τα φίλτρα και αφού στεγνώσει το ενυδρείο το βάλω αυτό δεν γίνεται? 

 

Ας πάει πίσω το στρώσιμο / μπορώ να το στρώνω για 3-4 μήνες ακόμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Tsagko έγραψε:

Άμα βγάλω όλο το νερό και το υπόστρωμα, τα βάλω κάπου άλλου με τα φίλτρα και αφού στεγνώσει το ενυδρείο το βάλω αυτό δεν γίνεται? 

 

Ας πάει πίσω το στρώσιμο / μπορώ να το στρώνω για 3-4 μήνες ακόμα

Δλδ πας για ολικό ξέστημα του ενυδρείου? 

Τεχνικά ναι γίνεται.

Πάντως δώσε βάση σε αυτό που είπε η @natateoπριν.... Αν δεν πας για φουλ φυτεμένο (ζούγκλα δλδ) ενυδρείο, δεν έχεις ανάγκη υπόστρωμα. Μάλλον θα σε φέρει σε δύσκολη θέση κάποια στιγμή μαζεύοντας άλγες....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Tsagko έγραψε:

Άμα βγάλω όλο το νερό και το υπόστρωμα, τα βάλω κάπου άλλου με τα φίλτρα και αφού στεγνώσει το ενυδρείο το βάλω αυτό δεν γίνεται? 

 

Ας πάει πίσω το στρώσιμο / μπορώ να το στρώνω για 3-4 μήνες ακόμα

Αυτό ακριβώς σου είπα στο post#2. 

 

Το flore depo το είχα δουλέψει σε ένα παλιότερο ενυδρείο που είχα με εύκολα φυτά γενικα.  Τα φυτά πήγαιναν μια χαρά, αλλά είχα και CO2. 

 

Αν κάνεις τις αλλαγές, το στρώσιμο μπορεί να πάει καμία βδομάδα πίσω, όχι μήνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Antonis K said:

Αυτό ακριβώς σου είπα στο post#2. 

 

Το flore depo το είχα δουλέψει σε ένα παλιότερο ενυδρείο που είχα με εύκολα φυτά γενικα.  Τα φυτά πήγαιναν μια χαρά, αλλά είχα και CO2. 

 

Αν κάνεις τις αλλαγές, το στρώσιμο μπορεί να πάει καμία βδομάδα πίσω, όχι μήνες.

Ωραίο σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας!!!

 

Σε καμία ωρίτσα θα σας ενημερώσω τι φυτά θα διαλέξω να βάλω έτσι ώστε να μπορείτε κι εσείς να μου πείτε αν χρειάζεται υπόστρωμα. 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα φυτά θα είναι τα εξής:

hygrophila polysperma

Ludwigia repens

Bacopa compact 

Lindernia rotundifolia

Και μάλλον μια ανουμπια

 

Ο φωτισμός θα είναι 25 λουμεν ανά λίτρο

 

Υπόστρωμα θα χρειαστώ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, natateo said:

Για αυτα τα φυτα - οχι.

Σε ευχαριστώ, σε σκέτο χαλίκι φυτεύονται?

 

"Σας έχω τρελάνει με της ερωτήσεις"

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε σκετο χαλικι (μικρης κοκκομετριας (0.8 - 3 mm) χαλαζιακο), υψος περιπου 3-4 εκ. τουλαχιστον.

Θα ελεγα πρωτα να στρωσεις το ενυδρειο και μετα να φυτεψεις...... τα φυτα χρειαζονται θρεπτικα στο νερο, για να μεγαλωνουν. Που θα στρωσει το ενυδρειο και θα βαλεις ψαρια μεσα, θα υπαρχει και φυσικο λιπασμα για τα φυτα (κακακια ψαριων :)).

Αν θα βαλεις υποστρωμα ( ή soil ), φυτευεις πολλα φυτα άμεσα. Ψαρια μπαινουν και παλι μονο τότε ,που θα στρωσει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, natateo said:

Ναι σε σκετο χαλικι (μικρης κοκκομετριας (0.8 - 3 mm) χαλαζιακο), υψος περιπου 3-4 εκ. τουλαχιστον.

Θα ελεγα πρωτα να στρωσεις το ενυδρειο και μετα να φυτεψεις...... τα φυτα χρειαζονται θρεπτικα στο νερο, για να μεγαλωνουν. Που θα στρωσει το ενυδρειο και θα βαλεις ψαρια μεσα, θα υπαρχει και φυσικο λιπασμα για τα φυτα (κακακια ψαριων :)).

Αν θα βαλεις υποστρωμα ( ή soil ), φυτευεις πολλα φυτα άμεσα. Ψαρια μπαινουν και παλι μονο τότε ,που θα στρωσει το ενυδρειο.

Το χαλίκι που έχω είναι 4-7 mm, δεν γίνεται τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tsagko έγραψε:

Το χαλίκι που έχω είναι 4-7 mm, δεν γίνεται τίποτα?

Δεν γινεται :( Τουλαχιστον για φυτεμενο δεν...... και γενικος δεν ειναι καλη κοκκομετρια για ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

τετοιο https://www.aquariumshop.gr/en/ypostroma-enydreioy/3509-1-europet-bernina-dark-1-3mm-10kg.html

ειχα στο δικο μου ενυδρειο (δεύτερη φωτογραφια)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...